Обява

Свий
Няма добавени обяви.

2016 - Насам-натам

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 2016 - Насам-натам

    След миналогодишната 12 дневна експедиция, а и предишните, бях решил, че следващото ни похождение трябва да е зад граница. Нещо ми беше отесняло и се оглеждах и в четирите посоки на света. Обаче, знаете, живота е нещо забавно, особено ако кроиш планове, а тази година яко затънах в служебни занимания, които не ми оставиха време за планиране и разучаване на маршрути. Така неусетно дойде Юни, а аз нямах никаква идея накъде да захванем, единственото ясно нещо бе, че тръгваме на 4-5-ти Юли. И така, за седмица-две, трябваше да измисля трасе, както и забележителности, които да видим по него. Мен все ме дърпа към Средна Гора и Източни Родопи, в преоткриване на тракийското наследство, затова реших за добра идея да се измъкнем възможно най-бързо от Варна на запад, като проверим какво ново на Плиска, Преслав и Патлейна. Плиска исках да видя какво са сътворили проф. Димитров и компания, с упорито усещане, че няма да ми хареса. Преслав бях ошетал миналата година, но с образователна цел можехме да опресним знанията на другите участници в приключението, които са го пропуснали. На Патлейна не бях ходил от дете. После предвиждах още една нощувка в Стара Планина, още по на запад, в Еленския Балкан. На следващия ден спускане и катерим Средна гора южно от Казанлък, с бивак някъде между Средногорово и Братан. Ден четвърти е преход до Източни Родопи, с нощувка край Кръстова Гора. Ден пети, още по на юг, вероятно Златоград, бивак - шивидим. Нататък - връщане през Странджа, може би, решение на място.

    В деня преди тръгване, стана ясно, че Живко ще се включи на следващия ден, поради неотложни служебни обременености. Жеко пък, се обади да каже, че ще закъснее малко, но ще ни настигне по пътя, наваксвайки със скорост по магистралата. И така, тръгнахме два джипа - Жоро с патрола и двамата със сина ми в любимата витара, с първа спирка Плиска. И тъй като и тримата сме ходили там, направо се запътихме към голямата базилика, където бяха концентрирани опитите за реставрации, твърде оспорвани от мнозина. Имах документална база за сравнение, преди:






    ...и сега:






    Както се вижда в дъното на втората снимка, и в момента ненатрапчиво върви средновековно строителство и укрепителни работи.
    Най-интересно ми бе, какво са сътворили с манастирска кладенец, около който се вдигна толкова шум. Че водата,която се появи била светена, ма не била за пиене, че анализи ли не и правиха, какво ли.

    Кладенеца
    преди:






    Кладенеца сега:






    Очевидната разлика се състои в ювелирна решетка от арматурно желязо, вероятно предпазваща святата вода от попълзновения на индивиди, различни от професори или премиери. Практично.
    Щраквам няколко кадъра на руините, останали от манастирските постройки, колкото да следя развитието им през годините напред.














    Една обща снимка на базиликата, светлината е най-подходяща от тук.






    Време е да отлепяме. Звъня на Жеко, още не са тръгнали.
    - Жоре, Жеко няма да ни настигне в Преслав, а ние миналата година го ошетахме.
    - И аз съм бил скоро, какво следва нататък?
    - Патлейна- стария и новия манастир, после влизаме в гората и излизаме на източната страна на язовир Тича. Сетне търсим подходящо място за бивак.
    -Давай да ходим нататък.
    Забих показалец в навигацията и потеглихме директно към Патлейна, първо към стария манастир. С джиповете, докъдето може, после се извива пътека нагоре в гората. Мятам апарата и поемаме нагоре пеша. Не след дълго, пред нас се показват руините на църква.






    Страхотно място с усещане за история, отминали епохи и капка мистичност.















    В основите на църквата се вижда крипта.






    Общ план на откритите руини.


    Основите на манастирската трапезария.



















