Обява

Свий
Няма добавени обяви.

НА КАКВО ви научи казармата ?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: НА КАКВО ви научи казармата ?

    Служих в една рота с бившия служебен премиер...М.Р...Горе долу от тогава научих че казармата е "религия"...Казармата не ме е научила на нищо,но аз научих много от нея/все пак ми отне 27 месеца от живота/от26.09.1984 до 27.12.1986г.С въПросТ нияТ М.Р.само шест месеца,ама той замина посланик ,а язе останах да пазим комунизЪма...

    Коментар


    • #17
      От: НА КАКВО ви научи казармата ?

      Казармата ме научи на едно единствено нещо да правя от нищо нещо и продължавам да го правя вече 15 лета пак там!
      Христо Георгиев-0889022988
      Jeep Wrangler YJ 4.0l 1995г

      Коментар


      • #18
        От: НА КАКВО ви научи казармата ?

        Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
        ...защото примерно всеки обучен шофьор или механик де факто е придобил занаят, а освен това и някакви поне елементарни познания по каране извън пътищата. Това нито се импровизира, нито се учи за 24 часа (освен на чужд гръб). Всеки танкист може да закара верижна машина от точка А до точка Б. Това също не се импровизира. Всеки кашик който е изстрелял един сандък патрони може да е смъртоносен с калашник - и тъй нататък...
        Нали беше от казармата (или сам си нарушаваш собствените условия)? Практически 100% от бивалите шофьори в казармата, са били именно такива, защото са вече правоспособни преди това. Става въпрос за образование и елементарна практика. Ако приемем, че точно за практиката става въпрос (предоставени са им условия да я осъществят), то при положение, че сами са избрали това поприще като професия - дали пък в тези две години, така и така е нямало точно това да правят? Т. е. не е казармата факторът.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          От: НА КАКВО ви научи казармата ?

          Хайде подред:

          Главното, на което "учеше" казармата има малко общо с разпространените "екшън" розови сънища...а именно следното:
          - Да се изпълнява дадената заповед безпрекословно, бързо и точно и да се изисква и получава същото от подчинените. И беше показано нагледно защо през втората година.
          - Че физическото оцеляване не е "право", а още по-малко е гарантирано. А че е резултат на постоянна борба и че ще е така от сега нататък до загубване на борбата.
          - Че свободата и достойнството не могат да се купят, а само да се завоюват.
          - Че организирана, обучена и дисциплинирана група струва колкото пет пъти по-голяма тълпа най-малко (нагледен пример стари срещу млади войници)
          - Че пределите на човешката издръжливост при подходящи стимули и условия са твърде високи.

          Чисто "технически":
          - Разглобяване, сглобяване и чистене на АКМС
          - Правилно провеждане на форсиран марш по пресечен терен (Централен Балкан - 40км)
          - Окопаване (легнал, от коляно, прав, пълен профил) и маскировка на окоп
          - Бивакуване (палатка)
          - Готвене
          - Пълзене
          - Елементарен ръкопашен бой (право мушкане, отбиване, удар с приклад отстрани)
          - Защита от нападение със запалителни, бактериологични и бойни отровни в-ва

          Коментар


          • #20
            От: НА КАКВО ви научи казармата ?

            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
            ..
            Темата Е "На какво МЕ научи казармата":
            ...
            Трудно ще се намери човек служил, който ако е честен пред себе си да каже, че не е научил нищо в казармата.
            Просто няма как извън казармата и в казармата да е правил/знаел/можел едно и също.
            Дали се е научил да храни прасета, да мери с рулетка, да смята логаритми или да стреля с С-300, все нещо е научил.
            Не коментирам срока, начините, смисъла от повечето неща, условията при които се е случило,
            междуличностни отношения, идеологическа опаковка и т.н.

            Всъщност е доста важно с каква начална база знаене и можене човек е влязъл в казармата.

