Обява

Свий
Няма добавени обяви.

2016 - Насам-натам

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: 2016 - Насам-натам

    Благодаря Боре! Малко незаслужено, ама ми е приятно

    Аз така, на час по лъжичка, ама пиша тогава, когато имам желание да гледам монитор, а след 9-10 часа на компа в офиса, обикновено не понасям повече облъчване...

    И така, по предния ми пост, бях качил един клип в тубата, пътя от строящия се кръст /сигурно вече е вдигнат/ до крепостта Красен. Ако на някой му се гледа






    А сега - нататък.

    След
    обилно падналия дъжд, размислите ми ме водеха до два сценария. Единия, да полудувам на някъде, с опция за самоспасяване, втория - познато трасе, от което лесно да се измъкна, ако изникне причина за това. Дилемата се саморазреши с настоятелното изискване на д'щрята за офроуд отново. План изникна веднага - малко кайма от магазина отсреща, всичко останало е в джипа по дифолт. Реших, че една лека разходка до Манзул с обяд на Хайдушкото кладенче, където и преди бях шетал, с опция - ако има време и желание - връх Бунай. Очертаваше се лежерна кратка разходка сред природата с барбекю, без особени емоции. Обаче, очакванията ми не се оправдаха, а се преизпълниха многократно Кратката разходка постепенно прерасна в страхотно пътуване, изключителни забележителности, панорамни красоти и... поради тези причини непланирано завръщане на фарове.
    Както бе предвидено, леката разходка започна с отбивката от Панагюрски колонии към хижа Павел Делирадев. Трасето до там, асфалта бе дръпнал още километър –два от миналата година, още 1-2 бяха трасирани и насипани. После стана познатия разбит пост-асфалтов и по-после черен и изровен път, чак до Конската поляна, където спряхме около половин час, да поберем къпини и малко малини. Къпини имаше много, но не бяха напълно узрели, малините бяха кът и сякаш бяха косени. Събрахме 2-3 чашки и потеглихме напред към Манзул. По пътя се нагледахме на добитък кравите не правеха впечатление с нищо, освен че са щастливи, но имаше теленца, сякаш рисувани от Дисни, с едни такива големи очи, иде ти да ги гушкаш, едни такива. Щерката даже запротестира, че не спирам, за да се снима с тях.




    Ми не спрях, затова са омазани, затова не се виждат изписаните им сини очи с големи мигли. Добре де, не са сини. По-нататък, вече на откритото, няколко десетки коне, в отделни стада, пръснати навсякъде из огромната поляна. Току на пътя ни очевидно тайфа младежи се гонеха, нападаха и защитаваха шумно, както играят децата в градината. Развяти гриви, къчове и цвилене, полюбувахме им се от разстояние, за радост на детето и най-вече поради предпазливостта на баща и, който никак нямаше желание да види конско копито да нагъва витарата...





    Подминахме и след малко бяхме вече на хайдушкото кладенче, за където бях предвидил престой с похапване.




    Там има и чудесна беседка за такива като нас, но предпочитах сега да няма покрив над главите ни. Дори и оставената от някой баница, не можеше да промени желанието и настроението ни. Пък, да не забравяме, имахме кайма, никак не е маловажно в случай на колебания.




    Свалих масата от таванния багажник, извадих един сгъваем стол, нямаше нужда от повече, че имаше страхотна пейка и жената почна салатата.




    До сами пейката, голямо огнище, пълно с въглени, но нали бе валяло... Нищо, мързела ме отказа да вадя барбекюто и въглищата, действах с пърлачката върху готовите въглени и въпреки влагата, след малко бяха готови за кулинарни цели. Щерката бе във възторг, всичко бе вкусно, водата от кладенчето най-сладката, бе тя едва сега разбирала какво е офроуда, то било страхотно

    Та тъкмо попривършвахме, когато уединението ни бе размътено от бус, който изсипа в непосредствена близост компания младежи, които, ако не беше надутата чалга, вероятно щях да помисля за мигранти. Това ни накара малко припряно да разтребим и да се натоварим, вместо да помедитираме още половин-един час блажено. Беше към 3 часа и твърде рано да поемем обратно, а до връх Бунай - към 10-на километра. Така че, поехме нататък за да го отметнем от списъка си, че му се каним от години. Пътя - горски и доста приятен, в сянката на гората за радост на непълнолетните /разбирай аз и дъщерята/ се намираше калчица, минаваха се рекички, а по едно време се отплеснах и подкарах по път, дето гармина не знаеше /и така към два километра, ама не ме върна в желаната посока, та се наложи да се връщам/. След още 2-3 километра, бяхме под връх Бунай. Страхотно. Извадих апарата, въпреки че цялата низина бе потънала в мараня.

