Обява

Свий
Няма добавени обяви.

второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

    Здравей те колеги! Преди 10000 км скъсах верига поради запушен оптегач, последва ремонт глава и смяна гарнитура. Всичко стана перфектно, колата като нова, до онзи ден когато забелязах следи от масло между блока и главата в участъка до маслената магистрала срещу щеката за масло. Не е ли това признак за следващ по голям проблем? Въпросът ми е да ли да дозатегна болтовете на главата, не са затягани повторно, а колата е вече на 10000 след ремонта и няма никакви признаци за продухана гарнитура, освен външно омасляване. В един руски сайт видях поредността на затягане на болтовете от 1-11/първи етап с 20 Н.м. болтове от 1-10. Втори етап 69,4-85,7 Н.м болтове 1-10, а болт 11 31,4-39,1 Н.м. Трети етап 90%. Четвърти също 90%. Също така в руското ръководство пише, че при необходимост да се дозатегне в изброената по горе последователност.Но не съм убеден, че моите майстори са спазили тази процедура, повечето майстори не четат техническа литература, а действат по натрупан опит. Ако реша да затягам от кой етап да започна? Имам ли шанс да оправя херметичноста в този участък или ще влоша нещата? Между другото става въпрос за двигател 1.7 инжекцион с хидравлични повдигвачи на клапаните. Много ще съм благодарен , ако някой ми даде съвет!

  • #2
    От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

    От някой вариант нататък главата на тези не се дозатяга.

    Но пък, ако реално тече (трябва да се провери дали не е от гарнитурата на капака - с измиване) нямаш какво да губиш, ако дозатегнеш.

    Коментар


    • #3
      От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

      Да се дозатегне,ама с колко,защото последните стъпки са в градуси.Тя и моята сълзи от към четвърти цилиндър,ама по-добре така от колкото да "изсипя" някоя резба.
      Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

      Коментар


      • #4
        От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

        Друже, ако си попаднал на точните указания за стягане и там са дадени някакви градуси, бъди сигурен, че главата не се достяга. Освен това, задължително в такива случаи се ползват и нови болтове за главата. Лошото е, че наистина и по новите двигатели за Лада, българските "майстори" работят по спомени от 1973-та.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #5
          От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

          Последните стъпки са в градуси защото се ползва разтягането на болтовете.

          Ако толкова ми е мерак да ги достегна бих ги пробвал първо по динамометричния ред дали ще поддадат. Ако никой не поддаде - ще ги достегна по веднъж на 45 или 60 градуса. Ако някой поддаде преди градусите - двигателят е за отваряне.

          Наскоро така оправих сълзящ антифриз от УАЗа (да, знам че двигателят е принципно различен).

          Коментар


          • #6
            От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

            И на колко N/m се равнява затягането на 2Х90гр?
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #7
              От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

              Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
              И на колко N/m се равнява затягането на 2Х90гр.
              То затова е дадено в градуси, защото не се равнява на някакви нютон-метри (т.е. равнява се ама всеки път различно защото зависи от условията на триене).

              За сметка на това точно определя с какви нютони болтът притиска главата към блока.

              Коментар


              • #8
                От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                То затова е дадено в градуси, защото не се равнява на някакви нютон-метри (т.е. равнява се ама всеки път различно защото зависи от условията на триене).

                За сметка на това точно определя с какви нютони болтът притиска главата към блока.
                Благодаря за съветите!
                Ако бележа болтовете с резка по болта и главата/ тоест да знам след натягането колко са мръднали/, върна болтовете назад до изпукване, след това с динамометричен до максималните 85,7 Н.м. и след това още 90%, като го правя по схемата от болт 1 до 10. И следя резката при евентуално голямо съпротивление при ъгловото натягане да спра преди скъсването на някой болт?

                Коментар


                • #9
                  От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

                  В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не ги връщай николко назад по никакъв начин. Ако го направиш отиваш на шлайф на главата и нова гарнитура.

                  ПРОБВАШ да затегнеш с 85.7нм и не трябва никой да мръдне. Ако мръдне - главата долу, шлайф за изправяне, гарнитура и обратно.

