Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

    Преход по най-високите и емблематични висини на Пирин - връх Вихрен и седловината "Кончето"

    25.06.2016

    От години се каня да мина по скалния гребен "Кончето" и най-после го направих. Уникално е, уникалноооо!

    Имам няколко неуспешни опита. Първият бе преди повече от 10 години, когато падна тежка мъгла и стигнахме само до връх Вихрен. Вторият опит бе с един приятел, който се оказа недостатъчно подготвен и посредата на пътя грохна и се наложи да се върнем. В третия си опит бях част от голяма компания и успях да посетя и това емблематично място по българските планини.

    За тези от вас, които не знаят кое е това "Конче" ,ето малко информация от мрежата:

    Ко̀нчето е стръмна и трудно достъпна седловина в Северен Пирин. Разположена е на главното планинско билона 2810 м. Заема най-ниската и тясна част от карстовия ръб между върховете Бански суходол от северозапад и Кутело от от югоизток. Дължината на ръба е около 400 м, като най-тясната му част е около 150 м. На места широчината му достига до 0,50 м. Североизточните склонове на Кончето (400-500 метрови стени), които са обект на алпинизъм се спускат почти отвесно към циркуса Бански суходол, а югозападните (известни като Странето) под наклон 70° - към долината на Влахинска река. Геоложката основа е от окарстени протерозойски мрамори
    Името на този скален феномен произлиза от времената , когато ръбът не е бил обезопасен със стоманено въже и неподготвените туристи са преминавали най-тесните участъци седнали сякаш яхнали кон и подскачали, за да продължат напред. Наистина емблематично място в Пирин планина, което е световно известно и се радва на небивал туристически интерес, въпреки реалната опастност за живота на посетителите си. Тук често духа силен вятър, може да е заледено, мъгливо и страшно студено. И въпреки тези чести условия няма турист, който да не мечтае да стъпи тук с краката си.

    За всички, които по една или друга причина не са успели да го посетят и усетят на живо тази тръпка, споделям с удоволствие снимките и впечатленията си.


    Маршрут:
    София- Банско - хижа Вихрен - връх Вихрен - вр.Кутело - Седловина "Кончето" -
    Бански Суходол - заслон "Кончето" - вр. Баюви Дупки - обратно

    По традиция, като трябва да ставам насред нощта, въобще не лягам. Опитвал съм се, но освен да стискам клепачи и да броя секундите не постигам друго.
    Два джипа тръгнахме в 3 часа през нощта от София. Взехме пътьом и човек от Благоевград, а останалата част от групата ни чакаше на хижа Вихрен. В голямата си част не се познавахме. Организирахме се през фейсбук с открита покана, дата и цел. Нищо повече. Без особена организация.

    Софийски булевард в 2 часа през нощта. И ние край него.



    Пирин ни посрещна рано сутринта и бе целият покрит в облаци. Последва звучната пестница на утренния студ, а бурният вятър се опита да ни разколебае. Наистина неочакван студ, а аз бях дори без сериозни дрехи.



    По пътя към хижа Вихрен



    Събираме се пред хижата



    Вихрен потънал в мъгла. Силно се надявах да се открие след малко повече от 2 часа . Денивелацията на пътеката до най-високия пирински връх е 900 метра. През цялото време е стръмно изкачване.



    След бързо запознаване се стегнахме и поехме по пътеката.
    Първите метри са тежки. Организмът все още не е свикнал с натоварването и ритъма. Лично за мен началото винаги е най-трудната част, дори по-трудна от финалното изтискване и тотална умора. Колкото повече ходя, толкова по-уверен се чувствам и стигам по-далеч. Разбира се, че не може така до безкрайност, но за тази нагласа и разпределение на силите се оповавам на психиката. Поставям си цел и докато не я стигна, не се чувствам удовлетворен. Това ми дава нужните сили. Може би е малко странно и неразбираемо за някои, но физическата подготовка я поставям на второ място. Да, много е важна и е строго профилирана и специфична. Постига се само с подобни преходи, не с фитнес, тичане и други физически дейности в които човек си мисли, че е станал машина и ще му помогнат.
    Много често ми се е случвало да получа крампа на мускулите на краката рано в някой преход, още преди да съм преполовил дистанцията въпреки че ги тренирам целогодишно с други физически дейности. В тези моменти психиката е вълшебната сила, която компенсира.

