Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

    Здравейте колеги,

    преди 2г си купих една мотофрезичка BRONTO WM500 6.5hp с 3 скорости като към нея имаше плуг,браздир,култиваторните тела както и метални и гумени колела и като цяло за моите цели машинката ми върши идеална работа и спестява труд за поне 5 човека. Само не мога да разбера защо има плуг в окомплектовката защото с това нещо е абсурд да ореш(освен ако не ореш в пясъка на плажа)... как ли не пробвах и не става и не става просто оран с това нещо е невъзможно да се практикува. Но пък гледам в YouTube че братята от Украина и Русия успяват.

    И точно тук идват и мойте въпроси:
    1. Някой успял ли е да оре с мотофреза(не с мотоблок) и ако ДА то как е успял ?
    2. Много ми е любопитно някой има ли от тези Колесари за мотофреза(колесар за прикачен инвентар) от този тип http://www.bagira.bg/12025/колесар-за-мотофреза https://stesia.net/прикачен-инвентар...нвентар и вършат ли работа защото ако вършат бих жертвал 300лв за да може и да ора с фрезичката?

  • #2
    От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

    Аз лично не успях! Какви ли хитринки не опитвах, но не става.
    При мен случаят е по-лош: плуг в комплекта нямаше, та си го купих/разбирай "набутах"/ допълнително. Мотофрезата ми е "Призма Фортеко". Чудесна работа ми върши, но не и с плуг!
    п.п. А не съм човек, който не знае как се оре.

    Коментар


    • #3
      От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

      Ако се сложат тежести на колелата (железните за оран) за да има по голямо сцепно тегло... Не съм сигурен, дали не се предлагаха такива тежести покрай периферията в магазините за фрези. А съм виждал и обръщателен плуг да се предлага чак. Може след време и двойки и тройки тела да им пуснат. Иначе като идея е хубаво замислена универсален помощник, ремарке да си закачиш може косачка да се слага отпред, роторен снегорин, сега и тоя колесар с плуг ме изуми направо! Да видим още какво ще измислят.
      Не важно кто напротив, важно кто рядом.

      Коментар


      • #4
        От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

        Тази работа е като малко "Пикай на шумка да ти тропа". На работа имаме палцова косачка роторен снегорин и ремарке. На колелата има възможност да се слагат тежести ама се съмнявам да оре. Навремето баща ми купи мотоблок преправян с една голяма текстолитова шайба и метални колела с планки по периферията и пълни с олово. Освен квичене от ремъка поради приплъзване по шайбата на двигателя бразда не видях. Мотофрезата е по-тежка ама "Козата си иска пърч"
        Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

        Коментар


        • #5
          От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

          И аз не се сещам как като седне човек отзад и със забит плуг, фрезата ще го тегли.
          Без тежести на колелата, ще има подскачане. С тежести-квичане на ремъци.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #6
            От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

            Аз си купих мотофреза Гардения или нещо от сорта.Нямаше плуг в комплекта и реших че щом се продава,значи може да оре.Направих си железни колела с тежести,и още една допълнителна тежест която се закрепва отпред,общо към 35 кг.Направих държач за плуг,пригодих и плуг на който оставих опция за реглаж на ъглите.Резултата-голям зор това оране,и най вече съжаление за многото изгубено време в рязане и заваряване.Най общо казано,не става за оране а нека някой ми говори обратното>МИнавам си двора есен/пролет само фрезоване,а плугове,колела,тежести само стоят на камара.
            Yamaha Yz450F
            Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
            Всичко с ''рошави''гуми!

            Коментар


            • #7
              От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

              От доста години използвам призмата, ама за оран не става и не смятам че някой ще се справи. За ротационна мотика (фреза), браздир - всичко е ОК, ама добре че не се набутах да вземам и плуг. Преди имах един руски култиватор - около 2 пъти по тежък - пак не ставаше за оран.... драска земята и нищо. Ако някой успее - да сподели.

              Коментар


              • #8
                От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

                Имам мотоблок от пловдивските (даже два). С плуг баща ми се мъчеше и не ставаше. Все някакви правени и само драскаше земята. В скрапа намерихме един руски плуг с регулиране. Направих му захват и пробвах с него. Оказа се доста лесно орането. Но пускам да заорава около 10см ширина и около 15-20см дълбочина. Имаме една клисава градина, е там е голяма мъка и не става пак. Иначе имаме и по-голям трактор, но на малки площи не става. Предимно в оранжерии го ползваме.

