Обява

Свий
Няма добавени обяви.

20 часа от магията на Родопите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 20 часа от магията на Родопите

    20 часа, 480км, 750 фотоса в рамките на едно денонощие в сърцето на Родопите.
    Това са цифрите описващи встъпително това пътешествие - моя мечта.

    Мисля, че това беше най-впечатляващата ми разходка за 2016г. Може би защото познавам Родопите най-малко от големите ни планини. Може би, защото есента е любимият ми сезон, а в Родопите той е наистина впечатляващ. Може би и защото Родопите са огромни и потапяйки се в тях може да се рееш с дни без да ги напускаш. Разнообразието на тази наша планина е невероятно. Толкова е богато, че оставам с чувството, че съм бил цяла седмица там, а не само ден. Трудно се описва с думи всичко това: нощни тесни планински проходи, тунели, каньони, черни пътища, екстремна екопътека, мостове, панорамна площадка, пещери, водопади, вековни гори, язовири, реки, блата, езера, хижа, села, пасища, клисури, пътеки, диви животни и много други впечатляващи парченца от пъзела наречен есенни Родопи. Картина, която след като видиш, остава в съзнанието ти за цял живот


    Маршрутът ни:
    София - Кричим - Девин - "Буйновско ждрело" - "Дяволската екопътека" - "Каньонът на водопадите" - "Дяволския каменен мост" - с.Ягодина - Панорамна площадка "Орлово око" - с.Триград - "Триградско ждрело" - пещера "Дяволското гърло" - с.Гьоврен - с. Чамла - "Чаирските езера" - скален мост "Превалетия камък" - Тешел - обратно към София.


    Посетихме: най-екстремната екопътека , най-високата панорамна площадка, най-голямата пещерна зала, най-високият подземен водопад и най-високото село в България.


    Това бе второто ми посещение по тези места. Първото бе точно преди една година на 15.10.2015г. - разходка, която бе не по-малко впечатляваща и която не успях да превърна във фотопис и да разкажа за нея, но планирам да го направя в скоро време.

    За разлика от миналогодишната ми опознавателна разходка, тази бе планирана по внимателно. Включих нови места, като допълнение към тези от миналата година, но отпаднаха и няколко също така интересни забележителности, за които ще разкажа, като напиша и първия епизод на тази серия - Магията на Родопите.


    Благодаря на двама верни приятели, които станаха част от това незабравимо изживяване и на джипът, който ни бе верен другар и ни закара и прибра безпроблемно живи и здрави вкъщи.

    Поради огромния брой снимки реших някои от тях да представя в групи - колажи. Трудно ми е да подбирам, а искам почти
    всичко да споделя. Апаратът е страда от прекомерна употреба в лоши условия и много трудно снима вече. Пълен е с прах, арзфокусиран и със счупени детайли. Снимките от този фотопис са хибридни, така да се каже, преход от един софтуер към друг и не дотам добрите снимки с които се върнах от Родопите. Занапред ще са по-добри, а някой ден ще сменя и апарата.

    Денят, който избрахме за тази разходка бе 25.10.2016г - обикновен работен понеделник. Разходкате бе планирана повече от месец по-рано със събитие-покана във Фейсбук. Голямото разтояние, неясните пътни условия и многото часове каране, гоненето на време отказа почти всички още по начало. Не успях да събера съмишленици с други автомобили/джипове, а за капак планираният уикенд се оказа дъждовен, облачен и много студен. Разходката бе обречена, нещо което подозирах и осъзнах от рано. Успях да се уговоря с един приятел, който е със свободно избираемо работно време. Аз си взех отпуска и така нарочихме слъчевия понеделник. Междувременно в последния момент предложих и на друг приятел, който успя да си вземе непланирана отпуска "от вчера за днес" и в края на краищата сформирахме групата. Това са двама от най-добрите ми приятели с които отивам и накрай света. Хора, които са с авантюристичен дух и могат да ми помогнат в трудност. По този начин разходката стана реалност.

    Пътешествието започна малко след полунощ. В 2:00 часа станах, само 2 часа след като бях легнал. Преди такива разходки не мога да спя :-)
    В 3:00 часа вече се бяхме натоварили в джипа и поехме към магистрала Тракия.

    Пътят до първата ни спирка - Девин е доста, затова реших да пътуваме в нощните часове и да посрещнем развиделяването в планинския град. Поради краткия ден през октомври и претоварената програма, всяка минута светъл ден бе ценна.

