Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Македония и Албания 2016

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Македония и Албания 2016

    Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
    Благодаря за фото-пътеписа. Много ми харесва и буквално преоткрих Албания за мене си. Покрай твоите епизоди имах време и попрочитах това-онова в нета.
    Сега почвам с въпросите, защото така ме запали, че съм твърдо решен да просетя час от места
    Кога се състоя пътуването? Края на лятото?
    По твои впечатление кога е най-подходящият период за посещение на Проклетие?
    Останах с впечатление, че Вълбона е за предпочитане пред Тет, така ли е?
    Какви са възможностите и условията за пешеходен туризъм в планината? Т.е. налични ли са добре маркирани пътеки например към най-високия връх или други по-забележителни обекти. Пак от написаното разбнрха, че при хора в добра форма прехода Валбона - Тет през Кафенето е възможен за един ден
    От коментари в друга тема подразбрах, че сте пътували и към Хърватска по интеренси места. Как виждаш (как си представяш) един трип от България - Македония (там си имам набелязани обекти) - Албания (главно Проклети - много ме грабна) и после нагоре примерно през Хърватска. Или пък в обратна посока? Това цялото примерно за седмица.
    По твое мнение едно такова пътуване ще има ли предимства ако се извърши с джипка вместо лека кола, или +овете няма да компенсират неудобството.
    В Албания газта познато гориво ли е?

    Има още доста въпроси, но..... малко по малко
    Пътуването беше в края на август и началото на септември. Кога е най-подхощящо за Проклетие - не съм сигурна. Май е въпрос на късмет с времето. Преди две години по същото време в черногорската част на Проклетие ни валя двата дни и не можахме да видим нищо.
    Не мога да кажа, че Валбона е за предпочитане пред Тет. Мене Тет ме впечатли повече като върхове наоколо.
    Като цяло условията за пешеходен туризъм по върховете са доста тежки. За повечето места със сигурност трябва доста опит и добра екипировка (обувки и щеки). Не знам доколко са маркирани пътеките. Тази до превала имаше маркировка, но там няма и как да се заблуди човек, освен да влезе между къщите на най-горното село над Валбона. Повече информация за това може да се намери в планинарския форум.
    От Валбона до Тет спокойно може да се стигне за един ден, ако човек е в добро физическо състояние. Но задължително качествени високи обувки, добре е да има и щеки. И все пак да е ходил във висока планина.
    До Хърватска все още не съм стигнала, преди 2 години бях в Черна гора. За една седмица ми се вижда нереално да се мине през Македония, Албания и Хърватска (това означава автоматично и Черна гора). Почти цялото време ще мине по пътищата. Пътищата към Проклетие са такива, че се кара с ниска скорост и малкото километри означават доста часове зад волана.
    Не знам какви са неудобствата на джипа (за съжаление не разполагам с такъв), но в тази част на Албания със сигурност е по-добре с него. Такава кола може да стигне до доста повече места в Проклетие, а и стигането до Тет ще е много по-леко.
    При наличие на високо проходима кола може да се мине и по още един път, който май е доста интересен, но не съм сигурна че лека кола ще може да го мине безаварийно, защото голяма част от него предполагам и до сега е черен. Той е от Шкодра до Плав в Черна гора. Може и да са го асфалтирали, но не виждам как може да се разбере, защото в Албания няма стрийт вю.
    За газта не съм загледала, защото карам на бензин.
    За сега толкова информация. С каквото мога да помогна, на линия съм.

    Коментар


    • #47
      От: Македония и Албания 2016

      Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
      ............... .......... голяма част от него предполагам и до сега е черен. Той е от Шкодра до Плав в Черна гора. Може и да са го асфалтирали, но не виждам как може да се разбере, защото в Албания няма стрийт вю.
      .............. .............. ............ .
      Има доста асфалт ... има и макадам!
      Който иска да кара магистрали с 200-300 км/ч. .... Германия не е далече!
      Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

      Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

      Коментар


      • #48
        От: Македония и Албания 2016

        Страхотен пътепис, страхотно приключение и много емоция.Благодаря Рали, страшно се кефя, като зачета твой пътепис и направо се кефя максимално.Дори не бързам да го изчета, а си оставям по малко за следващия ден.
        Много красота и страхотни дестинации.Мислех с мотора да направя тур в Албания, но като гледам, май ще е по-добре да ида с джипа...
        Още веднъж...благодаря за пътеписа и страхотните кадри!
        Поздрави!
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #49
          От: Македония и Албания 2016

