Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

    Здравейте дружина!

    Реших и аз да "вдигна левъл" и да заменя старото вярно Теранце І 3.0 бензин, с което повече от осем години имахме толкова добри преживявания (дяволски добра кола, но уви, ръждата го изяде) със стар Круизър.
    По финансови причини, екземплярът който придобих изглежда като бракуван от ИДИЛ, поради надвишаване лимита на броя самоубийствени атентати извършени с него.
    Но вроденият ми оптимизъм и фанатичната вяра в стария материал и особено в марката и модела заглушиха гласа на разума и се надявах, че с много любов, търпение и известен брой финикийски знаци престарелият боец отново ще цепи гордо по шосета, гори и планини.
    Смених му всичко каквото се полагаше да се смени като консумативи - масла в двигател, кутия, раздатка, диференциали, антифриз, ремъци, обтегачи, водна помпа, карета на кардана и пр.(сигурно пропускам нещо в изброяването), оправиха парното и климатика уж, сложих чисто нови гуми. Беше с обикновена газова, получи нов газов инжекцион. Остават дреболиите, описани в темите които прочетох - ръчна спирачка, спирачни цилиндърчета и др, които чинно, като по конспект (сякаш и той чете форума) беше се постарал да притежава.
    После, като (ако) се справя и с мъчещия ме (и него) проблем, за награда ще получи и ново окачване, липсващата гайка на колелото, ще може да си мие предното стъкло, фаровете му няма да гледат единият в земята, а другият в небето, както и може би тапициране на седалките, изчукване и боядисване тук-там, и ще стане джипка и половина.

    След лирическия увод да премина към описание, доколкото мога на основната, засега болка.
    Пали чакмак и тръгва уверено, но като загрее малко (впрочем, учудващо бързо и според мен, малко подозрително бързо загрява) започват мъките. Започва да се дави, да губи мощност, направо си спира. Подкарвам го на тласъци с вдигане и натискане на газта, понякога го слагам на неутрал и се опитвам да форсирам на място. Това продължава известно време, след което сякаш се събужда и си тръгва нормално.
    Много е изнервящо, особено в трафик, а също и в движение в група - налага се да ме изчакват да се довлека като куца бабичка.
    Не знам дали има връзка с този проблем, но на празен ход държи ненормално високи обороти - малко под 2000. (Виждам оборотите в щастливите моменти, когато оборотомерът е на кеф да работи, през останалото време по слух).
    И най-лошото - при движение по път или магистрала се движи някак с неохота. Стигна ли до нагорнище, започва да го катери с незавидния ентусиазъм на депресирано престаряло муле-астматик, подкарано към екарисажа. Не ми остава друго, освен тъжно да гледам километража как се свлича от 120 примерно на 80.
    Но в душевния ми мрак от време на време се появява светъл лъч! Както си държа крака на газта продължително в едно и също положение и от скука гледам в огледалото как ми расте брада, изведнъж депресираното возило получава ободрителен шут в гъза и направо полита!!! При това толкова рязко и ентусиазирано, че поради луфта в кормилото, едва го удържам!
    Моментът на щастие трае, докато отпусна газта, защото скоростта за секунди надминава 150км/ч, а при тия спирачки не е възпитано някакси... После пауърът отива както обикновено за бръмчене и ръмжене и в по-малка степен - за движение.
    И така си се движим на тласъци по белия свят...
    За отстраняване на тоя досаден бъг в "Тойота" - Стара Загора засега без особен ефект смениха свещи, бобини и кабели. От понеделник ще продължават опитите. Има ли още много неща за смяна, че кредитната карта и тя лимит има?

    Предварително ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ на всеки, който се изкаже по въпроса!
    Nissan NP 300 '10, Honda Transalp '94, а сега и TLC 90 '97

  • #2
    От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

    Проблема беше ли наличен когато я взе?

    Проблемите само на газ ли са или и на бензин?

    Проблемите имаше ли ги със старата обикновена газова или не?

    Казваш бързо загрява - а пуши ли след като загрее? Маслото чисто ли е или се цапа с антифриз? Антифриза чист ли е или има мазни петна? Прегрява ли или държи нормална температура като загрее?

    Коментар


    • #3
      От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

      Датчици на колянов, разпределителен вал, някой друг температурен, ламбда сонда...и накрая брадясваш като мен и се чудиш какво става. При мен проблема е на Мерцедес, но разсъждавайки по твоя, без да познавам грам двигателя на Тойота. Евентуално компютъра? Грешки някакви има ли записани, гасене на цилиндри? Като не върви тресе ли мотора?
      Ford Maverick II 2.3 XLT
      Ford Mondeo MK5

      Коментар


      • #4
        От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

        Не може да се свърже директно с компютър, защото била стар модел. По някакъв магически начин изкарват някакви кодове за дебитомер и стъпков двигател, но упорито отказват да повярват.
        Май не тресе като върви...
        Nissan NP 300 '10, Honda Transalp '94, а сега и TLC 90 '97

        Коментар


        • #5
          От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

          Когато я купих, не правеше такива магарии, само дето не вървеше много и аз реших, че е от обикновената газова. И на газ и на бензин се спъва така, като позагрее. Колкото е по-студено, по-дълго се мъчи, преди да тръгне.
          Не пуши и маслото е чисто и бистро все още. За над пет хиляди км. нивото му е спаднало съвсем мъничко. Антифризът не съм го гледал специално, но ще погледна. Не прегрява. Държи нормална температура, просто подозрително бързо я достига.
          Nissan NP 300 '10, Honda Transalp '94, а сега и TLC 90 '97