    Карах по магистралата до отбивката за Цалапица. Малко по-късно вече бяхме в нощен Стамболийски. Преминахме транзит през града и се запътихме към входа на Родопите - Кричим.
    Малко след ВЕЦ-а пътят навлиза в каньон, тесен път и падащи камъни. Изнендващото и неприятното бе, че срещнахме много ТИР-ове, които незнайно за нас предпочитат този тесен път за нощни курсове. На места едвам се разминавахме, а шофьорите им не карат хич бавно.

    Тук в каньонът пътят постоянно катери и преминава последователно покрай 3 язовира - "Кричим", "Въча" и "Цанков камък" както и през множество ВЕЦ-ове, язовирни стени и поддържащи постройки. Миналата година тук бяхме по изгрев и успяхме да се насладим на красотата на язовирите, но сега нощта царуваше.





    Освен тировете, затруднение бяха и множеството паднали камъни по пътя, както и липсата на маркировка. Временно се налага да карам и без спомагателни светлини - само на заводските фарове на джипа. Въпреки това, спирахме да снимаме и да се почерпим от свежия дъх на нощта. Звукът на диви животни, спокойно течаща вода и отекващи в далечината звуци на приближаващ се пореден камион, нарушаваха иначе пълното спокойствие.



    Следях безкрайните завои и на навигацията, която ми подсказваше какъв завой предстои, както визулано, така и звуково - за по-опасните. Безкрайно полезна джаджа.

    Точно преди село Лясково безкрайното изкачване по пътя за Девин ни превежда през тунел, след който следва стремглаво спускане по новия широк път, покрай според мнозина напълно безмисления проект - язовир "Цанков камък".
    Самият път е страхотен и ако беше светло щяхме да се насладим на есенните Родопи, които тук по това време са много красиви.

    Малко преди да стигнем Девин небето започна леко да просветлява, но видно имаше облаци. Бе много студено - само 6 градуса. Влезнахме в града за бърза закуска и да заредим отново до горе резервоара на джипа.
    В Девин цареше сутринна суматоха. Все пак бе работен ден. Хапнахме закуски, като моята милинка бе от скъпите - с масло, но сиренето/изварата по нея бе само на едно единствено място, като пъпка, която всеки момент щеше да падне.
    Пихме и по един айрян, посмяхме се и тръгнахме отново. Пътят ни водеше в тесен каньон през няколко села към поредния язовир - Тешел.
    Тук ни завари и утрото.



    Красотата на есенните Родопи започваше да се разкрива и се започна безкрайното спиране и тръгване.
    След всеки завой бе прекалено красиво, за да го подмина.



    Стигнахме до язовир "Тешел", под стената на който имаше разклонение - наляво към Триград, а надясно към Доспат с отбивка още в началото към село Ягодина.
    Това беше нашият път - към Ягодина, а щяхме да се върнем и дойдем от Триград късно вечерта пак тук.



    Пътят за Ягодина се изкачва над язовир Тешел и тръгва по ждрелото на река Буйновска , която се оттича право в язовира. Тук е невероятно красиво след средата на октомври. Миналата година бяхме на 15-ти тук, сега 10 дни по-късно на 25 и определено по това време есента е впечатляваща.





    Язовир Тешел е олицетворение на спокойствието на есенния сезон. Пред такива гледки мога да стоя с часове.





















    Пътят също е впечатляващ. Колкото по-дълбоко навлизахме в планината, толкова по-тесен ставаше той. На места е невъзможно разминаването на две МПС-та.
    Срещнахме няколко пъти насрещно движещи се и единият трябваше да кара назад до някое уширение, за да се разминем. Пътят буквално е издълбан в скалите и върви успоредно до реката в този тесен каньон наречен "Буйновско ждрело".





    Тук има впечатляващо място наречено "Вълчи скок". Това е едно стеснение при което отвесните от ляво и вдясно скали почти се допират една в друга.
    Легендата разказва, че зимно време вълците слизали от планината и прескачали каньона на реката на това най-тясно място и преминавайки от другата страна, нападали стадата на селата.

    "Вълчи скок"















    Огромни дървета са се скопчили в отвесни скали





    Приказно красиво





    Тесният път преминаваше ту от едната, ту от другата страна на реката през мостове.



