Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тойота Такома

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Тойота Такома

    Понеже не открих кой знае колко написано за въпросната кола,да попитам за мнения запознатите.
    Да разбирам ли,че това е бензиновия пикап на Тойота,след като не съм виждал бензинов Хайлукс от по-новите.
    Гледах,че освен с няколко кубатури двигатели,има и такива само със задно задвижване.
    А тези които са 4х4 имат ли и някакви блокажи,и ако имат,има ли такива с повече и по-малко блокажи?

  • #2
    От: Тойота Такома

    Здравей poni7!Такома е бензинов модел на Тойота за Сев Америка.Годините за които питаш, се падат в две различни поколения на модела.От 1995 до 2004 е четвърто а от 2005 не съм сигурен до кога е пето.До 2004 се предлагат с 2 двг- с 2.7л 3RZ-FE и 3.4л VZ-FE.Съответно в различни конфигурации, главно според района на САЩ и Канада са с ръчна(R150 и W59) и автоматична (не съм сигурен за моделите.Ича варианти с 4х4 и само със задно задвижване.Блокаж на задния мост до 2004 от 4х4 имат основно Offroad и понякога Sport оборудваните подмодели, а също подмоделт Prerunner който е само задно задвижване има блокаж.
    Ако искаш да имаш повече възможности за режима на задвижване(не само блокажи) може да се замени трансфера на моделите с ръчна кутия с трансфер от автоматична Такома или 4Рънер от същите години.При което можеш да избираш между 4х2(само задно) 4х4 с отключен център диф(full time) 4х4 със заключен център диф(part time) и 4х4 на бавни с отключен/заключен център диф.Има малка но важна разлика дали ще преоборудваш модел с 2.7 или с 3.4 л двг, и при двата се ползва един и същ трансфер, но при закачането му след 2.7 л двг и W59 ръчна трансмисия, се прави модификация в трансфера и се ползват различни кардани.Управлението на мотора на трансфера като процесор, жици, ключове е едно и също за двете конфигурации.Такава комбинация не е предлагана официално от Тойота.
    Колите са произведени в САЩ и ако купуваш кола, карана в Североизтока, масов проблем е рамата, произведена по поръчка на Тойота в американска фирма(Дана)при което са спестили висококачествената ламарина по спекс на Тойота с евтин заместител.Ръжда и изгниване е класика заради солта която се ползва зиме там.В същото време 4 Рънерите от тези години с рама правена в Япония издържат достойно.
    Питай за още инфо.Със здраве и успех!
    Последно редактирано от metotem; 23-01-17, 20:39.
    1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

    Коментар


    • #3
      От: Тойота Такома

      А след 2004 с 4,0 мотор мисля,че VVTI и там ли са 4х2 и 4х4
      Само тези на които пише TRD ли са 4х4 с офроуд оборудване