                Коментар


                • #9
                  От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

                  Аз искам да попитам и тук, макар че е малко извън темата. С баща ми сме в постоянен спор за орането и фрезоването. Той казва, че през година трябва да се копае на права лопата или да се оре. Аз разбирам на нова необраотвана площ да се оре, но на площи които се обработват поне веднъж годишно, а повечето и два пъти (пролет и есен), ако даде времето, какъв е смисъла да се оре?
                  След като земята при подходяща влажност, дали за оране или за фрезоване е като захар.
                  Според мен, за площи които се обработват редовно и ежегодно, фрезоването е достатъчно.
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

                    Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                    Аз искам да попитам и тук, макар че е малко извън темата. С баща ми сме в постоянен спор за орането и фрезоването. Той казва, че през година трябва да се копае на права лопата или да се оре. Според мен, за площи които се обработват редовно и ежегодно, фрезоването е достатъчно.
                    Не е баш тъй,фрезоването си е фрезоване(разсяване на кощрява и троскот) и изглежда измамнно перфектно след обработка,въртиш един и същи почвен слой на около 5-10см заедно със тревните остатъци.
                    Оранта е друга бира,стига да се извърши качествено,оран под 23-25см не е оран.Добра оран със видими резултати се получава на дълбочина от 25-35см.Цялата идея е да се обърне горният почвен слой и да се замени със нов отпочинал,като заравяш растителните отпадъци,вкарваш кислород в почвата и проникването на вода и влагозапасяването се подобяват значително.Това при фрезоването не се получава,след първият дъжд земята става бетон.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • #11
                      Re: От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

                      Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                      Аз искам да попитам и тук, макар че е малко извън темата. С баща ми сме в постоянен спор за орането и фрезоването. Той казва, че през година трябва да се копае на права лопата или да се оре. Аз разбирам на нова необраотвана площ да се оре, но на площи които се обработват поне веднъж годишно, а повечето и два пъти (пролет и есен), ако даде времето, какъв е смисъла да се оре?
                      След като земята при подходяща влажност, дали за оране или за фрезоване е като захар.
                      Според мен, за площи които се обработват редовно и ежегодно, фрезоването е достатъчно.
                      Прав е старият. С фрезоването "работиш" много плитък слой от почвата. Примерно 10-15 санта, при добра оран поне 30 и вадиш "неизтощена" почва отдолу. То зависи какво се сее, как се тори и какво, ама...
                      P.S. чукча писател... [emoji2]

                      Коментар


                      • #12
                        От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

                        Абе то тъй,ама аз виках едни селски пиянки с кон да орат и оранта им нямаше 20 сантиметра.Да обръщам с лопатата-като малък го правех редовно,но сега фрезовам пролет/есен и така я карам.Иначе правилния метод е посочения по-горе.
                        Yamaha Yz450F
                        Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                        Всичко с ''рошави''гуми!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

                          Здрасти, аз внасям такива фрези и не стават за оране без значение че има плуг в комплекта. Може да направиш нещо подобно на оран, но само ще е подобно. За да оре машината трябва да е тежка и да върви бавно, това не е нито едно от двете. Не виждам ползва от тази седалка. Имам адаптер, който ще ти изнесе плуга/браздира/картофовадача назад така, че да не е между гумите за 1/10 от тази цена:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5594.jpg
Прегледи:1
Размер:34.5 КБ
ID:5742877

                          Коментар


                          • #14
                            От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

                            [QUOTE=vasil_karov;3103539]Ако се сложат тежести на колелата (железните за оран) за да има по голямо сцепно тегло... Не съм сигурен, дали не се предлагаха такива тежести покрай периферията в магазините за фрези.

                            Гледах в един магазин/няма да казвам името да не звучи като реклама/такива тежести и май цената им беше на двете около 120лв.
                            И аз преди време си купих една мото фреза на цена/пълна окомплектовка/ 920лв.,а като гледах после цените на отделните работни агрегати дето са към нея излезе такава сума,че се оказва мото-фрезата бонус към тях.
                            За оран няма как да стане мото фрезата защото едното колело трябва да върви в браздата,а другото по не орана почва,а това са различни височини и от там идва проблема с нагласяване на плужното тяло спрямо дъното на браздата,а от това и сцеплението на колелата с почвата се влошава.Начина на оран трябва да е като този при оране с колесен трактор,но няма как да стане пък то за оран си иска хем тегло хем сила.
                            Колкото до колесара за прикачен инвентар особено за оран трябва едното колело да се нагласява като полско другото като браздово по подобен начин са направени прикачните тракторни плуговете и плуговете теглени от чифт животинска тяга.
                            Дълбоката оран е една от най-важните основни обработки на почвата.Няма да се повтарям с писаното по-горе от колегите те са прави за нея пък и е писано доста в учебниците така,че винаги плюса клони към нея.Това,че отскоро време гледат да я заобиколят чрез измисляне на различни обработки не означава,че резултата е един и същ.Имаше до преди време и предсейдбена оран/10-15см./,но почти вече не се извършва поради промяна на климатичните условия,а и прекомерното внасяне на изкуствени торове допринесе за допълнително уплътняване на горните почвени слоеве което пречи на извършването и.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Колесар за мотофреза - оран с мотофреза

                              Преди 2 години пробвах това , ама си има чалъм за водене на ралото и не стана нищо . Миналата години ми ораха с кон и пробвах да направя една бразда - стана крива и плитка - зор си е . Номерът е като тръгне да се криви наляво - накланяш плуга наляво и той се връща на място , надясно - по същия начин . Имам идея как да приспособя плуга на джипката , ама не ми остава свободно време да го направя , пък май не си струва - за 30-тина лв орат с трактор , за 50-тина с кон ( мястото е не повече от 1 дка ).


                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture0156.jpg
Прегледи:1
Размер:67.0 КБ
ID:5742990

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X