Обява

Свий
Няма добавени обяви.

второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

    И пак да се върна на темата и да споделя резултата от 1 година каране по гори и балкани, мъкнене на лодки по родопските язовири и изминати почти 11000км. Както повечето колеги казаха, такова притягане няма да е вечно! В първите дни на октомври забелязах, че при сутрешното палене колата започна да работи на 3 цилиндъра за около минута две след което се нормализираше. Антифриза не се губеше, маслото без проблем, но сутрин прекъсваше. Отхвърлих проблеми с свещи, бобина, датчици, моторчета, всичко което е инсталирано на колата имам го по две. На края си купих и ендоскоп и го вкарах през свещите в цилиндрите, от втори до четвърти цилиндър всичко беше нормално, по не изглеждаха еднакво, но първи беше чист като нов без следи от нагар. Вкарах сондата в него сутринта преди да запаля колата, целият цилиндър беше изпотен все едно някой го е пръскал с пулвелизатор. След запалване изсъхваше!
    Разпечатах си ръководството за разглобяване на глава от http://www.autoprospect.ru/vaz/21213...vigatelya.html уикенда дойде и започнах. След 4 часа главата в едно с колекторите беше долу. С изненада установих, че колата е работила с 3 зъба разминаване между белязките на коляновия и разпределителен вал. Колата работеше добре особено на високите обороти, без затруднение достигаше скорост от 140км единствено на ниските обороти се клатеше. Когато е притягах белязах положението на коляновия и разпределителен вал, както са я центровали в сервиза, помислих си че нещо шайбите са разместени, но с по внимателен прочит установих че това е невъзможно! Изчистих повърхността на блока с пластмасова шпакла, отнеми повече от 2 часа, но стана като нов. С разтворител изчистих нагара от цилиндрите и те светнаха. С водоструйка продухах водната камера на блока, оттам изтекоха невероятни неща. В понеделник занесох главата на шлайф, купих най-скъпата гарнитура, която можах да намеря AJUSA, нови болтове. В събота започнах да монтирам, междувременно и смених всички тапи на блока, когато главата я няма става много лесно. Подсуших отворите за болтовете. Главата стегнах в последователност по схема
    1. болтове от 1 до 10 с 20Н.м
    2. болтове от 1 до 10 с 69,4- 85,7 Н.м, а болт 11 с 31.4-39,1 Н.м
    3. болтове от 1 до 10 90%
    4.болтове от 1 до 10 90%
    В неделя бях готов, налях си антифриза и старото масло. Всичко ми струваше общо 55лв и два уикенда. За сравнение преди две години дадох 500лв в сервиз, който така направи колата, че ме превърна в любител автомонтьор, за което съм му благодарен!
    Извода, който мога да направя е че:
    -проблемите на Нивата са 60% от некадърни и некомпетентни майстори
    -20% оргинални руски части в кавички
    -20% конструктивни проблеми/ да не забравяме, че 80% от колата е проектирана през 60те/
    Днес отново съм минал почти 10000км след по горната процедура и мога смело да кажа че ремонта е бил успешен, по двигателя няма и следа от умасляване!
    А за възможностите и в гората/ с малки подобрения/ е предпочитам от модели като Patrol и G400

    Коментар


    • #62
      От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

      Е,като цяло си прав с написаното,ама това последното за сравнението с Патрол и G е несериозно.

      Изпратено от моят Lenovo P1a42 с помощта на Tapatalk

      Коментар


      • #63
        От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

        Последното си е сравнение между малко камионче и голема баничарка.От разни категории са и не става така.
        Поздрави за сръчността!От сърце!
        Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

        Коментар


        • #64
          От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

          за сравнението с Патрол и G е несериозно.

          Това не е сравнение, а предпочитание! Глупаво е да се сравняват машини различни по мощност, конструкция цена и тн. Само мога да споделя горчив опит с Патрола, когато счупих бутало в гората и ми трябваше 3 дни и два трактора да го довлача. После платих 3000лв за ремонт на двигателя. За тези пари на Нивата ще и направя криле! А баща ми, когато замръзне наклона към вилата спира Мерседеса долу, просто за всеки случай. Защото един калник е една Нива. Но после говори колко е проходим и как минавал навсякъде. Вярно е че съм се вманиачил в Нивата и че понякога прекалявам, но я карам на предела на силите и. И не ме е страх ако нещо се счупи, че няма да мога да го оправя!

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X