Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Готварски / Кухненски ножове

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Готварски / Кухненски ножове

    В последно време сьбирам по малко ножове за кухнята,че ме тормозят да остря някакви скапани железа и ми писна,то ни се точи ни реже после та............сьм взел малко по-нормално качество немски и японски.

    Вьпроса е главно за японците - идват наточени на 16 градуса двустранно и режат маматасиджаса,НО рано или кьсно ще са за точене.Някои от тях или повечето имат безплатно точене,но трябва да се занимавам да ги пращам по пощата пьк сьм от мьрзеливите и не ми се занимава с това.

    16 градуса на рька с камька едва ли ще го докарам,те няма да изцвилят ако ги точа и на 13 примерно или на 17 или там някьде,но гледам има електрически точилки с диамантени мммммм дискове и се чудя до колко една свястна може да докара полунаточен нож до положението НАТОЧЕН без много да тьркам из камьнаците аз?
    Другия вьпрос макар,че ми е почти ясен е - колко лесно се точи с такова и дали жената ще го хване как става защото сьм забранил да точат из нас и само ме дебнат да се пребера и на точи.

    Да се занимавам ли вьобще с електрически точилки или да си стьржа по камьните как аз си знам?Да речем ммммм ведньж в годината или айде 2 пьти да е???


    Забравих та добавям - VG10 стомана на 60-61 Рокуел
    Мерси
    Последно редактирано от BENZBOSS; 13-10-16, 06:27.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

  • #2
    От: Готварски / Кухненски ножове

    Аз купих едно ръчно точило с 2 прореза, за трубо и фино точене. Ножът се тегле през тях и се получава ... нещо, което реже.
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #3
      От: Готварски / Кухненски ножове

      Ако ножовете са от този клас:

      https://shun.kaiusaltd.com/knives/kn...-8-chefs-knife

      аз не бих ги пуснал през точилото.

      Производителят казва ли нещо за точенето?

      Коментар


      • #4
        От: Готварски / Кухненски ножове

        Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
        Ако ножовете са от този клас:

        [url]https://shun.kaiusaltd.com/knives/knife/shun-hana-8-chefs-knife

        аз не бих ги пуснал през точилото.

        Производителят казва ли нещо за точенето?
        Кумът ми побеснява като ме види да си отварям бирата със сребърните му вилици, но чак полудява като кумата извади ел.точиларката. Някаква маркова е, ножът реже после, но след време чак линията на острието е крива. Не бих ползвал такова за нож от средна хубост нагоре. Като имаш повечко читави ножове в къщи и ги точиш чат пат, няма да се стига до кризисни ситуации или друг да ги точи.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #5
          От: Готварски / Кухненски ножове

          Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
          Ако ножовете са от този клас:

          https://shun.kaiusaltd.com/knives/kn...-8-chefs-knife

          аз не бих ги пуснал през точилото.

          Производителят казва ли нещо за точенето?
          Почти нацели ма почти,Шун са повечето,но не видях смисьла от Каджи или Хана или Лимитед - единия бие на Европейски модели,втория нещо е 4 пьти повече от другите,а на третия дрьжките му малки.

          Производителя казва да му го пратя да си ги точел той,но като гледам какво острие има и как са наточени то МНОГО ме сьмнява да е на рька това.Да ги правят рьчно ок,сьгласен сьм ма и на рька ли точат толкова ножове???


          Добре другия вьпрос - как се заточват тия Японските у фабриката им,какво ползват за да ги точат?Това трябва да е или някой който може да бута 300 лицеви упори без да си плюе фаса или някакво огромно тьркало,а той да е рька от стомана,такьв рьб рьчно

          MAC по сьщия начин,там режещия много не се отличава както при Шун ма следи от точене няма,и тия ли на рька точат една камара ножове?
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #6
            От: Готварски / Кухненски ножове

            Асене малко некомпетенто ще се включа, ама до колкото знам от готвачи и месари нож се заточва /не остри/ само с масат. Никакви точила, брусове и пр.
            Качествен масат е доволно скъп - гледал съм на Дик и Цвилих за над 200 кинта.
            В къщи съм с един масат на Fiskars, а джобните ножове използвам едно "острило" на Wenger, на което заточващия механизъм оформя едно "V", като на едната половина е знакът "-" , а на другата "+".