    Малка препратка към храмовете на Ангкор Ват.





    Жоро скришом е продължил по пътеката нагоре
    - Къде хукна?
    - Идвай, идвай.
    - Абе дай да не качваме повече, ами с джиповете да си стигнем по царския път.
    Ама не, качвай нагоре, да видим какво има. Има тва дет си мислех - новия манастир. Само дето излишно изплезих езика.






    Манастира е занемарен, обитаема е само малка част от сградата, останалото се руши.




    Маца дреме на отдавна забравен креват.






    Спомени от едно друго време, не толкова далеч в миналото.





    Спускане се пак по пътеката надолу.





    Време е да се шмугнем в гората. Мазна, лепкава кал, радост за душата. На едно място леко обърках трака, заради едно сечище и слязох, за да намеря пътя. Той пътя продължава под носа ми, но пък аз разбрах причината за мекия педал на спирачките заден десен спирачен цилиндър тече. Е, аз кога ли съм имал спирачки като хората.
    Пътя в гората е мек и караме с удоволствие в прохладата. Гоня село Виница, след което ще търсим подходящо за бивакуване място край язовира. Село няма, направо стигаме до брега на яз. Тича /утре ще разбера, че всъщност селото е на дъното на водоема/. Сравнително бързо намираме страхотно място.






    Разполагаме се, опъваме тенти, маси и столове. И веднага, по традиция, започва да гърми, а сетне и да вали. Все така се случва в ден първи, но въпреки на моменти проливния дъжд, тентите са разпънати вече. Мързи ме да вадя апарата, Жоро снима с телефона.















    Бивака ни е на километър и половина югоизточно от язовирната стена, ясно се вижда кулата и осветлението по стената /а и гледам трака в момента /Изпращам координатите на бивака на Жеко и му звъня по телефона.
    - Айде, къде сте, салатата нарязана, ще мятам месото на скарата.
    - На язовирната стена, не ни пускат. Ще обиколя през Смядово.
    - Какво Смядово, то е далеч, минете през Патлейна и после в гората. Малко е тъмно вече, но няма екстреми, ще стигнете бързо.
    Жеко избира обходния маршрут и доста се позабави, но в края на краищата, дофтаса навреме за най-важното.






    Те толкова по ден първи, май.

    А, да, добавка. Разплули се в столовете около масите, с чаши хидратираща бира и отнесени в спомени по миналогодишната ни авантюра и по специално ужасно приятния бивак под Ком, не се стърпях и грабнах телефона. Звъня на Евгени, Едоорс, който пуска в нета снимки на умрели морски мекотели в собствен сос, някаква Лефкада, друга бира ли беше, ама пълна гадост, братче, давя се в собствените си секрети. Ми, добре е Евгени, липсва му джипа, дави мъката с узо, миди и скариди, няма начин да се видим.
    и друга комуникация - обичайните заподозрени - младежите от Стара Загора Любашки и Марин, в момента са на брега на друг язовир - Беглика. Лафаме, обменяме инфо за метео обстановката и подредбата на масите, замеряме се със снимки и безкрайно съжаляваме. че не сме заедно тази година.
    Догодина, може би.
    Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

    www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

  • #2
    От: 2016 - Насам-натам

    Разплули се в столовете около масите, с чаши хидратираща бира и отнесени в спомени по миналогодишната ни авантюра и по специално ужасно приятния бивак под Ком, не се стърпях и грабнах телефона. Звъня на Евгени, Едоорс, който пуска в нета снимки на умрели морски мекотели в собствен сос, някаква Лефкада, друга бира ли беше, ама пълна гадост, братче, давя се в собствените си секрети. Ми, добре е Евгени, липсва му джипа, дави мъката с узо, миди и скариди, няма начин да се видим.
    Спомням си, че чертахме по телефона някакви карти, ама се разминахме и във времето, и в километрите. Ти ми написа, че ме мразиш заради умрелите риби, но до сега пазеше в тайна каква си я вършил в същото време..... всичко ще си кажеш....
    Очаквам ден втори и гледай да не е след седмица!