    Наближавахме първите ни набелязани спирки по маршрута. Карах и се оглеждах трескаво във високите скали отляво , да я зърна - площадката "Орлово око". Ако не знаеш къде да я търсиш, нямаш шанс да я видиш, толкова е високо!
    Това е един от най-впечатляващите моменти от разходката ни. Дори да си идвал, дори да знаеш, че е най-високата панорамна площадка, пак оставаш впечатлен от гледката и височината й.

    "Орлово око" - това е една сравнително голяма метална площадка изнесена 10-тина метра над отвесни скали. Извисява се точно до връх Свети Илия на височина от 1563 метра. Денивелацията до реката и пътя долу е над 600 метра.

    За да се добие представа за какъв мащаб и височина става въпрос, трябва малко игра с фотоапарата. Забележете тези 3 снимки. Първата е снимана с максимално приближаване на фотоапарата ми, следващите две са с полу-увеличение и без увеличение съответно. Снимал съм площадката от дъното на каньона, където е асфалтовия път.






    Ненормално високо е!

    Но преди "Орлово око" имаме друга спирка. Тя се пада почти под самата площадка. Покрай пътя вдясно има съвсем скромно разширение, като паркинг и пълно с табели. Оттук по една вертикална стълба започва приключението наречено според някои - най-екстремната еко пътека в България - "Дяволската пътека"

    Аз лично не мога да потвърдя, дали е най-екстремната. От тези, които съм посетил досега - твърдо да!
    Всъщност пътеката е луда!
    Много яка и определено те кара да качваш адреналин!
    На няколко места ми прималяваше на стомаха. Не съм от най-калените, но не съм и от кекавите туристи със страх от височини.

    Това, което научих за "Дяволската пътека" е, че е построена през 2015 година по тесния каньон на река Буйновска. Тук минава един мощен приток на реката, който слиза стръмно от планината. Мястото е наречено "Каньонът на водопадите" и представлява цяла каскада от водопади, котли, каскади, скални прагове, ниши, улеи и причудливи форми. Пътеката е построена точно по тези участъци, които са предимно отвесни.
    Научих съшо така, че този район е бил проучван цели 8 години. Ако я няма тази "висяща" на места пътека, изобщо не виждам как може да се премине по течението на реката от невъоръжен с подходящи умения и атрибути човек. Изглежда непристъпно.
    Водата е издълбала сложни форми в отвесните скали. Пътеката буквално прелита над тези места и дава уникални гледки и чувство.
    Доста стръмна на места, като редува изкачване със слизане, независимо дали качваш или слизаш по течението на реката.
    Има тераси, пейки, площадки за почивка и наблюдение.

    Табела указва маршрута на пътеката. От нея става ясно, че има два кръга - голям и малък. Малкият отнема 3,5 часа, а големият над 10 часа. Разбира се екстремните участъци от пътеката са много по-малка част от тези часове.

    По-нагоре по маршрута има и красив скален мост - "Дяволския мост"
    Не, това не е известния дяволски мост в Родопите, този построен от хора, а двойник носещ същото име. Този е напълно естествен.

    Планирахме да се качим до скалния мост, което щеше да ни отнеме около час в едната посока. Поехме без да губим време, защото ни чакаха още много спирки.
    Планината бе изтръпнала от утринния студ. Нямаше още слънце. Целият каньон е в сянка и едва преди обед тук може да огрее слънце. Бе студено, но пътеката е толкова стръмна, че кръвта ти кипва за минути и след малко си вир вода.

    Гората наоколо е много разнообразна и красива. Видяхме и две диви кози. Реката през есенните месеци е слаба и само мога да си представям какво се случва тук, след изсипал се обилен дъжд или топящи се снегове.
    Не е подходяща за неподготвени физически или със страх от височини хора. На места е откровено опасна!

    Родопски прелести...













    Колкото до пътеката, то...





    Стигаме тесен каньон между 100 метрови отвесни скали. Само тесен 10 метров отвор в скалите разделя двете скални стени. През него се чува шум на падаща вода и лъха студ. Тук започват впечатляващите гледки. Водопад след водопад, сифон след сифон, праг след праг, вир след вир. Уникално място!

    Тук е най-силно въздействащата част от пътеката. Окачена е на напълно отвесна скала на поне 20 метра. През стъпалата виждаш долните нива. Държи се на метална конструкция, но нищо не е успокоително , след като видиш дълбочината под краката ти.









