Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разбалансирах си шмиргелчето?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разбалансирах си шмиргелчето?

    Здравейте,

    От около година имам малко настолно шмиргелче от Лидл.

    Фабрично около камъните имаше някакви хартиени етикети, които по една или друга причина се прокъсаха и започнаха да се трият в предпазителите. Викам ще ги свалям. Приключих работата за 10 минути, хубаво обаче шмиргела почна да танцува.
    Викам нещо съм ги завил накриво от недоглеждане. Свалям пак, гледам, гледам...ама то си има луфтове и на самия камък спрямо оста и на притискателните шайби пак спрямо нея.

    Мислите, които ми минават през главата са следните като започвам от най-абсурдната :
    - хартиените етикети са играли вид балансьор, ако не друго поне картона е сравнително мек и може да обере определен луфт или трептения?
    - китайците в завода някакси са балансирали всеки един камък по отделно...как обаче, на око ли....?
    - досега винаги съм го използвал на сравнително нефелна масичка. Този път след като го сглобих го сложих на стабилна метална маса. Мисля си - клатушкаща се масичка обира вибрациите и шмиргела стои стабилно. Сега като съм го сложил върху нещо, което не обира вибрациите машинката ходи където си иска. Колко е вероятно това?

    Дайте някакъв акъл, някой имал ли е такъв яд с такова шмиргелче. Доколко мога да приема, че трябва да го балансирам на око и донякъде с проба-грешка и да приема, че трябва да го слагам на обиращи вибрациите повърхности?

    Благодаря!

  • #2
    От: Разбалансирах си шмиргелчето?

    По принцип шмиргела трябва да е застопорен неподвижно към плот ,стойка или работна маса с винтове. После е малко сложно. Трябва при пристягане на камъка с шайбите ,да подлагаш(хартия например)м/у камъка и шайбите, така че да избегнеш аксиално биене . За избягване на радиалното ,може да подлагаш (навиваш ПВС лепенка)на оста ,докато луфта м/у оста и отвора на камъка стане почти нулев. и накрая когато си изпълнил горните две условия заточваш камъка с корунд за да го изправиш и обереш остатъчното радиално биене.Винаги остава нещо дребно ,но то вече не е проблем.Все пак това не е заточна машина или шлайф , а китайско шмиргелче.Успех!
    Ps . Ето ти едно сайтче за поставяне на камък към шмиргел :https://www.youtube.com/watch?v=CyHMNLbM30U
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
    Ат.Буров.

    Коментар


    • #3
      От: Разбалансирах си шмиргелчето?

      Аз бих се опитал да го наместя спрямо вала. От няколко опита трябва да стане.

      Коментар


      • #4
        От: Разбалансирах си шмиргелчето?

        Преди повече от 20г новите шмиргели обикновено биеха. Заливахме отворите с калай или олово и после ги разпробивахме и престъргвахме спрямо оста. Не знам дали ще си струва усилието, за твоя шмиргел.
        [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

        Коментар


        • #5
          От: Разбалансирах си шмиргелчето?

          Единия от моите също е китаец и се захваща през гумени тампони за масата. Има вибрации, ама се търпи.
          Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

          0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

          Коментар


          • #6
            От: Разбалансирах си шмиргелчето?

            Първоначално публикуван от Тодоров009 (Войводата) Преглед на мнение
            Единия от моите също е китаец и се захваща през гумени тампони за масата. Има вибрации, ама се търпи.
            Махни му тампоните, балансирай и изравни и ще видиш разликата. Шмиргел не се връзва на тампони.
            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

            Коментар


            • #7
              От: Разбалансирах си шмиргелчето?

              Разбира се аз не очаквам от това шмиргелче за 60 кинта да работи като магия. Въпреки че честно казано дали е от 60 или от 600 принципа си е същия и физичните закони, които ще бъркат работата са си същите. Надали и на профитата като им се сложат камъните на криво няма да правят същото. Така или иначе преди интервенцията бях много доволен от машината.

              Все пак на него си пилвам разни детайли за домашна употреба. Това, което ме озадачи е, че преди не бях забелязал такива вибрации. Явно все пак са ги намествали някакси в завода или хартиените етикети, които махнах са били с диаметър по-близък до този на оста и при самото поставяне камъка е бил по-центриран.

              Все пак наистина не изключвам варианта "поставката" да има голямо значение. Дори и в моментното състояние върху стабилната маса ходи където си поиска. Като го сложа върху едно алуминиево магаренце, което все пак има разни луфтове шмиргела се кротва. Да, вибрации има, но не ходи никъде без да го захващам. Както казах никога не го бях използвал върху стабилна повърхност, сега му беше първия път, може би затова ми е направило впечатление.

              Но определено ще опитам да го балансирам. Ще навия нещо по оста, за да уплътня луфтовете, а аксиалните луфтове ще ги действам с някакви подложки.

              Благодаря, ще пиша ако имам успех!

              Коментар


              • #8
                От: Разбалансирах си шмиргелчето?

                Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                ...Въпреки че честно казано дали е от 60 или от 600 принципа си е същия и физичните закони, които ще бъркат работата са си същите...
                Обаче лагерите, баланса на мотора и масите на машината като цяло и на ротора в частност никак не са същите.

                Архаичния ми български шмиргел на село е на светлинни години от почти всичко, дето съм мяркал по ширпотребските магазини.

                Отделно и камъните, дето сега се продават масово, особено "зелените", нямат нищо общо с някогашните - при подходящи условия може и за час да направиш чисто нов камък на пясък. На онова работя поне от 10 години с едни и същи камъни, и са мноооого далеч от свършване. Ама сигурно са купувани преди 30-40 години.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X