    Вр. Стръмнонос от Бунай.




    Бунай вляво, Стръмнонос в дясно.




    Поехме към самия връх Бунай, където имаше комуникационна и метеорологична станции, с надеждата, да намеря по-добра позиция за снимка, така, че да хвана и равнината, далеч под нас. Разочарование, няма пряка видимост, а и самата станция е оградена с рехава бодлива тел. Пет метра вдясно от „вратата” на оградата, пред 3-4 метрова дупка в ограждението, в нас изпитателно се вглежда въоръжената охрана.

    -
    Драсти подхващам разговора аз - то е ясно, щом е оградено, не трябва да се влиза, ама искам да хвана в кадро низината...
    - Бе то миналата седмица хванах един такъв, да се катери по кулата, па и на бой налиташе, нямал съм право да го ограничавам, поглежда ме с подозрение охранителя.
    - А, отвръщам, аз на бой не налитам, най-много да насъскам жената, ма не съм чак толкова враждебно настроен.

    Усмивките стопяват остатъците от бодливата тел, ограждаща станцията, човека охотно ми обяснява от къде какво мога да снимам. От самата станция надолу, низината пак не се виждаше, на пътя и стоеше връх Стръмнонос. Само от него можем да погледнем и видим равнината, каза човека. Взехме да си говорим за джипки и интересни места наоколо...

    - Предното ми дежурство, като се изсипаха 30-на джипа от гората, ама едни такива страшни, в чудо се видях, какво да правя.

    Веднага се светнах, RFC е минало тъдява, почти си го представях охранителя да заляга и отбранява обекта от прииждащите бойни машини .
    Последно, попитах от къде е най-добре да продължим, с идея да излезем към Стрелча или Копривщица. Към Стръмнонос се виждаше добре очертан черен път, и полюбопитствах дали ако продължим нататък, спускайки се от него на изток, няма да излезем на верния път. Оказа се, че това, което виждам не е път, а противопожарна полоса /хубу де, ма то си е като път, минал булдозер и заравнил, премахвайки растителността така, че да препятства разпространението на пожари/. От Стръмнонос някога можело да се спусне джип, но вече не било никак препоръчително, поради свличания и пропадания. Звучеше интригуващо, ама бях с багаж, който ахкаше и шумно преглъщаше при локвичките, камо ли при по-силен съспенс. Оставаше другата опция да продължа на изток по черния път в подножието на Бунай, след километър и половина, на разклона да поема вляво, т.е. на север по по-добре очертания път и ще изляза пред Копривщица. По другия път, със сигурност щял съм да се омотам. Сбогувахме се и хукнахме към Стръмнонос.

    Връх Бунай от Стръмнонос. Вдясно, каменни струпвания събудиха любопитството ми, задължително ще ги проверим, и без това пътя ни продължаваше близо до тях.




    Източната част на Стръмнонос, също бе увенчана със скална грамада:





    По-близък план, мхм, фосил на Хищника, може и да е ловувал преди време тук, предатора му неден.




    Поглед на юг, към низината и Стрелча, въпреки маранята, в далечината се синееха Родопите.




    Отправих се към скалната грамада, за да я огледам от близо и прехълцах. Това си беше тракийско светилище, а камъните бяха разположени като бойници на защитна кула:







    От тук, ясно и отчетливо се виждаше връх Вълк, на 9 километра източно по права линия. Утре вдругиден, смятам да закарам дамите си и там.




    В близост, вероятно някога е имало и постройки, знам ли.




    Вече е почти шест часа, слънчевите лъчи бият косо, пробивайки си път през облаците. Хвърляме последен поглед и се приготвяме да бием пътя към Панагюрище през Стрелча.




