Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Течна грес?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Течна грес?

    От снимката ми се струва, че червякът не е влизал достачтъно дълбоко между зъбите на колелото. Да не би втулките на вала да са поразбити и оттам да идва проблемът?
    Мисля, че някъде из съкровищата ми има един червячен редуктор по памет 32/1, който с малко шлосерство, стругарство и споменаване на Великата китайска майка, можеш да пригодиш към машината си. Ако ти се занимава, бих могъл да го потърся, въпреки, че концепцията на целия този възел, ми се струва дълбоко порочна.
    Да въртиш два успоредни вала с червяк си е излишно упражнение.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #17
      От: Течна грес?

      Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
      Саше, от тва ква механична лебедка става не е истина
      От това баш нищо не става.
      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

      Коментар


      • #18
        От: Течна грес?

        Ники, идеята ти е ясна.
        Въртиш два вала с различни обороти с един двигател. Че е кекаво направено, спор няма. Кой знае кой ден ще ме предаде задното червячно колело. Това на мотичките.
        Валът с червяците е на лагери.
        Напречните са на втулки, но не ми се виждат особено износени, пък и са широки от порядъка на 35-40мм.
        Знам ли....
        Другата глупава история е , че червячното колело се центрова към вала с помощта на шайби. Аз едната я прецаках и сега трябва да търся същите диаметри вътрепен и външен и същата дебелина.
        Абе...
        Ама не ми се занимава задълбочено с него
        Ще е колкото изкара като го сглобя. Въпроса беше за смазката.

        ПП: Аз подозирам че му таковахме онаковата, щото водещите колела които бяха с гуми тракторки, по настояване на старшия тигАр ги заменихме с метални с малко по-голям диаметър и ...по-тежички. Да имало по-добро сцепление, ръйшли...
        Сега тези колела са на фрезо-влекача на снимката.
        Кой знае и той кой ден ще изквичи.
        Дано устиска за кладенеца...
        Последно редактирано от TigerHunter; 26-09-16, 20:31.
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • #19
          От: Течна грес?

          Ако държиш на това нещо в този му вид, трябва да го отрегулираш перфектно и да го напуаш с нещо, което съдържа съществено количество молибденов дисулфид. Примерно някоя добавка за трансмисии.
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар


          • #20
            От: Течна грес?

            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            .... а червячните колела са от цам, или както там се вика на месинга...
            цам - Zn Al Mg сплав.(Z Al M) .

            Месинг Cu Zn сплав (Мед Цинк = месинг)

            Коментар


            • #21
              От: Течна грес?

              ЕР как се чете на български, или на английски?
              Продуктът който линквах горе (да ме прощават модераторите), би ли свършил работа?
              Не държа, но и не ми се занимава да преправям нищо. Имам камара работа на главата.
              Колкото изкара ще е.
              Вени, не знам какъв точно е материала. Не мога да го определя така на око. Дадох колелото на зетя и той го занесе някъде из Сф да го изработят.
              Your conscience is all you can take to your grave.

              Коментар


              • #22
                От: Течна грес?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Нигрол е просто стара съветска марка трансмисионно масло, която е станала нарицателно.
                Баш и аз така знам.
                Даже са ми продавали руски ЕП-90, като ми обясняваха, че това било Нигрол.
                По мое мнение това е адската гняс, която си има определени приложения.
                По-нагоре колега го обясни баш както аз го знам - битум, смоли и т.н ...
                Аз, лично го ползвам за едни редуктори, които са с доволно ниски обороти и си имат сериозни проблеми с течове - та това " гъсто масло" им идва супер.
                Освен това го ползвам за смазване на едни там детайли , и гъстотата му и тия смоли, които са в него го правят перфектно, че се лепи уникално.

                Коментар


                • #23
                  От: Течна грес?

                  Налей нещо, което отговаря на GL4 и една опаковка добавка с молибденов дисулфид. Можеш да сложиш и молибденова грес, ако успееш да и докараш полутечна консистенция с масло.
                  "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                  Коментар


                  • #24
                    От: Течна грес?

