Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Замбия 2016

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Замбия 2016

    Здравейте,

    Опитах да кача снимките направо в поста, но не успявам.

    Пред вид, че никак не ми беше добре, почти никъде не съм ходил. Така се получи.

    Тук съм някъде в центъра на Ндола:
    http://www.offroad-bulgaria.com/atta...1&d=1483003364

    Движението по пътищата в държавата е ляво. Бивша английска колония са. Освободили са се преди 52 години.
    Работил съм в Гана, тук просто някак ме гледаха по- странно. Не мога да кажа агресивно - не е подходяща дума, но не със същото искрено дружелюбно отношение, което усещах постоянно с ганайците. Аз го отдавам на факта, че до скоро са се борили за своята независимост (от бледоликите, така да се каже). Независимо от това, факт е, че в региона това все пак е една от най-миролюбивите и спокойни държави.

    Ето един типичен пазар в африкански град:
    http://www.offroad-bulgaria.com/atta...2&d=1483003364

    Успях да се срещна с едни много симпатични животинки, наречени Импала. Приличаха ми на нашите сърнички.:
    http://www.offroad-bulgaria.com/atta...3&d=1483003459

    и още една:
    http://www.offroad-bulgaria.com/atta...4&d=1483003459

    Природата, разбира се, е различна от нашата. Аз съм вече малко свикнал с пейзажите и може би затова не съм се задълбочил в тази посока. Ето тези дръвчета ги имаше на много места и ме впечатлиха. Не съм убеден дали съм ги виждал в Гана, а може и да не съм уцелил сезона, в който изглеждат по този начин.:
    http://www.offroad-bulgaria.com/atta...0&d=1483003364

    Това, което не мога да не отбележа:

    Най- често споменаваната реплика, която чувах навсякъде бе: "ами ние нямаме"
    Отначало не ми правеше голямо впечатление, но само отначало.
    Започвайки от обекта:
    Шублер - "о, ние нямаме такива".
    Докараха ми една машина, от която имам нужда в процеса на работа - къде е брояча? - "нямаме", къде отчитате вакуум? - "ами не го отчитаме", температурата как мерите? - "ами задаваме температура, но няма как да проверим дали се изпълнява", трябват ви 3 маркуча? - "имаме само два".

    Цялата държава е с режим на тока. Прибирам се вечер - няма ток. Принципно си носех електрически изпарители за комари, но като спре тока са безполезни, затова се покривах с мрежата над леглото (тя си е задължителна срещу комарите) и си стоях като канарче в тъмното.
    Имаха генератор хората, но се претоварваше от климатиците и изключваше - после викаха техник да го оправи - 4 часа му отнемаше.
    На вечеря веднъж, може би около 20 и някой ден ми беше, реших да сменя дежурните пиле и риба с нещо друго. Гледам на съседната маса човек яде хамбургер с картофки, поръчах си. След малко идва сервитъора - "ами ние тъй като нямаме ток, няма да може да го приготвим". Добре, а на съседната маса как го приготвихте - "е, тогава генератора все още не беше претоварен, сега вече го претоварихме". Имаха газ, предполагам на газта бяха приготвили другия сандвич, но не съм от тези, които биха се разправяли с персонала.

    Реших на следващият ден да отида някъде в града ( в рамките на обедната почивка) за хамбургер.
    В един от двата мола имаше заведение, тип фаст фууд - хънгри лайън (гладният лъв). Влизам. Вътре имаше над касите снимки на менюта с хамбургери - като във американските вериги, добре познати и у нас.
    - Дайте ми един ей- такъв хамбургер - поръчвам аз, посочвайки една картинка над касата.
    - О, ама ние нямаме хамбургер - ?!? - реших, че не съм разбрал правилно отговора.
    - Добре, посочвам друг хамбургер - дайте от този - опитах отново
    - Ама господине ние нямаме никакви хамбургери - ?!? - Вие нали сте ресторант за хамбургери (помислих си на ум, нямаше смисъл да казвам каквото и да било - те просто нямаха)
    - разполагаха единствено с пържени парчета пилешко, и нищо друго.

    На излитане, преди да се кача в самолета, влязох в едно от магазинчетата за сувенири. Харесах си едно магнитче за хладилник. Много красиво, с формата на държавата, и за всеки район имаше картинка на животни или друго характерно за местността. Исках да взема няколко, но се оказа, че имат само едно.
    Излитайки, за момент си представих физиономията на някой турист, влязъл след мен и попитал за магнитчета за хладилник:
    " ами то ние нямаме....."

    Разбира се - В никакъв случай не бива горното да се приема като упрек към хората (държавата и т.н.)!

    Болшинството от населението живее изключително бедно. Никъде (сравнявам с други африкански държави) не помня да съм виждал толкова хора, живеещи без врати и прозорци.
    Децата играят футбол с парцалени топки.
    За 3-4 лева на ден, строителите бъркат бетон от сутрин до вечер. Има и малко по- добре платени служители, но са рядкост.
    Няма - казват го някак спокойно,смирено дори, те са свикнали с мисълта че еди какво си го няма при тях - и толкоз.
    Ток 24/7 и течаща вода у дома е мираж за много хора, макар и да не се замисляме често върху това.

    Пътуването ми напомни колко съм разглезен, и всъщност колко много имаме всички ние тук.


    Поздрави!

    Коментар


    • #17
      От: Замбия 2016

      Не съм бил никога в Африка и всичко за там ми е интересно. От величествените пейзажи до обикновените битовизми. КолегатаAsteri, малко по-горе, го е казал много хубаво. Благодаря за разказа! Оправяйте се бързо от африканските болежки.

      Коментар


      • #18
        От: Замбия 2016

        Благодаря за споделеното. Много интересно разказваш за различна от нашата държава.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • #19
          От: Замбия 2016

          Аз пък искам още.
          Искам пък...

          Онзи, давай, пиши каквото се сетиш за Африка, все ще е интересно за такива като нас-дето не са стъпвали в Африка.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X