            За пръв път чувам, че дадена марка ножове се изпращат на производителя за да заточват.
            Има ли файда, ако направя една диагностика? В смисъл, някакви показатели, които биха косвено показали наличието на проблем, имащ нещо общо със случая?
            Бахти, как се изказах...

            Коментар


            • #7
              От: Готварски / Кухненски ножове

              Първоначално публикуван от DimitarNikolov Преглед на мнение
              Асене малко некомпетенто ще се включа, ама до колкото знам от готвачи и месари нож се заточва /не остри/ само с масат. Никакви точила, брусове и пр.
              Качествен масат е доволно скъп - гледал съм на Дик и Цвилих за над 200 кинта.
              В къщи съм с един масат на Fiskars, а джобните ножове използвам едно "острило" на Wenger, на което заточващия механизъм оформя едно "V", като на едната половина е знакът "-" , а на другата "+".

              За пръв път чувам, че дадена марка ножове се изпращат на производителя за да заточват.
              Точат те,безплатно доживот точат ма не е там номера - гледам една електричка и тьп нож уж ще заточи за около 5 минути,а аз за толкова в колата не мога да вляза,а какво остава да се замькна до пощата та да им го пращам в Орегон,да точат и да го чакам пак по пощата да идва.Ако имам 20 тьпи ножа то да,заслужава си ма за нож 2,3 не виждам смисьл да се мотам,а да чакам всичките да се изтьпят едновременно няма как да стане.



              Виж това,кеф ти Устхоф на 22 градуса кеф ти Шун на 16,не му гледай парите,че почва пак да боли.Нещо такова ще ползват и Орегонци,ега не тРька по каманака ония там като му трьшнат 300 ножа днес.

              Масат какво ще рече?
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #8
                От: Готварски / Кухненски ножове

                От подобно устройство имам блестящи впечатления.
                Верно е, че цената е болезнена, ама ефекта си заслужава.

                Масат е ето това



                Масата служи не за точене или острене ( каква ли е разликата? ), а за поддръжка ряза на ножа.
                Обикновено преди ползване забърсвам с два-три маха използвания нож.

                Досега в сметката имам изтъркани до ниво "стъклена пръчка" един Солинген, един Фискарс, още един Солинген, но по-малък, и няколко нонейм преди тях - докато разбера какво ми трябва.
                В момента до ножовете в кухнята виси пак Солинген, ама и той е взел да си ходи, та ще трябва да се оглеждам.

                Важно е да се знае и как се ползва масата - вероятно има клипове в нета, но аз знам от професионалист - острието на ножа върви срещу дръжката на масата.
                Важно е масата след употреба да се почиства, или поне да се бърши..

                Коментар


                • #9
                  От: Готварски / Кухненски ножове

                  Е 100 гущера е ел-точилката на Шун. Чак да боли ..ако ще даваш 200-300 гущера за нож , що да не дадеш още малко за "електричката" , ама после много внимавай какво ще говориш на жената че .....
                  Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                  За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                  A1+

                  Коментар


                  • #10
                    От: Готварски / Кухненски ножове

                    А такова имам,но това е за подрьжка както каза и за острене не става.Мен ми трябва нещо което да остри ако реши бабата да реже луканка на плота или някой друг такьв номер / не го прави ма знам ли я кога ще ми се нервира /.

                    Шун имат такова,идва си с комплекта с ножиците барабар тоя масат.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: Готварски / Кухненски ножове

                      Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                      Е 100 гущера е ел-точилката на Шун. Чак да боли ..ако ще даваш 200-300 гущера за нож , що да не дадеш още малко за "електричката" , ама после много внимавай какво ще говориш на жената че .....

                      Обратното - аз ножовете ги дебна на около 80-100 кинта за средния размер или половин цена за комплект,оная точилка с водата едно,че я няма и в Амазон даже и второ е 300 кинта пьк аз като знам,че за по-малко взимам комплект 5 ножа и ми минава мерака за точене.

