Обява

Свий
Няма добавени обяви.

CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

    Здравейте колеги,

    Молбата ми е за схема на ел.връзките на блокажа на междуосевия диференциал - central differential lock:

    Става дума за "апарата", който е монтиран на раздатката:
    - въпросния беше блокирал на включено положение, при което на 4х4 (колата ми е ТЛК vx80, с постоянно 4х4), на асфалт, на равно, дори без завои (камо ли при изкачване по серпентини) се чуваше причукване / придърпване откъм задния мост...
    - монтьора ми свали апарата, разглоби го, почисти ръждата, подсуши го (имаше доста влага в него), смени гумената тръбичка на отдушника, провери го дали върти "напред-назад", монтира го обратно на място то му и го пробвахме = не работи

    Не работи означава, че не работи, когато включа копчето на таблото (каквото оригинално в тази Тойота, 1994, 4.2 ТД, ръчка, няма - фабрично в тази модификация средния диф се блокира едновременно с включване с лост на бавни);
    Това копче го монтирахме през февруари миналата година, със съответното "различно" свързване на кабелите - преместихме кабела от буксата на бавните на буксата на копчето...
    (Доста левашки го обяснявам, щото толкова разбирам)

    След като, след почистването и проверка "на стенд" блокажа на средния диференциал, вече монтиран на мястото си и свързан с кабелите с които трябва, не щя да заработи с (фабричното) копче, монтьора ми провери релето на въпросния диф - под тапицерията, отляво на левия крак на шофьора:
    - подавайки захранване на релето директно от акумулатор (3-4 волтов? Не съм сигурен какво му беше напрежението, но със сигурност не 12 или 9 волтов, а 3-4 волтов, с поне 3 ампера капацитет) средния диф блокаж сработва;

    Тоест:
    - самия блокаж е изправен, "на стенд" и/ или през релето
    (Което също е изправно, иначе, с независимо от копчето захранване нямаше да задейства блокажа)
    - (фабричното) копче (когато е вързано на мястото си, към кабела, който е за него - който иначе е "затапен" фабрично, за да може лоста за бавни да задвижва блокажа), би трябвало да е изправно (свети, когато включа габарити или фарове)
    - но въпросното копче не подава захранване към релето, съответно блокажа на средния диф не сработва...

    В "учебника" на Heynes или както правилно се казва, има ел.схемите на блокажа на задния и на предния диф, но няма ел.схема за средния диф

    Надеждата ми е, че някой от вас има схема на ел.връзките на блокажа на средния диференциал ???

    (Естествено, ако някой опише правилното решение на проблема
    - ще съм благодарен, но ще трябва да го преведа на унгарски, за да го разбере монтьора, който, както всеки негов сериозен колега, предпочита да има подръка схемата на ел.връзките, за да вижда кое как трябва да бъде)

    volodia.petkov@gmail.com


    Sent from my iPad using Tapatalk

  • #2
    От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

    Здравей Володя,
    В тази тема:
    http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=90771

    Под "Обща информация" има тема с документация на тойота. В нея бях публикувал този линк с документация за 80-та серия. Има ел, схеми, включително и отделен файл за раздатката:
    https://htftp.offroad-bulgaria.com/Y...20manual%2080/

    Коментар


    • #3
      От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

      Здравей Яро,

      Благодаря за отзоваването - почвам да чета, ще препратя на монтьора каквото има, дано да решим проблема
      (от понеделник нататък, той събота-неделя не работи в сервиза си; а сега и да иска няма да може - прави ремонт на апартамент; но понеделник-вторник сигурно ще знаме докъде сме стигнали)
      Още веднъж:
      Благодаря !



      Ще докладвам, като стигнем до решение или до нова греда...


      Sent from my iPad using Tapatalk

      Коментар


      • #4
        От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

        това е схемата на това как се управлява средния блокаж:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Capture.jpg
Прегледи:1
Размер:111.1 КБ
ID:5740191
        BJ73 + HDJ80 = HDJ73

        Коментар


        • #5
          От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

          Проверете в какво положение е F21 "4WD DETECTION SW", това е сензор който се намира до механизма на блокажа. При мен беше неизправен и в следствие на това не работеше системата. Ако искате да го тествате може да го смените с такъв от предния или задния блокаж (едни и същи са).
          BJ73 + HDJ80 = HDJ73

          Коментар


          • #6
            От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

            Gogo_gda - благодаря; препращам схемата на монтьора, да мисли; в понеделник съм при него, да видим какво е измислил; ще докладвам (т.е., ще напиша как сме се почесвали по каквото трябва, докато решим проблема)
            Приятна събота / неделя !


