Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Full Time или TOD за зимата ?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Full Time или TOD за зимата ?

    Днес, след разговор за двигателя на един джип, стана ясно, че е TOD.
    Имах много време за мислене, та почнах да си разсъждавам по темата от заглавието, нооо никога не съм карал TOD.
    И понеже навън е бая сняг, ми изникна въпроса, как се държи TOD-а на сняг в сравнение с Full Time с отворен централен диф, и кое би било по-подходящо за "безкомпромисен градски офроуд" ?

    Ако се включи някой дето е карал и двете, мисля че ще е доста полезно.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

  • #2
    От: Full Time или TOD за зимата ?

    А какво означава TOD?
    8)

    Коментар


    • #3
      От: Full Time или TOD за зимата ?

      Да пробваш пак,че не разбрах как хем говориш за двигатели,хем за фуллтайм хем за TOD.
      Аз като имащ гранд мога да кажа,че фултайма си е блага работа,ако ти харесва комбинацията водещо задно предаване склонно към постоянно презавиване поради допълнително натягане на лимитид слип дифа отзад.
      Бащата кара нисан Хикстрейл и той е ондеманд и мога да кажа,че грижи в София при сегашната ситуация не е имал.Зависи си от системата,но при нисана нещата се случват наистина бързо.
      И така.
      Няма страшно в умирачката...
      Страшното е да си жив!...

      Коментар


      • #4
        От: Full Time или TOD за зимата ?

        Т-то не знам какво е, но останалото е On Demand - сиреч, при поискване, сиреч - нямаш 4х4 винаги.

        Едното автомобилче се кара в позиция на раздатката - 4H при всяко различно от сухо, и жената е много доволна.
        Другото автомобилче няма такива глезотии като ръчка на раздатка, щото си е по рождение full time, и аз също съм много доволен.

        Всъщност за нещо пластмасово сув-овидно ли сте си говорили, че тоя TOD ще да е съотносимо към нещо градско, дето трябва да гори като за колица с предно, и ако много я напънат, да включи някоя друга гума... за резултата от включването се съди по спесифични аромати изпод возилото.

        На теб не ти трябва такъв таралеж.

        Ама як моабет сте заформили - като сте се разговорили за мотора, пък после и за трансмисията.... то от дума на дума... нали знаеш

        Коментар


        • #5
          От: Full Time или TOD за зимата ?

          За рали "Фандъкова" най-приятното нещо е постоянно задвижен преден мост и виско към задния. Това от простите системи де, разните с много букви и много жици отказвам да ги систематизирам.

          Следващ вариант - фултайм с виско по средата
          по-следващ - фултайм без виско по средата
          Парттайм с основно задно
          Само предно
          Само задно

          Това са нещата които съм изпробвал.

          п.п. не съм попаднал на случай, в който блокаж на някой мост да не ми е пречил в града.

          Коментар


          • #6
            От: Full Time или TOD за зимата ?

            @ Ясен: Какво 4х4 задвижване е QD1 и QD2 спрамо описаните от Вас видове? А Опел Мокка, че за него четох в Аутобилд много суперлативи?
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Full Time или TOD за зимата ?

              Ха, ха, ха...
              Пловдивското рали е безименно, щото на кръстника му се очертава да гледа небето на квадратчета за някое време.

              Ама си абсолютно прав - всичкото, което е над 3х3, е добре дошло.
              Тия малоумници във Филибето решиха, че ако автомобила ти е паркиран в синя зона, където не е разчистено, и не може друга кола да паркира там, да не ти взимат синя такса.
              Разчистеността се измерва с чистотометър - сиреч, на око, или с дръжката на метлата на "служителката" от "Чистота". Продължителността на паркирането се определя от метеоусловията - ако случайно снега се стопи, докато си паркирал - е, ще трябва да си платиш....

              Виктор Юго беше писал нещо по въпроса - за мизираблите...

              Коментар


              • #8
                От: Full Time или TOD за зимата ?

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                @ Ясен: Какво 4х4 задвижване е QD1 и QD2 спрамо описаните от Вас видове? А Опел Мокка, че за него четох в Аутобилд много суперлативи?
                Забравих кое какво е. Едното е фултайм с муфа по средата със сигурност. Май че второто.

