Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Запушено радиаторче на парното?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Запушено радиаторче на парното?

    Здравейте, колеги! От известно време насам съм забелязал, че когато карам Паджерото с по-висока скорост или с повече обороти, започва да хвърля антифриз. Радиатора на охладителната система е почистен, термостата е сменен, самата охладителна течност също е сменена, а радиатирчето на парното го почиствах последно миналата година. Тази сутрин реших да си пусна парното, понеже беше студено. Завъртях малко джипа, докато загрее, а след това включих и парното. Резултатът - леко топла струя. Отворих предния капак и отново същата история - маркучето, което влиза в радиатора е горещо, а това, което излиза - хладно. Тъй като не може да циркулира течността хубаво в малкия кръг и започва да излиза през разширителния съд, ме навява на мисълта, че е заради запушеното радиаторче на парното. Забравих да допълня, че когато го опъна на един баир, за да отвори термостата, след това колкото и да го настъпвам не хвърля антифриз. След като затвори термостата, настъпя ли го - хвърля. Не губи антифриз при нормално каране до 2500-3000 оборота, не надува и маркучите, няма признаци за смесване на антифриз и масло, маслото е чисто, както и антифриза. Та, според мен, остава да е това запъшено радиаторче на парното. Задното парно съм го махнал отдавна. Та тук идва дилемата ми - дали да отида в сервиз, където да ми почистят радиаторчето или да търся ново (ако намеря) или втора употреба? Тъй като до момента сам съм си почиствал радиаторчето с два маркуча и надуване, тази процедура ми изкарва зимата, но не ми се прави това всяка зима. Дали тази система, която я имат някои сервизи, ще ми помогне? Също така изключвам за момента варианта с химия в системата, защото преди съм го правил и нямаше особен ефект. Ако можете да ми препоръчате такъв сервиз във Варна, ще съм много благодарен. Един колега от форума знав такъв сервиз и днес по-късно ще му се обадя, но няма да е зле да имам и други опции. Иначе съм по-навит да си взема ново радиаторче и сам да си го сменя, но не знам, дали ще намеря. Благодаря!

  • #2
    От: Запушено радиаторче на парното?

    Ако можеш да го отпушиш на място е по добрия вариянт, иначе трябва да сваляш таблото,ако правиш тая гимнастика със свалянето търси ново,успех
    Техниката дава толкова колкото можеш да вземеш от нея!!!!

    Коментар


    • #3
      От: Запушено радиаторче на парното?

      Да, свързах се с колегата и той ми даде номера на човек от сервиза. Другата седмица ще пробваме да видим какво ще стане. Има обаче опасност да протече, защото надуват радиаторчето под налягане с разни химикали. Но ще пробвам. Ако се спука, ще търся ново.

      Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

      Коментар


      • #4
        От: Запушено радиаторче на парното?

        Свалете за проверка и водната помпа, възможна е корозия на лопатките

        Коментар


        • #5
          От: Запушено радиаторче на парното?

          Относно водната помпа - при отворена капачка на радиатора, когато бутна жилото на ГНП-то с ръка и вдигна оборотите, нивото на антифриза в радиатора леко се покачва. Когато отпусна газта, нивото се нормализира. Мога ли от тук да заключа, че водната помпа е изправна или тази проверка не е фактор? Благодаря!

          Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

          Коментар


          • #6
            От: Запушено радиаторче на парното?

            Правилното държание е при подаване на газ-водата в радиатора да спадне леко, и после да се върне на нормалното си положение.
            Щом се покачва-има нещо нередно, но най-й-напред набеди радиатора. Големия. И не вярвай на видяното през капачката, там се виждат 4-5 тръбички от над 100 в целия радиатор.

            На радиаторчето на парното нищо му няма според мен. Щом влиза топла вода, и излиза студена... Нали точно това му е работата.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Запушено радиаторче на парното?

              Ами понеже и преди съм имал проблеми с радиатора на парното, тогава отново беше така - едното маркуче горещо, а другото студено. След промивка всичко се нормализира, но както казах - само за една зима. Радиатора е свалян и почистван. Много и големи боклуци излязоха тогава от химиите, които му бях вкарал. Ясно ми е, че не е перфектно почистен, но е по-добре от преди, поне за момента. Иначе ще пробвам първо в този сервиз да го почистят радиаторчето на парното с тази машина и след това ще видим как е и ще мисля следващите действия.

              П.п. След почистванията ми преди на радиаторчето на парното, и двете маркучета бяха горещи. Може би не на 100% еднакво горещо, но приблизително.

              Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

              Коментар


              • #8
                От: Запушено радиаторче на парното?

                Чети някъде из темите на Ленд Ровър.Проблемът с радиаторчето беше решен с хубаво киснене с лимонена киселина.Само радиаторчето.Не бързай с химии и налягане.Успех!
                Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                Коментар


                • #9
                  От: Запушено радиаторче на парното?

                  Здравей колега. Наистина ползват лимонена киселина за промиване на водната система.И аз със съм го правил.И със оцет също. Има някакъв ефект, но не очаквай чудеса.Радиаторчето вероятно ти е затлачено сериозно ( конструкцията му е предпоставка за утаяване и задръстване с течение на времето),а и не само то.Ето ти един бърз начин за промивка https://www.youtube.com/watch?v=M9SIafVsqyc
                  Само да не забравиш е че трябва да го надуеш на обратно за да може да изкара каквото може повече и да има ефект

                  Коментар


                  • #10
                    От: Запушено радиаторче на парното?

                    Ако е задръстено от някаква химия която се втвърдява-чакай да се отпуши...

                    А за различните по температура маркучи-вярно, че при изправно радиаторче би трябвало топлината на входящия и изходящия маркуч да се разлочават с малко. А ако е задръстено-пуска по мъчничко, което е достатъчно за да дойде топлия антифриз от двигателя-по маркуча, затова и той е горещ. Обаче това малкото количество се охлажда много бързо през радиаторчето, и на изходящия маркуч вече е студен. За да се стопли и изходящия маркуч-трябва да има добър дебит през радиаторчето.

                    Единственото вярно решение е сваляне на радиаторчето, отваряне и механично почистване(шомполиране), ако има възможност.
                    И сериозна промивка на охладителната система, щом са бутани разни химии вътре...
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Запушено радиаторче на парното?



                      Филмът започна...

                      Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

                      Коментар


                      • #12
                        От: Запушено радиаторче на парното?

                        При толкова гърч с разглобяване и сглобяване, аз никога няма да сложа обратно радиаторчето без да го разглобя и него и видя как е отвътре.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Запушено радиаторче на парното?



                          Всичко се случи за един час. Хубавото е, че съм го правил и преди и съм си сменил всички болтове и гайки. Сега остава да го заведа на майстор, за да го почисти. Бях звънял в един сервиз и ми препоръчаха майстор, но ще видим какво ще се случи. Да взимам ли и перката, която е непосредствено до парното или няма смисъл? Иначе ми обявиха цена от 300 лв. за оригинално парно.

                          Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

                          Коментар


                          • #14
                            От: Запушено радиаторче на парното?

                            Виж това http://www.ngrbg.com/node/37610 .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Запушено радиаторче на парното?

                              Звъннах на хората от този линк и получих информация, за което благодаря. Все пак реших да оставя радиаторчето да го погледнат и ако кажат, че няма оправия, тогава, евентуално, ще премина към този вариант.

                              Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X