Обява

Свий
Няма добавени обяви.

НА КАКВО ви научи казармата ?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: НА КАКВО ви научи казармата ?

    Какво ли най важното което ти трябва и в живота че не всичко що хвърчи се яде и че не всичко с пола се е-е Наскоро видях ужаса в очите на един младеж със забит в крака кърлеж . За две години на военно летище разбрах какво е да работиш с офицери които те уважават като човек и са готови да си разделят порциона с теб . ВВС както и другите технически родове войски нещата бяха поставени повече на професионална основа от колкото на уставите . Не напразно вървеше лафа че там където свършва устава започва ВВС .
    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    Развитието на технологиите също е направило доста неща неактуални. Например не мисля, че в днешно време бих имал полза от това, че бях факир да приемам морзови радиопредавания с висока скорост в сложни условия (силни смущения).
    До колкото първа цел на противника е да прекъсне комуникациите и съответно да наруши системата за управление модерните нови системи изискващи почти идеални условия за да работят едва ли ще са много полезни . Та най вероятно поне в началото ще се разчита пак на простичките и не искащи много неща средства за връзка . Системите за мобилна и сателитна връзка искат да работи една цяла система от базови станции като част от тях не са дори на наша територия и съответно не са под наш контрол . Късовълновата радиостанция и трябва само захранване и оператор . Връзката между две ТАПчета е практически неразрушима ВКШто и с клещи се реже трудно .
    Последно редактирано от sek.1; 12-08-16, 06:54.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #32
      От: НА КАКВО ви научи казармата ?

      ...на едно нещо - Дисциплина
      Въпреки , че бях в КЕЧ-а

      Коментар


      • #33
        От: НА КАКВО ви научи казармата ?

        Сега като се замисля, на нищо не ме научи казармата. 10 дни с лодка в шибано време ще те научат повече от 18 месеца в поделението в което попаднах. За боравенето с оръжие- ми само под леглото си сега имам патрони като за цялата рота. 9 изстрела за цялата казарма- даже не разбрах тоя Калашник как работи. Пълен таш.к! Ама имам 200 наряда... И те таш.к бяха.
        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

        Коментар


        • #34
          От: НА КАКВО ви научи казармата ?

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Връзката между две ТАПчета е практически неразрушима ВКШто и с клещи се реже трудно .
          И пощенски гълъб трудно се цели с нарезно оръжие, а по време на война на никой не му е до лов, та да го свали с ловджийско чифте. Сигурно и на циганите няма да им е до кражба на кабели, щото няма да има къде да ги пласират.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #35
            От: НА КАКВО ви научи казармата ?

            Гобли, давам линка от една друга тема където съм описал подробно: http://www.offroad-bulgaria.com/show...90#post2244090

            Иначе на кратко - научих се да стрелям с АК, ПК и купола на БТР. Също се научих и да прострелвам и поддържам тези три оръжия. Също работих няколко пъти с истински експлозиви. Два пъти при истински задачи. Значи не на полигон, ами за да се свърши нещо полезно. Сега обаче не бих имал особена увереност ако се наложи да боравя с детониращ шнур например. От казармата се научих и да се оправям с репартитори и разни операции с многочифтови кабели. Например да ги снаждам. Да заварявам някак си, да връзвам арматура и други прости строителни дейности.

            Умения, като ориентиране, бивакуване и други такива си ги имах от преди.

            Коментар


            • #36
              От: НА КАКВО ви научи казармата ?

              Аз се научих да оцелявам - две години на 2000 м. надморска височина .