    Хижа Вихрен





    Връх Тодорка е през цялото време зад гърба ни. Зад мощната й осанка изгрява и слънцето.



    Склоновете на съседния на Вихрен - Хвойнати връх. Първият е мраморен, а вторият гранитен великан.





    Бяхме се разпръснали на групи. Някои вече се бяха качвали на връх Вихрен, други дори и на Кончето, а половината за първи път идваха по тези места.



    Моментите в които ми се иска да разполагам с макро обектив. Обърнете внимание на микро флората, която царува тук. Всичко е миниатюрно и невероятно красиво. Впечатлен съм.







    Луната не бърза да се скрие



    Преминаваме през единственото равно място по пътя ни нагоре - циркус "Кабата"







    Духаше много силно и вледеняващо. Усетих как започва да ме набожда едното ухо. Не си носех шапка дори и добре че имах слушалки, които използвах за тапи и защита на ушите.







    След "Кабата" се изкачваме стръмно до това място. Оттук започва здравото бъхтене по "гърба" на Вихрен.
    Гледка към Голямото Влахинско езеро.







    Красота







    По пътеката нагоре (забележете само колко е стръмна) имаше и други туристи.





    Някъде тук вече бях подгрял и призовал силата :-) и вече се чувствах добре след трудния старт.







    Навеждаш глава и катериш. Или криволичиш по серпентините на пътеката или право нагоре. Крачка след крачка, капка пот след капка пот, дъх след дъх...
    И този уникален вятър, който пореше безмилостно.
    Направо ни връщаше назад. Две крачки напред една назад. Тежко.

    Най-после на върха. 2914 метра.
    Само единадесет по-малко от Мусала.



    Уоуууу, невероятната гледка към мраморните великани.
    Връх Кутело е най-близкият и има наколко била. Вижда се и седловината "Кончето" по вляво (най-ниската и обла наподобяваща конско седло).
    По натам са върховете Бански Суходол и Баюви Дупки



    Ето го в по-близък кадър емблематичното "Конче".
    Никога не бях стъпвал там. А колко съм исках. Разбира се, че и друг ден мога да дойда, но дали ще имам възможност.
    Животът е непредсказуем...



    Вятърът не стихваше и частично ме разколебаваше. Мислех си... Дали не греша нещо, дали сега е моментът, дали няма да измръзна без подходящи дрехи.
    Бях за пореден път подценил времето в планината. Изглежда слънчево, юни месец е, синоптиците казаха, че времето ще е подходящо за планина, обаче тук и сега нещата не стоят в розово.
    Температурите са почти зимни и този брулещ вятър...
    Разумът ми се включваше и подтискаше екстаза и еуфорията ми.
    По тесен скален ръб, граничеш с отвесни скали и този силен вятър. Мдааа...
    Реших да изчакам всички да се качат и да го обсъдим.
    Последно редактирано от verter; 02-09-16, 00:16.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

    връх Кутело - 2908м.
    За да стигнеш до него се качваш по тази виеща се като змия пътека вляво.



    Още по-далеч - връх Баюви дупки. Ако се вгледате внимателно в снимката, успоредно под долния край на преспата ще видите и заслона "Кончето"
    Тук някъде реших, че искам днес и до там да стигна. Не знаех колко ще ми отнеме и дали ще успея, но целите са важно нещо. Трябва да имаш цел.
    А този склон от тази страна на върховете е по-полегатият - 70 градусовият. Дали е стръмно, или...
    От другата страна е страшно - почти отвесно.
    Усетих леко гъдаличкане в стомаха :-)



    Разглеждам панорамите от Вихрен.
    Величествено е!





    Този остър връх е Синанница. Също много красиво място, което бих искал да посетя.





    Тук вляво и надолу е отвесно. Това са "Казаните" под Вихрен. Огромни пропасти в които често се сформира мъгла и от низините изглеждат като пушещо врели казани. Има и целогодишно ледник.



