Обява

Свий
Няма добавени обяви.

НА КАКВО ви научи казармата ?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • НА КАКВО ви научи казармата ?

    Във връзка с коментираното в друга тема - нека споделим на какво е научила казармата тези които са служили.

    ВНИМАНИЕ: Условия на темата. Прочетете внимателно:

    Темата НЕ Е "Какво научих от/в казармата":

    - В тази категория спадат всички личностни подобрения: "...Казармата ме направи по-сериозен, по-отговорен, по-подреден, научи ме на работа, научи ме на дисциплина..." Това са неща които личността САМА е извлякла от престоя си в казармата, което САМА е научила.

    Приемаме за даденост че за всеки който не е придобил подобни качества там - казармата е била загубено време в личностен план. Също така - някои хора са притежавали тези качества още преди да постъпят в казармата, и на тях в този план службата не е донесла нищо съществено.


    Темата Е "На какво МЕ научи казармата":

    - В тази категория спадат конкретни познания, способности, майсторлъци - технически, физически, тактически, стратегически.

    - Примери: Казармата ме научи да карам/поправям камион, включително и при тежки полеви условия и/или ограничени възможности. Казармата ми даде познания по електроника. Казармата ме научи да стрелям точно, да залягам правилно, да се придвижвам на прибежки правилно, да се прикривам, да се окопавам правилно, казармата ме научи да преценявам правилно опасността от конкретни оръжия и муниции, научи ме да ги разпознавам. Казармата ми даде елементарни тактически умения. Научих морзова азбука. Придобих познания по балистика.

    Задължителни елементи:

    - Кога (горе-долу, с точност да речем до десетилетие) сте служили. Подробностите не са толкова важни, има си тема "Кой къде е служил".

    - Какво научихте.

    - Има ли приложение наученото до днес, в ежедневието ви (пример: казармата ви е обучила на майсторлък/шофьорлък - до ден днешен ви помага в ежедневието. Научили сте радиоелектроника - после сте хранили семейство като радиотехник. Казармата ви е научила на ръкопашен бой - това ви е спасило кожата по-късно. И т.н, и т.н).

    - Би ли имало приложение наученото при евентуално спичане на ситуацията в страната до ниво мобилизация и военни действия.

    - Ако да - в какъв вид действия - "класически" военни действия, или по-скоро от "партизански" тип.

    - Мислите ли че наученото тогава в казармата може да се научи днес, примерно в интензивни курсове, подготовка и прочее. Ако да - трябва ли да му се посветят две години служба, или може и за по-малко време.

    - От горния въпрос: на каквото ви научи казармата - нужни ли ви бяха две години, всеки ден ли учехте по нещо ново, или научихте всичко в първите няколко месеца, и после само го затвърдявахте ?
    Последно редактирано от Goblin; 11-08-16, 21:59.
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    От: НА КАКВО ви научи казармата ?

    Тази тема струва ми се (абе направо съм сигурен), няма много-много потенциал за развитие. А при спазване на така изложените условия - определено. Защото единствените, които казармата е научила на нещо, са циганчетата-трудоваци, а такива не мисля, че има много (ако изобщо) в този форум. Малкото българчета-трудоваци (каквито е по-вероятно да има тук), ако и попаднали там "по заслуги", в 100-те си процента са бивали на "скатана" служба, та въпреки и трудоваци - фактически на нищо не ги е научили собствено казармата.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: НА КАКВО ви научи казармата ?

      И да съм пръв:

      Втората половина на 80те, свързочник, нормални 24 месеца служба която бе намалена на 18 при първото намаление.

      - На военното обучение от училище изстрелях повече патрони с Калашник (18 ) отколкото в казармата (9). Водиха ни на стрелба само веднъж, и изстреляхме по 9 патрона всеки. От тези 9 патрона - не се научих да стрелям

      - Мисля че мога да разпозная звук от зареждане на калашник, както и да разпозная изстрел с такъв, до края на живота си. Независимо в какви условия съм (в гората, в тълпата, в града).