            Sent from my iPad using Tapatalk

            Коментар


            • #7
              От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

              Закъснях с новините по темата, най-вече защото крайния резултат е отложен за петък привечер (утре)
              - моя човек дотогава имал няколко по-важни неща (явно, извън фирмените сервизи - които както знаем, на практика представа си нямат от такива дърти добичета, ТЛК 80 / 1994 г. - няма монтьор, който да не може да проточи нещата)

              Да, де, ама не съвсем - в понеделник следобяд, благодарение на ел.схемата, започнахме да отмятаме виновниците
              - намери се нов сензор (не зная за колко пари, но не е "фирмен", значи няма да струва колкото малка кола), но преди да го изпробваме, установихме, проблема е в релето (transmission relay 89531-60010, което в Япония би струвало около 180$, в Дубай около 110$, а в UK, от eBay.co.uk, употребявано, естествено - около 20£)
              - всъщност, не цялото реле е гръмнало, а само едно от трите малки релета, 12v/210 amp, в Унгария подобно струва около 3 лв, с доставката; монтажа (разпояване на гръмналото от платката, запояване на здравото, и т.н.) отделно
              - та едно от трите малки релета е умряло (при ръждясъл, дал на късо актуатор за CDL-a, естествено), затова централния не работи, но преден и заден блокаж, благодарение на другите две реленца, включват/изключват
              - утре до обяд пристигат 3 реленца х 12 в/ 310 амп, които моя човек следобяд ще запои на мястото на досегашните
              (Аз, понеже не разбирам, си мисля, че по този начин вероятно иска да избегне проблеми, ако в кутийката има две по 210 амп и едно по 310 амп; може и да бъркам, но три нови, еднакви, вероятно е по-добре от две стари и едно ново)

              Та, надявам се, утре вечер да сме отстранили проблема, ще пиша

              (До transmission relay стигнахме след проба - на съответните "клеми" на оригиналния кабел, който минава през копчето за CDL, отдясно на волана, човека подаде 3 или може би 4,5 волта - и блокажа завъртя; дотогава нямаше никаква реакция; пробва и сензора, на късо - без реакция на таблото или където и да било; не съм съвсем сигурен, какво точно е пробвал на раздатката, тъй като седях горе на крика в колата, за да натискам копчета или да включвам лоста за бавни)
              Ще се постарая да отговоря на въпроси, ако възникнат, но мога да обещая, че няма да са професионални, щото, както някой беше писал в друга тема, аз съм потребител, не майстор; разбирането май ми стига до трите педала, ръчките и волана...)

              Доскоро


              Sent from my iPad using Tapatalk

              Коментар


              • #8
                От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

                Интересно защо не е изгорял предпазител а е изгоряло реле! Не е лошо да проверите какъв е предпазителя и дали ампеража отговаря на спецификацията.
                BJ73 + HDJ80 = HDJ73

                Коментар


                • #9
                  От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

                  Въпроса е съвършено правилен; отговора е доста сложен - 80-ката я купих преди три години в Полша, (грешка моя), от немърлив стопанин (втора грешка), който макар и да има автоработилница, уви, е тенекиджия, но не и майстор; на всичкото отгоре - ловец (в което няма нищо лошо, но явно е нямал време да се занимава и с колата)
                  Доста късно разбрах - много, много болезнена моя грешка - че колата е била удряна повече и по яко, отколкото ми се е искало да видя...; ел.инсталацията и беше в неописуемо състояние (пипана от който падне без да мисли какви са последствията.
                  Та, трета година я възстановявам - до февруари миналата година бях подновил изцяло окачването (всички тампони, пружини, амове, шарнири и т.н.), основен ремонт на двигател, гнп, ново турбо, осн.ремонт на с.к., на раздатката, подмяна на ел.инсталацията от задната броня до шофьорската седалка, осн.ремонт на блокажите (без средния) и един куп други дреболии
                  За съжаление, обаче, към края на февруари миналата година, се изтъркалях с нея (1,5 оборота - само веднъж през таван) недалеч от екоферма Чемерник / х. Тръстеная - та се наложи изпъване на шаси (Ивеко, София), смяна на купе при Соти и Митака в Божурище (хамалските разглобявания и сглобявания - около 80% от смяната на купето: със собствените си две леви ръце)
                  Най-накрая, като дойде време за първо палене след въртележката и реставрацията, Соти и Митака дадоха фира - нито те самите, нито техните електричари имаха представа от Тойота / нейната ел.инсталация, макар че, място за грешка няма - няма как да сбъркаш буксите и да свържеш неправилно...
                  Да, ама не - Митака и неговите ел.помощници пропуснаха да вържат маса-купе (слава Богу, поне маса-двигател беше закачена) та при хикс опити най-накрая запали - но дотогава предизвика ремонт на стартер, на switch over relay / timer; а като се прибрах в Унгария се оказа, че трябва да подменям кабелите в коша на мотора, още веднъж да правя ремонт на стартера (този път - без "кожуха му" сменихме почти всичко останало (не питай за разходите)
                  - щото Митака беше свързал стартера на 12 волта, а тази кола пали на 24...
                  Запалването няма общо с блокажите, факт, но палене без маса-купе, ел.шокове оттук или оттам, насаждани кабели тук или там (в Божурище не се посрамиха пред поляците, приноса им не за пренебрегване)