                      Да хвьрлям такьв нож обаче защото не мога да го точа ивььььь аз сьм беден емигрант баси,ще точа ма с какво е проблема.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #12
                        От: Готварски / Кухненски ножове

                        Това дето си го дал на клипа си е consumer ориентирано. Plug&Play бързо, лесно вкусно - давай кинтите.

                        Доколкото съм се интересувал, ножа не се заточва/остри на шмиргел за да не се "откали". Независимо, че се добавя вода при процеса.
                        За това се използват масати.

                        На времето в МЕИ-то при лекциите даваха пример как се изменя кристалната решетката на метала при загряване /в случая с шмиргела/ и препоръчваха за заточване да се използва метода "наклеп". Може би си чувал клепане на коса.

                        P.S. Малко ме плашиш с този жив интерес за кухненските ножове в тема "Хладно оръжие".
                        Има ли файда, ако направя една диагностика? В смисъл, някакви показатели, които биха косвено показали наличието на проблем, имащ нещо общо със случая?
                        Бахти, как се изказах...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Готварски / Кухненски ножове

                          Първоначално публикуван от DimitarNikolov Преглед на мнение
                          бързо, лесно вкусно - давай кинтите.

                          Доколкото съм се интересувал, ножа не се заточва/остри на шмиргел за да не се "откали". Независимо, че се добавя вода при процеса.
                          За това се използват масати.

                          На времето в МЕИ-то при лекциите даваха пример как се изменя кристалната решетката на метала при загряване /в случая с шмиргела/ и препоръчваха за заточване да се използва метода "наклеп". Може би си чувал клепане на коса.

                          P.S. Малко ме плашиш с този жив интерес за кухненските ножове в тема "Хладно оръжие".
                          НЕма я се пУашиш,аз до ножове стигна ли много сьм го закьсал

                          Давай кинтите ма 300 кинта няма да дам,120 или ако ме хванат на 3 рИкии айде 150 да са ма 300 кинта за вьртящ камьк не давам.

                          Това реално е камьк за заточване каквито имам на плочи тук,но на тях се иска рька и тьркане,а това пьрво,че не сьхне и второ си казват,че едно минаване е не повече от 3-5 секунди,точно за да не загрява от вьртенето,а с приставката си спазваш правилния ьгьл.

                          Има ножове с наранени остриета за никакви пари,мен ми е ясно,че ще взема един да му се уча ма пьрво ми трябва заточвача или тоя мокьр електрически шмиргел ако става за нещо,300 долара не давам обаче.

                          Гледам Шунци имат и сух електрически за 80 кинта,но на сухо да дере няма да му дам или поне не ми го побира акьла.




                          Клепане на коса сьм виждал,чувал и косил,прьсти имам за доказателство,че не сьм се пробвал на косата с брусИ никакьв жив интерес не е,мьрзел му викат на това,ела точИ та ела точИ пьк аз не ща,а като има забрана за точене из нас и те не искат,е сега ако им писне да си ги пращат в Орегон за заточване.


                          Да взема един с наранено острие и да тьркам по камька с него?
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: Готварски / Кухненски ножове

                            Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                            Обратното - аз ножовете ги дебна на около 80-100 кинта за средния размер или половин цена за комплект,оная точилка с водата едно,че я няма и в Амазон даже и второ е 300 кинта пьк аз като знам,че за по-малко взимам комплект 5 ножа и ми минава мерака за точене.

                            Да хвьрлям такьв нож обаче защото не мога да го точа ивььььь аз сьм беден емигрант баси,ще точа ма с какво е проблема.
                            Има системи с фиксиран ъгъл

                            Туй вярно че е друго, ама не върши ли и то работа ?
                            https://shun.kaiusaltd.com/accessori...tric-sharpener


                            Има ръчни системи с фиксиран ъгъл
                            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                            A1+

                            Коментар


                            • #15
                              От: Готварски / Кухненски ножове

                              Клепане не е точене. Масата и той не е за точене.
                              С шмиргел се нагрява ако си индианец.

                              Добре де - тука у лъдъла продаваха за 25€ едни машинки за точене на ножове, свредла, длета ножици етц. Не може у ваше село да няма. А и като знаеш ъгъла и не искаш да го сменяш не е атомна физика - т.е. става да си купиш и два камъка къде им викат белгии (тука един синтетичен с два грита е 7€).
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X