      - Ефективен съм (демек - способен да "пуцам") от секундата в която ми връчат калашник и муниции. Мога да го заредя, разглобя, почистя, сглобя, без да се налага да ме обучават (дори обучението да е минути).

      - НЕ МОГА да стрелям точно и ефективно (не съм стрелял достатъчно). Окопи не съм копал, НЕ СА ме учили на залягане, прикриване. Практическите упражнения се свеждаха до гърч и лазене по плаца на общо основание, без каквото и да било тактическо обучение или опит от това лазене да научим нещо. Не знам колко да си покажа главата от окоп/прикритие, и как.

      - Електроника не научих - на радиостанциите ни учеха папагалски кое копче какво е, но нито сме ги отваряли, нито поправяли. Морзова научих с мъка, от която не помня вече абсолютно нищо.

      - Някакви основни спомени за БОВ, мога не много бавно да сложа противогаз.

      - Никакво обучение, никога, относно взривни вещества. Нямам понятие примерно каква е безопасната дистанция от експлозия на 100 грама динамит, на кило динамит, на десет кила, какво е безопасното отстояние от взрив на граната, още по-малко - кое как би ме предпазило. Не знам примерно зад колко дебела стена трябва да се скрия от експлозия на кило динамит, на какво отстояние ще ми се пръснат тъпанчетата дори и да ме опази стената, какъв вид стена да търся, и прочее. Да не говорим за отстояние от снаряди, миномети и прочее. Не е като да съм го забравил - никога не са ни обучавали.

      - Каквото "техническо" съм научил го научих още в гимназията в час по военно, както и на военното обучение от училище. В самата казарма новото бяха единствено радиостанциите, които както споменах по-горе - вече съм забравил.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: НА КАКВО ви научи казармата ?

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Тази тема струва ми се (абе направо съм сигурен), няма много-много потенциал за развитие. А при спазване на така изложените условия - определено. Защото единствените, които казармата е научила на нещо, са циганчетата-трудоваци, а такива не мисля, че има много (ако изобщо) в този форум. Малкото българчета-трудоваци (каквито е по-вероятно да има тук), ако и попаднали там "по заслуги", в 100-те си процента са бивали на "скатана" служба, та въпреки и трудоваци - фактически на нищо не ги е научили собствено казармата.
        Е-е-е-е, моля-моля. Аз се научих да паса шилета, разбрах, че на прасе могат да се дават и орехови черупки без да се задави или умре от перфорация на стомаха, да дера овце, зайци, сърни и малки магаренца , да гледам куче, да обучавам даже отчасти куче, да не ме е страх от кучета , да яздя (и да падам от, ама без да си счупя нещо, туй все пак е голяма работа, нали?) кон... В казармата за пръв (и предпоследен) път карах (и катастрофирах с) мотоциклет. Все едни таквиз много полезни за цивилния живот неща...
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #5
          От: НА КАКВО ви научи казармата ?

          Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
          Тази тема струва ми се (абе направо съм сигурен), няма много-много потенциал за развитие. А при спазване на така изложените условия - определено. Защото единствените, които казармата е научила на нещо, са циганчетата-трудоваци, а такива не мисля, че има много (ако изобщо) в този форум. Малкото българчета-трудоваци (каквито е по-вероятно да има тук), ако и попаднали там "по заслуги", в 100-те си процента са бивали на "скатана" служба, та въпреки и трудоваци - фактически на нищо не ги е научили собствено казармата.
          Именно това се опитвам да установя.

          В другата тема бе застъпена до някъде тезата че ние, "едновремеслужилите", сме закърмени в казармата с някакви тактически познания които в наши дни не се преподават, и че това ни дава до известна степен преимущество ако се спече ситуацията. На мен примерно такива знания не са ми преподавани в казармата. Не говоря за това дали съм се скатал, дали съм го забравил - говоря конкретно за това че никой, никога, в казармата не ме е учил зад коя стена да залегна, на какво разстояние да залегна. Ако трябва да обезвредя оборудване - колко гранати да му заредя, на какво разстояние да се скрия. Примерно ако трябва да обезвредя чужд камион до степен скрап и имам динамит или гранати - колко да му сложа. Ей такива работи.