    На това място за кратък размисъл и осъзнаване :-) има страхотен вир и водопад.





    Огромни дървета са надвесени върху теб, някои от които се паднали и образували естествено мостове над тесния каньон.



    Нагоре е все по-красиво. Действа като наркотик и те привлича, особено за човек със страст към любителската фотография, като мен.



    След екстремната част има леко затишие и спокойна зона, ако мога така да се изразя. Тук мини водопадчета, вирчета, красиви смесени гори образуват нещо като декоративна градина.
    Идилия. Тук е мястото мечтано от всеки любител на есента.
    Въртях се буквално, като пумпал и запечатвах кадър след кадър.













    Вижте









    Какво се случва с пътеката ли? Ами тя си е все така закачлива и отвесна.







    Скоро се озоваваме и пред скалния мост - Дяволския мост. Първоначално не се забелязва, защото трябва да гледаш нависоко, а пътеката те кара да си гледаш в краката и към дълбочините над които те прекарва.
    Страхотно място. Трябва ти време да осъзнаеш откъде минава пътят, защото пътеката прави импрозивизиран кръг около и под скалния мост. Частта под скалния мост влиза в графа екстремна. Тук отново краката леко омекват.





    Под "шапката" на моста има улей висок към 30 метра. Улеят е много тесен, едва 5-6 метра и долу тече водата.









    Дотук беше нашият поход по пътеката. Тя продължава нагоре към село Борино, но ние се върнахме обратно.





    Обратният път ни предложи същите емоции, други гледни точки и още много красота.























    Пътеката



















    Отново сме при джипа и нашето пътешествие-приключение продължава :-)

    Следващата ни цел - "Орлово око"









    За да се стигне до площадката се продължава по пътя към Ягодинската пещера. При миналогодишното си посещение тук я посетихме, но сега не бе включена, поради липсва на време и други цели.
    Преди пещерата има отбивка наляво, откъдето тръгва пътят към село Ягодина. Изсечен е буквално в скалите и заходът му е толкова тесен и стръмен, че автобусите, които водят туристи тук опират задниците си в асфалта. Събота и неделя тук гъмжи от джипове и леки коли, но сега е понеделниииик и няма почти никой. Страхотно. Имам време да запушвам пътя и да снимам. Това си е направо лукс :-)







    До селото има асфалт. От селото нагоре започва черен път само за джип. Има няколко пътя вървящи успоредно един до друг, но с различна трудност, както го предпочитате :-)

    Последно редактирано от verter; 05-11-16, 21:41.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: 20 часа в Родопите

    Местните предлагат услугата качване с джип - панорамни разходки из района и не само до площадката.
    На центъра на селото спирам и минавам в офроуд режим. Откачам биалетки и спадам малко гумите.









    След 30 минути сме на върха. Няма никой освен двама пешеходци. Ще се снима на спокойствие.




    До площадката се слиза малко от върха.







    Гледките са зашеметителни. Около 11-12 часа е и слънцето вече е огряло сенчестата долина и подхранва цветовете на планината придавайки им дълбочина.





    Тесният път в каньона е на над 600 метра по-надолу и едвам се забелязва.



    Усещането да си стъпил на площадката е доста запомнящо се. Човек разбира и защо е дадено това име - Орлово око.



    Ето и гледките от ръба на площадката









    Ех тези красиви Родопи...







    Тъмната просека отсреща е каньонът на Дяволската екопътека :-)





    Искрящо червена кола преминава през прохода



    село Ягодина от върха




    След като се възхитихме на орловите гледки бе време да продължим напред. Миналата година слезнахме обратно до асфалта и посетихме Ягодинската пещера, след което тръгнахме обратно към София. Имаше интересни моменти на прибиране, но това ще разкажа в другата история.

    Днешната ни разходка поемаше в съвсем друга посока и оттук нататък започваше ориентирането и търсенето на пътища.
    Целта ми бе да пресека планината и да слезнем в другото ждрело - Триградското. Това са към 5-6 км напряко през планината, но всъщност намериш ли път са си към 15 км.

    Прекосихме едно поляна напряко. Надявах се да засечем някой път. На навигацията се виждаха маршрути, но ми се струваха далечни.







    Всъщност напряко стигаш до отвесни скали под които пак над 500 метра, минава асфалтовият път за Триград. Няма слизане. Трябваше да карам към гората и да засека видимите маршрути.

