Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мосин 7.62х54R

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мосин 7.62х54R

    Знае ли някой дали все още има в България и ползва ли се изобщо "класическият" Мосин - М91/30; М38; М44 или някой от "клонингите" му (финландски. чешки, китайски и пр.)? Става дума за сегашно време.
    Любопитен съм, понеже тук от другата страна на "голямата вода" са доста разпространени.


    Честито на всички именяци

  • #2
    От: Мосин 7.62х54R

    Можеш да си я купиш като ловец с разрешително за подборен отстрел или като колекционер с колекционерско разрешително от магазина в бившия младежки дом "Лиляна Димитрова" и доста други оръжейни магазини . Ако приемем че ловната карабина Мазалат е някакъв вид клониране то тя е една от най разпространените ловни карабини в България . Повече са само ловните клонинги на АК. Това е Мазалат . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:---------------R1.jpg
Прегледи:1
Размер:129.1 КБ
ID:5739658
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #3
      От: Мосин 7.62х54R

      Научих нещо ново, благодаря.
      Като цяло изглежда симпатично. Затворът има промени, не виждам магазинната кутия ...... Цевта дали е оригинална, щото мерните прибори не са?


      В какъв ценови диапазон се движи (отново любопитство)?

      Коментар


      • #4
        От: Мосин 7.62х54R

        Мисля, че не е преработена а изцяло ново производство.

        Това може да ти е интересно!

        https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4...6%D1%8C%D1%91)

        http://super-arsenal.ru/blog/43192557860/Frolovka
        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
        0878 79 20 61 Борис

        Коментар


        • #5
          От: Мосин 7.62х54R

          Поразрових за инфо из нета и попаднах на една статия от руско списание, написана със съдействието на наш сънародник:


          http://www.maksimov.su/in.php?tnum=1...-bolgarija.htm


          Много хубави снимки, любопитни факти (вкл. от завода в Казанлък), интересен паралел между Мазалат и М38. Струва си да се види.
          Руската карабина е интересен екземпляр "по рождение" - цевна кутия от стария вариант (шестостен) с нова цев. Професионално
          направен тунинг (визирам инсталирането на оптиката). Единствено не можах да си обясня, защо е "изписал" от Щатите пластмасов
          приклад, при положение, че не харесва този материал? Тук има богат избор афтермаркет приклади за Мосин - и орех и ламинат,
          различни дизайни, цветове и т.н. - стига човек да е готов да плати колкото за още една пушка. ...... разбира се собственикът решава.
          За мен беше приятно да узная, че и в БГ има фенове на "трилинейката"

          Коментар


          • #6
            От: Мосин 7.62х54R

            Закрепването на оптическия прицел си го има на снайперския Мосин някъде от 1930 година . Точната бройка произведени единици от различните модели не се знае но се смята че само в царска Русия и после в СССР са произведени 45-50 милиона броя и резервни части за още толкова . Така че не е чак такъв проблем все още да се намери образец в практически ново състояние . До 1990 година охраната на завод Победа беше с две такива къси (кавалерийски) карабини Мосин . Металния шкаф в който се съхраняваха още си седи . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mosin-19.jpg
Прегледи:1
Размер:27.3 КБ
ID:5739753
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #7
              От: Мосин 7.62х54R

              До Sek1:


              На твойта снимка закрепването на прицела е "класическото" от времето на ВСВ (захваща се към патронната кутия с една шепа винтове и щифтове). В предвоенните образци обаче е било не странично, а отгоре на цевната кутия (2-рата снимка).
              В статията, която цитирах, прицелът определено е слаган в днешно време (оригиналната карабина е била без него). Защо мисля така:
              - Карабината е М38 е въведена 1938 год. Цевната й кутия е шестостенна, а руснаците спират да я прозивеждат 35/36 (минават изцяло на кръгли кутии за по-лесно производство). Значи на съществуваща стар модел кутия е монтирана новата (по-къса) цев. Дори и да допуснем, че прицелът е бил фабрично инсталиран, би следвало закрепването да е отгоре а не отстрани.
              - Крепежната конзола е идентична с тази на Мазалата и доста различна от военновременната. Вижда се, че цевната кутия че е фрезована отстрани като Мазалатската
              (предполагам собственикът се е сдобил с конзола от Мазалат и е използвал същия подход).
              - Огънатият лост на затвора е определено "афтермаркет", а не оргинален (виж снимките).
              Съжалявам ако съм досадил, просто Мосинките са ми слабост....
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:59._PU_base_27.JPG
Прегледи:1
Размер:17.6 КБ
ID:5739755Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:18.2 КБ
ID:5739756Натиснете снимката за да я уголемите

