Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл за проблем с почва и райграс

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

    Първоначално публикуван от Борислав Ангелов (fnqkhhhzzz) Преглед на мнение
    Да... а ако двора е голям и ефекта за джоба е поразителен.
    Слушай колега и аз бях скептичен към пясъка. В моя двор нямаше грам трева, само трънаци и неподдържано беше като купих вилата. Виках няколко фирми първоначално и ми обявиха едни пари... мани. Накрая викнах едни, които полагат настилка за стадиони, даже човека се връщаше от някакъв сериозен обект. Дойде огледа и ми каза съвсем честно какво да направя, за да не си давам парите за нещо, което мога и сам да свърша.Сподели,че това с пясъка си е утвърдена професионална технология и навсякъде по света така се прави, включително и на професионалните игрища. Има ли проблем с пропускливостта на почвата се внася пясък. С веремето той сляга в нея и подобрява положението. След като го послушах първоначално се оплаших. Беше станало бетер плаж... чак ми се плачеше и мислех, че никога няма да имам истинска трева....
    Доста авантюристично ми звучи това с пясъка, но сигурно ще се насоча към това решение. Първо обезтревявам, след това разкопавам, троша буците, сипвам 5см пясък, прекопавам отново за смесване и накрая още малко пясък.
    LZ1AIV

    Коментар


    • #17
      От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

      Гледай пясъка да влезе и в дълбочина, а не само на 5 см отгоре.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #18
        От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

        Тор от кокошките в кофа,разбъркано с вода е балсам за райграса,оборска тор мисля че ще го ликвидира.Не разбрах точно проблема на автора,вероятно не стига кислород,ако е това едни налъми с пирони и тъпчеш периодично
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #19
          От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

          Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
          ...Не разбрах точно проблема на автора,вероятно не стига кислород,ако е това едни налъми с пирони и тъпчеш периодично
          Толкова твърда е станала почвата (глинеста) въпреки поливането, че тревата пуска хоризонтални корени. и не се окоренява вертикално. Искам да я направя по-рохка.
          LZ1AIV

          Коментар


          • #20
            От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс



            Имах го тоя проблем с участък зад мен,но нямам снимка в момента,оправи се като почнах да я тъпча с джипа редовно,после пораснаха пауловниите и остана под сянка и няма проблем,всъщност в някой период имаше и доста пясък от строителни дейности точно на проблемното място
            Това е от миналата година,мисля също че хвърлих и две опаковки райграс на семе и пръст не много и се сгъсти.Малката пауловния сега е колкото тая над колата,та може и това да е помогнало в допълнение
            Последно редактирано от Roninn; 09-08-16, 22:18.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #21
              От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

              Някой горе колега каза за райграса, че е най-тъпия бурен. И е съвършено прав, не само райграса а всичките тревни смески са гола вода. Винаги боледуват жълтеят и имат какви ли не тъпи проблеми. Моя съвет е да не обезтревяваш а тревната смеска да си я нахвърляш върху естествената трева която ти расте в двора. Те ще си се смесят и ще стане неразличимо косейки го редовно, кое е райграс и кое не. Аз не съм разкопавал нищо. Директно изсипах камьона в средата на двора и разнесох пясъка във всички посоки с количка. Докато стана 2см. навсякъде. Нахвърлях 2 чувала немска тревна смеска отгоре и после валирах с валяк. Пясъка сам изчезна в почвата, просто не трябва да го тъпчеш известен период. Ако изровиш всичко рискуваш да имаш много петна после. При теб, обаче както описваш звучи прекалено глинесто, може наистина преди това да вертикулираш с нещо по-дълбоко, за да влезе пясъка надолу.