    Засякохме горски път, доста каменист на места, но иначе поддържан. Той трябваше да ни отведе в Триград.





    Вървеше успоредно с пропастта над каньона и виждахме на места страхотни гледки, като тази:





    Триградските скали точно над пещерата "Дяволското гърло", която се пада някъде под нас. Отсреща по този склон има друга впечатляваща пещера - Харамийската. Тя е достъпна само с екипировка и записване и има изход нагоре в гората. Някой ден имам желание да я посетя.



    Триград облян от слънцето





    Потърсихме някъде да хапнем, но уви, никъде нищо работещо. Хората се смееха и казваха, че си хапвали вкъщи и нямало нужда от заведения. Единственото, което работи инцидентно бе затворено. Упътиха ни да слизаме към пещерата и да хапнем в някой хотел. Хотелите не са много. Спряхме на този замъкообразен. Да не правя реклама, ще спестя името му, но мястото е прекрасно и готвят страшно вкусно. Бяхме много гладни и ометохме всичко.



    Зад хотела има пътеки и музей на мечката, за който за съжаление нямахме време.

    Бързахме да посетим пещерата "Дяволското гърло". Последно съм я посещавал точно преди 10 години, през 2006.





    Хванахме едно от последните влизания в пещерата - това в 15 часа. Има влизане на 30 минути и последното е в 16 часа.
    Бързахме, защото след пещерата ни чакаше дълъг черен път през планината до най-високото село в България - Чамла, както и до Чаирските езера. Денят е светъл до към 18:30 часа по това време на годината, така че разполагахме една с 3 часа след пещерата , за да продължим авантюрата си и изпълним първоначалния план.

    Малко информация за пещерата "Дяволското гърло". Може би я знаете, но срещнах доста противоречива информация в нета и не е ясно кое отговаря на истината. Ще препредам думите на гида ни с който влезнахме в пещерата.

    Дяволското гърло е пропастна пещера, образувала се вследствие на срутването на земни пластове. В момента тя е с най-голямата затворена пещерна зала, в която за онагледаване на размерите й може да се каже, че побира храма Александър Невски от центъра на София. През пещерата преминава река. Естественият й вход е в най-високата й точка, там откъдето влиза водата. Дълги години пещерата е била само с един вход и не е била достъпна за туристи, а само за пещерняци-алпинисти, които се спускали с въжете покрай водопада. Впоследствие е прокопан изкуствен тунел в долната част, откъм Триградските скали за посетители. Благодарение на това сега се влиза отдолу през тунела и посредством изградени над 300 бетоно-метални стъпала се излиза през естествения й вход покрай водопада. Пещерата е ефектно осветена.


    След естествения вход, в самата пещера се излива най-високият пещерен водопад на Балканския полуостров - 60 метра. За съжаление се вижда съвсем частично поради сложността на релефа. Залата се нарича "Бучащата зала", заради стичащият се водопад. Водата тече във формата на река през залата и се оттича в едно много тясно място, наречено сифон.
    Интересното е, че тази вода излиза над 200 метра по-надолу, в ждрелото край пътя. Плашещото е, че каквото погълне никога не излиза долу. Оттук идва и името "Дяволското гърло". Никой не е установил пътят на водата. Преди години при буря реката довлякла над 300 кубика дървен материал, който паднал през водопада в пещерата, след което бил погълнат от сифона. Нито едно парче дърво не излезнало 200 метра по надолу, където се оттича водата и излиза от пещерата.
    Хвърляли са всевъзможни предмети, но никой от тях не е излизал. Хората се усъмнили, че водата, която излиза в ждрелото не е същата река, която влиза в пещерата през сифона. Правили замервания на дебита на водата на входа и изхода, които били еднакви, което значело, че тази вода е същата.
    Правили са опити да влезнат пещерняци, като двама от тях потънали безследно в незнайните дебри на "Дяволското гърло" . Правени са опити да влезнат водолази отдолу срещу течението, но било тясно и въздухът им свършвал, а нямало как да носят резервни бутилки. Пускали са камера през сифона, която предава сигнал до около 60 метра и след това прекъсва.
    Последният ефективен опит бил с голямо количество оцветена вода. То дало страховит резултат. Според изчисления на скоростта на водата и разтоянието което изминава от сифона до изхода на водата в ждрелото (200 метра по права линия) би трябвало оцветената вода, да излезе след 7-8 минути. Тя излиза. Излиза, но след близо 2 часа!
    Според изчисленията водата изминава над 25 километра в незнайни галерии, докато излезе.
    Трудно е да се осмисли всичко това, но чудесата на природата са нескончаеми.