Име:24m.jpg
Прегледи:1
Размер:79.4 КБ
ID:5739757Натиснете снимката за да я уголемите

Име:22m.jpg
Прегледи:1
Размер:67.8 КБ
ID:5739758Натиснете снимката за да я уголемите

Име:21m.jpg
Прегледи:1
Размер:62.5 КБ
ID:5739759Натиснете снимката за да я уголемите

Име:f3mosin9130puX2.jpg
Прегледи:1
Размер:95.0 КБ
ID:5739760

              Коментар


              • #8
                От: Мосин 7.62х54R

                И американски вьпрос - коя Мосинка е най-доброто което може да се намери в Щатите?Модел и защо ако може?
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #9
                  От: Мосин 7.62х54R

                  Допреди година имаше Мосин-и,руски и се ползваха в армията.На повечето места ги махнаха,но още има формирования които ги ползват.
                  Yamaha Yz450F
                  Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                  Всичко с ''рошави''гуми!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мосин 7.62х54R

                    Първоначално публикуван от ivo929
                    Допреди година имаше Мосин-и,руски и се ползваха в армията.На повечето места ги махнаха,но още има формирования които ги ползват.
                    До скоро беше основна снайперова винтовка в БА.
                    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                    0878 79 20 61 Борис

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мосин 7.62х54R

                      Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                      До скоро беше основна снайперова винтовка в БА.
                      Учебна снайперска карабина . Основна беше Драгунов и до колкото знам още Драгунов е основна като изключим някои единични бройки други карабини в специални сили .
                      Първоначално публикуван от peniko Преглед на мнение
                      До Sek1:
                      Първоначално публикуван от peniko Преглед на мнение


                      На твойта снимка закрепването на прицела е "класическото" от времето на ВСВ (захваща се към патронната кутия с една шепа винтове и щифтове). В предвоенните образци обаче е било не странично, а отгоре на цевната кутия (2-рата снимка).
                      В статията, която цитирах, прицелът определено е слаган в днешно време (оригиналната карабина е била без него). Защо мисля така:
                      - Карабината е М38 е въведена 1938 год. Цевната й кутия е шестостенна, а руснаците спират да я прозивеждат 35/36 (минават изцяло на кръгли кутии за по-лесно производство). Значи на съществуваща стар модел кутия е монтирана новата (по-къса) цев. Дори и да допуснем, че прицелът е бил фабрично инсталиран, би следвало закрепването да е отгоре а не отстрани.
                      - Крепежната конзола е идентична с тази на Мазалата и доста различна от военновременната. Вижда се, че цевната кутия че е фрезована отстрани като Мазалатската
                      (предполагам собственикът се е сдобил с конзола от Мазалат и е използвал същия подход).
                      - Огънатият лост на затвора е определено "афтермаркет", а не оргинален (виж снимките).
                      Съжалявам ако съм досадил, просто Мосинките са ми слабост...
                      На времето в ОСО съм отворил сандъците на три снайперски Мосин . Всичките бяха 1938 година щемпел фрезован страничен канал и стойка за оптиката. Казваха че за снайперски основно подбирали карабини производство преди революцията щото после трудно докарвали качеството на обработка на цевта нужно за прецизна стрелба на големи разстояния .
                      Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                      И американски вьпрос - коя Мосинка е най-доброто което може да се намери в Щатите?Модел и защо ако може?
                      Гледай да е предвоенно производство . Щото по време на войната не че са лоши ама се е гледала бързина и количество .
                      Последно редактирано от sek.1; 08-01-17, 09:29.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мосин 7.62х54R

                        Щом въпросът е на български - няма проблем.
                        Ще отговоря малко уклончиво - какъв ти е критерия за най-добро? Цена, състояние или пък имаш някаква определена идея за приложение?