    П.П. А вчера бях на същия бивак, но.... вашата група не дойде...
    edoors.bg- Джаджи за врати и врати

    Коментар


    • #3
      От: 2016 - Насам-натам

      Доста интересно приключение се е заформило. Абонирам се!

      Коментар


      • #4
        От: 2016 - Насам-натам

        С интерес очаквам развоя на приключението.Тази година въпреки сравнително малкото отпуска, която дадоха на жена ми, все пак имах идея поне за няколко дни да сме заедно с нашите приятели, обаче...малко преди старта на експедицията, Марин падна и си счупи ръката.И така...с гипс той не можеше да кара пълноценно, а да не говорим за черни пътища.Затова взехме решение да отидем в Родопите на яз. Г. Беглик за 3-4 дни на бивак и все пак да релаксираме заедно.Получи се добре, но от наша страна освен снимки, няма нищо интересно за разказване и затова и няма да има тема.
        За минало-годишния бивак под вр. Ком, а и за цялата експедиция в северозападна България и аз си спомням с голям носталгия.Абе...най-важното е да сме живи и здрави,...отново ще се съберем и отново ще изживеем супер моменти и много приключения.
        Вярвам го...сигурен съм...
        Поздрави!
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #5
          От: 2016 - Насам-натам

          Ех, супер е...само, че обърках плановете
          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

          Коментар


          • #6
            От: 2016 - Насам-натам

            С нетърпение чакам продължението!
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • #7
              От: 2016 - Насам-натам

              Благодаря ви, момчета.

              Ден Втори. Събираме бързо бивака. Малко съм притеснен, че сгъвам палатката и тентите мокри, но нямам избор.




              Поемаме към Върбица, където вече ни чака нетърпеливо Живко. Пътя ни минава през язовирната стена, която вече знаем от вчерашното премеждие на Жеко, че е непревзимаема. Ми, стигаме. Бариера. Въоръжена охрана. Аз излизам и непринудено захващам разговор, сочейки бариерата:
              • Ммм, от тук минава ли се нататък?
              • /нервно/ Ама вие от къде идвате?!
              • Ми от там - соча пътя зад себе си, от където очевидно идваме.
              • Аааа, не, от там няма път!
              • Е как да няма, упорствам аз, нали виждате, че има – от там идваме.

              Видимо, оборен от уверените ми доводи, охраната се предава:
              • Ама ще ви запиша номерата.
              • Щом трябва...
              • Ма вие какви сте – рибари, ловци, какви???
              • Не сме ловци, нито рибари, аз даже не вкусвам риба от язовир. Просто караме джипове, махам ръка към вече доволно окаляните возила.
              • Мхмм, офроудъри...

              Ба, това последното леко ме изненада и не можах да реагирам. Де да знам каква нагласа има към нашето братство, знам ли. Как да е, бариерата е вдигната и продължаваме напред. Във Върбица спираме, за да купим още бира, Кола и други дреболии, Живко чака на края на града. Пътя е в ремонт, прашно, изровено, но след четири километра трака ми ще ни отведе на Емине-Ком. Там вече, на спокойствие, сянка и прохлада ще караме до Котленския проход, където ще решим да продължим ли по трака, който сме карали и миналата година /и имам неприятен спомен от един дървовоз, който щеше да ме отнесе/ или да поемем по бързия път към Елена.
              Пътьом, спираме да оставим черните чували, напълнени вчера с отпадъци, избрал съм контейнер под щъркелово гнездо. Жеко не пропуска:




              Вече сме по Емине-Ком, кеф е да си в гората. Нищо особено като трасе, докато не се натъкнахме на закачка. Леко баирче, коловозите от дървовозите са ерозирали, като водата е оставила след себе си канал, с дълбочина 50-70 сантиметра. Приготвих лебедката, а заедно с другите, понатрупахме материал в най-конфликтните участъци – наблизо имаше пръснати метровки с диаметър от 20см и нагоре. През това време, Жеко поизряза храстите и младите дръвчета вдясно, вляво бе дерето на река Герила.