    Апропо, това е противопожарната полоса, по която дойдохме.




    Приближаваме се до първата скална грамада, намираща се досами просеката.





    Качвайки се по могилата нагоре, опа, позната картинка:




    В подножието са пръснати камъни, с характерната за тракийските скални светилища форма на три и четирилистник.







    А също и такива, които са в някакъв стадий на „цепене”.




    Носорог




    А най отгоре, естествено - жертвени ямки.




    Поглед от могилата, долу се виждат други подобни каменни могили:




    Направих аналогия със Скумсале, което е на няколко километра южно от тук. Скумсале обаче, не ми направи толкова голямо впечатление, едно че е пръснато в гората, второ самите каменни пирамиди изглеждаха като природен феномен, където древните са издълбали жертвени ямки. Тук скалните късове бяха подреждани с прецизност, образувайки камери и скални процепи, покрити с каменна плоча, като долмен.
    Върха на могилата, процепа и жертвените ямки.










    И поглед отстрани. В центъра на кадъра се виждат скални късове с вертикални страни, килнати като плочки на домино. Напомнят за скалния часовник при Бегликташ, но това няма да е последната аналогия с известното светилище край Ропотамо. Скалната могила, която по-горе показах в снимки е малко вдясно и горе от центъра на кадъра.




    По-голяма.

    От там се пренесохме на следващата скална пирамида:




    Съвсем наблизо, побит камък, като слънчева стела




    Под определен ъгъл, могилата и стелата приличаха на седнал човек, вперил поглед на юг, към долината.




    Естествено, покатервам се отгоре на пирамидата и естествено намирам познатите ямки.




    На няколко места са, дори имат различни форми:







    Триъгълна обаче, досега не бях виждал







    Стелата се оказа съставена от няколко камъка.







    ...и познатите „накъдрени камъни”:







    Преместваме се към следващата скална група, където от огромния камък е отцепена прецизно голяма плоча.




    Излишно е да казвам, че в пролуката яко беше ровено.




    Поглед на 90 градуса, я, камъка е цепен и от другата си страна




    И още 90 градуса





    Малко общи планове на околните пирамиди:







    Даже и панорама:



    Пълноразмерна

    И следващата по реда си:




    Тя беше много, много интересна. Представлява комплекс от каменни блокове, като малък Бегликташ.




    ..огромен камък, поставен в баланс и лежащ на две точки:







    ...образува проход /или проходило/:




    ...и мини лабиринт:




    Каквото може да се види от този ракурс:




    Но
    още по-интересно е след смяна на позицията за снимане. Другия камък е като глава, взираща се в небето:




    Под нея, цепнато и търкулнато камъче:




    Бая камъче, тва е жената, не д’щрята.




    И отново общ план:




    ...даже два:




    ..че и три:





    Наближава седем часа, чака ни път към дома и е крайно време да се позабързаме, още повече, че не познавам местността и пътищата. Деня бе прекрасен и се чувствах много удовлетворен, най-вече заради този комплекс от скални светилища, за който въобще не бях чувал, че съществува. Нямах и ни най-малка представа, че днешната разходка въобще не е към края си и ни чакат още изненади.
    Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

    www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

    Коментар


    • #32
      От: 2016 - Насам-натам

      Много добър пътепис. Личи подчертан интерес към тракийското. Цялата Средна гора е била обитавана, като в този район (копришката мера), най-сериозните обекти са малко по-наизток и юг. Другият път (ако не си ходил, разбира се), обиколи около Меде дере, Кемера и Смиловене.
      Само този връх "Стръмнонос" откъде го "измисли". Върхът е Стръмнос, в етимологията няма нищо от нос, а е от стръмност, с "изядено" т накрая.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #33
        От: 2016 - Насам-натам

        И в Рила имаме такива камъни Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка1895.jpg
Прегледи:1
Размер:158.1 КБ
ID:5729119...може да дойдеш и насам , да провериш дали е било тракийско светилище.
        На нас клиренс ни трябва , не скорост

        Коментар


        • #34
          От: 2016 - Насам-натам

          Благодаря ти за съдържателния, весел, онагледен пътепис!
          Suzuki Jimny, 1.3, 2009

          Коментар


          • #35
            От: 2016 - Насам-натам

            Благодаря ви колеги.