                Опел Мока е достатъчно нов и достатъчно немски за да е принципно извън интересите ми. Не му знам задвижването.

                Коментар


                • #9
                  От: Full Time или TOD за зимата ?

                  TOD е Torque on Demand, т.е. предава въртящ момент само при нужда. За сняг е по-добре Full time. TOD на сняг е почти същото като при пясък - докато завърти другия мост, вече няма смисъл.
                  Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Full Time или TOD за зимата ?

                    Говорих си с един пловдивчанин за 270CDI и това, че го ебават "майсторите", и как да си оправи проблема сам, та случайно стана въпрос, че джипа е ръчка и Torque On Demand (TOD), което за пръв път чувам, щото обикновено са автомати, и след като приключихме разговора почнах да си расъждавам по темата, като имам предвид поне средно-големи джипове, със задно и предно при поискване.
                    Като част от въпроса ми е и факта, че доста фултайми нямат бавни, а почти всички ТОДове имат.
                    ТОДа е виско-муфа по същество, която при по-голяма разлика от 10Hz зацепва (в случая) предното и за това, предполагам, го водят 40:60.

                    Интересува ме, кое би било по-удачно за ежедневна градска употреба, и особено в такива по-тежки условия.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #11
                      От: Full Time или TOD за зимата ?

                      Я дефинирайте фул там с ти отворени дифа - какво е разпределнието преден заден мост?
                      Че не сичко е лада нива 50/50
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Full Time или TOD за зимата ?

                        Това дето сте обсъждали (ML-а) е Full time. 10Hz, т.е. 10 оборота в секунда е много за зацепване на кавото и да било. TOD не е задължително да е със виско. CR-V на практика си е TOD (ако не броим някакви си там 5-10% постоянно предавани), но не е с виско.
                        Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Full Time или TOD за зимата ?

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          За рали "Фандъкова" най-приятното нещо е постоянно задвижен преден мост и виско към задния. Това от простите системи де, разните с много букви и много жици отказвам да ги систематизирам.

                          Следващ вариант - фултайм с виско по средата
                          по-следващ - фултайм без виско по средата
                          Парттайм с основно задно
                          Само предно
                          Само задно

                          Това са нещата които съм изпробвал.

                          п.п. не съм попаднал на случай, в който блокаж на някой мост да не ми е пречил в града.
                          Ако говорим за целогодишна експлоатация - класацията ми е същата. Изобщо като се замисля за асфалт подредбата ми е същата.
                          Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                          TOD е Torque on Demand, т.е. предава въртящ момент само при нужда. За сняг е по-добре Full time. TOD на сняг е почти същото като при пясък - докато завърти другия мост, вече няма смисъл.
                          Много зависи явно от конкретния модел. Карах един приятел с Мазда Трибют да тръгва с газ и спира в снега за да видя има ли и колко забавяне. На око след много вглеждане няма 1/4 оборот на предното колело, реално ако не знаеш, че има забавяне не се забелязва.
                          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                          Телефон - в профила!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Full Time или TOD за зимата ?

                            Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                            TOD е Torque on Demand, т.е. предава въртящ момент само при нужда. За сняг е по-добре Full time. TOD на сняг е почти същото като при пясък - докато завърти другия мост, вече няма смисъл.
                            Моята практика показва ярко предимство на предно с муфа към задното, спрямо чист фултайм и не толкова ярко, но все пак предимство - пред фултайм с муфа.

                            Жип които са ТОД са с муфа от задното към предното и конкретно на сняг и лед съчетават лошия нрав и на задното, и на късно завъртащия се втори мост. Поне що се отнася до управляемост, курсова устойчивост и способност за потегляне.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Full Time или TOD за зимата ?

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Я дефинирайте фул там с ти отворени дифа - какво е разпределнието преден заден мост?
                              Че не сичко е лада нива 50/50
                              Което не е Нива по ред причини задвижва по-силно задния мост с малки изключения. Малките изключения като няма някой седнал отзад само електрониката ги спасява, ония другите и тя не ги спасява.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X