Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Премахване на акация.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Премахване на акация.

    Както е видно от заглавието намислил съм да се отърва от акацията в двора. Не помня от къде и как се появи преди много време. Жена ми я засади в една кофа, разви се добре. Една пролет вдигнах кофата и посадих дръвчето срещу къщата, (това добре) дакато вдигах кофата усетих съпротивление, явно коренче се беше промушило през дупка на дъното и се вкопало в земята. Скъса са, забравих за случката, но след време там поникна малко растение, не пречи - оставих го, а то си стана дърво, после още едно и още едно и тези дни като си прекопавам градинката виждам че е пуснало метастази (умишлено не ги наричам корени) къде ли не и му вдигнах мерника.....
    Въпрос ми е как може да унищожа не само дървото, но и кореновата система за да не откривам във всяка цепка акациев корен
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

  • #2
    От: Премахване на акация.

    С копане,първо права лопата после кирка.Ако не се сади нищо на въпросното място и половин туба нафта ще свърши работа.

    Коментар


    • #3
      От: Премахване на акация.

      Не е лесно. Лошото е че пуска коренчета хоризонтално и наоколо поникват издънки на 10 метра разстояние от източника.
      Обаче са на плитко. Аз редовно ги вадя с кирка. От 4 години се боря и почти съм победил Вече много рядко избива по някое.
      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

      Коментар


      • #4
        От: Премахване на акация.

        След като не ти дреме за дървото, ръсиш го цялото с тотален хербицид. Както и поникналите от метастазите дребни издънки. След като са наръсени, отровата се поема от листата и отива в корените. За малките листа от издънките ако са близо до нещо което ти трябва, може да си забъркаш 300 грама в шише с пулверизатор ( за чистене на прозорци например).Прояви ли признаци на съхнене (най добре поне след месец), го режеш и мажеш с концентриран хербицид. Това трябва да стане сега, защото след месец като спре движението на соковете може да не стане. Пролетта ако те дразни пънчето ще го изкорениш. Аз така се преборих с един двор с джанки и вишни. Сега е целия в тревна смеска.
        „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

        Коментар


        • #5
          От: Премахване на акация.

          Деди, имам лоши новини за тебе.

          Вкратце: да не си садил акация.

          С хербицида ще пострада зарзаватът.

          Коментар


          • #6
            От: Премахване на акация.

            За да не пострада- операцията ще трябва да се отложи за пролетта, преди да се насади новия зарзават. Но сега може да се третират метастазите с пулвелизатор , което не е никак малко.
            „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

            Коментар


            • #7
              От: Премахване на акация.

              С тия виетнамски методи нищо няма да остане наоколо
              Новите коренчета са на плитко и излизат сравнително лесно. Веднъж като прекъснеш връзката с "майката", от хоризонталната "жица" няма да се разраства повече. Основния корен за 3-4 години без листа си умира сам и всичко приключва.
              Като копнеш ще разбереш за какво говоря.
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • #8
                От: Премахване на акация.

                От хоризонталната жица си излизат и още, и още, и още. Колкото по реже, толкова повече нови хоризонтални жици са провокирани да растат и да дават нови издънки. При акацията е така. Или изкореняване на всичко до последното коренче (трудоемко), или препарат при който корените умират в земята и изгниват. Това знам и това казвам.
                „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                Коментар


                • #9
                  От: Премахване на акация.

                  Акацията е с плитък корен(не става за закачане на лебедка, не ме питайте откъде знам...), и си заслужава да се изрови и да се премахне от земята.
                  После ежеседмична борба с новите издънки, и за едно лято би трябвало да си готов.
                  Е, още година-две наблюдение, и ако някоя метастаза се появи-бой с мотиката.

                  Това с тоталния хербицид може да го забравиш напълно. Той действа на тревисти растения, такова възрастно дърво няма и да залинее даже. Не се мори току-така як здрав корен.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Премахване на акация.

                    Както казах, уморих тотално с хербицид дървета садени преди може би 20 години. В двора не бе стъпвал човешки крак от 11 години. Дървета имаше с диаметри стигащи 25 см. И хиляди издънки от джанки и вишни. Пълна джунгла.
                    „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                    Коментар


                    • #11
                      От: Премахване на акация.

                      Брата пък пръска с раундъп всяко лято по 2-3 пъти копривата в двора(коприва, а не дървета на по найсе години), и засега е губещ.

                      Няма лошо да се пробва и с раундъп, но според мен няма да има ефект, та давам съвет да не се разчита много-много на сериозен резултат.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Премахване на акация.

                        Преди време на вилата изрязахме доста дървета. При нас напастта с издънки бяха 2 вишни и няколко дребни, но стари дървета сливи/джанки. Практиката ми показва, че един огън запален над пъна на изрязаното дърво дава добри резултати за бързото му изсъхване.
                        Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                        Телефон - в профила!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Премахване на акация.

                          Имам прост и испитан метод.Купуваш си каменна сол (за животни,струва 10ст.килограм) слагаш буцата в корените и я забравяш като се топи от дъждовете и снега не остав нищо живо под нея.Изморил съм касис,бъз ,сливи и всяка упорита растителна твар.Действа безотказно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Премахване на акация.

                            Ма после и нищо друго не вирее на солената почва.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Премахване на акация.

                              Нафта по модерно му дизел , белваш кората ниско долу и 1- 2 литра през седмица си го поливаш, пък да видим дали ше тръгне после нещо

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X