              Коментар


              • #37
                От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                След 2000-та година, охранителни войски, после писар. 6 месеца.
                Научи ме да скатавам, и да намразя още повече държавата.
                Честно казано - тези умения може и да са много полезни в цивилния живот.
                Изстрелях пълнител и половина, хвърлих една граната, направихме 2-3 истински тактики. Това се учи за максимум седмица нормални условия. Нищо друго. Дори пагоните не помня всички.
                Или само положителни неща се допускат в темата? Актуална е, защото все по-усилено се говори за връщане на безумието "наборна служба".
                Първоначално публикуван от ezko
                - Че организирана, обучена и дисциплинирана група струва колкото пет пъти по-голяма тълпа най-малко (нагледен пример стари срещу млади войници)
                Дисцип е групата, дето стресира каторжниците. Чаталът на врата от държавата. Ако го нямаше - пусни 5 пъти повече новобранци срещу стари, пък да видиш друг резултат. Двигателят, мотивацията, дето движи всеки наборник в затворническата повинност - е СТРАХЪТ от още по-лоша затворническа повинност. Махаш наказателното преследване - и чак тогава може да видиш кой какъв е реално.
                Последно редактирано от Ivan Terziev; 12-08-16, 11:09.

                Коментар


                • #38
                  От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                  Първоначално публикуван от mi6emorkov Преглед на мнение
                  Аз се научих да оцелявам - две години на 2000 м. надморска височина .
                  Тежка задача. Тия близо 9 милиона население на Мексико сити са мутирали, в Денвър са си ненормални, туй го знаем, в Боливия компенсират с кока, а етиопците в Адис Абеба не са хора, а мамуне.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #39
                    От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                    Влезнах през 87-а и се уволних 89-а. 27 месеца на границата.

                    какво научих:
                    - да стрелям. С кльонката подготвяхме стрелбището на заставата за стрелби и съм изгърмял съндъци патрони за 27 месеца. Командира даваше да гърмим много.
                    - да търся по следа. Умея го и до днес и си тренирам в гората редовно. Същински индианец съм.
                    - че кучето е най-добрия приятел на човека. И както бе писано по-горе .. немската очарка е родена да бъде навън, а не в апартамент.
                    - породи любовта ми към радиостанциите.
                    - да оцелявам при тежки метеорологични условя без храна и вода в гората в разстояние на дни. Рекорда ми беше седем дни.
                    - да понасям продължително физическо натоварване и да оползотворявам пълноценно всяко възможно време за почивка с цел възстановяване на силите

                    Дали ще ми помогне всичко това, ако се случи нещо ли? Категорично ДА. Друг е въпроса, че вече не съм на 18-19 години, а съм на 48.
                    Последно редактирано от Жоро Танев; 12-08-16, 11:20. Причина: правопис
                    Георги Танев (0+)
                    Land Rover Discovery 1 300 TDi
                    Land Rover Club Bulgaria
                    0887 930 238, 0878 797 768

                    Коментар


                    • #40
                      От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                      7 месеца "тежкия полк" Шумен - куфар,
                      17 месеца началник полигонна команда на танков полигон Банево.
                      Отново не ме приеха "да следвам", записах ТМТ, за да нямам задръжка.
                      От 9 годишен благодарение на баща ми самостоятелно управлявах МПС, а правеняк /пак от баща ми/ количка с двигател от симсон карам от 3 годишен, но в казармата карах всичко, което беше налично и се движи вкл. РК1К. Учех /четях, слушах, питах/ всичко до което имах достъп. Знаех, че казармата е загубено време и затова се стараех максимално да извлека ползи като науча каквото мога и придобия практически умения губейки 2 от най-хубавите си години там.
                      Затова и стрелях със всичкото въоръжение което се появяваше на стрелбището. Разучавах всяко нещо до което имах достъп
                      Двете части на моето казармено убучение мног се различават и затова ще пиша по отделно

