Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

    Митбъстърите имаха предаване за това кога друса повече- с ниска или висока скорост.
    Nissan Patrol GR Y60 2.8TD (отлетя)
    Grand Cherokee 3.0

    Коментар


    • #17
      От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      ... даже в някакъв руски клип по "уроки вождения" беше нАучно обяснено и даваха съвет да не се набиват спирачки при вида на "неизбегваема" дупка, а да се дава газ.
      Тоя съвет и досега си го дават (напр. на курсове за безопасно шофиране при известен български рали състезател). И обяснението си е съвсем нАучно или поне на мен така ми прозвуча. Най-схематично казано - при набиването на спирачки, и без това тежката (заради двигателя) предна част се натоварва допълнително, амортисьорите се натоварват максимално, и реално не им остава свободен ход който да обере "друсването" от дупката. Лекото подаване на газ има точно обратния (положителен ефект) - разтоварва предната част и даже дава малко допълнителен "ход" на амортисьорите.

      Може и да бъркам някои технически термин, но в общи линии принципа мисля че става ясен.
      Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

      Коментар


      • #18
        От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

        Точно така си е... Ако автомобила тежи 2т, а покой товара на предницата е 1т, то при удрянето на спирачката натоварването на предната ос ще е например 1.5тона а задния - 0.5т...
        Което ще сгъне пружините, намали свободния ход при влизане в дупката и посрещането на ръба... И гумата ще трябва да поеме с още 250кг повече товар и то в най-неизгодното точково натоварване на ръба... Освен това напълно е вероятно спирачката да блокира гумата при влизането в дупката поради лошото сцепление...
        И имаш удар на блокирала гума в остър ръб с допълнително (повече от нормалното) натоварване...
        Докато подаването на газ има точно обратния ефект - разтоварва предницата, усилието върху гумата се старае да я изкара от дупката и т.н..
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #19
          От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

          Теорията е хубава. На практика моментът и количеството газ са важни, защото иначе просто минаваш през дупката с по-голяма скорост и с последствията от нея.

          Коментар


          • #20
            От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Теорията е хубава. На практика моментът и количеството газ са важни, ...
            Както и размерът на гумите.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #21
              От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

              Мен са ме учили ако има трап / неравност на пътя, която виждам в последния момент - спирачки колкото може като в момента преди да се нахецам в дупката / неравността - задължително пускане на спирачките и леко подаване на газ. Или ако няма време въобще за спирачки преди "контакта" - изобщо да не ги пипам... До сега пръсната гума / джанта съм нямал, а не е като да не съм се мятал на подобни изненади по пътя.
              Nissan Patrol GR Y60 2.8TD (отлетя)
              Grand Cherokee 3.0

              Коментар


              • #22
                От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                Първоначално публикуван от Angel_Pl_Angelov Преглед на мнение
                ...спирачки колкото може като в момента преди да се нахецам в дупката / неравността - задължително пускане на спирачките и леко подаване на газ..
                Така съветват и днес, макар че съветът датира от времето на барабанните спирачки, които можеха да заклинят, да скъсат или счупят нещо от удара.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #23
                  От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                  то пък сякаш много отдавна това време. Мнозинството от Форума може да се похвали с барабанни спирачки поне на един мост.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    то пък сякаш много отдавна това време. Мнозинството от Форума може да се похвали с барабанни спирачки поне на един мост.
                    Естествено, повечето масови 4х4 возила излизат с барабанни отзад, всяка седмица по магистралата се наглеждам на камиони с десетки нови возила и масово са с барабани на задния мост, и коли и СУВове.

                    Евтенийка подозирам, отдавна цар Ексел решава кое е "най-добре" да се слага по автомобилите
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                      Първоначално публикуван от Angel_Pl_Angelov Преглед на мнение
                      Мен са ме учили ако има трап / неравност на пътя, която виждам в последния момент - спирачки колкото може като в момента преди да се нахецам в дупката / неравността - задължително пускане на спирачките и леко подаване на газ. Или ако няма време въобще за спирачки преди "контакта" - изобщо да не ги пипам... До сега пръсната гума / джанта съм нямал, а не е като да не съм се мятал на подобни изненади по пътя.
                      Точно така се минава дупка, но много хора не го знаят. А се именуват печени шофьори...

                      А конкретната машинка може вместо да образува дупка с остър ръб да прави бабуна, или поне дупката да е със заоблен ръб.
                      Според мен е добро решение, само дето няма да стане тук. На втората седмица машинките ще запецнат(по правило в положение "гадно"), или както се каза-по случайност ще се изсипят няколко колички бетон точно на това място...

                      Решанието го каза гоблина в друга тема-кожен брич на мотор, и още докато слага мотора на странична опора, и бърка в джоба с кочана-знаеш, че си назад с едни пари. Не е важно да са много, важното е бричовете да са много, и да не знаят израза "Кво ще правим ся..."
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                        ...А конкретната машинка може вместо да образува дупка с остър ръб да прави бабуна...
                        Бабуната може да хвърли във въздуха бързаците с всички последствия от това.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                          Тя ще е 5 см бе, и сега има кръгли такива нещица(познат ги нарича "циреи"), анкерирани в асфалта на няколко реда в шахмат.
                          Има ги и във вид на гумени или пластмасови "легнали полицаи", но къси и сравинтелно високи. Минаването през такова с по-висока скорост не предизвиква никакви скокове и неуправляеми залитания на колата, а само силно неприятно друсане. Което на колата не се отразява почти никак, но в съзнанието на шофьора-гъзар е равносилно на "тоталка".
                          То това и се търси с дупката де, само, че аз предлагам вместо да е дупка-да е издатина. Малка, колкото да друса. И със заоблени ръбове.

                          П.П. За тези които не са отворили клипа-с някакви сензори се засича кой минава бързо, и машинката отваря напречна вадичка, през която ще преминеш. Ако минаваш с определената скорост-нищо не се отваря, и си минаваш като по току-що положен асфалт.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                            Аз лично съм отскачал от малки, несигнализирани, невидими изкуствени неравности.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              току-що положен асфалт.
                              Лейдис ен жентълмен - пропускате тънкия момент че при качеството на на нашите пътища още една дупка е се двеста
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #30
                                От: Прецакаха джигитите, засега само в Швеция.

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Лейдис ен жентълмен - пропускате тънкия момент че при качеството на на нашите пътища още една дупка е се двеста
                                Изобщо не сме го пропуснали, по-горе е отбелязано по няколко начина. За нашите условия трябва да се почне със 100мм.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X