                    ЕР е абревиатура от extreme preasure, демек екстремно налягане. Това което се получава между зъбите на крайните предавки, от голямото натоварване между двата метала(двата зъба които работят). Там често пъти се наблюдава и завиране на течностите(маслото де), на микро ниво, което води до нарушаване на масленото покритие върху метала, и последствията са гадни.
                    Та маслата обозначени с ЕР имат такива добавки, които предотвратяват завирането, респективно осигуряват мазането на въпросните възли.

                    Това е обозначение на 30-40 години де, вече има много по-добри масла за трансмисии, които макар да не пише че са ЕР, си го осигуряват това действие, а даже и доста повече.
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Течна грес?

                      Понеже съм потребител на голямо количество червячни редуктори, да добавя и аз моят спам към темата. Най-евтините редуктори са червячните. Имат най-ниско КПД, греят и са с къс експлоатационен период. За удължаването на последния слагат масла пълна синтетика, като част от редукторите нямат пробки за доливане и контрол, нямат даже и отдушник. Като загреят, такива пущини често просълзяват през иначе здравите семерини. А не е като да не загряват /особено при пълно натоварване/, КПД-то им е към 70 процента, другото топли небето.
                      На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                      "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                      Коментар


                      • #26
                        От: Течна грес?

                        Благодяря на всички Ви за съветите!
                        Молибденова грес имам. Ако не намеря подходящ продукт, ще разтворя малко с трансмисионно масло.
                        Сега се сетих, че тия дни разглобявах един къртач Бошхамър. Механизмите бяха с една много...нека я нарека с извинение "сополива" грес. Пак полутечна.
                        Беше чиста и си я оставих така.
                        Къртача си работи. Разглобих го само за почистване.
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Течна грес?

                          Първоначално публикуван от Avas Преглед на мнение
                          Баш и аз така знам.
                          Даже са ми продавали руски ЕП-90, като ми обясняваха, че това било Нигрол.
                          Ми нигрол си е, по определение. Щом е трансмисионно.

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          ЕР е абревиатура от extreme preasure, демек екстремно налягане.
                          ...
                          Това е обозначение на 30-40 години де, вече има много по-добри масла за трансмисии, които макар да не пише че са ЕР, си го осигуряват това действие, а даже и доста повече.
                          пак си го има обозначението, ама вече не е в названието.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Течна грес?

                            Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                            Налей нещо, което отговаря на GL4
                            GL5 ще му е по-лесно да намери, а в тоя туч едва ли има цветни метали които да пази.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Течна грес?

                              При червяците винаги колелото е от цветен метал, та си е баш за GL4.
                              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                              Коментар


                              • #30
                                От: Течна грес?

                                Понеже ми окапаха ръчичките да фрезовам тия дни, реших да си сглобя култиваторченцето. Две кофи части, много търпение, някои неща ги бях забравил кое, какво... Особено с е забавлявах да сглобявам и разглобявам предния редуктор, докато добавям шайби да центровам червяка спрямо червячното колело.
                                В крайна сметка, нещата ми се получиха и машинката е пооооочти готова за работа.
                                За "течна грес", реших да ползвам разтвор от литиева грес с 3% молибденов бисулфид, която издържа до 120 гр температура и ЕР-90.
                                Пропорцията беше 400 мл. грес и 2л ЕР-90.
                                Бих сложил по-малко масло, но все гъста оставаше сместа. Прекалено гъста за да напълня редукторите.
                                И понеже през пробката беше "забрави", отворих задния и наливах по малко от там, докато се напълнят и двата редуктора при хоризонтално положение.
                                Разтворът ми се получи пак доста гъстичък. По-гъст от боза.
                                Надявам се, да е по-добре от само ЕР-90. Смених всички семеринги.
                                Машината пали и върти, дори смених маслото на моторчето със синтетика 5W-30.
                                Проблем ми остава намирането на външна гума. Бях пускал тема някъде. Часове ровене в нета и няма и няма.
                                Your conscience is all you can take to your grave.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X