Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

    Здравейте,

    Не успях да намеря подобна тема или поне не съм улучил ключовите думи за търсачката. Може би техниката е от А-то и Б-то на офроуда и затова не се разисква из форума, ако е такъв случая се извинявам.

    Интересът ми беше провокиран от коментар на едно офроуд клипче в ютюб, който гласеше, че left foot braking работи добре при отворени диференциали.

    Понеже това е добре позната рали техника на пилотиране излизат основно такива клипове и тук-таме някой, който се отнася основно за автоматиците, където спирачката се използва за по-плавни маневри, където това не е възможно да стане само с педала на газта.

    Моят интерес е по-скоро насочен към това дали техниката е приложима при буксуване на автомобил с отворени диференциали, нещо подобно на системите с тракшън контрол. Ясно е, че решението като цяло е много компромисно в сравнение с блокажите, а също така дори със системите за тракшън, които "натискат" спирачките само на едно колело, но все пак ако малко не ти достига може би ще свърши работа.

    Какво мислите, някой използвал ли е техниката, върши ли работа? Ще работи ли и при коли само с един двигателен мост?

  • #2
    От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

    Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
    Здравейте,

    Не успях да намеря подобна тема или поне не съм улучил ключовите думи за търсачката.
    Има доста писано, но е разхвърляно в различни теми. При 4х4 с отворен междуосев диференциал и такива на мостовете, ролята на "тракшън", естествено, може да изпълнява ръчната, ако не е на кардана и не е на предните колела (при разни френски МПС-та обикновено) - блокираш задните колела, ако боксуват и предните те издърпват или блокираш частично боксуващото колело на един мост и "въртящ момент" (не е правилно, ма не се сещам за друг термин) се попрехвърля на другото, нищо, че и то е стиснато за гушата от ръчната спирачка. Другото е ръчни хидравлични спирачки поотделно на предни и задни колела като при дрифтаджиите, имаше тука един участник който се беше засилил да прави 4 ръчни спирачки за всяко от колелата, но не знам докъде стигна.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #3
      От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

      При нас ниваджийте ръчната на задния мост е с жила, обикновено се разделят и се правят 2 ръчни, за всяко колело и има частично подобрение, но пък накладките си отиват по-бързо
      На Старата Е класа задния "блокаж" е точно такъв, май, спира колелата посредством спирачните..
      За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
      Honda Dominator 650
      088ЧЧ93979-->Борис
      0878956Ч38-->Борис

      Коментар


      • #4
        От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

        Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
        Здравейте,

        Не успях да намеря подобна тема или поне не съм улучил ключовите думи за търсачката. Може би техниката е от А-то и Б-то на офроуда и затова не се разисква из форума, ако е такъв случая се извинявам.

        Интересът ми беше провокиран от коментар на едно офроуд клипче в ютюб, който гласеше, че left foot braking работи добре при отворени диференциали.

        Понеже това е добре позната рали техника на пилотиране излизат основно такива клипове и тук-таме някой, който се отнася основно за автоматиците, където спирачката се използва за по-плавни маневри, където това не е възможно да стане само с педала на газта.

        Моят интерес е по-скоро насочен към това дали техниката е приложима при буксуване на автомобил с отворени диференциали, нещо подобно на системите с тракшън контрол. Ясно е, че решението като цяло е много компромисно в сравнение с блокажите, а също така дори със системите за тракшън, които "натискат" спирачките само на едно колело, но все пак ако малко не ти достига може би ще свърши работа.

        Какво мислите, някой използвал ли е техниката, върши ли работа? Ще работи ли и при коли само с един двигателен мост?
        Въпроса ти е много общ и неясен.
        Конкретизирай го, за да не се разводнява темата,
        която пък си пуснал в "Автомобили 4х4" и последният въпрос въобще не трябва да присъства в нея.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

          ^ Ако извадиш въпроса от контекста на гореизложеното може би е неясен - иначе, мисля че не чак толкова. А и съвсем конкретния въпрос предполага отговор "да" или "не", а по-скоро бих предпочел да се заформи дискусия от типа "да, аз го използвам често/понякога, помагало ми е когато......" или "категорично не върши работа, защото....".

          Мисля, че ако хората имащи какво да кажат по темата го направят в добре структурирани мнения, а не да се ритаме в кокалчетата за буквализми ще стане полезна тема. Със сигурност по-полезна от "какъв джип за 2Клв да си купя" или "черокито или патрула е по-кораво"...