    В релефа на скалите след ефектно насочване на светлина е открито отражение на профила на Дявола.

    Друга легенда свърза Орфей с пещерата. Тук той се спуска в подземното царство на Хадес, за да спаси любимата си Евридика.









    Сифонът



    Релефът на лицето на Дявола





    По стръмните 300 стъпала към върха на пещерата.



    Очите на Дявола



    Тук, отзад, пада водопадът







    Излиза постоянно пара, като от пъкъла



    Последно редактирано от verter; 05-11-16, 22:01.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: 20 часа в Родопите

      След тази тъмна история е време да разведрим. Качихме се на джипа и поехме по дефилето надолу. Възнамерявах, да се спуснем до село Гьоврен от което да хвана път към село Чамла.
      Чамла както стана въпрос е най-високо разположеното село у нас. Безлюдно е от доста години, но заради титлата си представалява интерес за мен от няколко години.

      Пътят към Гьоврен е като този към Ягодина в ждрелото отдругата страна на планината. Много красиво. Видяхме и страхотен водопад край пътя.









      Наближаваме Гьоврен, което село е високо разположено над асфалтовия път. До него води тесен и много стръмен асфалт и оттам нагоре само по черно.



      Попитах няколко мести да потвърдят за Чамла и те макар и с развален български ми отговориха, че съм на прав път. Гьорвен е много красиво село. Разбрах и защо е построено високо над пътя - тук е слънчево и има обработваеми площи. Пътят ни вие над селото и се качва нагоре в планината. Гледките, които се откриха пред нас в късния следобед бяха главозамайващи. Точно така съм се възхищавам на чужди снимки на фотографи обикаляли Родопите.
      Мечтаех и аз да имам собствени кадри и ето - мечтата ми се сбъдна.

      Възхитително красиво!

















      Все по-високо в необятните Родопи









      Изкачихме се толкова високо, че гората стана изключително иглолистна. Пътят бе поддържан, черен. Надявах се бързо да стигнем село Чамла, защото вече минаваше 17 часа.
      Взимах на прицел всеки хълм, който виждах в далечината и след няколко километра виещ се път стигахме до него. Тръпнех в очакване след него да зърна я Чамла, я Чаирските езера, но не би. Гора след гора, Хребет след хребет и все същата гледка - безкрайните Родопи. Ето защо тук може лесно да се загубиш. Просто потъваш в планината. Не срещнахме нито МПС-та ,нито хора пешаци. Просто един единствен безкраен път. А трябваше и да се връщаме.









      След 10-12 километра стигнахме тази поляна и видях някакви постройки. Надявах се това да е селото, въпреки, че навигацията твърдеше, че сме едва на половината път!



      Оказаха се просто краварници. Не видях хора, но имаше две лади - Нива и 1500! Наоколо кал и черни пътища само. Невероятна техника.



      Пътят слезна до едно дере и през гората започна пак да катери. Стана кално и усойно. Катерехме поредния хълм насред дълбока и безкрайна гора. От деня нищо почти не оставаше и очаквахме след 30-40 минути слънцето да се скрия зад билата и да падне сянка.







      За късмет пътят беше добре поддържан, защото не разполагам с бензинова резачка.





      Идвахме отгоре над селото, което бе разположено на един широк склон. Пред нас се виждаха покривите на най-високораположените къщички.



      Няколко думи за село Чамла:
      Най-високото село в България. От няколко десетилетия безлюдно.
      Разположено е на 1650м.н.в. и най-близкото друго село е на 10км. черен път - село Мугла.
      Някога тук в Чамла са живели 170 човека, имало е дори училище, ток, голяма административна сграда...
      В момента е жалка гледка. Наричат го "Домът на родопските призраци". Рушащи се къщи, пропаднали подове и тавани, цели стени.
      Единствените живи същества са стадо коне, които обитават някои от сградите. Според приятели идвали по тези места се приютявали сезонно дървосекачи.
      Ние стигнахме до селото по 25 километров черен идващ от село Гьоврен. Трудно е да си представиш колко път е това, докато не го пропътуваш. Падне ли сняг, скала, дърво и оставаш прикован тук. Районът извън прокараните пътища е изключително непроходим.
      Научих от нета и че няколко авантюристи - един французин и след него един испанец се опитали да станат единствен жител тук, но не издържали и година. Можете да си представите колко е труден и суров е животът на такова отдалечено място.

