Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ШАРЕНАТА СОЛ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ШАРЕНАТА СОЛ

    Май нямаме тема за шарената сол. Онази, като на баба, от която ухаеше целия долап, която ръсехме на топлите комати истински хляб, късахме един домат от градината и така - немит хапвахме сладко-сладко на улицата. У дома шарената сол е на голяма почит и ми се ще да споделим рецепти за различни видове и приготвянето и. Чувала съм и съм опитвала каква ли не комбинация, като за момента съм се спряла на сол с риган мащерка, малко лют пипер и червен пипер. Ползвам я предимно за поръсване на скара. Чувала съм за какви ли не смески с билки, с различни подправки и растения /самардалата/, с добавка на кимион и чер пипер, със счукана печена царевица и още и още. Дори четох за празник на шарената сол в с. Бъта, Панагюрско. Ще се радвам ако тук си понапишем различни рецепти, от различни традиции и краища на България, с които да обогатим трапезата и сетивата си.

  • #2
    От: ШАРЕНАТА СОЛ

    Дани, интересна идея си заформила!

    Интересното в къщи е , че употребата на шарена сол намалява употребата на чиста такава.

    Ето и моята рецепта
    (не е почерпена от гугъл, а от практически опити със съставките):

    В буркан с винтова капачка се сипват последователно

    2 с.л ситно смляна с кафемелачката чубрица,
    1/2 с.л. лют червен пипер,
    2 с.л. сол
    2 с.л сминдух,
    1 1/2 с.л. сладък червен пипер.

    Затваря се буркана и се омесва всичко с тръскане и търкаляне.

    Прекрасно върви с филийки, потопени с препържено краве масло, мекици и на всички подобни вкуснотийки.
    Да ви е сладко!
    Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

    Коментар


    • #3
      От: ШАРЕНАТА СОЛ

      На село винаги сме я правили с това което сме си произвели - чубрица и червен пипер. Солта се подразбира и малко чер пипер ако има - за разкош. Така съм й свикнал, че досега. А от няколко години слагам и самардала от Старозагорския пазар, и щото е бъкана от сол - солта в чисто състояние отпада. Не знам съотношението, всичко на око и на вкус

      Коментар


      • #4
        От: ШАРЕНАТА СОЛ

        Първоначално публикуван от dedoKoko Преглед на мнение
        Дани, интересна идея си заформила!

        Интересното в къщи е , че употребата на шарена сол намалява употребата на чиста такава.

        Ето и моята рецепта
        (не е почерпена от гугъл, а от практически опити със съставките):

        В буркан с винтова капачка се сипват последователно

        2 с.л ситно смляна с кафемелачката чубрица,
        1/2 с.л. лют червен пипер,
        2 с.л. сол
        2 с.л сминдух,
        1 1/2 с.л. сладък червен пипер.

        Затваря се буркана и се омесва всичко с тръскане и търкаляне.

        Прекрасно върви с филийки, потопени с препържено краве масло, мекици и на всички подобни вкуснотийки.
        Да ви е сладко!
        И аз я правя със същите съставки,самоче при мен мерките са на око.
        SUZUKI VITARA V6
        HONDA CBR 919RR
        MERCEDES ML
        MAN TGA D2O COMANREIL 18-430

        Коментар


        • #5
          От: ШАРЕНАТА СОЛ

          Всеки път я правя на око и с каквото има и почти всеки път става много хубава, който я опита много му харесва.
          Някой път се оказва, че съм сложил прекалено много от някоя подправка и става леко силен някой аромат.
          Обикновено в последно време купувам 3-4 различни пакетчета от магазина, слагам по малко от всяко пакетче и задължително допълнително червен пипер и сол.
          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
          Телефон - в профила!

          Коментар


          • #6
            От: ШАРЕНАТА СОЛ

            Аз от много години не купувам, а сама си правя тази вкусотия. Пропорции - на око, а ето какво слагам:
            Градинска чубрица, сминдух, червен пипер, риган (за предпочитане бял, наречен още гръцки), балканска чубрица, мащерка, сол.
            Подредила съм подправките според количеството - тези, които са отпред, са в по-голямо количество.
            Чубриците, ригана и мащерката ги меля в кафемелачката, останалите се купуват смлени.
            Балканска чубрица никъде не се продава, трябва сами да си я наберете. Бял риган в последните години започна да се намира на някои места в София. Ако не намерите - просто си наберете от нашенския. Но белият има много-по-силен аромат като подправка.
            Използването - на печени филийки, намазани с масло, на саламурено сирене и за каквото още се сетите.
            Последно редактирано от bgrali; 05-11-16, 18:06.

            Коментар


            • #7
              От: ШАРЕНАТА СОЛ

              В къщи ползваме ''Чубрица по шопски'',добавям малко черен пипер и става супер.
              Опел Фронтера Б КБ

              Коментар


              • #8
                От: ШАРЕНАТА СОЛ

                Аз открих една страхотна рецепта за шарена сол в нахрани.ме. Тази година направих доста шарена сол, вкъщи много я обичаме. Стана много ароматна, точно както баба я правеше.

                Коментар


                • #9
                  От: ШАРЕНАТА СОЛ

                  Айде и от мен да мине - ще добавя и царевица - от неизпукани пуканки слагахме ние

                  Коментар


                  • #10
                    От: ШАРЕНАТА СОЛ

                    Ако някой има за продаване малко?
                    На ЛС.
                    Благодаря!
                    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                    Киа спортаж2000тди 98г
                    Ауди А3 1.9ТДИ
                    Каравана Аdria 390Q

                    Коментар


                    • #11
                      От: ШАРЕНАТА СОЛ

                      Самардала се продава направена, домашна в Пловдив на "Четвъртък пазар" и понеже у дома се слага на почти всичко съм се запасила с половин килограм, мисля, че беше 6 лв. и я бива.

                      Коментар


                      • #12
                        От: ШАРЕНАТА СОЛ

                        Аз се ангажирам да ви представя рецепта за шарена сол от село Бачево,известно с това,че в него не е стъпвал турчин.
                        Знам само че освен стандартните градински подправки се слагат и тиквени семки и сковачюлчя.
                        Не съм съвсем наясно с рецептата,затова ще ползвам 98 годишен консултант,ама в неделя.

                        Коментар


                        • #13
                          От: ШАРЕНАТА СОЛ

                          Току що споменах в друга тема шарената сол,та се присетих че съм обещал рецепта.Трябват ви чубрица/по селски чубриКа/,сминдух,самардала/наричана от местните "лукадец"/,суха чушка/люта или блага/,кимион/обаче от ливадата отсреща,дето месарниците го изкупуват по 70-80лв килото/,семки от тиква,Семки от сковачульчя/семе от копър/,семе от коприва.Всичко без чушката и самардалата се суши върху вестник "Правда" или "Работническо дело".Ако ви е трудно да намерите толкова стари вестници и тези на пеевски стават,вкусът е едень и същ.Различно е чувството за оГрада..И преди и сега,филтърната хартия беше кът.
                          Самардалата е достатъчно солена за да се добави последна.Всичко се стрива в традиционната мелничка за чер пипер и се добавя според вкуса.Това ям от 50 години и чак сега разбрах кака става.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X