Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Неписаните правила на пътя

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Неписаните правила на пътя

    Здравейте, колеги!

    Реших да пусна тема с това заглавие, понеже доста често виждам по пътя всякакви неоправдани за мен неща. Едва ли всеки би се съгласил с моето мислене, но всеки човек си има право на мнение.

    Чудил съм се доста на постъпките на някои шофьори, но явно за тях те са си прави.

    Тук бих споделил една от многото случки, на които съм станал свидетел. Ще се опитам да обясня ситуацията с думи и се надявам да не ми се налага да рисувам, понеже не ме бива особено в рисуването, хаха. Случката се развива в град Варна на трилентов път в едната посока. Лявата лента е за наляво, средната лента е за направо, а дясната лента е за направо и надясно. Повечето коли се движат напред в средната лента, понеже дясната лента е за надясно и доста често на това кръстовище има пешеходци и автомобилите чакат. Обаче, естествено, има и такива хора, които или се опитват да се изтарикатят, или просто са се объркали (случва се). И решават от лявата лента да се престроят в средната. Няма лошо. В лявата лента има 2 коли на светофара. В средната лента има 20+ коли, а в дясната лента има 2-3 коли. Въпросният автомобил Х, движещ се в лявата лента, решава да се престрои в средната лента на 30 метра разстояние от двата автомобила, които чакат на светофара за ляв завой. Въпросните автомобили, които са в средната лента, са в покой. Зад въпросния автомобил Х става голяма колона от автомобили, които стоят и чакат. Естествено, има изнервени шофьори, и има защо. Светофарът светва зелено за направо и надясно, автомобилите тръгват, след няколко секунди въпросният автомобил Х влиза в така желаната за него средна лента, като след това светофарът го хваща на червено. През това време, автомобилите, които са чакали зад него, тръгват към светофара, който вече свети зелено. Някои минават, други не. И всичкото това заради този автомобил Х.

    Как разсъждавам аз в този случай, ако бях на мястото на въпросния автомобил Х (ако ми е толкова важно да се престроя в средната лента):

    - ще се опитам да се престроя в средната лента, по възможност, когато всички са в движение;
    - ако няма тази възможност, ще застана зад последната кола в редицата с пуснат десен мигач, докато светофарите светят червено;
    - светофарът за направо и надясно светва зелено, ще изчакам да видя, дали някой ще ме пусне. Ако ме пусне, престроявам се, пускам аварийни за благодарност и си продължавам по пътя. Ако не ме пусне никой, продължавам наляво.

    В този случай, в лявата лента я няма въпросната "дупка", в която могат да бъдат доста автомобила и да си преминат нормално на зеления светофар.

    Надявам се да ме разберете правилно. Просто, според мен, има някои неписани правила, които е желателно да се спазват, за да бъде шофирането из градовете по-спокойно за всички участници.

    Има и много други случаи, но за тях ще разказвам друг път. Поздрави!

  • #2
    От: Неписаните правила на пътя

    И писаните и неписаните правила са за балъците! Тарикатите винаги карат според собствени правила. Аз лично, винаги предприемам действия, които целят осигуряване безопасността на возещите се с мене и целостта на ламарините и пластмасите по колата или джипа.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #3
      От: Неписаните правила на пътя

      Няма как да спазваш неписаните правила, след като не познаваш писаните!

      Коментар


      • #4
        От: Неписаните правила на пътя

        Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
        ...решават от лявата лента да се престроят в средната. Няма лошо. В лявата лента има 2 коли на светофара. В средната лента има 20+ коли, а в дясната лента има 2-3 коли. Въпросният автомобил Х, движещ се в лявата лента, решава да се престрои в средната лента на 30 метра разстояние от двата автомобила, които чакат на светофара за ляв завой. Въпросните автомобили, които са в средната лента, са в покой. Зад въпросния автомобил Х става голяма колона от автомобили, които стоят и чакат. Естествено, има изнервени шофьори, и има защо. Светофарът светва зелено за направо и надясно, автомобилите тръгват, след няколко секунди въпросният автомобил Х влиза в така желаната за него средна лента, като след това светофарът го хваща на червено. През това време, автомобилите, които са чакали зад него, тръгват към светофара, който вече свети зелено. Някои минават, други не. И всичкото това заради този автомобил Х...
        Тази информация е недостатъчна. Определено си трябва картинка на кръстовището или да го видим в гугъл мапс.
        А на 30 м от стоп линията се предполага, че е зоната за престрояване, където е редно и правилно да се избират ленти за движение, а не това да става в зоната за изчакване.