      Не разполагахме с много време за разглеждане. Трябваше да реша откъде ще се прибираме. Единият ми вариант бе през по-близкото село Мугла, през което обаче имах сведения са страшно разбит път ,осеян според навигационните карти с разрушени мостове. Някак не ми се караше по тъмно през тези места. Другият вариант ни бе през Чаирските езера обратно към ждрелото от Триград. Обаче и двата пътя трябваше да се намерят тепърва и кой знае какво ни окачваше. Авантюрата не бе свършила.

      Но за това после. Сега беше време да разгледаме набързо останките от село Чамла.









      Влезнахме в "училището" и в няколко съседно рушащи се сгради.









      Разрухата е повсеместна. Има останали първобитни вещи. Това място е приютявало живот и има човешка история. Много съдби са се вплитали тук. Раждали са се и умирали хора. Празнували са празници, посрещали са всички сезони, ходили са си нагости, помагали са си. Сега всичко това е просто рушащ се спомен. Може би щяха да ни се радват и на нашето посещение, ако имаше кой да ни посрещне. Никой. Тишина на залязващо слънце дълбоко във величесвтените Родопи. Тъжно е!







      А наоколо е толкова красиво. Ясно се различава преходното от непреходното.









      Стадо коне обитават селото и постройките. Те са последните обитатели тук. Времето ще заличи всичко.





      Тръгваме си. Последен поглед към призрачното село. Само след час ще падне мракът и призраците ще царуват тук.





      Всички бяхме замислени, но трябваше да се съсредоточим към прибирането ни. Решихме да потърсим и Чаирските езера и един скален мост близо до тях, който много исках да видя на живо - Превалетия камък.
      Ориентирахме се по картите и поехме през широките поля. Тук е толкова красиво, че ти идва да останеш. Разбрах, че мои приятели и участници тук във форумното общество са го правили.



      Любашки, надявам се да разкажеш и тук за преживяното с палатки по тези места :-)

      Пътят минаваше през кал и дупки, но имаше участъци равни като магистрала. През последните карах дори с 60км/ч.









      Точно преди да се скрие слънцето, зад един висок връх стигнахме поляните над Чаирските езера. Пътят тук е ужасен на места.



      Имахме късмет с последните слънчеви лъчи - защото покрай най-горното езеро, което изглежда изкуствено е много красиво. Цветовете, небето, водата нямаше да са толкова красиви без слънчеви лъчи.
      Езерото е с остров посредата, до който има 4 метални моста, идващ всеки от тях от четири различни посоки.














      Прилича на райска градина.
      Не се съмнявам вече, защото мнозина наричат Родопите - най-красивата българска планина.
      Омайващо е!
      Изглежда нереално красиво!




















      Последните слънчеви лъчи на този прекрасен ден, който ще остави ярък спомен в паметта ми.



      Останахме тук приковани в тези гледки и спокойствие, сякаш забравили, че ни предстои 20км път през планината по непознат маршрут.
      Да се любюваш на мига. В това е щастието - в малките неща от живота. В мигове, като този. Те са истинските и стойностните неща. Другото е преходно. Ние сме преходни.
      Още само миг...

      Поехме надолу по пътя, който слиза към истинските Чаирски езера. Минава покрай няколко постройки и единствения човек, който видях в цялата околност - един овчар прибиращ овцете си. Тук е и хижа Чаирски езера. Солидна постройка, но в момента необитаема.



      Пътят слезна ниско и мина покрай няколко блатисти езера и през една река, която беше довлякла много дървета. Явно, като вали тук става страшно.



      А Чаирските езера макар и в сянка пак намериха начин и грееха - отразявайки изпращащи те слънцето върхове над тях :-)









      Пътят след като слезна стръмно по усоен голям наклон, по който при дъжд ще е премеждие да се изкачи, започна също така стръмно да качва по тесни серпентини. Толкова бяха тесни и с обратни завои, че с една маневра не бе възможно джипът да премине. По следите от гуми съдех, че всички така ги преминават.
      Отново катерихме нагоре и тръгнахме успоредно високо над реката по каменист път. Отляво стръмни склонове, отдясно пропаст. Една скала или дърво да препречи пътя и няма минаване.







