Обява

Свий
Няма добавени обяви.

проблем със захранване на видео "Sharp"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • проблем със захранване на видео "Sharp"

    Здравейте,
    От доста години имам хубаво четириглаво видео "Шарп", като аз съм първият(и единствен собственик). Не го бях ползвал десетина години и вчера реших да погледам разни стари видео-касети. Включих го, но ни вопъл, ни стон, а и нищо не светна! Обаче ясно се чува едно пищене с висока честота, която определям на 1000-3000Hz.(такова пищене имаше в старите лампови черно-бели тАлавизори). Разглобих го, извадих захранващият блок, и на платката има една джаджа, като трансформатор, който от едната страна е с 9, а от другата със 7 крачета и гадният звук се чува от него май. Питането ми е може ли някой от елементите да е сдал фира, или е трансформатора? Ако има някой желаещ да го ремонтира да не се притеснява!
    Моделът на видеото е VC-B68BTN.
    Снимах захранващият блок, но нещо не успявам да кача снимката тук...
    От София съм-Пламен, тел: 0889 889 189
    Благодаря предварително!
    много автомати-слаби резултати!

  • #2
    От: проблем със захранване на видео "Sharp"

    Огледай кондензаторите... За всеки случай можеш да го оставиш да поработи малко в 'пищящ режим' - може да му дойде душата на място (случва ми се редовно с една стара касетофонно-дискова уредба - при подаване на напрежение след няколкогодишен престой е напълно объркана, и не знае дори бутоните за какво служат)
    Това, което описваш навярно е трафа на импулсното захранване, но звука от него навярно би трябало да е над 3-40кХц... Затова и си мисля, че проблема може да е в кондензатор...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #3
      От: проблем със захранване на видео "Sharp"

      Старите телевизори пищяха на 15625 херца.

      Коментар


      • #4
        От: проблем със захранване на видео "Sharp"

        Благодаря Ви за отговорите!
        Значи изтрещял електролитен кондензатор може да пищи така, ако е тръгнал...? Най-големият е 330 микрофарада/100 Волта(що толкова високо напрежение?) и има още десетина по-дребни, дано да е от тях, че ми е кеф аз да си го оправя!
        много автомати-слаби резултати!

        Коментар


        • #5
          От: проблем със захранване на видео "Sharp"

          Първоначално публикуван от mbenz Преглед на мнение
          Благодаря Ви за отговорите!
          Значи изтрещял електролитен кондензатор може да пищи така, ако е тръгнал...? Най-големият е 330 микрофарада/100 Волта(що толкова високо напрежение?) и има още десетина по-дребни, дано да е от тях, че ми е кеф аз да си го оправя!
          Смени ги всичките, дори и да изглеждат добре на външен вид.
          Ако не тръгне..... надин или сервиз, ама дали си стрНатиснете снимката за да я уголемите

Име:Desert.jpg
Прегледи:3
Размер:826.1 КБ
ID:5743509ува упражнението?

          Коментар


          • #6
            От: проблем със захранване на видео "Sharp"

            Не е проблем да ги сменя, само искам да задам последни два въпроса:
            -възможно ли е да пищи тръгнал да си ходи електролитен кондензатор?
            -имам нови всякакви електролитни кондензатори, които са на около 30 години()-да ги използвам ли, или да купувам нови, но се замислям, че те пък може да са още по-стари?
            много автомати-слаби резултати!

            Коментар


            • #7
              От: проблем със захранване на видео "Sharp"

              Първоначално публикуван от mbenz Преглед на мнение
              Не е проблем да ги сменя, само искам да задам последни два въпроса:
              -възможно ли е да пищи тръгнал да си ходи електролитен кондензатор?
              -имам нови всякакви електролитни кондензатори, които са на около 30 години()-да ги използвам ли, или да купувам нови, но се замислям, че те пък може да са още по-стари?
              Картинката дето ти я пратих, нищо ли не ти говори?
              Няма вечни неща, еле пък електролити.

              Коментар


              • #8
                От: проблем със захранване на видео "Sharp"

                Не пищи самия кондензатор, а командните вериги/трафа заради променената неразчетна честота заради кондензатор с променени параметри...
                Стари електронилтни кондензатори - не бих слагал... Те и тези на платката са също толкова стари
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #9
                  От: проблем със захранване на видео "Sharp"

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  Не пищи самия кондензатор, а командните вериги/трафа заради променената неразчетна честота заради кондензатор с променени параметри...
                  Стари електронилтни кондензатори - не бих слагал... Те и тези на платката са също толкова стари
                  Ок-благодаря!
                  много автомати-слаби резултати!

                  Коментар


                  • #10
                    От: проблем със захранване на видео "Sharp"

                    преди да правиш каквото и да било не е зле да преслушаш напреженията на изхода на платката. Обикновено някъде по самата платка пише какви са.

                    Коментар


                    • #11
                      От: проблем със захранване на видео "Sharp"

                      Гледах-не пише напрежения. Мерих с един обикновен цифров мултицет-спрямо маса се разходих по крачетата на изхода, които са 7. Само на едно място показа около 7 волта-на останалите прехвърчат някакви десети от волта(за малко), или няма никой...
                      много автомати-слаби резултати!

                      Коментар


                      • #12
                        От: проблем със захранване на видео "Sharp"

                        Купувай нови кондензатори и сменяй.

                        Коментар


                        • #13
                          От: проблем със захранване на видео "Sharp"

                          Колега, хубаво е, преди да почнеш да правиш каквото и да е, да имаш схема на самото устройство, и да се провери къде-какво (стойности на напреженията, параметри на елементите, и т.н ) По думите Ви, разбирам, че устройството е с импулсно захранване, за да се чува звук и то достатъчно силен, обикновено това става когато е претоварено захранването. Може да е от окъсил електролит, може да е и някой от L-C веригите който с течение на времето да е променил стойността си - това може да се провери със схема и капацитетметър.
                          п.п. След ровенето в гугъл - резултатът бее трагичен: 15,99 американски кинта и дават схемата, безплатна за сваляне - нъц! Вариант - по типичните схеми на чиповете ако може да се ориентирате, ако ли не ще трябва да се включва и по-тежка артилерия - някой от от отбора на патилите. Ако се наложи - помагаме с каквото може. Успех!

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X