                        Цена: напоследък се вдигнаха доста, но все 91/30 пак ги има в диапазона $250-$350 (допреди 1.5-2 години бяха по $150). Карабините са към $400-450.
                        Все пак е доста по-евтино от много днешни "ширпотреби", а и знаеш тук Мосините ги изплозват главно за "работни добичета" - да не си лашкат скъпите играчки по дерета и чукари.
                        Състояние:* Е те това е тънък въпрос! Болшинството идват тук от украинските складове и доста от тях са "сбирщайн" (затворът има един номер, цевната кутия друг, а прикладът - трети). Има и такива на които цевите за разстъргвани (counter-boring). Та бъркаш в торбата и теглиш ....аз от 4 закупени си оставих 2.
                        Някои фирми предлагат "ръчна селекция" с/у 20 кинта, ама не разчитай (една от тия дето разкарах беше ръчно селектирана). Като цяло карабините М38 и М44 са по-запазени от 91/30 - просто защото тях са ги раздвали на тилови или охранителни подразделения и не са видели толкова зор.
                        Идея: Ако ще ловуваш М38 или М44 е по-удачно, щото не е много удобно да размахваш 1.30 м сопа (91/30) из драките. Обратно - ако ще си играеш с тунинговане - тогава 91/30 е за предпочитане. За нея има много по-богат избор на афтермаркет глезотии (Арахангел и Бойд приклади, дулни спирачки, конзоли за оптика и пр.) и са по-евтини от тези за карабините. Обърни внимание, че тия джаджи не са взаимозаменяеми за карабина и за 91/30. Щях да забравя - М44-ката има сгъваем щик (като на СКС) дето се сваля само с ъглошлайф ..... ако няма да викаш "Напред на нож" ще влачиш бадева още половин кило.
                        За колекция - Мосина не влиза твърде в тази категория, но все пак ако ти изпадне нещо отпреди революцията или пак от онова време, но произведено тук в Щатите (имало е такава поръчка) - това си струва. Внимавай много с т.нар. "Оригинален Мосин снайпер от ВСВ", че болшинството от тия са менте! Оригиналните екземпляри са много малко и тръгват от $1000. Украинска гяволия: сега има на производсвто на ПЕ/ПЕМ прицели, 1:1 с оригинала. Та взимат те оптиката, слагат я на някоя 91/30-ка и - заповядай реликва от ВСВ* за $750.
                        Друга възможност - погледни за "Финландка" на Tikka или VKT (М27/28/39). С около $100-150 отгоре, но няма нужда да обяснявам за качеството на финландските пушки и ... снайперисти.


                        Откъде:* Classic Firearms най-често вкарват и на най-добри цени. Сега нещо са се изпразнили, но е по-скоро изключение (допреди 3-4 месеца имаха VKT M39, чисто нови). Може да видиш и на Gun Broker - там поне може да си говориш с продавача, да видиш снимки всякакви и тн. Ако имаш C&R лиценз няма да минаваш през дилър и ще спестиш някоя кинта.


                        Може да подходиш "нестандартно" - взимаш по-евтинка 91/30, "кръцваш" и цевта на 18" и си имаш Мосин-Скаут ... мога да ти покажа


                        Ако има нещо дето съм пропуснал - свиркай.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мосин 7.62х54R

                          Ще попитам чисто терминологично: тези 3-те от 38 ма година, карабини ли бяха (М38* или 91/30)? Щото 91/30 си е вървяла тогава в редовно прозиводсво и естествено е маркировката да показва годината. М38 е пусната за 1ви път точно тази година, като отначало за изпозвали залежали цевни кутии (оттам и тази шестостенната) и са рязали цеви от 91/30. Друго - аз поне не съм чел за и виждал снимки на снайперска М38 (от фабриката) а и няма логика, щото тя е била за тиловаци демек "кашаварска" пушка - няма щик и мерникът е до 1000 м (на 91/30 е до 2000м). Та е напълно възможно да си отворил сандъци със снайперски 91/30, произведени 1938 г.


                          За качествaтa на предвоенното и военнновременното производство съм съгласем ама голямо значение има и "колко служба" е видяла . Ако е седяла някъде на склад е едно, а ако е хвърляна в кал и пепел е съвсем друго. По-горе поясних за партидите, които идват в Щатите - минали са през арсеналска работилница и не се знае от колко бройки са взети части, за да се сглоби една.


                          Инак за използването й в БГ- във Уикито пише, цитирам: В момента все още се използва от 101 Алпийски батальон гр. Смолян. Уикито не уточнява дали е нормална 91/30 или снайперска. На мен ми се струва доста невероятно - за какво могат да се използват 70+ год пушки освен за строева подготовка Aко има някой по-добре информиран - моля да поясни.
                          Последно редактирано от peniko; 08-01-17, 12:22.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мосин 7.62х54R

                            За BENZBOSS:


                            Илюстрация на идеята за Мосин-Скаут ("заготовка" - краен продукт - изпитание)
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Mosin 91-30 IJ-4.jpg
Прегледи:1
Размер:63.3 КБ
ID:5739803Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170108_092333.jpg
Прегледи:1
Размер:97.5 КБ
ID:5739804Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170108_092943.jpg
Прегледи:1
Размер:90.4 КБ
ID:5739805Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2017-01-08_09-38-12_48.jpg
Прегледи:1
Размер:108.5 КБ
ID:5739806Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2017-01-08_09-36-38_42.jpg
Прегледи:1
Размер:81.4 КБ
ID:5739807Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-10-08_14-43-45_295.jpg
Прегледи:1
Размер:63.4 КБ
ID:5739808

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мосин 7.62х54R

                              Е те това е информация,Финландка ще е значи.

                              Мерси много
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X