        Коментар


        • #5
          От: Неписаните правила на пътя

          Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
          Тази информация е недостатъчна. Определено си трябва картинка на кръстовището или да го видим в гугъл мапс.
          А на 30 м от стоп линията се предполага, че е зоната за престрояване, където е редно и правилно да се избират ленти за движение.
          Да, правилно е да се избират ленти. Затова темата се казва "Неписаните правила на пътя". Защото това, което се опитвам да обясня, е неписано правило. Ще се опитам сега да направя една рисунка и да я пусна.

          Коментар


          • #6
            От: Неписаните правила на пътя

            Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
            Да, правилно е да се избират ленти. Затова темата се казва "Неписаните правила на пътя". Защото това, което се опитвам да обясня, е неписано правило. Ще се опитам сега да направя една рисунка и да я пусна.
            Това неписано правило(както го наричате) е грешно. Престрояването става по-безпроблемно в зоната за престрояване, а не в зоната за изчакване.

            Коментар


            • #7
              От: Неписаните правила на пътя

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Snimka s dvijenie.jpg
Прегледи:1
Размер:22.0 КБ
ID:5733087

              Ето и рисунка с въпросната ситуация. Червеният автомобил е въпросният автомобил Х от първия пост. Жълтите автомобили чакат. В тази ситуация, според мен, ако толкова много желае да премине в средната лента, е редно да застане зад автомобилите в своята редица и там да изчака, за да не се получава въпросната "дупка". Както казах, ще има хора, които няма да са съгласни с моето мнение. Разбирам ги напълно. Просто аз изказвам моето мнение по тази случка.

              Коментар


              • #8
                От: Неписаните правила на пътя

                В последно време често ми се налага да пътувам до София.Тъй като не познавам града ползвам навигация,а тя гадината по някога така ме баламосва,ха наляво,ха надясно и аз я слушам.Въпреки натоварения трафик, пропускат ме хората.Когато някой иска да влезе,аз също го пропускам.В тоя трафик без колегиалност,никой до никъде няма да стигне.В Бургас е селяния.Във Варна(миналата година ходих доста често) същата работа.
                Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                Коментар


                • #9
                  От: Неписаните правила на пътя

                  На пътя трябва да се спазват 'Писаните правила'.
                  Неписаните и други тарикатлъци водят до бели!
                  Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Неписаните правила на пътя

                    Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
                    ...Ето и рисунка с въпросната ситуация. Червеният автомобил е въпросният автомобил Х от първия пост. Жълтите автомобили чакат. В тази ситуация, според мен, ако толкова много желае да премине в средната лента, е редно да застане зад автомобилите в своята редица и там да изчака, за да не се получава въпросната "дупка". Както казах, ще има хора, които няма да са съгласни с моето мнение. Разбирам ги напълно. Просто аз изказвам моето мнение по тази случка.
                    Абсолютно правилно действие, според мен. Не показва, че е тарикат, който иска да изпревари цялата колона, престроява се на правилното място, не се налага да спира целия поток от средната лента, за да влезе в нея.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Неписаните правила на пътя

                      Аз напълно подкрепям колегиалността. Винаги се старая да пускам автомобили, когато това е възможно. Но там е работата, че някои хора бъркат колегиалността с наглостта.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Неписаните правила на пътя

                        Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                        Абсолютно правилно действие, според мен. Не показва, че е тарикат, който иска да изпревари цялата колона, престроява се на правилното място, не се налага да спира целия поток от средната лента, за да влезе в нея.
                        Разбира се, не се знае пред колко автомобила се е пробвал да се пререди, преди този въпросен автомобил или да го е пуснал или просто шофьорът да си е избрал там да се включи.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Неписаните правила на пътя

                          Знам,кое е кръстовището.Това за мен е най шибаното кръстовище във Варна-червения площад и цар Освободител посока златни.Тарикатите карат в лява лента до самия сфетофар и след това натискат тия от средна лента за направо да ги пуснат в тяхната лента.За мен най-виновни са тия,които са направили организацията на движение на това кръстовище като са решили ,че лявата лента е само за наляво.На следващото кръстовище ,което е идентично проблема го няма,тъй като от лява лента може да продължиш и направо.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Неписаните правила на пътя

                            Тошко,това е кръстовището на Червения площад посока Златните,нали?
                            До болка позната картинка...
                            o888 37 63 69

                            Коментар


                            • #15
                              От: Неписаните правила на пътя

                              Първоначално публикуван от Yulianski Преглед на мнение
                              Тошко,това е кръстовището на Червения площад посока Златните,нали?
                              До болка позната картинка...
                              Да, точно за него кръстовище става въпрос, хаха.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X