Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

    Епизод 1:
    Колата е карана около 2000км. след покупката без нищо да хлопне или тропне, по-окачването няма никакви проблеми.
    След първитя няколко вкарвания по-черен път, разбирайте го буквално, горска пътека без никакви хард изпълнения започна едно много дразнещо скърцане от типа гума/гума, гума/метал, скрибуца си там нещо.
    Без дори да се мъча да го търся къде е и какво е, поръчвам два тампона за ст.щанга и си викам това е, на всички първо това се разскърцва.
    Сменяме тампоните които наистина бяха станали на мекица и о чудо, скъцането изчезна. Вземам си колата от сервиза, майстора доволен, аз доволен, тръгвам си и до вкъщи всичко е точно. На другия ден тръгвам пак мир и спокойствие, и по-едно време леко, леко с повишаващ интензитет пак нещото започва да си скърцоли.
    Леко започва да ми пулсира някакъв кръвоносен съд около слепоочието, но викам си мал шанс, пък и тампоните си бяха за смяна така че всичко е точно.
    Тоя път започвам с експериментите, в движени, в спряло положение, на скорост, на свободна, с климатик, без климатик, със асфалт, без асфалт, със локва, без локва и т.н.
    Установявям че скърцоли само и единствено когато колата се движи, и се променя като звук и честотност следвайки неравностите по-пътя.
    Мамка му тампон е, въпроса е кой!?
    Вмятам пак че окачването е здраво и нито тропа, нито хлопа, като топка за тенис е!
    Епизод 2:
    След последната разходка до Хижа Дерменка, нещата придобиха по-изчистен вид. Скърцането се усили, вече влязоха и нови звуци, като интензитет и честотност, и момента да го локализирам точно беше дошъл.
    Прибирам се, спирам я на равно, вдигам капака, хващам я здраво за ролбара и започвам да я мятам във всички посоки. Скърца здраво, горе в дясно. Тампон на амортесьора, точка. Идва комшията да пием бира, викам фащай ролбара, аз лягам отдолу, той натиска аз гледам, слушам, той отгоре слуша, гледа. Тампона на амортесьора, точка!
    Влизам ръчам един тампон по-нета, сядаме и си пием бирата.
    Епизод 3:
    Идва тампона, отивам при майстора ... оффф пак ли ти бе, ко става тоз път???
    Вдигам капака за да е по-звучно, фащам ролбара и почвам. Той гледа, слуша, ляга, става ... тампон е.
    Оставям колата и отивам да работя, след няколко часа ми се обажда да си я взема от сервиза. Отивам, хващам я за ролбара, натискам, дърпам, тегля... Васил Найденов " Тишина "
    Тръгвам пак за работа, после вземам жената, после детето, тръгваме да се прибираме, всичко е ОК, музичката си църцори, аз съм щастлив и си мисля какви гуми да си купя след месец/два, детето яде фафла, жената ти мисли за Аполония след два дни, и в един момент започвам да усещам пак онзи кръвоносен съд да пулсира и да се опитва да ми каже че това което чувам е пак същото гадно скрибуцане от Епизод 1.
    Аааааа, мамка ти ... да не участвам в скрита камера???
    Прибирам се, хващам скапания ролбар, започвам да дърпам , да натискам, да го лашкам във всички посоки, нищо.
    Лягам, гледам тампони, дърпам, носачи, щанги, нищо. Вадя маркуча, мокря всичко обилно с вода, всички гумени тампони, тампончета, биалетки, тръгвам да пробвам, скърца. Спирам, слизам, колата работи, пак лашкам, пак натискам, нищо. Тръгвам, скрибуц, скрибуц

    Епизод 4:
    Ставам сутринта, и си мисля че отивам в Кауфкант и купувам най голямото шише ВД40 и започвам да пръскам тампонче по-тампонче, като след всяко накиснато такова, ходя и пробвам докато го хвана.
    Сядам сутринта, тръгвам, Васил Найденов. Нищо не скърца, тишина. Бах мааму, жена ти нали чу вчера че пак се разскърца - Да!
    - Сега нали не чуваш нищо?
    - Не!
    Ммм даа, любимия ми филм ( Нещо скърца от време на време )
    След цялата пледоария, и с ясната мисъл че на дали е често срещам проблем или дефект на възел с който всички освен мен са наясно, на някой друг случвало ли му се е нещо подобно с Гранд Витара 99г.

    Има ли някой възли по-кардани, карета, шарнири които да изискват гресиране на определен период от време или пробег?