          Конкретно не мисля че си прав за трудоваците, защото примерно всеки обучен шофьор или механик де факто е придобил занаят, а освен това и някакви поне елементарни познания по каране извън пътищата. Това нито се импровизира, нито се учи за 24 часа (освен на чужд гръб). Всеки танкист може да закара верижна машина от точка А до точка Б. Това също не се импровизира. Всеки кашик който е изстрелял един сандък патрони може да е смъртоносен с калашник - и тъй нататък.

          Чисто статистически - аз съм процента който по дефиниция не е бил научен на (почти) нищо полезно освен това че ако някой зад гърба ми зареди калашник дори подсъзнателно ще знам какво става още преди да съм размислил. Опитвам се да разбера какъв процент съм. Понеже по думите на други служили - такива като нас в нашето поделение просто не е имало, понеже всички са можели и да стрелят, и да воюват.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: НА КАКВО ви научи казармата ?

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Е-е-е-е, моля-моля. Аз се научих да паса шилета, разбрах, че на прасе могат да се дават и орехови черупки без да се задави или умре от перфорация на стомаха, да дера овце, зайци, сърни и малки магаренца , да гледам куче, да обучавам даже отчасти куче, да не ме е страх от кучета , да яздя (и да падам от, ама без да си счупя нещо, туй все пак е голяма работа, нали?) кон... В казармата за пръв (и предпоследен) път карах (и катастрофирах с) мотоциклет. Все едни таквиз много полезни за цивилния живот неща...
            Всъщност всичко изброено е доста ценно и ти завиждам. Освен за мотоциклета, аз пък само в казармата не карах (всъщност веднъж карах, старшината ми даде личната си етз-тка веднъж за кръгче).

            Ще добавя пояснение в изложението на темата.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: НА КАКВО ви научи казармата ?

              Впрочем "От теб се очаква да слушаш и да изпълняваш, не да разсъждаваш!" май ме научи да слушам и да разсъждавам повече, отколкото ме научиха в училище.

              Коментар


              • #8
                От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                Ооо, много неща научих в казармата. Ако започна да ги изброявам-ще стане утре.
                Но това е поради това, че всичко свързано с техниката, или нещо с което се гърми ми е интересно, и винаги съм се врял в ремонти и съм разпитвал знаещи хора за теорията.
                Отделно-каквото съм научил по емпиричен път.
                Например-с халосен патрон, и с шомпол втъкнат в цевта(с "топчето" към патрона) се пробива пътен знак, така, че шомпола пробива знака, и остава да стърчи наполовина преминал през ламарината. Което веднага ми дава още едно знание ако нямам патрони, само халосни, и трябва да гръмна някого.
                Научих се как се добива огън от трасиращ куршум( с цената на изгорен палец на дясната ръка, сериозно изгорен, ама нали-петле-всичко знам и мога...
                Научих се как работи трансмисията на Т-72, това което сега се обяснява по клипове в тубата, ама на малко хора им е интересно да ги гледат.
                Научих се да стрелям с оръдието и картечницата, нещо което няма да ми послужи за нищо в цивилния живот, но ако сега се кача в танка, и трябва да водя огън по враг-за по-малко от минута ще се сетя как се пускаше стабилизатора, и съм готов, стига да има боеприпаси и враг.
                Научих се да разчитам главно на себе си за неща за които много искам да се случат. Не, че преди съм мрънкал(с брата сами си събрахме почти 1000 лева по онези времена за да си купим касетофон), но в казармата разбрах, че за всичко в живота е така.
                Научих се, че с гаднярите не бива да се примиряваш. и ако им се опълчиш-може и да ядеш малко пердах, но после ще те уважават, ще те имат за сериозен човек, а оттам и по-леко преживяване на трудните времена.

                И още, и още...
                Гадното клише, че в казармата се ставало мъж не е чак такава пропагандна измислица.

                Да, има хора дето винаги са били над тези неща, за тях казармата е изгубено време, но дали те сега са мъже?.......
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #9
                  От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                  ..за триене Goblin
                  Последно редактирано от V.R.R.; 11-08-16, 22:33. Причина: Нее по темата
                  KX 450F 2008 HONDA CR-V 2000г 147к.с.