                      7 месеца "тежкия полк" Шумен - куфар:
                      научих, че ако си любознателен ще влезеш в очите на началството и на старите и ще те юркат за всичко, и старите ще те мислят за натегач;
                      че ако скатаваш достатъчно добре все някой ще свърши възложената ти работа;
                      че като се движиш към столовата трабвя да си в началото на колоната, а към работата и в боя-най-накрая;
                      че ако от теб нищо не става в цивилния живот става прекрасен фатмак в псевдо военния;
                      че ако крадеш в цивилизацията риска е голям, а в казармата-пренебрежим /не съм крал/;
                      че народа е тълпа, стадо и обича да бъде водено, без да знае на къде и командвано и ако "убиеш един, останалите ще умрат от страх";
                      че БА е пародия /още не бях гледал "Смотаняци"/ и ЛС и машините при тревога бавно трудно могат да излязат в дори и в непълен състав на зададения огневи рубеж;
                      че ученията започват с тревога 10 минути преди часа за ставане и се правят за да се залъже началството колко е боеспособна БА /не че началството вярва, но поне се прави че вярва/;
                      че есенното и пролетното ТО на машините не ги правят по-здрави и боеспособни с още един пласт боя в/у бронята и смазка по всички открити места, които се виждат отдалаче без навеждане от началството...

                      17 месеца началник полигонна команда на танков полигон Банево:
                      затвърдих наученото първите 7 месеца, добих рутина
                      направиха ме началник, заради пагона на младши сержант на 4-6 човека, като двама от тях бяха стари войници;
                      научих се да работя в екип, да разпрeдeлям задачите, да поемам отговорности, да преценявам възможностите на екипа и да отговарям за качеството на извършената работа;
                      усъвършенствах уменията си по ел. техника и електроника до ниво TTL=
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #41
                        От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                        Старшината ме "научи да работя" (както сам казваше), като редовно ме пращаше да мия кенефите.
                        Последно редактирано от p-pleven; 12-08-16, 11:49.
                        Публикувайте отговор

                        Коментар


                        • #42
                          От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                          Ще си позволя още един пост, въпреки че предният ми е подразнил някой.

                          Почти всичките ми по-близки познати са мислещи и можещи хора, и когато е ставало въпрос за казармата и културно-интелектуалният сблъсък който са преживели там, няколкостотин човека казват едно и също:
                          "В казармата първо те чанчат, после ти чанчиш, и се учиш да скатаваш."
                          По-кротките и интелигентни от тях казват, че никога не са чанчили, но абсолютно всички са се научили да "скатават".

                          Аз просто взех мерки за да нямам мнение от личен опит по подобни теми.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #43
                            От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                            В известен смисъл съм си още в казармата... та, наборната служба ме научи на комуникация с различни типажи, с които не съм общувал в цивилния живот, даде ми доста по-реален поглед върху цялата демография на страната. Също така се сдобих с полезния опит, кодиран в думата "скатаване" и който представлява смес от лъжи, кражби, изнудване, заблуда и тънка психология кога и по колко от всички съставки да използваш в конкретната ситуация с офицерите и сержантите за да стане на твоето. С останалите, които бяхме от другата страна на барикадата се научих да бъда до край честен и почтен, което на пръв поглед не дава добри резултати веднага, но после се оказва единствения начин да бъдеш позициониран добре в средата си.
                            После, когато станах офицер след няколко години извън армията имах възможноста да проследя последните 8-10 партиди от наборната войска.... Впечатлението ми от тези 2-3 хиляди човека в динамика е следното: Казармата, въпреки всичките и простотии и невъзможност да изгради боеспособни единици по начина си на работа им даде: Самостоятелност, разшири им кръгозора, създаден до момента единствено от семеен кръг и приятели, научи ги да уважават или поне да се съобразяват с нормативните уредби и законите на страната, научи ги на работа в екип, научи ги да се съобразяват с обществото при взимане на лични решения. Толкова накратко.

                            Коментар


                            • #44
                              От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                              Първоначално публикуван от gkesov Преглед на мнение
                              ...Казармата...даде: Самостоятелност, разшири им кръгозора, създаден до момента единствено от семеен кръг и приятели, научи ги да уважават или поне да се съобразяват с нормативните уредби и законите на страната, научи ги на работа в екип, научи ги да се съобразяват с обществото при взимане на лични решения. Толкова накратко.
                              Наистина ли го вярвате това?

                              Коментар


                              • #45
                                От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                                Определено, и до днес поддържам връзка с войниците, които са служили при мен.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X