          А добавих и нюанса с 4х2 автомобилите, защото предполагам, че голяма част от пишещите тук все още имаме и коли само с един двигателен мост или поне някога сме имали и може някой да има полезен опит с въпросната техника.

          В крайна сметка ако темата и въпросите са чак толкова противоречиви и безмислени нека някой от властимащите да я затрие.

          Коментар


          • #6
            От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

            На офроуд всичко е позволено.

            На Жигули и Москвич ръчната беше важно средство за излизане от беда. Тя действа на двете двигателни колела, но не еднакво и в половината случаи успява да прехвърли въртящ момент към по-зацепеното колело. Ако пък се случи много добре регулирана го играе нещо като самоблокиращ диф.

            Дали на кола без блокажи спирачката ще помогне в конкретна ситуация зависи от много фактори, но не е излишно да се опита.

            Коментар


            • #7
              От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

              Останах с впечатлението, че зададе въпрос, който на мен ми звучеше доста общ, но при това положение

              Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
              ^ Ако извадиш въпроса от контекста на гореизложеното може би е неясен - иначе, мисля че не чак толкова. А и съвсем конкретния въпрос предполага отговор "да" или "не", а по-скоро бих предпочел да се заформи дискусия от типа "да, аз го използвам често/понякога, помагало ми е когато......" или "категорично не върши работа, защото....".

              Мисля, че ако хората имащи какво да кажат по темата го направят в добре структурирани мнения, а не да се ритаме в кокалчетата за буквализми ще стане полезна тема. Със сигурност по-полезна от "какъв джип за 2Клв да си купя" или "черокито или патрула е по-кораво"...

              А добавих и нюанса с 4х2 автомобилите, защото предполагам, че голяма част от пишещите тук все още имаме и коли само с един двигателен мост или поне някога сме имали и може някой да има полезен опит с въпросната техника.

              В крайна сметка ако темата и въпросите са чак толкова противоречиви и безмислени нека някой от властимащите да я затрие.
              нещата стоят другояче.

              Имам няколко приятели, които си разделиха ръчната, но само четат и едва ли ще напишат нещо от първа ръка.
              Дано стане дискусия.
              Ще я следя с интерес.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #8
                От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

                Ще следя темата с интерес. Наистина се надявам да стане добра дискусия. Полезно ще е.
                Николай Савов
                Опел Фронтера А КБ, 2.0
                +359885 07 00 92

                Коментар


                • #9
                  От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

                  След малко по-задълбочено търсене в нета стигам до няколко клипчета, в които се демонстрира точно този подход, но при АТВ-та. Сигурно там е по-разпространено, защото предната спирачка се управлява ръчно. При автомобил трябва да се намери начин за натискане на трите педала едновременно, при това трябва да се варира с натискането им. Не знам дали има някакви особености при АТВ, които правят при тях това да е възможно, но предполагам, че диференциалите са аналогични.

                  Иначе разделянето на ръчната за ляво и дясно колело звучи много логично, но все пак е свързано с хардуерни модификации, които може да не са по вкуса и възможностите на всеки, но със сигурност е по-гъвкавия вариант за сиромашки блокаж

                  Коментар


                  • #10
                    От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

                    Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                    ...При автомобил трябва да се намери начин за натискане на трите педала едновременно, при това трябва да се варира с натискането им.
                    Едно време това се учеше в шофьорския курс. Вместо потегляне с ръчна по нагорнище.

                    Впрочем, спирачката като сиромашки блокаж е особено популярно средство сред автоматиците, където краката на повечето хора са достатъчен брой. Има само проблем че левият крак на нормалния шофьор е тотално непригоден да натиска спирачка. Но се тренира.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      ...
                      където краката на повечето хора са достатъчен брой.
                      ...
                      Ма то проблема е софтуерен бе, Ясене !
                      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                      Коментар


                      • #12
                        От: Използване на спирачките при буксуване (отворен диференциал)

                        При старите мерцедеси имам доста системи.
                        Едната е нещо като тракшън, намалява приложения момент с цел да се подобри сцеплението. Май удряше и спирчки на превъртащите колела, но за това не съм сигурен. По спомен беше ASR.
                        Другата е диф с многодискови съединители със статичен натяг на 30%. В случай на нужда, когато електрониката прецени, в зависимост от оборотите, с които превъртат колелата и не само, може да приложи налягане към съединителите посредством хидравлични бутала и да заключи дифа до 100%. Доста авангардна система за коли от типа на 190-ка и 124-ка. Мисля се водеше ASD

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X