            та:
            89г. първият набор служил 18м. /голяма радост беше /
            Ако трябва да изброявам какво съм научил, то трябва да изброя всички предмети, които изучавахме в НШЗО-то специалност "туба",
            в които освен специалните /технически/ имаше и предмети свързани с военната психология, медицина и т.н.
            Камиони, трактори и преди това бях карал, БТР и МТЛБ + плуване с тях само там, стрелбата при "тубите" е малко,
            но изучаването на оръжейните системи - подробно и задължително,
            познания по първа помощ, защита от ОМП, много физическа култура.
            Много от нещата в определени моменти от последващите години са ми били полезни и съм доразвивал и доразвивам до сега.

            Коментар


            • #21
              От: НА КАКВО ви научи казармата ?

              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
              Нали беше от казармата (или сам си нарушаваш собствените условия)? Практически 100% от бивалите шофьори в казармата, са били именно такива, защото са вече правоспособни преди това. Става въпрос за образование и елементарна практика. Ако приемем, че точно за практиката става въпрос (предоставени са им условия да я осъществят), то при положение, че сами са избрали това поприще като професия - дали пък в тези две години, така и така е нямало точно това да правят? Т. е. не е казармата факторът.
              Не знам процентно как са стояли нещата с избора на поприще. Абсолютно си прав че сто процента от шофьорите в казармата бяха шофьори благодарение на курсове преди казармата (шофьорска школа ли беше ?), но отделно книжка за камион в ученическа възраст се взимаше и по "ученически" канали като УПК примерно (до време). Отделно в Бузема (почти) автоматично даваха до някое време книжка И за камион (освен за трактор).

              Мотивацията в огромен процент от случаите (поне в моето обкръжение) беше не толкова да станеш шофьор след казармата и да ти стане професия, колкото да си първа жичка с шофьорска (автомобилна) книжка около абитуриентския.

              Аз лично (а и 4/5 от момчетата в класа) избрах(ме) УПК тролейджия именно заради това - да "намажем" шофьорска книжка и рано, и гратис. До последния момент валяха обещания че край тролейбусната книжка Т гатегория ще ни дадат и за автомобил, понеже предишните години бяха давали, но в последния момент ОСО-то се разкандардиса, понеже шофьорските курсове вече бяха станали скъпички и чак толкова аванта не им се даваше. И май въпреки всичко от Т категорията приравняването към Б беше по-безболезнено, дори като си платиш за явяването на приравнителен. Но прочее - аз до последния момент толкова горях за книжка и за шофиране че бях готов и в школата да се запиша (за щастие чуждия ум надделя).

              Та - да, никой не е станал насила шофьор след като е постъпил в казармата, но все пак наученото от шофьорите там трудно се учеше другаде.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #22
                От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                В казармата се научаваш да си екип със останалите и да не скатаваш,че после лошо ти се пише,общо-взето е това.
                Аз се научих да контактувам с много прости и много глупави хора - не само (по правило) командири и старшини , но и набори и стари пушки, с някои от които дори се сприятелих, че и за цял живот, изобщо известно време бях привърженик на "Оптимистичната теория за нашия народ"... за което след години си получавах заслуженото - бях завличан от такива с пари, вкарван в някакви "схеми" и забъркван в неприятности, за малко да ме опандизят покрай "наборите" , нооооо пък се научих и да прощавам глупостите на такива (нали "две години сме служиле заедно") и да не ми пука особено. "Непукизмът" май се възпитава целенасочено в казармата - да не ти пука, че ще пльоснеш с дрехите в калта или ще нагазиш до шия със се шинела в ледена вода, че три дена вали дъжд на открито, а ти не си се прибирал под навес дори. Да не ти пука, че нещо ще се повреди (не само защото е "държавно"). Прочее и до ден днешен не ползвам чадър Като се учуди някой как така, отговарям: "А на тебе какво ще ти стане от дъжда - ще ти окапе / порасне косата?"
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #23
                  От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                  Научих се да возя. Че преди казармата се бях научил само да карам.
                  И до сега когато съм сам - карам, имам ли спътник - опитвам се да возя.

