Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Читава капачка за радиатор - от къде

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Читава капачка за радиатор - от къде

    За начало си свали това: http://dox.bg/files/dw?a=25664b76e3

    От там - Valve opening pressure kPa 93.3 ∼ 122.7 / 0,9 ~ 1.2 Bar
    Valve opening vacuum kPa 1.96 ∼ 4.91 / 0.02 ~ 0.5 Bar
    Демек капачката трябва да отваря на около 1 бар налягане, а обратния клапан - на почти никакво подналягане.

    Системата при този двигател е както обичат на всякъде да казват - "японска". По принцип в разширителният съд няма налягане.
    Налягането в ситемата се определя от капачката, която се намира на радиатора. Когато то надвиши определена стойност ( лимита на капачката ), радиаторът прелива в разширителния съд. Когато двигателят се охлади и антифризът се свие, от разширителния съд се всмуква обратно течност.
    Понеже радиаторът струва 600 лева ( поне по другите теми така пише ), често се среща преправяне на стистемата като в твоя случай.

    Коментар


    • #17
      От: Читава капачка за радиатор - от къде

      Привет _kalata_,
      Благодаря за споделеното ръководство. Прочетох внимателно твоето описание, и дадените в ръководството охлаждащи системи, но за жалост, моята е със съществени различия. Усетих се къде съм се подвел. 2,2 бензин, при теб е X22SE, а при мен е X22XE. В моя вариант, разширителния съд е под налагане, и на капачката му, са единствените вентили, които отговарят за освобождаване на налягането, и съответно всмукването. И понеже, шило в торба не стои, тези дни се заиграх, разглобих и почистих старата капачка (оригинална), и премерих на какво налягане работи, изпускателния и вентил. Измерих 2.5 бар, което е, почти два пъти повече, от описаното в ръководството, за системите тип, "японски". На всмукване също работи (отваря при всмукване подобно на това от цигара), поради което, си я върнах на работното и място. Днес, се представи напълно прилично, като остава да събера впечатления от 10 км офроуд, на бавни, с багаж, които обикновено, поне веднъж месечно преодолявам.
      Още веднъж благодаря за споделените материали и знание. Също така се надявам да не съм изместил много фокуса на темата ти.
      Поздрави!

      Коментар


      • #18
        От: Читава капачка за радиатор - от къде

        2.5 бара ми се виждат високи, не само за "система тип японска". Изнамери от някъде колко е точно при теб стандартното. Примерно в някой каталог за части,в който се търси по VIN. Често освен номера на частта вътре се мъдри и налягането. Поне при NISSAN е така.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          От: Читава капачка за радиатор - от къде

          Ако е абсолютно налягане всичко е наред.

          Коментар


          • #20
            От: Читава капачка за радиатор - от къде

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Ако е абсолютно налягане всичко е наред.
            Не виждам как капачка ще работи на абсолютно налягане.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              От: Читава капачка за радиатор - от къде

              Капачката работи както си знае, въпросът е който измерва с какво измерва.

              Коментар


              • #22
                От: Читава капачка за радиатор - от къде

                Не е много в темата, ама е интересно ..

                В най-популярния китайско-търговски сайт с търсене на radiator cap temperature gauge излиза едно интересно решение - капачка за радиатор с термометър в нея за разни радиатори.

                По-скоро от познавателна гледна точка - че има и такова животно, за това го споменавам.

                Коментар


                • #23
                  От: Читава капачка за радиатор - от къде

                  Привет момци,
                  Докато се включа, гледам, сте пуснали две три мнения, по темата. Измерените 2.5 бар, е моя груба грешка в постановката. Реално, не съм измерил точката на задействане на клапана, а само точка, при която клапана работи. Ще изчистя постановката, и ще я замеря отново, ама по натам в разследването. Благодарност на sparkybg, за мнението, което ме подтикна към съмнения, и по активно търсене на данни за моята капачка. Старата капачка, която мислех за оригинална, също се оказа ОЕМ, но съвместима с ОФА 2,2i, X22XE, и на нея има печатна маркировка 140, което вероятно е 1,4 бар. Под същия номер намерих и GM, на която и дават 1.2 бар. В този ред на събрана информация, вероятно, и в не " японската " ми система следва, да очаквам, нормални работни налягания в порядък 1.2 - 1.4 бар. Днес окончателно сглобих, подменяйки водното съединение, с вграденоto в него място за термоключа на вентилаторната перка, с стандартно 90 градуса водно съединение, алуминиев тройник (два извода +място за монтаж на термоключа) и право водно съединение към входа на радиатора. Поставих и външен термодатчик за контрол на температурата, така че, ще се отдам на събиране на впечатления, по отношение на работата на охлаждащата система.
                  Поздрави и приятни почивни дни.

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X