Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Маринована риба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Маринована риба

    Мариноване на риба, в класическия вариант - Черноморски Сафрид. Сега е най-подходящото време - охранена "есенна" риба.
    Рецептата е за 5кг риба.
    Рибата старателно се почиства: махат се главите и вътрешностите. Особено щателно се почиства коремната кухина - черната ципа около стомаха и кръвта събрана под гръбначния стълб. Кожата и люспите не са толкова от значение предвид последващите манипулации.
    Приготвя се саламура: 2литра вода и 1кг сол /морска/. Саламурата трябва да заври, за да се стерилизира водата и да се разтвори добре солта. След като изстине малко - около 60-80градуса, рибата се бланшира в саламурата за около 7-8мин. След като изстине окончателно, рибата се накисва 1час. При бланширането и накисването падат голяма част от люспите и дори известна част от кожата.
    Приготва се марината:
    3литра вода
    1литър оцет /винен, 6градуса/
    50гр захар
    50гр сол
    2гр чер пипер /може и бял, аз го предпочитам/
    2гр бахар
    2гр карамфил
    2гр кориандър
    Важно: Оцетът се добавя след като маринатата е изстинала.
    Маринатата също трябва да заври, след като изстине, рибата се слага в нея да отлежи две денонощия.
    Накрая се нарежда в бурканчета /плътно/, като в бурканчетата се дабавя по малко чер /бял/ пипер; бахар; канела; кориандър; анасон и малки парчета дафинов лист. Залива се с маринатата и се долива 10-15мм олио, или зехтин. Съхранява се на тъмно и хладно.
    Приготвената по този начин риба се консумира в този си вид /дори, ако зехтина за консервиране не е гранясал - заедно с него/

    Ще ви предложа и една салата от така маринована риба:
    100гр обезкостен /филенца/ маринован Сафрид
    100-150гр ситно нарязан кромид лук
    2 големи глави ситно нарязан чеснов лук
    50гр едро нарязани маслини
    Подправя се със зехтин, лимонов сок и копър. Много върви със сливова ракия, или анасонлийка!
    Първоначално публикуван от davc
    Леле-мале, в горната рецепта съм пропуснал една много съществена съставка: В маринатата има и сол, за тази пропорция - 50гр.
    Последно редактирано от vladi333; 18-11-07, 10:09. Причина: Некадърен с компютЪрите! // допълнения
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

  • #2
    До: Маринована риба

    Я кажи колега има ли откъде в София да си купи човек едър сафрид, дето да става за такива и подобни упражнения. Че тоз дето върви по магазините е риба, ама цаца... Пък съм много мераклия на такива хобита
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #3
      До: Маринована риба

      Аз съм мераклия, не ами чревоугодник!
      Точно тези дни го правих това упражнение, Сафрида го взех от халите /пред мен разтовариха касите/, 4лв/кг /ако има значение/. Не знам какво имаш предвид под по-едър, но хубавия черноморски сафрид е 8-12см, океанския е по-голям, 15-20см, но не е така вкусен /може би е внушение/. Вярно с тези "рибчета" играчката е сериозна - особено чистенето - но си заслужава резултата!
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #4
        До: Маринована риба

        Навремето в Студентския морски клуб правехме наложен сафрид (собствен улов) по следната рецепта:

        При сваляне на рибката от чепарето с пръсти се прекъсва гръбната между главата и тялото. Така кръвта не се събира на едно място.
        Приготвянето на рибата е много лесно. Рибата не се чисти! Прави се марината (оцет, сол). В маринатата рибата престоява 1 ден. Наследващият ден рибата се реди в каче (бидон). Ред морска сол, ред риба. Като внимателно се притиска рибата. Последният слой сол е по-дебел. Поставя се кръжило и върху него камък.
        Рибата се забравя за няколко месеца в мазето (по принцип минимум 40 дена). Есента, след сезона, при клубни мероприятия, дежурния по клуб вадеше слой-два от сафрида (станал на камък от солта). Изплакваше го с хладка вода, при което той омеква. С едно дърпане м/у главата и корема се изчиства идеално, изплаква се отвътре и след това се започва клубната вечер...
        Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
        Discovery 2.5 TD5 2000 EX
        Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

        Коментар


        • #5
          До: Маринована риба

          Този форум е направово... Пиша си аз в гугълчето, да ми намери рецептичка за маринована рибка и ето ме пак в стария добър offroad-форум.
          Благодаря Ви много за рецептата, след 10-15 дни когато е готова рибката, ще кайа как е станала

          Коментар


          • #6
            До: Маринована риба

            Първоначално публикуван от sunny Преглед на мнение
            Този форум е направово... Пиша си аз в гугълчето, да ми намери рецептичка за маринована рибка и ето ме пак в стария добър offroad-форум.
            Благодаря Ви много за рецептата, след 10-15 дни когато е готова рибката, ще кайа как е станала
            Със солените и сушени риби трябва да се внимава, ме учеше стар грък-рибар в Анхиало.

            Ако изкиснеш чироз - се получава солена скумрия.
            Ако изкиснеш солена скумрия - се получава прясна.
            Сега внимание! Ако продължиш изкисването, скумрията оживява и хуква из легена...

            Коментар


            • #7
              До: Маринована риба

              Здравейте чревоугодници.Чета си рецепти и ви се радвам.Ето една класическа рецепта от морето.Може да мариновате различни видове риба,но от черномоските най -популярни са сафридът,чернокоп,цаца,зарган и....да не ви потекат лигите.Та вземате си колкото риба искате \няма задължително количество\и я изчиствате от хриле и черва.Ако някой намери люспи на сафрида да ги почисти , но да знае, че грозно са го прецакали с марката.Кръвта от гръбната кост на малките модели риба не е задължително да я чистите, но ако сте чак такива естети може само да порнете с нож ципата на гръбнака.После почистената и добре измита риба се слага в слаба саламура с едра сол и вода ,колкото да и дръпне всичко що е кръв в нея\сол едно към гьотере\.След това приготвяме саламура с яйце и измитата риба отива там за време, което е различно за всяка риба и вкус.По дебелата и мазна риба може да прехвърли 24 часа,но цацата само час два.12 часа оцет с подправки по избор.Препържено олио с подправки по избор\дафинов лист, черен пипер,бахар\Нареждаме в подходящ съд плътно рибата и заливаме с изстиналото олио или със зехтин.Върху рибата в съда може да сложим резенче лимон,копър,а между всеки ред черен пипер на зърна ,но това е по желание.После в хладилник и след една седмица\ориентировъчно\да ви е сладко .\От Мустакатко\

              Коментар


              • #8
                От: Маринована риба

                По рецептата на yanev65 барбуна стана уникален.Благодаря

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X