                  Коментар


                  • #24
                    От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                    Хмммм .... АК то го познавах доста добре и преди казармата (отбранителен многобой, спортна стрелба и ко.). В казармата понаучих танковете (Т-55 основно но и мъничко Т-72), благодарение на любопитството си научих и част от другото въоръжение (кашишките системи). Малко тактика, малко топография. После армията взе че сбърка и ме прати при империалистите на два пъти - веднъж на съвместно занятие и веднъж на обучение. Там научих много неща После пък аз взех и я пратих нея по дяволите (за благодарност) въпреки, че тя очакваше да остана кадър. А - научих се и да пия. И да скатавам. И да имитирам бурна дейност докато всъщност нищо не правя.
                    Последно редактирано от Mad Dog; 11-08-16, 23:26.
                    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                    No man left's behind !!!!

                    Коментар


                    • #25
                      От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                      Не знам процентно как са стояли нещата с избора на поприще. Абсолютно си прав че сто процента от шофьорите в казармата бяха шофьори благодарение на курсове преди казармата (шофьорска школа ли беше ?), но отделно книжка за камион в ученическа възраст се взимаше и по "ученически" канали като УПК примерно (до време). Отделно в Бузема (почти) автоматично даваха до някое време книжка И за камион (освен за трактор)...
                      Предказармените школи бяха с малък дял всъщност, шофьорските техникуми бяха десетки.

                      ПП
                      А УПК-то пък беше някакво недоразумение, аз например станах "Монтьор на ел. уреди и апарати, 5-ти разряд" - без въобще хабер да си нямам за подобна идея.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #26
                        От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                        Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                        Извинете за дългото ми отсъствие. Гледам, бая ферман сте написали, ама на мен ми спря тока. Предтавете си, с тока ми спря и нета... бамааму и ми се наложи да се заема с животоспасяващи мерки, вместо да пиша тук!
                        – Миииии, ний свещи имаме ли?
                        – Ми, ти нали купи преди 4-5 години бе?
                        – Къде е онова фенерче, дето от единия лев?
                        – Телефонът ми има 12 %, а трябва да говоря с Виктор и сестра ми! Теди къде ти е пауърбанката?
                        – Ми, в раницата ми е, ама аз от Церн не съм я зареждала. Сигурно няма нищо в нея.
                        – Трябва да се къпя!
                        – Убуу де, вода има.
                        – Е, на тъмно ли да се къпя?
                        – Как ще сготвим храната на Айра? Някакъв газов котлон имаше...
                        – Да, ама май е на тавана.
                        –.....
                        .....
                        Все неща, свързани И с тая тема, както и с много други подобни.
                        Това го взех от съседната тема, защото веднага ми се появи въпрос, адекватен към тази (и изобщо не разбрах логиката на Тропчо да е свързано с онази).
                        Та, въпросът де: Ти зимата на 1984-1985 год (само например) - не си ли я живял?
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #27
                          От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                          85-87 ВВ на МВР Нови Пазар
                          почнахме със строителни и довършителни работи, щото поделението не беше готово, а набора влязъл.....научих се да копая, да бъркам бетон, да бутам колички и да ............пуша, щото в почивката непушачите .......не почиваха
                          една година ме учиха да стрелям с калашник, картечница, гранатомет, драгунов.......... повечето занятия бяха милиционерски и жандармерийски неща: КПП, обезвреждане на диверсанти /терористи нямаше тогава/, заложници в сграда, автобус, самолет, ръкопашен бой, разпръскване на масови безредици..... патрули в гората, в града заедно с НМ и т.н. е, имаше и разни кашишки изпълнения като атаки и отбрани, но повечето си беше другото.
                          после взводния реши да се оттърве и ми направи голямо добро, та ме прати в кучкарската школа в Берковица и там разбрах що Гагич ги споменава ГВ с толкова топло чувство
                          като чисто битови навици придобих: да си оправям леглото, да пера, да се къпя със студена вода, да заспивам навсякъде и с "кофража", да ям всичко и то за минути, да беля картофи, да мия стотици чинии със студена вода, търкане на мозайки и сапунки,..... много столичани например се научиха да цепят дърва и да палят печки /аз си го знаех това/
                          Най-важното, което научих в Берковица и затвърдих втората година: Овчарките, в частност немските, НЕ СА апартаментни кучета и още ме е яд и става жал, като гледам как мъчат животинчетата.
                          ________________________________________________
                          Subaru OUTBACK 2,5
                          Hyundai TUCSON 2.0