                  Коментар


                  • #10
                    От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    ....... Защото единствените, които казармата е научила на нещо, са циганчетата-трудоваци, а такива не мисля, че има много (ако изобщо) в този форум. Малкото българчета-трудоваци (каквито е по-вероятно да има тук), ако и попаднали там "по заслуги", в 100-те си процента са бивали на "скатана" служба, та въпреки и трудоваци - фактически на нищо не ги е научили собствено казармата.
                    Аз пък съм сигурен от дълъг собствен опит ,че в двете ти дълги изречения, има повече от две сериозни грешки. Ако колегите са откровени, темата ще го покаже.
                    Конкретно за трудоваците много може да обяснявам, но си е за друга тема.

                    Коментар


                    • #11
                      От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      ... ... ...
                      Коле, ето това е полезно, именно за това питах. Благодаря за което. Ти си контрапункт на моето "обучение".

                      За "ставането мъж" - това си е даденост. Изрично го оставям извън темата, защото то е от сферата на личната еволюция - казармата ти дава възможността да станеш мъж, но не те прави мъж. Ако решиш да си останеш лигльо - оставаш си. Отделно - конкретно при нас имаше поне едно момче което си казваше най-честно (и му вярвам) че казармата за него е загубено време. Беше учил от 8ми до 11ти клас в някакво каменоделско училище във Врачанско, на пансион, и си казваше най-честно че каквато дисциплина е научил там, какъвто гърч е видял, каквито чорапи и бельо е изпрал и каквото юркане е било там - нашето поделение в сравнение е било като пансион за благородни девици.

                      Всеки със своето си. Именно за това от самото начало залагам темата да е "техническа", а не "философска".
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                        Научих се да пиша,не че преди това не можех...назначиха ме за писар на "фазана" ....никога преди това не ми се е налагало да пиша толко...пък и след това!
                        Но поне мога да пиша доста красиво и бързо....
                        Научих се да разчитам на себе си...да стрелям...да карам камион....абе все пак научих нещо...!

                        Коментар


                        • #13
                          От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                          88-90,свръзки или така наречената "дълга мощност",първи набор без задължителната задръжка.Специалност телефонист,включва разпъване на жица за норматив,включващо окопаване на кабела в началото и края и осъществяване на телефонна свръзка с ТАП-77.За задобрелите се прилагаше и свръзка със уплътнителна уредба НП-10.Общо-взето не пропускахме учения,първи разполагахме жиците и последни се прибирахме в поделението.Електроника не научих(поне не там),също и със стрелбата съм зле.За две години мотаене имам гръмнати 12 патрона и метната една нападателна граната.Калашник(номер 1285),мога да разглобя и сглобя за норматив,и във никакъв случай няма да сбъркам звукът му,имам над 130 въоражени наряда.В казармата се научаваш да си екип със останалите и да не скатаваш,че после лошо ти се пише,общо-взето е това.Останалото е загубено време към 21 месеца,за три влизаш в час включая специалноста.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #14
                            От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                            Научих се да работя( ама вече съм забравил де) с НП 10 и НТП 15.Голяма файда.
                            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                            Коментар


                            • #15
                              От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                              Аз се обучих за мед. сестра. Не че го ползвам в цивилния, но знам доста работи, включително да правя инжекции.
                              А, карах и курсове за проф. шофьор, които не завършиха с изпит, а после КАТ не ги призна и предложи изпита да бъде за любители.
                              За пуцането, знаех си го отпреди, щото съм бил в кръжок "Военно дело" в пионерския. Там карахме и танкове, та съпернича на Кольо. Впрочем, имам награда 3 дни домашен за точна стрелба. Отново не практикувам.
                              Полу научих и скиорството, ама ми беше студено и не го практикувам.
                              Научих и как се бяга от работа. Докторът си тръгваше в 5, а аз в 5.15, та сме се засичали в трамвая.
                              Не е по темата, ама да си кажа: Незабравими спомени!
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X