                  ххх

                  Май че прекалих с оплакванията - към днешна дата релето е оправено, но все още не е монтирано на мястото си, тъй като майстора ми иска, преди да го закачи, да провери всички кабели стигащи до него и тръгващи от него;
                  което си е пипкава работа, иска не малко време, а неговото, покрай ремонт на апартамент, е доста кът

                  Надявам се, все пак, следващата седмица да отметнем въпроса с средния блокаж - покрай който, дай боже да има време да смени "скобите" (не съм сигурен, че това е точната дума) на маркучетата, влизащи, под купето, в радиатора за парното за втория ред (дето е под седалката на тъщата) - прокапаха; явно не са тези които трябва, нито пък затягат както трябва (монтирани от "майстор" при Соти - лежа час и половина под това радиаторче, да закачи две маркучета, само и само да не работи - щото си приказваше с гаджето по мобилния; за сметка на това пък тази я оплеска
                  Пак го ударих на хленчене, извинявай

                  Като има ново по средния блокаж - ще пиша; вероятно след седмица и нещо с подробности, щото тръгвам към дъщеря ми, която тия дни (закъснява с около седмица) трябва да ражда; тоест, скоро ще ставам дядо, та поне докато съм около тях няма да си скуба косите заради блокажи, релета, бушони, предпазители, маркучи...


                  ,


                  Sent from my iPad using Tapatalk

                  Коментар


                  • #10
                    От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

                    Много мъка Володя с тази кола...Дано процесите се доведат до "завършен и краен вид"..., а да не се проточат във времето...Все пак смисъла на тази кола е в експедиционно движение, а не в дългогодишни престои в сервизи...Успех !
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • #11
                      От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

                      Благодаря за пожеланията - старая се да я оправям колкото се може по бързо, но и качествено (козметичния й вид ми е последната грижа, стига функциите да са налице, като не ми капе във врата, примерно, когато вали)
                      Между ремонтите бях два пъти в Африка, включително мотаене по Иберия, Пиринеите, Алпите - нали са на пътя до и обратно; водил съм я и на снежни Карпати; помирисвала е и Балканите (без изключение)
                      Още миналата година планирах разходка "а ла Димо / Питона" - през Турция, Иран, чак до Монголия (има отделна тема, ама) - Иво и Ани отидоха и се върнаха, аз се обърнах, а други желаещи (дори и за по-късо) не се намериха...

                      От друга страна, тази кола и без среден диф (бавни, заден и преден работят) ще ме върне от Улан Батор, например, до София или Будапеща - но по-добре да и оправя най-важните неща преди да тръгна, нищо че майстори и чаркове има навсякъде (дори и в Мавритания, където освен пясък и жега друго май няма...)

                      Снощи релето бе оправено, но не го монтирахме - не стигна времето за проверка на кабелната салата около него. До края на януари и това ще стане; дотогава трябва да реша дали да се напъвам за 285/85/16 или да кротна на 255/85/16; сегашните 265/75/16, освен че са малко по-ниски, отколкото ми се иска, имат не повече от 10-15к км живот, а не ми се иска да сменяват гарнитура в Таджикистан, да речем

                      ххх

                      За експедиции съм готов по всяко време - стига да има с кого; посоката, маршрута и прочее подлежи на обсъждане, промяна, съгласие, в зависимост от желанията на участващите
                      (Лятото на 2015 превеждах на немци с джипки, от Германия до Улан Уде - те продължиха с други водачи към Владивосток, аз летях назад - не бях с моята, иначе щях да си начеша крастата докрай; седемте екипажа се запознаха един с друг по пътя: преди това се бяха срещали един път на бира на офроуд панаира в Германия; тоест неща се оглеждат и по пътя, стига да има желание, дисциплина)