    Малко по-панорамен кадър





    Магнетичното "Конче"



    Няколко кадъра на част от компанията















    Цялата група



    Мини "Вихрен" :-)



    И понеже попитах групата, дали е разумно да продължим при този вътър към "Кончето" и всички отговориха мощно - "Даааа" , нямах повече въпроси. Някакси реших да загърбя притесненията и да се прегрупирам.
    Реших да ходя по-бързо, за да се стопля и каквото такова.
    Наумих си го и повече колебания нямаше. Продължаваме.

    Последва стръмно спускане към седловината наречена "Премката" и деляща двата великана Вихрен и Кутело.



    Спускането е много стръмно и по верига, която на места бе затрупана от преспи.
    А тази мацка, която върви малко по-напред се оказа чужденка - ирландка.
    И тя е мечтаела да дойде тук и днес сбъдваше мечтите си.







    Сурови места, а тук са и тези мини оазиси. Нищо по-високо от 5см не може да оцелее на поривите на бръснещите ветрове.





    Бързах напред.
    Исках да се стопля. Исках да видя пръв "Кончето", исках да го снимам без хора, да усетя неговата суровост, да стъпя първи...
    Вече съм на "Премката".
    Няколко минути почивка - ходене по равно преди отвесната стена Кутело, която още от първите крачки те забива мощно и сякаш казва: А осъзнай се малко!



    Групата слиза по пътеката. От този аспект се вижда колко всъщност е стръмно.



    Гледам и се чудя какви чудеса сътворява природата. Какви цветове и комбинации.



    Това е другата пътека идваща от хижа Вихрен и заобикаляща връх Вихрен.
    Ако не ви влиза в целите, може спокойно да си спестите качването и слизането от него, но ще загубите много гледки.
    Мръсните отвесни преспи слизат в "Казаните".
    Група туристи преминават покрай снежните полета.



    Вихрен - пирамидалният мраморен красавец.
    Преди няма и час бяхме там горе.



    Качвам Кутело. Тук има разклон. Десният право нагоре и стига до върха, а левият подсича и води точно посредата на "Кончето"
    Качването право нагоре е трудно, обаче няма как да го пропусна, заради гледките.
    Усилвам музиката в слушалките, за да не мисля за болката в краката, поддържам бавно темпо, така че да не спирам да почивам. Бях си пуснал надъхващи български песни, които принципно са ми поомръзнали, но тук ме зареждаха невероятно.
    Почивам в движение и лазя нагоре.








    Вече съм на билото на Кутело.
    Открива се за първи път гледка отвъд.
    Нямам думи, то и са излишни де



    Пътят ми напред е само по гребените. Страхотна преспа.





    Огромни долини



    Отвестно е. Няма шега.
    За късмет вятърът почти изчезна. Страхотен подарък.
    Беше ме страх, да се надвеся от ръба и легнал надничах плахо напред.
    Силни моменти. Дори присягайки се с две ръце напред с апарата, за да снимам бездната надолу, усещах адреналина и ми омекваха крайниците.



    Много е красиво и респектиращо тук.





    Банско



    Между двата върха е "Кончето" .
    Нямах търпение да стигна...



    ...но не можех, да подмина заобикалящата ме красота.



    Усещам още страха в тази снимка. Отвесно и много високо. Тонове сняг нейде долу.



    Поглед назад. По-голямата част от групата на "Премката"



    Опит да излезна от положение. Илюстрация на това колко безличен и малък се чувства тук човек. Мравка.



    Може да усетиш снежната кожа на планината. Не е ли впечатляващо?



    Гребенът-път напред :-)





    Топяща се преспа с причудливи "висящи" сякаш в безтегловност форми







    Приятелчета са вече на билото на връх Кутело



    Реката оттичаща се от Влахинските езера и толкова дълбоко надолу, че нито се вижда, нито чува.







    Последно редактирано от verter; 02-09-16, 00:07.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

      "Кончето" !

      Впечатляващо е. Влудяващо. Изпълващо...





      Тук долу също има ледник



      И тук нейде сбъднах своята дългогодишна мечта.







