Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за диференциал.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за диференциал.

    Във връзка с предстоящ проект на съвсем любителско ниво, който е още във фаза на избистряне на идеите и концепцията, имам въпрос.

    Ако поставя заден диференциал да върши работата на преден водещ, то е нормално да работи 99% на обратно, Т.е, все едно на заден ход.
    Имам колебания защото теоретично, а вероятно и практически, заден диф е изчислен да работи превалентно при движение на преден ход.
    Не знам доколко логично разсъждавам , но и самия шум (виене) го потвърждава.
    Идеята ми е да ползвам заден жигулски диференциал за мини верижна машина.
    Аз съм си изяснил концепцията и съм се спрял на възможно най-простия и евтин вариант, но имам противоречия при обсъждането със старшия конструктор.
    Въпросът ми се свежда до: Ще издържи ли диф на продължителни натоварвания, работейки на обратно?

    И още: Има ли разлика в предавателните числа между първа и задна на жигулски скорости?
    Your conscience is all you can take to your grave.

  • #2
    От: Въпрос за диференциал.

    Саше, аз съм прехвърлял в главата си много проекти(и сега имам два три), и първия въпрос който се питах беше почти същия. Но не дали ще издържи, а как трябва да сложа заден мост отпред, за да се движат и двата в една посока.
    Ами много е просто-просто се взема заден мост, и се завъртя в хоризонтална плоскост, и се слага отпред.
    Така главното предаване си върти в "правилната" посока, и нямаш никакви ядове.

    Надявам се, че правиш разлика между главно предаване, и диференциал...

    П.П. Виенето на задна скорост идва от това, че предавката в скоростната кутия е с прави зъби, а не с наклонени. А правите зъби си вият.
    Пиньона и короната не шумят при движение в обратна посока.
    Ако са изправни де.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос за диференциал.

      Благодаря, Коле!
      Това със завъртането съм го мислил, но кардана ми идва още по-високо.
      Като цяло, мойта идея е да има повече тежест отпред и в средата, защото искам да може да се монтира гребло. Па макар и минимална работа да върши като минибулдозер. Да чисти сняг и да разкара примерно куп земя или пясък. Нашия обратно. Отзад да било по-тежко, да ставало да оре.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос за диференциал.

        Заден жигулски диференциал съвсем нормално си работи и като преден, и като заден в Нива откакто е измислена Нива и не е проблемен агрегат. Има ги във варианти с предавателни числа 3.7, 3.9, 4.1, 4.3 и 4.44

        Първа и задна на жигулските скорости се различават, но не с много. Табличка лесно ще намериш. Мисля че няма машина на която да са съвсем равни, освен разни извращения с отделен реверс като Унимог.

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос за диференциал.

          п.п. на Нива и на двата диференциала карданът е от долната страна. Ако го сложиш отгоре ще влошиш мазането на пиньона и лагерите му. Освен това ще му обърнеш посоката.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос за диференциал.

            Нещо не си ме разбрал. Пак обяснявам:

            Представи си жигулския мост, както е на жигулито. С гуми, че да е лесно да маневрираш. Това само моста.
            И без да правиш нищо освен да маневрираш наляво-надясно, и напред-назад-наместваш го да дойде отпред.

            Оооффф. Ма това, при джип, с раздатка която върти двата кардана в една посока.

            В другия случай-завърташ моста във вертикална плоскост. Все едно оста на пиньона да е ос на завъртането на моста. Пак си работи в правилната посока, но завърта движението на колелата. Демек-стойките за пружините идват отдолу, а конзолите за дългите щанги-отгоре.
            Разликата във височината на пиньона надали ще е повече от 5-6 см, не мисля,ч е е чак толкова важен и нерешим проблем.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос за диференциал.

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Ако го сложиш отгоре ще влошиш мазането на пиньона и лагерите му. Освен това ще му обърнеш посоката.
              С напълването на масло в достатъчно количество не би трябвало да има проблем.
              А с ламаринения кожух на този мост слагането на нова нивомерно-наливна пробка е детска игра.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос за диференциал.

                С напълването на достатъчно масло че да стигне до пиньона конкретно жигулския мост ще протече от семерингите.

                Но пък зависи колко зор му се дава. Може и да не е чак толкова зле с мазането на лагерите. За хипоидната предавка масло ще се качва от короната.

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос за диференциал.

                  Е, те семерингите, нали това им е работата-да не пускат навън каквото има вътре. И да пускат вътре каквото има отвън.

                  А ако са се удървили-смяната им е баси космическата технология...
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос за диференциал.

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    С напълването на достатъчно масло че да стигне до пиньона конкретно жигулския мост ще протече от семерингите.

                    Но пък зависи колко зор му се дава. Може и да не е чак толкова зле с мазането на лагерите. За хипоидната предавка масло ще се качва от короната.
                    На лагеритр кой ще качи масло?

                    Изпратено от моят StrongPhoneQ4 с помощта на Tapatalk
                    Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
                    New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос за диференциал.

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Освен това ще му обърнеш посоката.
                      Не му се обръща посоката .
                      Нарисувай си го и виж.
                      Колето правилно дума.
                      Пък дали е горе и или доле - семеринга ако е за смяна - все ще тече.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос за диференциал.

                        Първоначално публикуван от New hope Преглед на мнение
                        На лагеритр кой ще качи масло?
                        Ще се качва с плискане. Впрочем до лагерите на касетата пак така се качва.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос за диференциал.

                          Благодяря, Ясене!
                          Това исках да разбера.

                          Моята идея е тази:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0229.jpg
Прегледи:1
Размер:44.8 КБ
ID:5742357

                          Баща ми държи на тази:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0230.jpg
Прегледи:1
Размер:48.5 КБ
ID:5742358

                          Има и много валидни решения с два водещи моста, но доста ми оскъпяват нещата а и имам два моста за скъсяване.
                          Може и с раздатка от Нива. Също много валидно, особено предвид бавните, но пак оскъпява много а и кардани повече за преправяне.




                          Целта е да се получи много компактна машина. Нещо като верижно АТВ, защото ще е с двигател от типа във видеото.
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос за диференциал.

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Ще се качва с плискане. Впрочем до лагерите на касетата пак така се качва.
                            Щом си рекъл!

                            Изпратено от моят StrongPhoneQ4 с помощта на Tapatalk
                            Toyota Land Cruiser RJ77 , Nissan Patrol TD42, Suzuki Samurai ,Yamaha WR 450F
                            New hope garage о886/44-36-5о , о898/48-11-46

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос за диференциал.

                              Ако е с такъв двигател може да забравиш за проблема с мазането. Освен това можеш да завъртиш двигателя както си искаш и това ще ти реши проблема с посоката.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X