                      Sent from my iPad using Tapatalk

                      Коментар


                      • #12
                        От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

                        Кратката ми мисъл беше - колата я карам и (текущо) ремонтирам; каквото се обади - веднага взимам мерки
                        (обръщането в дефилето не беше планирано, то ми загуби много време и пари, но пък срещнах и чудесни хора!)
                        Между големите пътувания правя големите ремонти / преустройства


                        Sent from my iPad using Tapatalk

                        Коментар


                        • #13
                          От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

                          Първоначално публикуван от Volodia.Petkov Преглед на мнение
                          ... дотогава трябва да реша дали да се напъвам за 285/85/16 или да кротна на 255/85/16; сегашните 265/75/16, освен че са малко по-ниски, отколкото ми се иска, имат не повече от 10-15к км живот...
                          Това с напъването и кротването аз не го разбрах. Често, да не кажа почти винаги, 255.85.16 е по-голяма в диаметър от 285.75.16.

                          Коментар


                          • #14
                            От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

                            Яро, напъването касае размера 285/85/16 - преди седмица-две открих модел на Silverstone, с "грайфер" на Toyo MT - който на практика е 35" (35х2,54=88,90 см, диаметър) дори малко по-висок (285х0,85х2+16х2,54=89,09 см, диаметър), но по-тесен (285=11,20" срещу "стандартни" 12,5"=317,5 при 35-ци)

                            Ако трябва да избирам "европейски" 33-ки, определено ще избера
                            255/85/16 срещу 285/75/16 - преди доста време приех твоите аргументи, че 255 са по-управляеми, по-тихи, по-икономични (по-нисък разход на гориво: <8-10% по-малко, заради горе-долу толкова по-малка контактна площ) плюс по-висок балон (по-дълга стъпка при спуснати на 1,8-1,5-1,2 атм); мисля, че и цената им е по-добра, а на всичко отгоре, 255 са малко по-високи от 285; (горчилката е, че ги правят само три фирми - тоест, ако човек не си носи две резервни - ако пътува до Кейптаун или Владивосток, например - по-трудно намира замяна на спукана/бастисана)

                            Та, обратно към въпроса:
                            - напъването (285/85 тоест 35"-ци) води до (с малко преувеличение) потрошаване на ходовата/задвижващата система или, преди това да се е случило - до подмяна на въпросната система с подсилена

                            От друга страна - ако не се набутвам в кални ями за да покажа колко съм по по най, което при експедиции е безсмислен опит за самоубийство - ще имам ли проблеми с тези 285/85 на асфалт, от супер до кърпен, на чакъл, пясък, мазни кални коловози и подобни
                            (Говоря за грайфер а ла Toyo, GYW MT, Cooper STT, не за типични Simex/Silverstone)

                            Кротване = 255/85/16 = този размер, освен преимуществата, които ти си ми казвал, изброени по-горе, е последния, който не натоварва заводските дадености (повдигнат съм 2", но не съм подсилен, най-малкото пък на предния мост; задния май че носи повече от предния), макар че ги изчерпва (този модел е излизал от магазина с 265/70/16, ако не се лъжа)

                            Прерових темите за ТЛК 80, не намерих дискусия точно или достатъчно близо до тези "рамки"; опитах се да си спомня какво точно си ми обяснил за 35" на ТЛК 80, но не можах да си спомня достатъчно добре, че да не задавам (пак, вечния, глупав може би) въпрос
                            (сетих се, че ти не беше трогнат, меко казано, от идеята за 35"-ци за "стокова" - щото 2" лифт и 33"-ки са почти "стокова" 80-ка)
                            Но понеже, както знаеш, доста често имам натрапчиви идеи - пак питам: при какви условия карам безпроблемно с 285/85 + при какви условия съм си сложил таралеж в гащите ?

                            Ако отговора ти няма да е полезен за форумната аудитория, можеш да ми сипеш малко сол на главата и на лично....


                            Sent from my iPad using Tapatalk

                            Коментар


                            • #15
                              От: CDL - междуосен диференциал, блокаж, Ел.връзки

                              Недовидял съм относно 285.85.16
                              Накратко, моят избор е 255.85.16 за тази кола. Изборът в този размер е силно ограничен обаче. Много мои приятели карат с 285/75/16 или 295/75/16, аз също съм имал тези размери на ТЛК 80.

                              Ако ще пътуваш с тази кола, аз не виждам никакъв смисъл от гума по-голяма от ~33" (285/75/16).

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X