            @ALDR: Много ми се катери Рила, но е национален парк, а аз гледам да не газя в такива. Но за конкретни идеи за догодина, може и да се опитам да досаждам с въпроси на лични

            @DAVC: Тарафа на изток от Стрелча до Хисаря съм го шетал многократно, вероятно не си попадал на примерно – миналогодишния ми пътепис. Аз едва тази година разбрах, и то именно от охраната на станцията на Бунай, че имало асфалтиран път от Копривщица до Барикадите, все по черно съм я докарвал до там /въпреки, че съм слизал на този път, от вр. Богдан към Пересатица, ама не съм знаел на къде води /. Колкото до СтръмНонос – измислил съм „Н”-то. Дали така съм го чул от охраната /сефте го чух, не като Буная или Вълк или Братия/ или така съм го апроксимирал по Гармина, не мога да твърдя. Но, в ОФРМ, Уикимапия, а и в нета върха е СтръмОнос. А щом Гугъл така казва, кой съм аз, че да споря...



            Та докъде бях стигнал, а, бях тръгнал да се прибирам. Поех на изток, както беше казал охранителя, но като стигнах разклона, на който трябваше да отбия вляво по добре видимия път, спрях и се загледах в навигацията. Левия път значително заобикаляше, направо правеше едно огромно П, другия сечеше директно и бе към 3 километра. Да се омотам, омотам, за три километра колко да се омотам? Продължих по него. След по-малко от километър, мернах хълм вдясно, който ме накара да набия спирачките.



            Колебанието ми трая около 5-6 секунди и обърнах обратно, за да търся достъп, понеже бях мернал нещо като отбивка. Не си представяйте отбивка, като друг път, просто знаете как черните пътища малко се вдълбават от околния терен, правещи нещо като бордюр 5-10см от пръст и растителност. Е, бордюра бе нарушен, на ширина колкото за джип, та реших да се върна да го проверя. Оказа се полоса, минал е багер, както за противопожарните полоси, но отдавна – папратите по нея бяха по около половин метър, докато околните бяха почти с човешки ръст. Внимателно нагазих с джипа през папратите, че имам лоши спомени от тая растителност под Богдан, ако не аз, то левия ми праг, който още зее. И така – докъдето можеше, а това беше да се изравня с хълма от високата му част, на около 50-60 метра от него. Дамското съсловие категорично отказа да си пробива път през 50-те метра джунгла и реши да остане в джипката на припек, под силните лъчи на отиващото си слънце. Аз чинно обещах да не се бавя повече от 5-10 минути и с мъка се измъкнах от джипа, щото от двете страни – папрати и драки с човешки бой. Да, обаче веднага след това – пътечка, 20-30 санта през папратите, чак се засилих по нанадолнището, за да видя това:



            Да, ама това го снимах от по-после. Тогава само го видях, излизайки от папратите и дори не го видях, защото се случи нещо. В момента, в който излязох от гъсталака, от камъка нещо огромно изпляска два пъти, аз вдигнах поглед вероятно след първия плясък и съвсем същисан видях Царски орел, отлитащ от там. Огромно е това пернато, той падаше няколко метра, докато правеше тия два-три размаха, чието пляскане чух и първата ми мисла беше – дали може да се вдигне и излети тоя огромен звяр??? Втората мисъл, когато вече набра височина и взе да се рее – баси, тва ако ме гепи, ша ма отнесе, ма не знам накъде. Не съм виждал толкова голяма птица никъде, камо ли на свобода. Кацнала, би стигала до гърдите ми, а размаха на крилете – над моя ръст. Толкова бях изненадан, че дорде включа апарата, снимам, махна капачката и търся в небето отлитащия великан и отново снимам, снимах една точка в небето. Ама и не бях подготвен за това, на апарата бе фишката, ако бях завинтил дългофокусен, щях да имам някакъв шанс.
            Те орлите харесват такива камъни за гнездене, та си имах едно наум, да не смутя евентуални гарджета, че не ми се мислеше какво да правя, ако татко им се върне. Развъртях се с апарата наоколо. Влизайки сред външния каменен венец, бе това в земята:






            Аха, някой е ровил, за да види какво има под пробития камък, ама не е доровил. Дупката, към 10 см диаметър, идеална и много дълбока. Не бях виждал нещо подобно, можех само да гадая. После щеше да ми светне, сега припряно обикалях и щраках, че жените сигурно се бяха опекли добре още на третата минута.



