Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл за проблем с почва и райграс

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дайте акъл за проблем с почва и райграс

    Здравейте,

    Преди години засадихме райграс в двора, където почвата е предимно глинеста. След първоначалното прекопаване и засяване на райграса, тревата поникна и всички доволни. Но след известно време почвата се уплътни много. Като разгледах внимателно, видях корените на тревата да растат хоризонтално, т.е. почти липсват вертикални коренчета. Резултатът е "плешиви" изсъхнали петна и при опит да събера изсъхналата трева с търмък, излиза и все още зелената.
    Какво може да се направи и има ли начин да направя съществуващата почва "по-лека" или рохкава?
    Благодаря предварително за съветите.
    LZ1AIV

  • #2
    От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

    Пясък. Голям камион и разстилане по целия двор до изравняване. Поне 2 см слой. После хвърляне наново трева. След време ще стане стадион.

    Коментар


    • #3
      От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

      Мисля си почти същото, но вече съм слагал пясък (може би не достатъчно) и сега ме посъветваха да го направя с перлит. Оказа се, че има агроперлит, който май се ползва с такава цел.
      LZ1AIV

      Коментар


      • #4
        От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

        Много по-добър ефект ще има ако сложиш прегорял оборски тор. По възможност пресят, но да се сее такова количество си е утрепия, та може и само добре надробен-с мотофреза, с мотика, с циганин, каквото имаш под ръка. По цялата площ трябва да се насипе на дебелина около 10 см, това наесен преди оране. Изораваш на 20-25 см(малките японскии китайски трактори не могат на такава дълбочина, търси нещо по-яко-Болгар, ЮМЗ или нешо по-съвременно, но с мощност поне 50 коня, и подходящ плуг. Ореш през Октомври-Ноември, и Март-Април влизаш с култиватор.
        После по програмата за засаждане.

        Може да добавиш и перлит или пясък-ще има полза. но оборския тор "облагородява" почвата, той е най-добрият "подобрител" за бедни почви.
        е, в началото ще има плевели, в този тор има милиони плевелни семенца, но с косенето ще изчезнат.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #5
          От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          Много по-добър ефект ще има ако сложиш прегорял оборски тор. По възможност пресят, но да се сее такова количество си е утрепия, та може и само добре надробен-с мотофреза, с мотика, с циганин, каквото имаш под ръка. По цялата площ трябва да се насипе на дебелина около 10 см, това наесен преди оране. Изораваш на 20-25 см(малките японскии китайски трактори не могат на такава дълбочина, търси нещо по-яко-Болгар, ЮМЗ или нешо по-съвременно, но с мощност поне 50 коня, и подходящ плуг. Ореш през Октомври-Ноември, и Март-Април влизаш с култиватор.
          После по програмата за засаждане.

          Може да добавиш и перлит или пясък-ще има полза. но оборския тор "облагородява" почвата, той е най-добрият "подобрител" за бедни почви.
          е, в началото ще има плевели, в този тор има милиони плевелни семенца, но с косенето ще изчезнат.
          Това е най-бързият и лесен начин да унищожиш райграса за винаги.
          Направих тая гимнастика преди 12-13 години, и от тогава имам само ливада с каквото се сетиш, но не и красива морава с райграс.
          Понеже натрупах доста опит, ще ти кажа, че най-бързо и качествено става с ЧИМОВЕ, другото е лотария.
          Разкопай или изори, и после не се скъпи, ами си купи чимове от производител.
          Ефекта е поразителен и мигновен.

          Коментар


          • #6
            От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

            Да, ама ти поливаш с минерална !
            подаръци за мъже от FACOM
            промоция на читави инструменти

            и на хоби такива

            тел. О879 Ч8Ч 2З5

            Коментар


            • #7
              От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

              Не се @бавайте, проблем си е, а и благоверната чака решение....
              LZ1AIV