          Коментар


          • #6
            От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

            Сега ме сети, аз и дебитомер смених. Може да е от него, уж така се държи като при теб.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • #7
              От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

              Оригиналният бил 1430 лв, намерих в ибей за 220 паунда, но дали това ще е лечението? При теб оправи ли се след смяната?
              Nissan NP 300 '10, Honda Transalp '94, а сега и TLC 90 '97

              Коментар


              • #8
                От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

                малииии. Моя мина за 150 с отстъпката, Магнети Марели. Невървенето на студен двигател се оправи, ама други неща си останаха, но те нямат връзка с него. Ако намериш някой само за проба е добре, 150 се прежалват, ама 1400...
                Ford Maverick II 2.3 XLT
                Ford Mondeo MK5

                Коментар


                • #9
                  От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

                  Механично много здрав двигател с огромен ресурс- нещо по периферията се бъзика, пробвай да изчистиш дебитомера със спрей за почистване на карбуратори, ще се учудиш каква чернилка ще изтече от него...Също така, подобни симптоми се явяват и при тотално запушени катализатори или отчупване на парче от катализатора и "разхождането" му насам-натам в ауспусите, по някое време запуши, понякога отпуши...
                  Последно редактирано от sonda; 04-02-17, 14:32.
                  0899 шест5313нула
                  За всекиго по нещо

                  Коментар


                  • #10
                    От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

                    Много е вероятно дебитомера да е свършил земния си път , естествено заради обикновенната газова . Сега вече с газов инжекцион той е жизненоважен и на газ , освен това , магическия начин с кламер в диагностичната букса, показва че е неадекватен . Добре би било , при условие че нямаш вариант за диагностика , да намериш някой колега с такъв мотор и да опиташ с неговия дебитомер , за да не дават излишни пари докато не е сигурно че проблема е там .
                    2012 GL350 Bluetec & 2012 Audi A6 Quattro 3.0T & 2013 Audi S6 Quattro 4.0 Biturbo
                    ex-Toyota Land Cruiser FZJ-80 Triple Locked 4.5EFI 1FZ-FE petrol/lpg

                    Коментар


                    • #11
                      От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

                      Много благодаря за съпричастността!
                      Значи все пак има начин да се направи компютърна диагностика, а тия от Тойота Сз са ме пуснали по пързалката?
                      Ще им кажа да го почистят тоя ми ти дебитомер, че аз със сигурност няма да се справя сам.
                      Този двигател се оказа доста рядък за местните географски ширини и няма откъде да намеря тестов, поради което най-вероятно ще се метна на оня от ибей за 220 паунда.
                      И едно интересно допълнение - дяволското изчадие вероятно наистина чете форума, защото днес следобед си тръгна нормално, без да се дави и да забива зурла инатливо. Само, дето запали по-трудно. А може би е защото днес за пръв път от много време го подкарвам при положителна температура?
                      Като се замисля, по времето, когато предишният му собственик се оттърва от него, температурите пак бяха положителни...
                      Околната температура може ли да е била фактор в затормозяване работата на дебитомера?
                      Отново благодаря!
                      Nissan NP 300 '10, Honda Transalp '94, а сега и TLC 90 '97

                      Коментар


                      • #12
                        От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

                        Моята кола е 94 и се чете на компютър, за 97 ако не става е странно. Топлото време е помогнало днес.
                        Ford Maverick II 2.3 XLT
                        Ford Mondeo MK5

                        Коментар


                        • #13
                          От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

                          Значи едно по едно. Може да се чете от компа на тази кола но в България не знам къде. Тойота София имат скенер с такава букса но сами си признаха че е стар и чете много малко.Иначе с кламер и мигащи лампи се четат кодовете.

                          Сега при теб може и автомата да участва. Според мен си оправи оборотомера първо за да виждаш какво става. Проблема е масов и се оправя със сваляне и повтаряне на всички спойки по платката на самия оборотомер. Всъщност проблемния елемент е един но не помня кой за това всички повтаряш.После гледаш какво става.Караш само на бензин докато тръгне там добре.Тогава ще настройва газта.

                          Сега мотора може да е така от датчик на колянов, разпределителен вал, дебитомер, запушен ауспух, бензинова помпа. Това трябва да се провери. Има процедура за тестване на дебитомер с мерене на съпротивление.Тойота да си четат документацията.Ако го чистиш има специални препарати с изопропиленов спирт.С друго недей. Дебитомерите за тая кола са два вида освен това преси да купуваш виж твоя от кои е.Отгоре е и се вижда. Отделно питай Patrolfan тук за цена.Може да те изненада приятно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

                            Здравейте, колега този двигател Ланда сонда имали ? Ако е с подгряване, което предполагам може проблема да е от нея. При мен се държеше подобно тераното и то понякога, което от ландата го лъже за бедна и богата смес и от тук ту върви ту не ще. А сутрин при студено пали от раз, но излизат едно странни димни талази и при топло понякога не ще. Когато смених градината всичко си дойде на място.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Помощ за ТЛК 90 97-ма, 3.4 автоматик?

                              Освен ако не е арабско изпълнение има и е с подгряване. Ноо мисля че и да я премахнеш няма да стане така.Ще се вдигне разхода но ще работи добре.

                              Ако трябва да навлизаме в екзотики двигателя има и два сензора за детонации добре заврени.Мисля че и те могат да направят нещо такова.
                              Последно редактирано от jja; 05-02-17, 00:18.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X