      Поглед назад към пътя от който идвам







      Една от магиите на седловината - вертикално издигащата се мъгла.







      Рядко правя видео, но мисля това ще даде ясна представа и ще допълни снимките.
      Това е най-тесният участък. Няма място за двама!





      Отново поглед назад.









      Продължавам напред към заслона. Времето започва да се разваля. Типично за високите части в следобедните часове. Още една причина, да се побърза.





      Заслон 'Кончето" - най-високият планински заслон в България.





      На фона на суровите околности, направо уютна къщурка.







      Гледката...





      Групата вече е на "Кончето"

















      Връщаме се по подсичащата пътека. Няма същите гледки (имаше и мъгла вече), но не е по-лесна от билния път, даже напротив.



      Падна яка мъгла. Бях вече доволен. Планината ми позволи да се насляда и заснема красотата й.







      Слизаме покрай "Казаните" . Гледка от ръба.















      Вихренски казан



      Дълго, почти безкрайно слизане към хижата. Умората е както физическа, така и емоционална. Човек се отпуска и пътят изглежда безконечен.





      Невероятно е да си на ръба. Хем опасно, хем гъдаличкащо и много вълнуващо. Магнетизъм.

      "Кончето" е истински природен феномен и подарък за туристите (не алпинисти).

      Ако имате възможност и желание отидете!
      Последно редактирано от verter; 02-09-16, 00:15.
      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
      0888/00-55-37

      Коментар


      • #4
        От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

        Нямам думи............

        Благодаря ти Влади!

        Коментар


        • #5
          От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

          Хе, хе... Знакът за стеснение на пътя още си стои... Ние от Пазарджик сме го качили и сложили там този пътен знак някъде през 1986 година мисля. Група "Стършел" от Пазарджик! Свалихме го някъде, около Банско този знак и го качихме и завързахме там на първият кол в началото на коня, от страната на Кутело. Даже не са го налепили знакът с проклетите си емблеми. А табелата на Вихрен са я налепили. Тази мода да си лепят скапаните емблеми по указателните табели е отвратителна!.. Нещо подобно на надписите по тоалетните от едно време и драскането по различни забележителности от рода на, примерно... "Гошо беше тук"... И по Алпите и в Памир и на други планини и места са налепили указателните табели и надписи с най-различни емблеми... Отвратително!
          Поздрави за прехода! Планината винаги е прекрасна и съвсем различна през различните сезони. Опитайте зимата да минете през коня...
          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
          Златомир Попов - Forry

          Коментар


          • #6
            От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

            Не го вземай за забележка, но народната мъдрост казва - лятно време с абичка, зимно с торбичка
            С малки изключения опаковката ми е почти една и съща за високата планина зиме и лете.

            Коментар


            • #7
              От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

              Благодаря ти, Влади!
              Все едно бях там.
              Suzuki Jimny, 1.3, 2009

              Коментар


              • #8
                От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

                Останах без думи, браво на вас за страхотната разходка

                Коментар


                • #9
                  От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

                  Невероятна красота!
                  Благодаря за споделянето!

                  п.п. видеото не се отваря,дали при мен е проблемът?
                  0осем9осем7шест0осем7едно
                  Миро

                  Коментар


                  • #10
                    От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

                    Първоначално публикуван от bochkata Преглед на мнение
                    ... п.п. видеото не се отваря,дали при мен е проблемът?
                    Не е при тебе. Видеото е качено като "частно".
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

                      Сега вижда ли се?

                      Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                      0888/00-55-37

                      Коментар


                      • #12
                        От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

                        [QUOTE=verter;3014597]Сега вижда ли се?

                        0осем9осем7шест0осем7едно
                        Миро

                        Коментар


                        • #13
                          От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

                          Много красиво и внушително! Благодаря!

                          Коментар


                          • #14
                            От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

                            Страшно ...
                            На нас клиренс ни трябва , не скорост

                            Коментар


                            • #15
                              От: "Кончето" и Вихрен - величествата на Пирин

                              Браво, Влади! Абсолютно магическо преживяване...

                              Sent from my D5803 using Tapatalk

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X