          Ние от седем години обикаляме в тоя и район и мога само да споделя лични препоръки и малко съвети. Основно ходим за да караме каяци в бързи води и общо взето няма "дупка" или каньон в който да не сме си завирали любопитните носове. Доста "емоции" си причинихме, защото каньоните и реките са им в най зачуканите места и съпорт като в другите държави няма. Две години част от нас се придвижваха с мотори и в това отношение имаме поглед и за тях.
          ... и така
          Ако ще нападате Валбона не си правете експерименти да заобикаляте Косово. Тези 30 евро за кола (15-мотор и 12 ремарке) се несъществен разход спрямо предвижването от Македония (Охрид) - Албания. 410 км. са и може спокойно да се пренощува в Брезовица. Целия път София-Скопие-Брезовица-Призрен-Джаковица-Байрам Цури минава през райони населени с нормални хора и общо взето няма място за притеснение. Самото Косово в района на масива до Албания е отрупано с манастири и подобни забележителности.
          Когато ходихме до Валбона, тъкмо започваха да полагат асфалт нагоре и си ползвахме ендурата по предназначение Стигането до там или отпътуването винаги трябва да е свързано с търпение и далновидност. Ферибота май е най чистия вариант.
          Аз лично си я разделям на три части, Северна, централна и Южна. Преминаването от една в друга предлага тегави пътища и човек трябва да се подготви че изминаването на 100 км. може да отнеме 3-4 часа. За това и всички пътища им слизат към морето където крайбрежния път е реновиран от една година. Независимо от превозното средство, въпреки че не бих посмял да разкова кемепер по тия пътища, трябва да се спазва няколко основни неща.
          Никакво предвижване по тъмно и никакъв компромис с къмпирането. Никой няма да ви обере или нападне НО! тая държава е само камъняк и всичко което е равно или е засято или застроено. Стане ли късен следобед (привечер) Стигнали, не стигнали ... търсете равно... после няма
          За добро и лошо държавата доста се промени последните години. Услужливи Австрийски и Швейцарски фондове помагат да се асфалтира и да се прокарват нови пътища. Естествено в замяна заграждат някое друго дефиле и строят язовири и тн. Общо взето нещата, ако не се вразумят, вървят към познатата съсипия тук. Сега ако може да се нахраните за пет евро и да спите за десет, надали след време ще е така. Тъй че не си губете времето а отваряйте картите
          Около Шкодра има още две долини, като едната буквално я прокарват наново. Едната е по поречието на р. Кири и едноименното село. Добра дестинация за Мотори и туризъм и накрая на асфалта има малко ханче и място за палатки. Газдата, както ние му викаме, готви и посреща подобаващо. Реката е нечовешки красива и по нея нагоре тръгват макадамени пътища. Другата е по поречието на р.Цем (сижевна) северно от Шкодра покрай границата с черна гора. Там се опитват да асфалтират и пробият връзка с черна гора и правят път на който всеки ендурист иска да стави малко грайфер. Не е готов целия но докато се изтрепвахме в реката от горе слязоха едни доста екзалтирани Поляци които се бяха борили цял ден с пътя. За сега асфалта свършва с. Тамаре. Има тур. център, няколко къщи за гости и малка пивоварна.
          В централната и южната част обикновено хората се запътват към р. Осуми (до елбасан) и каньона на р. Ленгарица. И двата по време на лятото и късна пролет предлагат добри преживявания. На Ленгарица каньона го съсипаха едни бледолики с язовир отгоре, но ако няма вода вътре предлага нечовешки гледки ако влезете пеша.
          Общо взето ходете докато може. Има много дребни точки по цялата държава но умната с придвижването. Старите пътища са по билата и мантинели няма ... както писах горе ... и равно няма.
          Изнасянето от там винаги е под въпрос но, най е по добре през съседските държави.
          Шкодра-Дебър е под 300 км. но си е 7 часа бъхтане през села, паланки и баири без табели и бензиностанции. От там по долината на р. Радика в парка Маврово. Може да се спи стига да не ви погнат тия от парка или да ви налязат местните които определено нямат нищо общо нито с Македонците нито с Албанците. Така че май е по добре през Черна гора по р. Морача и след това Ибър ... въпреки че и там в Сърбия е доста тегаво за нощуване но поне Каньоните са хубави за преминаване.
          От Южната част има измъкване в посока Гърция през Парка Викос и Аоос. Доста добри места и много живописни. Пътя е покрай река Вьоша през Пърмет посока Коница. Няма отбелязан граничен пункт но всъщност има минават работници от там и е с работно време до 20:00. Задължително ще ви проверят номерата на купето и тн. ...що ли ? Конница и Викос са много хубави места за туризъм и предлагат едни от най красивите гледки. Живописни места с къщи от бял камък и огромни каньони пригодени за туризъм. Ако сте с мотор или кола и не бързате, може доста време да загубите там. Прибирането по второкласните пътища е добра дестинация, само не ползвайте преките през планината покрай каньононите че често са паднали от свлачища... А и вече сте в Гърция ... бира по 3 евро и борба за оцеляване да търсите някой да си е отворил магазина за храна Лидъла е чак в Йоанина
          това е то долината на р. Цем