                  След като никой не е мръднал ги дозатягаш на 45-60 градуса. Евентуално голямо съпротивление няма да усетиш защото тия болтове работят на разпъване до началото на пластичната деформация и по-нататъшното им удължаване не би трябвало да изисква повече сила. Освен ако някой не е дозатегнат.

                  п.п. цяло чудо ще е ако спре да тече с донатягане.

                  Ама ти все пак провери откъде тече. Не винаги е очевидно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

                    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                    И на колко N/m се равнява затягането на 2Х90гр?
                    Ма не уточняваш преди това болта на колко е бил 25 , 60 , 80 NM
                    Колегата с донатягането е пропуснал повече от 8000 км.Това един път.Останалите му пропуски няма да ги коментирам.
                    Да изпълни процедурите по съвета на Ясен и ако е късмет да си кара със здраве.
                    Последно редактирано от jeko47; 24-11-16, 18:25.
                    Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                    Коментар


                    • #11
                      От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

                      Сигурен съм, че е от гарнитурата на главата. След измиване изпотяването именно там. Интересен е факта защо не тече на вътре към водната риза, трябваше да има някакви следи в антифриза или в маслото. Ако е имало някакво изкривяване по блока, защото ми казаха че са шлайфали главата. Едно до натягане би накарало главата да приеме формата на блока и теча да спре, разбира се ако не скъсам някой болт. Нямам идея колко са стегнати, когато ги питах ми казаха, че не знаят с точност . Натягат главите с динамометричен ключ, като сменят Н.м. по усет. Въпросът ми е има ли начин при ъгловото натягане да се усети някакво запъване преди скъсването на болта?

                      Коментар


                      • #12
                        От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

                        Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                        Ма не уточняваш преди това болта на колко е бил 25 , 60 , 80 NM
                        Колегата с донатягането е пропуснал повече от 8000 км.
                        Не е пропуснал нищо. Този двигател по принцип не се донатяга.

                        Това когато е сглобен по процедурата де, иначе не знам.

                        Първоначално публикуван от grendo77 Преглед на мнение
                        Въпросът ми е има ли начин при ъгловото натягане да се усети някакво запъване преди скъсването на болта?
                        Не, няма начин. При ъгловото натягане има постепенно олекване, а не запъване. И проблемите може да почнат много преди болтът да се скъса, достатъчно е да се разтегли повече отколкото трябва.

                        Коментар


                        • #13
                          От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

                          Благодаря за съветите! Това което разбрах, е че шансовете да успея са по малки от тези да не успея или нищо да не направя. Така че ще следвам принципа " НЕЩО КОЕТО РАБОТИ-НЕ СЕ ПИПА!!!" А когато му дойде времето процедурата вече я знам!
                          Благодаря!

                          Коментар


                          • #14
                            От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

                            Първоначално публикуван от grendo77 Преглед на мнение
                            Благодаря за съветите! Това което разбрах, е че шансовете да успея са по малки от тези да не успея или нищо да не направя. Така че ще следвам принципа " НЕЩО КОЕТО РАБОТИ-НЕ СЕ ПИПА!!!" А когато му дойде времето процедурата вече я знам!
                            Благодаря!
                            КазвА пo-горе,че не четеме!
                            Е , погледнах.Усилие на затягане в два етапа.Първи 40NM , втори 115NM.
                            Ако ти се случи да отваряш мотор - пусни един камък по блока.Е така , за твое успокоение.На ръка.
                            И газзз!
                            Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                            Коментар


                            • #15
                              От: второ притягане на болтовете на глава НИВА 1.7 I да или не

                              Нaй -точно е еднокрaтно нaтягaне след смянa нa гaрнитурa нa глaвa .Пъровнaчaлн нaтягaне със зaдaдените пaрaметри,aко нямa тaкивa се мери основaтa нa болтa нa резбaтa ,не външното Ф и с тези килогрaми се нaтягa.Пaли се моторa и след достигaне нa темперaтурен режим се остaвя моторa дa изстине и се донaтягa пaк и товa е .Aко глaвaтa е шлaйфaнa добре и aко блокa нямa кривини всичко ще е нaред зa следвaщ не мaлък пробег в животa нa ДВГто.При смянa нa гaрнитурa ,винaги слaгaм допълнително тънък филм от уплътнителнa пaстa или много тънко моторен високотемперaтурен силикон.
                              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X