Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Неписаните правила на пътя

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Неписаните правила на пътя

    Темата сякаш отиде в друга посока, а не в тази, за която имах впредвид. С примера от първия пост исках да кажа, че не можем да спрем тарикатите, които искат да се прередят и че понякога се случа човек да се обърка. Просто в тази ситуация ми се ще, този, който иска да се пререди, да не прави такава "дупка". Колегиалността трябва да я има във всяко едно отношение. Поне така разсъждавам аз.

    П.П. И аз до преди месец карах в чужбина. България, Сърбия, Унгария, Австрия, Чехия, Германия, Швейцария, Италия, Словения, Хърватска, Сърбия, България. 11 дни - 5000 км. Ами честно казано, още 50 км. преди Будапеща, беше някаква лудница. Това се случва към края на септември тази година. Ленти много, автомобили много, откачени хора според моите виждания - много. Българите ми се сториха цвете за мирисане по начин на шофиране в сравнение с унгарците. Също така и в Италия, по-конкретно за Милано, карат много скутери, мотори и т.н. Там трябва човек да има не две, а четири очи, за да следи движението. Ставаш разноглед...

    Коментар


    • #62
      От: Неписаните правила на пътя

      Нали не бъркаш поведението на голяма част от българите тук и там. И не, не са слаби водачи, за повечето бих казал обратното.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #63
        От: Неписаните правила на пътя

        Не знам, къде си видял да казвам, че са слаби водачи? Начинът им на каране е доста по-агресивен от нашия, но нямам впредвид, че са слаби водачи.

        Коментар


        • #64
          От: Неписаните правила на пътя

          Ха- ха, сещам се и за грубо нарушение на правилата, в най- неподходящия момент- на изпита по градско кормуване, преди... не помня колко години.
          Изпитващ е някакъв навъсен майор, нервак, който мачкаше изпитвания по време на изпита. Сигурен съм, че трябва да си води записки и да ти дърпа ушите след изпита, а не да те товари по време на изпита. Инструкторът е на задната седалка. Целия курс съм го карал на един раздрънкан Москвич, но преди два дни, на инструктора му зачисляват чисто нова Ладичка. На нея имам точно 30 минути каране и изпитът ми е на нея.
          На изпита, от мен текат два реда пот и сополи, левият крак е в постоянен тремол на съединителя... кеф. Наближаваме кръстовище по четирилентов път и аз съм първа кола. Тогава, на това място хоризонталната маркировка включваше осеви линии и стоп- линия, но нямаше стрелки за престрояване. Аз се тропвам начело на втората (считана отдясно- наляво) лента.
          - К'во правиш сега тук, а? Чл. (...намкойси) казва, че бавнодвижещите се ППС ползуват за придвижване и престрояване НАЙ- ДЯСНАТА лента. Ти кво, а? За бързодвижещ ли се имаш?
          - Ами... аз, да направя място за тия, ъ-ъ-ъ-ъм, надясно да могат, да се престроят... и да не им преча... пък за напрво има и друга лента... там да ме заобикалят....
          - Не разговаряй с изпитващия!- глас от задната седалка.
          След изпита, следва разбор. Изпитващ и инструктор си приказват, после инструкторът идва и ми вика:
          - Абе, не трябваше да се обаждаш, щото тоя не ги трае хич, такива като тебе... ама май мина.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #65
            От: Неписаните правила на пътя

            Съвсем пресен пример от преди 3 часа.Влизам в София и на светофара преди Практикер съм втора кола в най-дясна лента за направо.Пред мен камион с включен десен мигач.В лентата за надясно,спрял Мерцедес ,почти успоредно на моята кола(да осигури пространство камиона спокойно да направи десния завой.Чакаме на червено.Зад Мерцедеса една тьотя (явно въобще неразбираща защо тоя е спрял на 10 м преди стоп линията и при светване на зеленото не тръгва) само дето не излезе да набие шофьора на Мерцедеса.
            Сега и другата част-наглите.В участъка от Пирогов към Майчин дом на едно място най-дясната лента е заградена поради някакъв ремонт.Та наглите заобикалят от дясно дългата колона в лявата лента и точно пред загражденията се навират между колите в ляво.
            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

            Коментар


            • #66
              От: Неписаните правила на пътя

              Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
              Темата сякаш отиде в друга посока, а не в тази, за която имах впредвид. С примера от първия пост исках да кажа, че не можем да спрем тарикатите, които искат да се прередят и че понякога се случа човек да се обърка. Просто в тази ситуация ми се ще, този, който иска да се пререди, да не прави такава "дупка". Колегиалността трябва да я има във всяко едно отношение. Поне така разсъждавам аз.

              ..
              Koлега, твоят начин на преминаване не се различава по нищо от "тарикатския", независимо от причините/подбудите ти. Не каза какво се случва, ако никой не те пусне. Вероятно все някак ще се напъхаш или при зелено за наляво ще минеш най-отпред, което пак се прави от тарикатите. Автомобилът Х (както го наричаш) действа по-правилно в случая.
              Според мене нямаше да има за какво да пишем, ако светофарът пускаше направо и наляво едновременно.
              edoors.bg- Джаджи за врати и врати

              Коментар


              • #67
                От: Неписаните правила на пътя

                Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                ...Та, има ли такива текстове, и къде мога да ги прочета?
                Няма понятие обществен транспорт в закона и правилника. Има "Обществен превоз". Като се прави и разграничение между "обществен превоз" и "редовни линии за обществен превоз"

                ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
                ...
                Допълнителни разпоредби
                ...
                § 6. По смисъла на този закон:
                29. "Обществен превоз" е този, който се извършва с превозно средство срещу заплащане.