            Мда, пак каменни баланси, процепи и сцепени огромни камъни.



            И яко ровене под камъните.












            Я да се покатеря на отгоре... не е изненада:




            Снимка на „Основния камък” вижте как виси и забележете формата му:







            Бе това си е птица... мисля си аз, не случайно орела е кацнал тук.

            После се обръщам кръгом, трябва да се изнасям на бегом към джипа /горния ляв ъгъл, малкото бяло петно/, за да не бъда ритуално поднесен в жертва на тракийските божества от страна на моите вещички, пардон, жреци:



            ...и тогава ми направиха впечатление тия камъни, с тези издълбани резки.



            Чак сега ми светна. Свредели, взрив, сцепен камък. Кой, кога, защо... после и отвора в яйцевидния камък, аха, сигурно затова е направена просеката, за да докарат екипировката. В такива случаи ме обхваща безсилен яд, как нещо, създадено от хора, за чиято цивилизация, интелект и сили и понятие си нямаме, нещо просъществувало хилядолетия, може да бъде ей така, гръмнато, унищожено, заличено. А какво е било, поне да има снимки, скици, нещо. Такъв яд ме е обхващал на Перперикон - за отнесения саркофаг, във вила Армира – за изнесените и продадени бюстове и безследно изчезналата в София мозайка на Горгона-Медуза, на хижа Барикадите - за разрушеното светилище, може би и на много други места. Както и да е, препуснах към джипа, сега гледайки ексифа на снимките, побрал съм се точно в обещаните 10 минути. Мятам се в колата доволен, а дамите вътре, пълен гипс. М? Ами, през отворените прозорци нахлули щръклици, ония с големите зелени очи, дето не са за гледане. Паля, тръгвам, минава седем и петнайсе, искам да се прибирам по светло, вие с мухи ме занимавате, баси. Връщам се на черния път и напред, трябва да минем още два километра и сме на асфалта, успокоявам д’щрята. След километър пътя почва да се разклонява, поемам вляво. След малко – пропадане, ресто назад, поемам направо. Опа, пак пропадане, ще го минем, онова беше по-грозно, няма да се връщаме, опа, пътя свърши в нищото, връщаме се все пак. ОмОтах се. А вече се смрачаваше, д’щрята пита – тате, изгубихме ли се? С едни такива големи сини очи... Не Лорче, не сме се изгубили, знам точно къде сме и винаги можем да се върнем по пътя от който сме дошли, само че е много път. Просто не съм намерил подходящия път напред, опитвам се да я успокоявам. Е, намерих го, слабо видим вдясно.
            И вече сме на по-малко от 400 метра до асфалта, когато – яяяя друго светилище. Поглеждам гузно момичетата, а те, те вече и без това са готови да слизат от джипа, дали пък за да не си плюят на петите от мен...
            Светилището не е по-голямо от предходното, орловото, но има огромен жертвен камък, висок над два метра:






            Може и шарапана да е, от двете му страни има големи улеи за стичане.




            Основната част от пирамидата:






            Покатервам се нагоре, към основните камъни, от където мога да погледна жертвеника от високо:




            Охооо, то цяло корито, шарапана ще да е.

            Айде на големите камъниии.








            Тоя баланс тука е двоен





            Вече съм горе, на основните камън, не толкова да си снимам обувките, колкото да видя очакваните жертвени ямки и проследя каменните камери.























            Слизам пак долу, за да видя камерите, да не казвам долмени, не мисля че ще е точно. Копано.




            Прясно копано.





            Това не е заради копаното, а за да покажа онези характерни накъдрени камъни:





            Бегом, наближава осем,няма време. От бързане, оказва се че нямам общ план, този е с д’щрята всред нацепените камъни.






