Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За земетресенията и сградите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За земетресенията и сградите

    Мод: Темата произхожда от тук

    Аз като прозд цървул не се шашкам като има земетресение.
    Най-много да застана под касата на вратата, макар да знам, че и там няма никаква гаранция.
    Просто знам, че ако сградата падне-никакви мои действия не могат да ме изведат извън нея, за времето от което усетя труса, до събарянето. Това за жилищен блик. За селска къщаможе и да се успее, зависи дали земетресението ще те завари дълбоко заспал, или в кондиция да реагираш.

    Ма понеже напоследък(30 години) все в блок живея-не мисля, че мога да изляза преди срутването на сградата, та нямам полезен ход. И съответно не се шашкам. Каквото дойде-ще го борим, ако оцелеем.

    Я някой да каже за устойчивостта на сградите(в частност блоковете) в зависимост от това по каква технология са строени.
    Досега живях в тухлена кооперация,с бетонни колони и трегери с доста сериозни "противоземетръсни" стъпки(ако това е правилното название), че когато копаха основите земетресението във Вранча беше доста пресен спомен.
    А сега ще се местя в панелен 7 етажен блок. Чувал съм,ч е панелите са най-устойчиви на земетръс, ама дали не е поредната легенда...
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 10-01-17, 16:50.
    Има ли желание-има и начин!

  • #2
    От: Ха познайте магнитуда!

    Свате,при земетръс в панелката-бегай в банята! Там е най-сигурно-цяла клетка е.
    Виден столичен ихтиолог

    Коментар


    • #3
      От: Ха познайте магнитуда!

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      А сега ще се местя в панелен 7 етажен блок. Чувал съм,ч е панелите са най-устойчиви на земетръс, ама дали не е поредната легенда...
      Ако заварчика не е бил като тебе.

      Коментар


      • #4
        От: Ха познайте магнитуда!

        Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
        Свате,при земетръс в панелката-бегай в банята! Там е най-сигурно-цяла клетка е.
        Не съм много сигурен - в Русе на Чародейка през 89 година ги правехме с РЕта - клетка от 8см панел си е направо ковчег .
        Дано на други места да не са ТНТМирали за икономия. Или поне на по късен етап да са ги отхвърлили .
        Иначе из нета се въртят едни земетрЕсни легла , със водата , храната , средство за връзка и оповестяване на местоположение със различен срок - от 3 до 10 дни.

        Ама пусто струват повече от апартамента.

        Коментар


        • #5
          От: Земетресение

          ЕПК-то като строителство го казват, че е по- по- най- при земетръс... Един познат на мой познат го чул някъде...

          Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk
          Публикувайте отговор

          Коментар


          • #6
            От: Ха познайте магнитуда!

            Аз в Русе не съм виждал панелка , на която стената на банята да има стена повече ор 8 санта .
            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

            A1+

            Коментар


            • #7
              От: Ха познайте магнитуда!

              Това за ре-тата си е частен случай .
              Повечето къщЯ са си кадърни. И с повече маТРИал.
              В здравеца - изтока - си е така . Няма такива издевателства над жилищата - ама са от още по-едно време .
              Говоря за периода 1989 - 1990.
              Аз какво съм поставял - пък ти какво си виждал ......Това си е съвсем друга тема - НАЛИ. Не си обрисал навсякъде !

              И аз съм виждал много работи - ама не парадирам да съм спец .

              Коментар


              • #8
                От: Земетресение

                Значи така откъде да я започнем... Първо по каква скала се смятат сградите... Ами не е по никоя от познатите скали.
                Конструкциите се оразмеряват така че да понесат определени от различни нормативи вертикални и хоризонтални товари. Вертикалните товари са ясни-собствено тегло, замазки зидове и др...
                Хоризонталните товари са най-често от вятър и земетръс. Вятъра за бетонни сгради не е интересен.
                Какво представлява за една сграда сеизмичното въздействие- движение на нейната основа с определено УСКОРЕНИЕ. А както повечето вече се досещате F=m*a. Или с други думи силата на която нашата конструкция трябва да устои е равна на собствената и маса по ускорениена самата конструкция, което пък е функция на земното ускорение (и на още мн. други неща, които не са интересни към момента). Скалата по Рихтер ни показва количество освободена ЕНЕРГИЯ в епицентъра, следователно не можем да обвържем никоя конструкция по еднозначен начин с Рихтер.
                Картите от по старите сеизмични нормативи обвързват земното ускорение със скалата на МСК, затова хората остават с малко грешно впечетление. Например сегашната карта по Еврокод си е районирана само с ускорения, не е обвързана с МСК.
                Ако на някой му е било интересно и е разбрал нещо то тази бърканица горе, утре може да понапиша малко лични мнения и за по-популярните конструкции.

                Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
                Кольо Динев

                Коментар


                • #9
                  От: Земетресение

                  Интересно е, благодаря.

                  Едно време на мой комшия му направиха проект за 3 етажна къща, като сутерена бе изцяло бетон и с функции по план за противобомбено и противоземертръсно уктитие... Видимо бяха много дебели стени, при положеное, че бе спестен мякой друг бетоновоз от проекта по преценка на собственика (студената война тъкмо си отиде и нямаше опасност за бомби).

                  Sent from my MotoE2(4G-LTE) using Tapatalk
                  Публикувайте отговор

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ха познайте магнитуда!

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Еми въпросното не е пример за по-силен втори трус.
                    Дай по-добър.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Земетресение

                      Първоначално публикуван от Rachido4x4 Преглед на мнение
                      Това за ре-тата си е частен случай .
                      Повечето къщЯ са си кадърни. И с повече маТРИал.
                      В здравеца - изтока - си е така . Няма такива издевателства над жилищата - ама са от още по-едно време .
                      Говоря за периода 1989 - 1990.
                      Аз какво съм поставял - пък ти какво си виждал ......Това си е съвсем друга тема - НАЛИ. Не си обрисал навсякъде !

                      И аз съм виждал много работи - ама не парадирам да съм спец .
                      Сега защо се палиш?
                      Аз съм живял 25 годни в Здравец -Север ..имам над 100 приятели познати и роднини из града , обиколил съм всички квартали, а като вемеш В-У-НА-ПРЕД-вид , факта , че съм правил кадастралната карта на Русе, съм влизал в повече от 50 % от от сградите с етажна собственост ( блокове) и съм правил скици на апартаментите .
                      Не казах че няма такива панелки, но далеч не са всички , дори не са половината.
                      Весел ден ти желая и да те прескочи грипа


                      Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                      Значи така откъде да я започнем... Първо по каква скала се смятат сградите... Ами не е по никоя от познатите скали.
                      Конструкциите се оразмеряват така че да понесат определени от различни нормативи вертикални и хоризонтални товари. Вертикалните товари са ясни-собствено тегло, замазки зидове и др...
                      Хоризонталните товари са най-често от вятър и земетръс. Вятъра за бетонни сгради не е интересен.
                      Какво представлява за една сграда сеизмичното въздействие- движение на нейната основа с определено УСКОРЕНИЕ. А както повечето вече се досещате F=m*a. Или с други думи силата на която нашата конструкция трябва да устои е равна на собствената и маса по ускорениена самата конструкция, което пък е функция на земното ускорение (и на още мн. други неща, които не са интересни към момента). Скалата по Рихтер ни показва количество освободена ЕНЕРГИЯ в епицентъра, следователно не можем да обвържем никоя конструкция по еднозначен начин с Рихтер.
                      Картите от по старите сеизмични нормативи обвързват земното ускорение със скалата на МСК, затова хората остават с малко грешно впечетление. Например сегашната карта по Еврокод си е районирана само с ускорения, не е обвързана с МСК.
                      Ако на някой му е било интересно и е разбрал нещо то тази бърканица горе, утре може да понапиша малко лични мнения и за по-популярните конструкции.

                      Изпратено от моят P8_Energy_mini с помощта на Tapatalk
                      Много интересно, май трябва отделна тема
                      Благодаря
                      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                      A1+

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ха познайте магнитуда!

                        Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                        Дай по-добър.
                        Няма смисъл.

                        Въпросните закони са дефинирани достатъчно добре по въпроса - за основен трус се взима най-силния. Тия преди него са "форшокове", тия след него "афтършокове". Тоест ако се случи втори трус по-силен от първия, той се приема за основен и закона важи от него нататък.
                        https://en.wikipedia.org/wiki/Aftershock
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Ха познайте магнитуда!

                          Ясно, така и предполагах...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Ха познайте магнитуда!

                            Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                            Тоест вторичните трусове, са винаги по-леки и няма смисъл да ти казват, какво ще срути първия, щото вече е паднало
                            Сега си погледнах едни записки - значи Кресна, 1904 г. първият трус е 7.2, след двадесет минути е 7.8 Рихтер, специалистите да го броят как си искат, едно земетресение ли е било от два труса или две. Това май е най-силното за Европа за последните два века, кога ще се повтаря - не се знай.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Ха познайте магнитуда!

                              Това в Кресна не е официално засечено, т.е. предполага се, че е било 7,8, но информацията е неофициална.
                              ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                              СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X