                Коментар


                • #68
                  От: Неписаните правила на пътя

                  Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                  Koлега, твоят начин на преминаване не се различава по нищо от "тарикатския", независимо от причините/подбудите ти. Не каза какво се случва, ако никой не те пусне. Вероятно все някак ще се напъхаш или при зелено за наляво ще минеш най-отпред, което пак се прави от тарикатите. Автомобилът Х (както го наричаш) действа по-правилно в случая.
                  Според мене нямаше да има за какво да пишем, ако светофарът пускаше направо и наляво едновременно.
                  Или не се изказвам правилно, или не ме разбира никой. Това, което искам да кажа е следното: на всекиго може да се наложи да се пререди. Ако някой ми каже, че спазва писаните закони на 100%, изобщо няма да му повярвам. Ама и грам, но това е друга тема. Това, което искам да кажа, е следното и ще се опитам да го кажа по възможно най-разбираем начин: този, който ще прави тарикатски номера, нека да си ги прави, но да не пречи на останалите! Под "пречи на останалите" в този случай имам впредвид да се "прережда" възможно по-близо до светофара, а не на 50 метра от него, когато колите са в покой, тъй като зад него се образува колона от автомобили, които няма да могат да преминат на левия зелен светофар. А това в час пик спестява време. Същия пример може да се даде и за участъка от цирковата площадка във Варна до ОМВ бензиностанцията на бул. Христо Смирненски. В него участък има две ленти. Едната е за направо и надясно, а другата е за наляво. Участъка е може би над 500 метра, в който се образува голямо колона в дясната лента (доста често над 50 автомобила в час пик), а в лявата обикновено има по-малко от 10 автомобила (отново в час пик). И ако всички тарикати (а тези тарикати няма да изчезнат) започнат да се пререждат където им е удобно, то ще стане един хаос. Надявам се сега да съм се изказал по-разбрано, хаха. Не се заяждам, просто се опитвам да изкажа гледната си точка, като я намирам за нормална за шофирането "по варненски". Поздрави!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Неписаните правила на пътя

                    Най-неписаното правило е "Карай разумно и стигни жив". Всичко друго е второстепенно - макс. скорост, някакви извънземни времена от т.А до т.Б и т.н. Немате представа колко много ми е писнало да спазвам прилична дистанция с джипката, защото винаги се явява някой, който ме изпреварва, засича и бие спирачки, за да е едни 5 метра по-напред в лентата. С удоволствие бих го направил суперкомби, ама кво праим после. И така, псувайки през зъби, натискам спирачката и оставям нужната дистанция зад поредния тарикат.
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #70
                      От: Неписаните правила на пътя

                      Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                      Нали не бъркаш поведението на голяма част от българите тук и там. И не, не са слаби водачи, за повечето бих казал обратното.
                      Българите се справят нелошо в чужбина, но половината са с няколко условности: да е "нормално" дясно движение, да може да се води по GPS, да чете знаци и табели и най-важното - да не забравя, че не е в БГ...
                      Иначе няма по-толерантни участници в движението (с МПС) от тези в Англия. Трябва да си супер нагъл или да нарушиш грубо правилата за да те освиркат с клаксони.
                      Публикувайте отговор

                      Коментар


                      • #71
                        От: Неписаните правила на пътя

                        Първоначално публикуван от p-pleven Преглед на мнение
                        ....
                        Иначе няма по-толерантни участници в движението (с МПС) от тези в Англия. Трябва да си супер нагъл или да нарушиш грубо правилата за да те освиркат с клаксони.
                        Е, ся... в Истанбул ползуват клаксоните по- често от спирачките, което не им пречи да са доста разбрани и толерантни.
                        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Неписаните правила на пътя

                          Първоначално публикуван от edoors Преглед на мнение
                          .... Не каза какво се случва, ако никой не те пусне.....
                          Той може и да не каже , та да кажа какво правя аз : като последен балък ...спазвам Закона . Демек ( случвало ми се е нееднократно , особено когато в непознат район търся някаква странична улица ) : престроил съм се чинно на трилентов път в едната посока (на повече от 30м. преди кръстовището ) в средна лента ,в която е указано движение направо след кръстовището . Непосредствено пред самото кръстовище установявам , че е трябвало да завия надясно за въпросната уличка . Убу , ама вече е късно . Епа нема как да прецопам и да се права на баровец , макар че мога , затова след зеления сигнал на светофара правя единствено законното : продължавам направо . После през страничните улички обратно и си удължавам маршрута с 1-2 км. и 5 мин . И ми е мирна главата .

                          .... аааа и пак като последен балък - от 35 години подавам мигач при всяка маневра . За разлика от тежкарите с 6 месечна книжка , които считат подаването на мигач за новобранска работа .
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Неписаните правила на пътя

                            Мисля, че бях написал, какво правя, ако никой не ме пусне... Но все пак отново ще го напиша. Ако съм в лявата лента и искам да се престроя в дясната и виждам, че никой не ме пуска, а светофара за напред светва червено, а този за наляво светва зелено, със сигурност няма да застана най-отпред на редицата. Продължавам наляво...

                            Коментар


                            • #74
                              От: Неписаните правила на пътя

                              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                              ...които считат подаването на мигач за новобранска работа .
                              И не просто новобранска работа, а жест - голямо евала - на околните, затова и считат, че цъкнат ли мигача, значи всички трябва да замрат и да ги оставят да правят това, което са решили, каквото и да е то.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Неписаните правила на пътя

                                1. Научете писаните правила!
                                2. Спазвайте ги!
                                3. Преди въобще да помислите за неписани такива си спомнете, че 99% от шофьорите в България имат много бегла представа за писаните.
                                It is easier to fool people than to convince them they have been fooled.
                                Mark Twain
                                https://www.flickr.com/people/195891565@N06/

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X