              Коментар


              • #8
                От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                Първоначално публикуван от Chinela Преглед на мнение
                Това е най-бързият и лесен начин да унищожиш райграса за винаги.
                Направих тая гимнастика преди 12-13 години, и от тогава имам само ливада с каквото се сетиш, но не и красива морава с райграс.
                Понеже натрупах доста опит, ще ти кажа, че най-бързо и качествено става с ЧИМОВЕ, другото е лотария.
                Разкопай или изори, и после не се скъпи, ами си купи чимове от производител.
                Ефекта е поразителен и мигновен.
                Да... а ако двора е голям и ефекта за джоба е поразителен.
                Слушай колега и аз бях скептичен към пясъка. В моя двор нямаше грам трева, само трънаци и неподдържано беше като купих вилата. Виках няколко фирми първоначално и ми обявиха едни пари... мани. Накрая викнах едни, които полагат настилка за стадиони, даже човека се връщаше от някакъв сериозен обект. Дойде огледа и ми каза съвсем честно какво да направя, за да не си давам парите за нещо, което мога и сам да свърша.Сподели,че това с пясъка си е утвърдена професионална технология и навсякъде по света така се прави, включително и на професионалните игрища. Има ли проблем с пропускливостта на почвата се внася пясък. С веремето той сляга в нея и подобрява положението. След като го послушах първоначално се оплаших. Беше станало бетер плаж... чак ми се плачеше и мислех, че никога няма да имам истинска трева. Само след 3м. резултата беше това:
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13942342_1773713199577615_1791449846_n.jpg
Прегледи:1
Размер:108.8 КБ
ID:5722550
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13942342_1773713199577615_1791449846_n.jpg
Прегледи:1
Размер:108.8 КБ
ID:5722550
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13942741_1773713186244283_1847396621_n.jpg
Прегледи:1
Размер:124.5 КБ
ID:5722549
                На последната снимка резултата е няколко години по-късно, като никога не съм хвърлял никаква тор и дори в най-голямата жега жълтите петна не са кой знае колко много. Да не говорим, че тука е окосена на минимума и просто си личи.

                Коментар


                • #9
                  От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                  Първоначално публикуван от Борислав Ангелов (fnqkhhhzzz) Преглед на мнение
                  Да... а ако двора е голям и ефекта за джоба е поразителен. ......
                  Ако двора е голям, цената за квадрат пада до 7лв с монтажа.
                  Но не отричам и това с пясъка, единствено предупреждавам, че за райграс, оборската тор е СМЪРТ.
                  В нея се съдържат семена от най-упоритите плевели и диворастящи треви, които после, с нищо не можеш да отстраниш.
                  Само за един сезон превземат всичко и после връщане назад няма.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                    Първоначално публикуван от Chinela Преглед на мнение
                    Ако двора е голям, цената за квадрат пада до 7лв с монтажа.
                    Но не отричам и това с пясъка, единствено предупреждавам, че за райграс, оборската тор е СМЪРТ.
                    В нея се съдържат семена от най-упоритите плевели и диворастящи треви, които после, с нищо не можеш да отстраниш.
                    Само за един сезон превземат всичко и после връщане назад няма.
                    ХаПслютно правилно. Аз докато не взех Германска пръст в чували по 50 литра, мамата ми се такова.
                    От бау мяу, де.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                      Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                      Да, ама ти поливаш с минерална !
                      Използвам само и единствено подпочвени дренажни води!
                      Събирам водата от дренажите на сградите и лятото проблем с поливната система нямам.
                      Дори и да искам да поливам с вода от мрежата, точно тогава няма, нито дебит, нито налягане.

                      Ето и резервоарите които грижливо съм закопал под тревата, така че Майсторе, Sorry.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20130619_125612.jpg
Прегледи:1
Размер:451.0 КБ
ID:5722552

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                        По- тъп и кекав бурен от райграса няма. Вариантът наЧинела е номер1 и после подходящите за конкретните условия тревни смески.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                          Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                          По- тъп и кекав бурен от райграса няма. Вариантът наЧинела е номер1 и после подходящите за конкретните условия тревни смески.

                          Нима не знаеш как се прави английска морава?
                          сееш, поливаш, косиш .... и така някъде към 400 години - и готово.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                            Това за оборския тор и райграса не го знаех, извинявам се за подвеждането.
                            Ма щото нали се праскам малко земеделец-за мен оборския тор е вся и всьо, обаче аз сея пшеница и слънчоглед, не райграс
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Това за оборския тор и райграса не го знаех, извинявам се за подвеждането.
                              Ма щото нали се праскам малко земеделец-за мен оборския тор е вся и всьо, обаче аз сея пшеница и слънчоглед, не райграс
                              Ми те пшеницата и слънчогледа са си по-голени бурени от наще си бурени. Просто растат доста по-бързо и ги карат да умиргат.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X