              Коментар


              • #22
                От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                Става въпрос за 30 м2. За 16 години са се образували неравности поради замръзването през зимата и съм убеден, че обръщането на един табан, почистването на почвата и изравняването са задължителни.
                LZ1AIV

                Коментар


                • #23
                  От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                  Имам "перфектна" глинеста черна почва в двора. За десетина години сях, поливах, косих, сипвах пясък и к.рец. Райграса отдавна се изроди с всевъзможни тревуляци, почвата като изсъхне лятото се пука сериозно, а като се напои с влага лепи по половин метър кал по обувките. 3-4 кубика пясък през годините, за около половин декар иде реч, нищо съществено не оправиха. Читавото решение го знам какво е, ма не ми се дават пари. Всичко на 5-10см вън и на ново с почва и засяване или чимове. Та за 30 квадрата не го мисли, няма да е много скъпо.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                    Точно щях да кажа, че за 30кв/м не си заслужава да правиш друго. Изкопавай и изхвърляй всичко и нова почва внеси.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                      Благодаря за споделеното. Ще пиша какво съм направил.
                      LZ1AIV

                      Коментар


                      • #26
                        От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                        Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
                        ... 3-4 кубика пясък през годините, за около половин декар иде реч ...
                        3-4 кубика на 500 кв. м., ще увеличат съдържанието на пясък в коренообитаемия 30 см-ов почвен слой с ~3%. Напълно нормално е да няма ефект.
                        Не мога да кажа колко трябва да е пясъка, за да има ефект, защото не знам каква точно е почвата.

                        Ако ти се занимава - вземаш почвена проба. Изсушаваш я. Претегляш примерно 1 кг. Накисваш я в дълбок съд с вода докато се разпадне/разтвори напълно и започваш промивка/декантиране, с цел да отделиш пясъка от глината и органичното вещество. Пясъка, като най-тежък се утаява най-бързо на дъното... досещаш се какво трябва да правиш. След като го промиеш, изсушаваш го и го претегляш.

                        Като знаеш приблизителния процент на пясъка си правиш сметка колко кубика да внесеш, за да го направиш поне 30-35% в коренообитаемия слой (условно 30 см.)

                        Това е "направи си сам" варианта.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                          Първоначално публикуван от Христо_Шн Преглед на мнение
                          3-4 кубика на 500 кв. м., ще увеличат съдържанието на пясък в коренообитаемия 30 см-ов почвен слой с ~3%. Напълно нормално е да няма ефект.
                          Не мога да кажа колко трябва да е пясъка, за да има ефект, защото не знам каква точно е почвата.

                          Ако ти се занимава - вземаш почвена проба. Изсушаваш я. Претегляш примерно 1 кг. Накисваш я в дълбок съд с вода докато се разпадне/разтвори напълно и започваш промивка/декантиране, с цел да отделиш пясъка от глината и органичното вещество. Пясъка, като най-тежък се утаява най-бързо на дъното... досещаш се какво трябва да правиш. След като го промиеш, изсушаваш го и го претегляш.

                          Като знаеш приблизителния процент на пясъка си правиш сметка колко кубика да внесеш, за да го направиш поне 30-35% в коренообитаемия слой (условно 30 см.)

                          Това е "направи си сам" варианта.

                          И аз благодаря за споделеното, но това със сигурност няма да го направя. Спомням си какъв зор беше този пясък да разхвърлям, какво остава за няколко пъти по толкова. А и за ефект се чака 1 зима да "влезе" пясъка в почвата. Поздрави.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                            Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                            .... не стига кислород,ако е това едни налъми с пирони и тъпчеш периодично
                            Ей тука изкара една бира от мен тамън се чудех как да го свърша това 😱 Аз на дворчето хвърлям по някое друго чувалче с почва за цветя от тия по 50 кг(бау м@кс или подобните му) Райграса иска яко поливане вечер,не поливайте през деня когато пече,че пожълтява...

                            Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

                            Коментар


                            • #29
                              От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                              Ми то всичко пожълтява ако се полива в жегата.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Дайте акъл за проблем с почва и райграс

                                Подобен ''ремонт'' на част от двора правих по миналата година, не беше трева ,а домати и като напълнех браздата вечерта на сутринта още имаше локвички после почна да лови мъх. Та ремонта протече така: Докарах 2 куб.м. песъчлива почва и хвърлих почти толкова мулч и компост, после фрезовах яко да се размеси всичко хубаво ,вече втора година няма грижи с това място 40-тина кв.м.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X