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5040292.JPG
Прегледи:1
Размер:176.9 КБ
ID:5734661
          р. Кири
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5030255.JPG
Прегледи:1
Размер:155.9 КБ
ID:5734662
          Валбона
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5056545.JPG
Прегледи:1
Размер:140.7 КБ
ID:5734663
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5056543.JPG
Прегледи:1
Размер:127.6 КБ
ID:5734664
          Викос Аоос
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:800x600_DSC0696.JPG
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5734665
          Имам още кадри но не ми се рови в купища файлове и предлагам, както е направил автора на темата, да си ги направите сами ...

          Коментар


          • #50
            От: Македония и Албания 2016

            Благодаря за споделеното.

            Не разбрах само проблем ли е спането на палатка или в бус извън населено място по отношение на сигурността? Крадат ли мотоциклети, че имам идея да направя такава обиколка с платформа с ендуро мотоциклети без регистрация, с които да се разходя из планината, че силата ми не е в ходенето?
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #51
              От: Македония и Албания 2016

              Ами господа Германците умеят да ми късат сърцето. Товарят на една платформа, разтоварват я на Шкодра и от там с едни побеснели ХТ, ХR, ТТ и подобни легенди погват планината ... А аз имам само една лодка и празно време след обед
              Спането на палатка в никакъв случай не е забранено... просто няма къде да я опънеш Представи си да си замръкнал в пуста камениста планина и да се чудиш тоя счупен асфалт или макадам, дали въобще ти ходи в посоката. Решаваш да нощуваш и опаааа всичко е в серпентини и храсталаци. След малко почва едно въртене по тях и нищо. В момента в който мернеш нещо равно се оказваш в двора на някой или в нивата зад къщата му. Почва едно пътуване и изнервяне за нищо в тъмницата по пътища без мантинели и знаци ... и няма, няма се разминеш с някой мерцедес 207 без фарове Повечето села в ниското са буквално съединени по пътя ... а на картите пише че са през 15 км. Обикновено хората излизат да видят дали не си се изгубил ... не за да плашат и тн. Нито ще те нападнат нито, нито ще те оберат но, непрекъснато някой любопитен ще се навърта около палатка или колата за да те разгледа... а това притеснява и изнервя много. Гостоприемни са и са много планински хора. В Планините няма да ти пипнат нищо, само ще питат помощ трябва ли. На Север са католици и православни и са доста прибрани и възпитани.
              Търси по немските и чешките сайтове маршрути защото тия се разцепват от каране там. Виж да имаш документ за мотора, какъв и да е, защото е държава в която влизат крадени коли и гледат документи ... особено ако не са на твое име или служебна ... не че ще спрат да влезеш ама те държат. Може да влезеш с Лична карта вече ... но в Косово още е с паспорт ... за сега

              Така че планирай и не се притеснявай. Аз също ще го направя някой ден това действие, само да намеря време. Планините и условията в Албания са супер. За това и не съм ходил в Тирана ... че може резко да ми се развали мнението

              Коментар


              • #52
                От: Македония и Албания 2016

                Сега случайно забелязах, че вече има стрийт вю за Албания. В Проклетие са снимали през юни, но до средата на август не беще качено. Не знам кога са го направили. Вече може да се види какво ви очаква, ако искате да се забиете в нищото.
                Ето линк към едно интересно място по черния път към Тет. Колата с камерата на Гугъл смело е минала, при това във време с доста локви по пътя.
                Ако имате малко време за губене, може да погледате:

                https://www.google.bg/maps/@42.3845402,19.7564441,3a,75y,67h,72.36t/data=!3m6!1e1!3m4!1sW4ITdhWS_JFZW8Tz8H7Akg!2e0!7i13312!8i6656?hl=bg

                Както се оказа, съвсем не всички пътища ги има за съжаление. Само някои от главните. Още повече се изненадвам, че са се завлекли до Тет, след като доста по-достъпната Валбона не е достигната.

                Коментар


                • #53
                  От: Македония и Албания 2016

                  За съжаление Гугъл стрийт вю, попари желанието ми да се разходим по този маршрут следващото лято Ще го отложим с някоя друга годинка, докато пътищата в тази част на европа придобият малко по задоволителен вид от сегашният

                  Коментар


                  • #54
                    От: Македония и Албания 2016

                    Губиш!
                    Бях там и догодина .. живот и здраве .. за по-дълго!
                    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                    Коментар


                    • #55
                      От: Македония и Албания 2016

                      Благодаря за великолепния пътепис!
                      Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
                      0882 52 00 52 - Жоро

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X