                          Коментар


                          • #28
                            От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                            Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                            ...
                            - Каквото "техническо" съм научил го научих още в гимназията в час по военно, както и на военното обучение от училище.
                            ...
                            И аз така.
                            Само че и още нещо, много по-важно за мен.

                            Тогава разбрах, че ще имам проблем в казармата, и ако влезна, до няколко месеца ще съм в дисципа в Плевен, което си виждане затвърдих на военното в Маджаре.
                            Освободих се от лагера, но класната ми, която беше дясната ръка на директорката в елитна столична гимназия, и на която излизаха киселини като ме видеше, отдели доста време да обясни на всички от които зависеше, че въпреки решението на училищният лекар, трябва да отида.
                            В лагера бях три дни, през които бях единственият от 7-800 човека, който не ставаше нито за физзарядка, нито ходех на занятия, като некви запасняци с пяна на уста ми обясняваха, че "утре ше изтъркам плаца".
                            Естествено не стана.
                            На четвътрия си тръгнах.

                            Това, което разбрах на военното и следствие на това, което ми казаха служили приятели, което е същото, което казва и davc

                            ...
                            Защото единствените, които казармата е научила на нещо, са циганчетата-трудоваци, а такива не мисля, че има много (ако изобщо) в този форум. Малкото българчета-трудоваци (каквито е по-вероятно да има тук), ако и попаднали там "по заслуги", в 100-те си процента са бивали на "скатана" служба, та въпреки и трудоваци - фактически на нищо не ги е научили собствено казармата.
                            е, че цената за това което искаш няма значение,
                            особено ако и ще си спестиш проблеми.

                            P.S. Предполагам, че ако прецениш, че не е по темата ще го махнеш.

                            P.P.S. Каменоделското училище се намира в Кунино, и е единсвеното в България.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #29
                              От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                              Гоблин,така както си формулирал условието , убиваш целия КЕФ от темата!Винаги съм считал , че казармата е живота за 20 години , синтезиран в 1,5.Сиреч житейска мъдрост научена бързо и .....трудно.А иначе:

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              Нали беше от казармата (или сам си нарушаваш собствените условия)? Практически 100% от бивалите шофьори в казармата, са били именно такива, защото са вече правоспособни преди това.
                              davc,има един стар шАфИорски лаф-"книжка кола не кара".Четири години съм учил ДВГ(В.Пик) , от техникума излязох с кат.С , но се научих да КАРАМ камион(16тонен МАЗ 500 М-цистерна) именно в казармата.Факт е , че ме научиха....ама не военните,а....Пацо(набор с огромен за годините си стаж).Той ми преподаде висшия пилотаж който на шоф.курсове даже и не беше споменаван-например как с двата крака да натискаш и трите педала и защо и още много други неща които ползвам и до днес.

                              Напълно и на 100% обучен КЗ(керосино заправчик).Ако там в небето летяха два МиГ-23 заслугата беше моя и единствено моя.Без мен тези самолети оставаха на земята.Такива кадри в базата бяхме петима(всичко на всичко и всичките наборни).Крайно недостатъчни ама колкото-толкова.Сигурен съм , че един 10 минутен опреснителен курс ще ми е достатъчен и захапвам на "старта"(повечето неща ги помня и без опреснителния)-така де,правил съм го над 1000(грубо) пъти(иначе имам един пълнител на стрелбището и то защото съм нахален....иначе ....щатните 12).

                              Научих се да изчуквам,китосвам и да боядисвам автомобилни ламарини(на сравнително прилично ниво).То си вървеше успоредно с обучението по шофиране.