            Е, прибрахме се по тъмно, но адски доволни. Един цял страхотен ден.
            Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

            www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

            Коментар


            • #36
              От: 2016 - Насам-натам

              Хм...с различни очи гледаме ...аз виждам камъни , ти виждаш ...история ...а папрат да искаш Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_8302.jpg
Прегледи:2
Размер:249.0 КБ
ID:5729412...наздраве
              На нас клиренс ни трябва , не скорост

              Коментар


              • #37
                От: 2016 - Насам-натам

                Първоначално публикуван от Веселин Русев - Vesur Преглед на мнение
                @DAVC: Тарафа на изток от Стрелча до Хисаря съм го шетал многократно, вероятно не си попадал на примерно – миналогодишния ми пътепис. Аз едва тази година разбрах, и то именно от охраната на станцията на Бунай, че имало асфалтиран път от Копривщица до Барикадите, все по черно съм я докарвал до там /въпреки, че съм слизал на този път, от вр. Богдан към Пересатица, ама не съм знаел на къде води /. Колкото до СтръмНонос – измислил съм „Н”-то. Дали така съм го чул от охраната /сефте го чух, не като Буная или Вълк или Братия/ или така съм го апроксимирал по Гармина, не мога да твърдя. Но, в ОФРМ, Уикимапия, а и в нета върха е СтръмОнос. А щом Гугъл така казва, кой съм аз, че да споря...
                Не съм наистина (попаднал на другия ти пътепис), ще го потърся. Пътят до Барикадите е много условно асфалтов, някъде по средата му се отделя един съвсем земен, който отива към Бунтовна и там са общо-взето, най-сериозните неща. ОФРМ и уикинезнамквоси, не са толкова авторитет и хич не се притеснявай да им даваш фира на приказките (там свободно пишат подобни на тези корифеи, които понастоящем осъществяват направо нова ера на Велики географски открития - като град Алепо например).
                А Стръмнос, не е Стръмнонос, нито Стръмонос - Стръмнос си е. Няма начин да не знаеш фразата/строфа: "...На Странджа баир гората...", например. Това е директна фолклорна заемка. Хората, някакси така са го почувствали - не е баш планина Странджа, в очите им. Така и този връх - не се възприема съвсем за връх (особено в съседство с Буная). Просто стръмност, някаква.

                ПП
                Между другото, малко съм засегнат на местен шовинизъм. Разните тези панагюрища, стрелчи и прочее, са леко встрани - всички обекти, за които говориш, за в копришка (това също е диалект - копривщенска би трябвало да е) мера! (Това с уговорката, че не съм чел другия ти пътепис - там не знам за къде става въпрос.)
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #38
                  От: 2016 - Насам-натам

                  Виж сега, аз не мога да споря, шовинист съм само на местна /варненска/ почва. Ма на жената родата е Панагюрска, та... те не са шовинисти, ама продължават да попържат, че за малко и съвсем нечестно, София е избрана за столица след Освобождението, в конкуренция с Търново и... Панагюрище.
                  Мен ми хареса етимологичната ти препратка и си я подчертах дебело за себе си, също си и помислих, че въпросните нетни издания преписват едно от друго, което си е факт. Но факт също е, че върха не ми е бил цел и не му знаех името въобще, не подозирах дори че съществува. Цел ми беше Бунай, който сигурно от десет години оставям за по-нататък, е, дойде му времето.
                  Колкото до пътеписите - почнах да пиша едва покрай експедициите и то - главно защото Жоро ме натискаше за това . Самотните ми скитания ги няма, а те са значително повече.

                  Догодина, живот и здраве, средата на август, пак ще шетам тъдява, намислил съм един маршрут по /в/ реката /Луда Яна/ нагоре, да видим къде ще изляза. Може да си бием едно чакало, вярвам че и Доросиев ще дофтаса. Ще измислим нещо.
                  Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

                  www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

                  Коментар


                  • #39
                    От: 2016 - Насам-натам

                    И на връх Влък да обърна вниманието ти. Влък е, не вълк. От вълк е работата, ма пак диалект. А тези неща са топоними и свръхнапинянията в граматика са неадекватни към тях!
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X