      Коментар


      • #4
        От: Тойота Такома

        Малко съм тясно специализиран, но заради 4Рънерите, знам че Тойота се беше отказала за известно време от механичен блокаж на задният мост, като последна година за 4Рънер е 2000.Това беше по времето на еуфорията, че електронният контрол на спирачките и тракшън системите може да замени мех блокаж, като много по-евтина за производство алтернатива.Тогава приключиха и с ръчната кутия за този модел в САЩ.И така Тойота загуби един потенциален клиент в мое лице, защото 4Рънер с автоматик не бих си купил.
        Такома се предлага винаги в двете разновидности-4х2 и 4х4, зависи от региона(дали вали сняг или има поледици), като даже и в слънчева Калифорния можеш да си купиш 4х4, просто процентно е много по-малко бройки по дилърите.Повечето от Такомите означени с лепенки TRD Offroad, не са с офроуд пакет с блокаж отзад.Грубо около 3-5% са оборудвани с блокаж на задния диф.Но да речем може да имат регулируеми амортисьри, TRD джанти с яко изглеждащи гуми, стикери, ауспух с определен гърлен тон и разни други такива маловажни глупости.Или пък са оборудвани със системи, улесняващи и провокиращи тъпанарите когато карат в пресечен терен като Multi-terrain Select, Hill Assist Control, Crawl Control, Traction Control и др.Което само доказва, че и Тойота не може да избяга от тенденцията масовите ѝ коли да са направени само да изглеждат еди как си, а не наистина да са с по-големи възможности.
        Тази тенденция е вече много разпространена не само в колите, а навсякъде където нещо се продава.И най-много важи в САЩ, където е по-важно как изглеждаш, отколкото дали наистина можеш да правиш това за което се представяш.Принципа за излъсканата ябълка!
        За последните години на Такомата разбрах че Тойота пак има механичен блокаж на задния мост, и даже разгледах един на 2016 Такома(3.91 число) търсейки такъв за Рънера ми в България.Оказа се, че, целият заден мост и прасето на дифа са различни от останалите кожуси и прасета в серията, а и не е съвместим с мостове от 3-то пок 4Рънер и 4-то пок. Такома.Между другото, дифа много прилича на такъв от ЛК80 по форма, големина,ъгъл на конуса, болтове и разположение на моторчето за задействуване на блокажа(отдясно на прасето).
        Без да отричам инжинеринга на Тойота, от цялото развитие на Такома дотук, за мен е показателно, че все още е наличен(макар и ревизиран) даже и в последните години на модела, конструираният в началото на 90-те 2.7л 4 цилиндров 3RZ.Прост, надежден и с голям ресурс двигател,След навъртяни от мен 150К мили(иначе е на 230К), от неудобство му смених свещите, нищо друго.И то не че нещо им имаше на старите, ама ме хвана срам.Иначе го карам с Мобил1 5W40 Turbo diesel truck и го сменявам на всеки 10К мили, за което време намалява с около 300-500гр.Скоро ще трябва да сменям и оригиналния съединител, та ще му сменя предния и задния семеринги на двигателя-страшен разход за тези мили и години:-) Малко късно се усетих, иначе бих си купил нов такъв двг от Тойота.Вече не се предлага като резервна част в САЩ.Повечето от Т100 на пазара в Калифорния са с над 350-500К мили и са с оригинални двг-та 3RZ и 5VZ.
        Така и не разбрах дали проучваш да си купуваш Такома, или просто интерес.Но в нета може да прочетеш доста повече.Закачил съм описание на разликите в модела 4х4 през годините, може да ти е от полза.
        Успех!
        2016_Tacoma_4x4_chronology.pdf
        Последно редактирано от metotem; 24-01-17, 04:21. Причина: правопис
        1999 4Runner 3RZ/ 4Runner 1KZT/ 4Runner 5VZ

        Коментар


        • #5
          От: Тойота Такома

          Имам ТЛК 120,но ми трябва пикап.Бих взел Хайлукс,но предпочитам бензинов и за това проучвам Такомата.Ако успея да продам ТЛК-то ще търся нещо но трябва да е проходимо поне колкото 120-ката.,не че е кой знае какво моята с блокаж само на средния диф.,ама поне като го включа изключва тъпите системи като трак. контрол и т.н.,които при най-малкото приплъзване ти отнемат газта и си до там.
          Мерси за помоща.Иначе и аз доста години се кефих на 4Ранър 91год. 3,0 V6,ама накрая старостта му дойде в повече.

          Коментар


          • #6
            Здравейте,
            лаик съм в ОФФ-роуда, ни фен на Тойота Такома. Изчетох всичко за колата и преди месец се сдобих с такава през Копарт. Toyota Tacoma 2012 TRD sport double cab short bed. Проблемът е, че двете леви врати са с удар, който не може да бъде отстранен и за целта трябва да сменя вратите. За щастие открих предната в България, но задната се оказа проблем в Европа и близките до нас държави. Не ми се поръчва от Щатите заради чакането, та въпросът ми е следния.
            В нета успявам да намеря информация за Хайлукс и Такома и различията им, но така и не успявам да открия аджеба някой пробвал ли е да сменя части между двете. Говоря за задни врати (предните очевидно са различни) и за хардтоп и на леглата.

            Коментар


            • IvanIvanovi
              IvanIvanovi коментира
              Редактиране на коментар
              чакането не е задължително, 2 калника за пикапа ми дойдоха за седмица и то с неголямо поскъпване

            • rusev
              rusev коментира
              Редактиране на коментар
              Дай шасито да видим за нова врата.

          • #7
            Здравейте, знам че не е по темата, но ако може да ми препоръчате място в БГ къде мога да намеря части/аксесоари за 2ра генерация ще съм благодарен, а и аз търся в момента хардтоп, и теглич. При мен не е само чакането проблем но не искам и да плащам глупавите shiping fees знам че са неизбежни ако се поръчва от US, но ако мога да се оправя в БГ с подобни части ще е супер.

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X