                              Научих доста технически подробности по механиката на камионите.

                              Научих се да боравя безопасно с огнестрелно оръжие-ама то май важи за всички.

                              Научих се на доста пинизи за оцеляване в дивата природа-например , че не трябва де се спи на бетон или , че не трябва да се спи с мокри дрехи или ...или...или...още стотици неща.Тия умения са ми доста полезни в ендурото.

                              Абе научих се на доста неща , повечето от които не са ми полезни в цивилния живот ама все пак си беше армия и си трябваха неща които са важни ако си военен.

                              - Би ли имало приложение наученото при евентуално спичане на ситуацията в страната до ниво мобилизация и военни действия.
                              Абсолютно,на 100% стига да ме мобилизират като КЗ при конвенционална война,което е слабо вероятно като се има предвид , че последните три месеца ги изкарах в ОХР(заради примерно поведение) и май съм със съответния за охаец ВОС.

                              - Мислите ли че наученото тогава в казармата може да се научи днес, примерно в интензивни курсове, подготовка и прочее. Ако да - трябва ли да му се посветят две години служба, или може и за по-малко време.
                              Абсолютно НЕ! Писал съм го и друг път,ще го напиша пак-армията не дава набор от знанията.Армията(във формат 1-1,5-2години) дава РУТИНА!!!Когато нещата се сговнясат , много бързо забравяш всичко което знаеш.Единственото което те спасява е рутината(да правиш нещата по правилния начин без да се налага да мислиш).А това не става в швейцарския формат(през отпуската или през уикенда).

                              ПП.Забравих може би най-важното-под.32010,Първа изтребителна авиобаза-с.Доброславци , 29 Май 1995-28 Септември 1996(ебаси още го помня).
                              Последно редактирано от ЕМО; 12-08-16, 01:20.
                              Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                              "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                              Джон Кенеди

                              Коментар


                              • #30
                                От: НА КАКВО ви научи казармата ?

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Тази тема струва ми се (абе направо съм сигурен), няма много-много потенциал за развитие. А при спазване на така изложените условия - определено. ...
                                Общо взето съм склонен да се съглася с това.

                                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                                Именно това се опитвам да установя. ....
                                Според мен, по-важните неща са тези, които си изключил в първия пост. Иначе, конкретни знания и умения, придобити в казармата и намиращи "и до ден днешен" приложение в цивилния живот, трудно можеш да търсиш извън някои чисто технически (шофьори, механици, ремонт на радио-електронно оборудване и т.п.). На армията не й е работата да подготвя хора за "цивилизацията".

                                Нещата много зависят от конкретната специалност и място на служба. Повече умения и практически навици за използване на оръжие се придобиваха най-вече в бойните първоешелонни поделения в крайграничните райони, където са и стреляли до побъркване и то пак определени специалности - кашици, артилерия, танкисти. Другаде или други специалности може и да не са помирисвали АК, освен при носене на караулна служба. Тактика и т.п. едва ли биха били приложими в днешно време, защото подготовката, която се водеше, беше при съвършено други предпоставки, за съвсем друг тип бойни действия, които днес е малко вероятно да бъдат актуални. Изключение вероятно са малкото на брой служили в спецчасти.

                                Развитието на технологиите също е направило доста неща неактуални. Например не мисля, че в днешно време бих имал полза от това, че бях факир да приемам морзови радиопредавания с висока скорост в сложни условия (силни смущения).

                                Присъединявам се към споменатото по-горе, че едно от важните неща във военното обучение е създаването на рутина, довеждането на действията до автоматизъм, на подсъзнателно ниво. Т.е., в нормалния случай можеш да научиш за сравнително кратко време някой да стреля прилично на стрелбище или да приема радиосъобщения в кабинета. Въпросът е да го докараш дотам, че да може да върши същите неща на нужното ниво и когато е скапан от умора, недоспал, в условия на силен стрес и страх за здравето и живота. За това си трябва редовен "чанч" ...
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X