    Нещо си скрибуца от време на време, като на по-лош път или такъв с неравности се усилва, а на хубав такъв, на магистрала примерно си скрибуца равноверно но се чува доста по-слабо.
    Интересното в случея е че не е постоянно, както казах спира, след това може да скърца цял ден, на сутринта го няма, туко се появи и се разскърца пак, и те така като КИКИ е.
    Някакви идеи за превенция?
    SUZUKI SX4 S-CROSS 1.4 Boosterjet

  • #2
    От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

    Аз например имам едно дрънчене на ламарина смао каот карам по паваж и едно почукване при дребни неравности.
    Не мога да ги хвана къде са и си карам така много време.
    Мисля, че не трябва прекалено да се робува на колите
    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

    Коментар


    • #3
      От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

      На задната страна на моторния кош, под предното стъкло има една ламаринка...крепи се на два болта. Под нея е лостовият механизъм на предните чистачки. Там има едни пластмасови уплътнения, които с времето стареят, напукват се и падат. Резултатът е контакт на металното рамо с ламарината на купето, при което се чува влудяващо метално скрибуцане, особено по неравна настилка. След дъжд намалява и спира, като изсъхне и събере прах, започва пак. Свали ламаринката и напръскай обилно с ВД 40, имаш тихо купе за едно 6 месеца. Аз така се спасявах, пробвай и пиши дали е сработило.
      Животът е харизан кон според мен...

      Теди

      Коментар


      • #4
        От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

        Шарнирните болтове............. и да почерпиш.
        Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

        Коментар


        • #5
          От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

          Ще почерпя, лесна работа
          Ще ги напръскам с някакъв спрей, дано млъкнат.
          SUZUKI SX4 S-CROSS 1.4 Boosterjet

          Коментар


          • #6
            От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

            Разскърцат ли се шарнирите значи са заминали. И да ги пръскаш ще е от ден до пладне. Но не се и връзва с липсата на тропане и луфт Отделно, че те скърцорят и на място като натискаш.
            о 88 з 417 оо 4 - Стоян

            Коментар


            • #7
              От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

              То там е работата че като натисна на място нищо не скърца, скърцолят само в движение. Вчера като спусках Хаинбоаз, на дългите леви и десни завой, докато предницата е натоварена в самия завой млъква, и като изправя пак започва да скърца. Днес сутринта, всичко е тихо и спокойно
              Прави ми и друго впечатление, че примерно тръгвам и всичко е тихо и спокойно, и така с километри. Но ако я вкарам някъде по-черно, или мина по-път с много неравности, и започва веднага.
              Наистина че за момента по-предницата нищо не хлопа и не тропа, само скърца. Въпроса е дали наистина е шарнир или нещо друго, ще пръсна малко спрейче да видим дали ще се оправи и така по-метода на изключването.
              М/у другото колегата Иван Попов занимава ли се още с рециклиране на тези шарнири, бях срещал някъде тема че колегите го търсят него когато се наложат такива ремонти?
              Последно редактирано от forski; 07-09-16, 13:17.
              SUZUKI SX4 S-CROSS 1.4 Boosterjet

              Коментар


              • #8
                От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

                Първоначално публикуван от forski Преглед на мнение
                Ще почерпя, лесна работа
                Ще ги напръскам с някакъв спрей, дано млъкнат.
                Казах ти...............проблема изчезва с нови такива.Пробвай със спринцовка да пробиеш и напълниш маншончетата на шарнирите с масло , но имай в предвид , че после ще прегори гумата от маслото.
                П.п. Мойте също скърцат та се не траят.............имат луфт , само се озъртам да не ми се разкрачи някъде предницата , че става лошо.На Паджерото ми нямаха особен луфт и пак скърцаха явно щото бяха ментета.
                Последно редактирано от traper2504; 08-09-16, 11:05.
                Сузуки Витара 1,6 и лодка в морето от мечти.

                Коментар


                • #9
                  От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

                  Вчера си играх, но исках да мине ден-два за краен резултат. Не съм вкарвал масло във спринцовка, имам една моторджийска сназка за вериги на спрей, повдигнах маншона с отверка и го нафъштях обилно. После ходих да я пробвам по-разни разбити пътища и по-черно и за вчера и днес всичко е тихо и спокойно.
                  Знам че като се разскърцат се лекуват с нови, но все се надявах да е някое тампонче, проблема е че при мен се лекува или с цял носач или с рециклаж.
                  Ще карам така докато се разтропа сериозно, и после ще мисля евентуално за рециклаж. Ще проверя и цените на новите носачи.
                  SUZUKI SX4 S-CROSS 1.4 Boosterjet

                  Коментар


                  • #10
                    От: Скърцане в предната част на купето-Гранд Витара

                    Малко развитие по-темата, за втори път пръскам със смазката за вериги но така или инъче носача ще се сменя.
                    Предлагат ми носач на Ruville и на Delphi за около 170лв. за брой, както и Febi за 210лв, и втора употреба оригинален на цена 100лв.
                    Идеята ми е да сложа нов, а този който ще сваля да го дам за рециклиране.
                    Какво ви е мнението за тези марки, за Рувил и Феби разбрах че само пакетират, части на Делфи никога не съм купувал.
                    SUZUKI SX4 S-CROSS 1.4 Boosterjet

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X