Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

    Тъй като карам главно на газ (ГИ), тези дни забелязох че нивото на бенз спада мистериозно - няма течове, допълнителното пръскане към газ-та съм го резнал и т.н. След като изчаках да падне нивото до минимум ( да светнат и лампи и т.н.) тръгнах да точа резервоара за да го свалям. Оказа се, че има далеч над очакваното ниво - тубата 15L свърши, а помпата продължава да вади със сила. Като зареда поне 10L и остатък пробег се дига. Та изводи 2 - сонда или табло.

    След проучване установих, че таблото (или борд компа) не мери непрекъснато нивото на горивото, а само на някакъв етап при палене, след което остатъка гориво се изчислява по софтуерен път. Това разгада и защо в книжката към колата не пише колко е резервата гориво и как тя може да варира!?

    Оказва се, че тая дивотия с меренето е вече масов проблем при нови автомобили и АГУ, при френските автомобили е традиция. Като решение на пазара за французите се предлагат разни "емулатори", които работят когато се кара на газ и коригират в реално време някак сигнала от сондата към табло/комп според това какво е било при палене. На един от тях пишат, че ставал и при Вектра/Астра след 2002, но описанието е леко мътно къде прекъсват сондата и че още тестват на различни модели!?!

    Някой преборил ли е този проблем?! По схема гледах,че I-2(едната букса на таблото с 14 пина) пин 14 е за ниво резервоар, но немога да открия на siemens борд компа коя е и коя след коя върви( или са паралелни). С едно реле(или време-реле), което да прекъсва когато не е на контакт дали няма да се излъже?

  • #2
    От: Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

    Карал съм над 70 000 км. фронтера Б на газ и никога не ми се е случвало да ми намалява бензина по стрелката. Преди това над 160 000 карах фронтера А пак на газ и също не съм забелязал подобно поведение. По-скоро имаш проблем с таблото което е стандартен проблем. Прави точно такива магарии. Не се занимавай с глупости а си карай колата е моя съвет. Ще си знаеш че има 20 кила бензин и си готов.
    no signature no problems

    Коментар


    • #3
      От: Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

      Пишеш за борд комп, но доколкото разбирам имаш впредвид стрелката за горивото?! Борда не дава информация за оставащото гориво, а само за изгореното след нулиране - донякъде те ориентира колко евентуално ти остава, но винаги на бензиностанцията влизат 2-3 литра повече /никога по-малко/ от тези сметки. Бих се учудил, ако стрелката използва сложен алгоритъм за изчисляване - по-скоро си мери съпротивлението на датчика в резервоара.
      Honda XL600LM, 1987
      Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
      Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

      Коментар


      • #4
        От: Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

        Да, това с дефект в спойките на таблото заради "сценичната подсветка" (от толкова мощни и греещи крушки) го играх още в началото. След като презапоих всичко което можеше, му проверих оборотомера по информация от бенз. компа, скоростта с GPS, и т.н нямаше отклонения. Резервоара за макс. с пълнене догоре на колонката. Незнам как да тествам и дали междинните стойности са наред(без да свалям резервоара). Притесняваме количеството, тъй като ми се случва да карам по големи наклони дълго време и ако е малко горивото да не си замине помпата от прегряване(имал съм такива случки преди, тъй като карам само газови автомобили). Нали и бензина се ползва и за охлаждането й, а тук е вътре - не се охлажда от околната среда. Аз така или иначе на бенз само подгрявам и забравям кога зареждам, та без ориентир става още по-сложно. Не ми се иска да постоянно 200 кг с мен да са само отляво - торсиона при шофьора е тръгнал заради такъв дебаланс. Иначе си я карам нон-стоп, но предпочитам ако е лесно да го оправя, за да нямам други ядове заради това.

        Коментар


        • #5
          От: Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

          Да, сондата в резервоара е стандартна - подплавък и съпротивление.
          Борд компа на фронтера В е над радиото(в средата), не при таблото с тахо, скоростомери т.н. Стрелката за бензина е с независимо отчитане(спрямо бордовия), тъй като модела се предлага и без борд. комп ( но кабелите са прокарани така че може да се добави и в последствие).
          Борд компа наистина показва оставащ пробег с количеството бенз в резервоара (кога обаче се засича?!) на базата на средният разход отчетен от него, отчита абсолютен разход гориво спрямо инжекторното време на бенз компа и т.н. Занулявам го винаги като зареда газ, тъй като само така мога реално да предвидя колко газ съм използвал (нивомера в ботюлката отчита твърде общо). От тук идва и разминаването. Горивото в резервоара не намалява докато съм на газ, но бордовият все пак намалява остатъка пробег. В един момент стига 0 и ако продължително карам така дава F (грешка - демек и той отчита че има нещо гнило). При палене веднъж отчита гориво, друг път продължава да е на 0 ( без ръчно да занулявам). Стрелката за бенз пък ако съм тръгнал от наклон и показва по-ниско ниво, дори и при дълъг пробег на равно след това не се вдига докато не спра на равно и не запаля отново - вдига си нивото без да съм зареждал.
          Та стават разни шашми, но поради липса на пълни схеми в сервизното, не става ясно кой кабел какъв е и откъде идва/отива за борд компа ( siemens ) и явно това на газ допълнително обърква. Но направих глупоста да си сложа малка ботюлка и съм зависим от показанията им!

          Коментар


          • #6
            От: Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

            Явно борда се шашка от въртене на километри без гориво и влиза в някакви грешки, та не бих разчитал на него в твоя случай. Би трябвало да караш само по стрелка, провери си всички компоненти по веригата - датчик, кабели и табло и не би трябвало да те лъже!
            Honda XL600LM, 1987
            Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
            Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

            Коментар


            • #7
              От: Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

              С какъв 'кастофон' си
              МИСЛЕНЕ МУ Е МАЙКАТА

              Коментар


              • #8
                От: Грешка при мерене ниво бензин ОФВ 2.2 16V + борд комп

                Снимки на старото радио (с което дойде колата) и бордовия комп. Радиото мисля е сменяно, но с такова което изпраща информация към екран - пише си го и на него!
                При мен бяха останали само една предна и една задна колонка, та се наложи да си сменя всичко за да стане по-съвременно.
                Радиото съм го подменил с такова което също има тази вертикалната букса (изпращане сигнал към бордовия за текста който да показва на него), но се наложи да си сложа и един адаптор за сигнала опция на производителя на радиото (заради брой символи и т.н .). Ако някой го вълнува с леко рязяне на металната част на новите ми говорители стават на за оригиналните гнезда по интериора.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1768_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:113.2 КБ
ID:5736930Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1770_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:171.7 КБ
ID:5736931Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1865_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:153.0 КБ
ID:5736932Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1985_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:179.3 КБ
ID:5736933Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1986_resize.jpg
Прегледи:1
Размер:208.1 КБ
ID:5736934

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X