      Карахме по този път известно време. След всеки завой се надявах да зърна каменната арка. Надявах се да я видим по светло.
      Ето го и него - Превалетия камък - Каменната арка.





      Джипът предава реална представа на размерите на тази "порта"







      Това беше - програмата бе изпълнена на максимум. Оставаше само да се приберем. Все още беше малко напрегнато, защото пътят бе дълъг и не бяхме стигнали асфалта.
      Спецификата на този участък е такава, че ако има срутване, няма да може да се премине. Отвсякъде си обграден със скали, а до теб минава коритото на реката.

      В горната си част в реката нямаше капка вода. Надолу се събираше оттук оттам.



      Пътят беше красив





      Освен красотата бе и доста загадъчно. Както си караш и хоп - огромна дупка зее - пещера.
      Или пукнатина, бент, пропаст, а пътят все едно по две релси. Нямаш право и на 50 см извън тях



      Хоп...още един каменен мост



      И още една огромна пазва на пещера. Отвътре се стичаше вода и много трупи имаше изхвърлени.



      Почти на асфалта ни застигна и пълният мрак. Минахме през един нов дървен мост, който вечротно е заместил отнесен от реката стар и хоп на асфалта между Триград и Гьоврен, където по-рано бяхме минали.



      Оттук последва дългото прибиране по нощите към София.



      Страхотна разходка, която ще помня. Радвам се, че я споделих с вас :-)



      Последно редактирано от verter; 05-11-16, 22:16.
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • #4
        От: 20 часа от магията на Родопите

        Много красиво,благодаря.
        Honda CRF 250 X
        Touareg 3.0 TDI

        Коментар


        • #5
          От: 20 часа от магията на Родопите

          Страхотно! Иска ми се някой път да направя една разходка с тебе, Влади Все интересни места намираш.
          Nissan Terrano 2.7 TDi
          ----------------------------
          Нещо което работи - не се пипа!

          Коментар


          • #6
            От: 20 часа от магията на Родопите

            Супер! Върна ме четири години назад!

            Коментар


            • #7
              От: 20 часа от магията на Родопите

              Страхотни снимки както винаги и страхотен разказ.Благодаря за споделеното!
              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 163HP

              Коментар


              • #8
                От: 20 часа от магията на Родопите

                Отново невероятен разказ и пътешествие. Благодаря! Започвам да съжалявам, че сега го прочетох, а не утре сутринта с кафето... Върна ме няколко месеца назад, а думи като страхотно и уникално място, отдавна не впечатляват никой, който се е докоснал до Родопа планина... Те си знаят защо...
                Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. - Конфуций

                Коментар


                • #9
                  От: 20 часа от магията на Родопите

                  Хубава разходка, макар и темпото й да е доста далеч от духа на тази планина. Тук не се бърза ...
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    От: 20 часа от магията на Родопите

                    Хубава и дълга разходка. Не знам защо не сте се качили и на площадка Вълчи камък над Гьоврен?
                    Сигурно заради времето. И наистина, в Родопите не се бърза. Благодаря за споделеното.

                    Коментар


                    • #11
                      От: 20 часа от магията на Родопите

                      Красота!
                      Благодаря за споделеното!
                      0осем9осем7шест0осем7едно
                      Миро

                      Коментар


                      • #12
                        От: 20 часа от магията на Родопите

                        Прекрасно е Влади , благодаря ти !
                        На нас клиренс ни трябва , не скорост

                        Коментар


                        • #13
                          От: 20 часа от магията на Родопите

                          Красота,какво друго може да се каже!
                          Любимата ми планина.
                          Благодаря за споделената разходка!
                          .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                          Киа спортаж2000тди 98г
                          Ауди А3 1.9ТДИ
                          Каравана Аdria 390Q

                          Коментар


                          • #14
                            От: 20 часа от магията на Родопите

                            Страхотна разходка,
                            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                            ... макар и темпото й да е доста далеч от духа на тази планина. Тук не се бърза ...
                            та с това препускане не се ли губи кефа от идеята за планината и спокойствието там ?!

                            Благодаря за споделеното, въпреки че можеше да поразредиш снимките, та да се кефим още повече.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #15
                              От: 20 часа от магията на Родопите

                              Красота!
                              Благодаря за споделеното!
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X