              Жека, нямаме ли снимки от тук? Моите са от телефона.








              До лебедка не се стигна, навигирахме си един на друг и сравнително бързо преодоляхме препятствието. Малко след това по пътя, срещнахме първата група туристи, тръгнали по трака. По-нататък, вече почти пред пътя за Котел, срещаме втора – двама младежи, тръгнали без GPS, които питаха къде е свивката в гората, за да поемат по трака. Упътихме ги, а Жеко снима колоната /аз проверявам натегнати ли са коланите на таванния багажник, след клоните, които срещнахме попътно/:




              Стигнали до асфалта, свиквам консилиум. От къде да продължим – по трака, който сме карали миналата година или по асфалт към Елена? Нищо не спестяваме по черно, а и нищо интересно няма. Решаваме да продължим по бързия начин. Жеко е направил снимка, която много ме кефи:




              Виждат се всички джипки в кадъра – аз напред, Черока, отзад фронтерата и накрая – част от патрола.

              Стигаме до Марянския манастир, който съм заложил като спирка.




              Построен е 1836 върху основите на древен манастир от IX-ти век, артефакти от стария манастир има изложени в двора пред църквата, разказва игуменката.







              Самата църква е с нехарактерна конструкция на покрива – свод, като дебелината му е 70 см.




              Камбанарията:




              и портата:



              Поемаме към Елена, където спираме, колкото да заредим гориво и продължаваме към Плаковския манастир. Последно там съм бил преди пет години и останах със смесени чувства – поддържан, цветя, разкошни стенописи, но и паркирани вътре лимузини, компании на маси под чардаците – почти липсва усещане за духовност:




              Сега, манастира изглежда запуснат, няма цветя, няма и жива душа в големия двор.




              Жеко обаче ме изловява да флиртувам с местна мацка:




              Младежите позират:




              Запътваме се към Къпиновския манастир, от където ще продължим на юг, в търсене на място за бивак около яз. Йовковци.




              Не спираме, а продължаваме в търсене на място за бивак. Аз лично, предпочитам бивака да е край река, а не покрай язовир или езеро и имах наум да преровя едно-две места по реката, в случай на греда с яз. Йовковци. Въпреки това, бях планирал нощувка по на юг /на язовира/, за да скъся утрешния преход в търсене на път през Твърдица. Е, реализирах гредата на язовирната стена, където... дежа вю – спусната и заключена бариера, въоръжена охрана... Кръгом и по реката, където намерихме фантастично място, ползвано и преди за целта. Дори съвсем на скоро, вероятно уикенда, защото отпадъците бяха съвсем свежи .
              Реката, чието корито бе скално, там правеше вир, водата топла, рибки щъкаха, страхотия. Разпънахме бивака и се заехме с домакинстване.







              Обмисляме от къде да продължим на юг към Средна гора. След като не можем да минем покрай яз. Йовковци, всеки друг път е много заобиколен. В края на краищата решаваме да минем на запад, да заредим провизии в Габрово и минем през Шипка към Казанлък.
              Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

              www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

              Коментар


              • #8
                От: 2016 - Насам-натам

                абонат
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 163HP

                Коментар


                • #9
                  От: 2016 - Насам-натам

                  Весе, няма ли повече снимки от последния бивак.Нещо кадри на реката и т.н.Много ме заинтригува...
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: 2016 - Насам-натам

                    Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                    Весе, няма ли повече снимки от последния бивак.Нещо кадри на реката и т.н.Много ме заинтригува...
                    Любчо, ако има - трябва да са в Жеко, мен ме мързи да вадя апарата, знаеш. Ще ти пусна координати, мястото наистина си заслужава.
                    Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

                    www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

                    Коментар


                    • #11
                      От: 2016 - Насам-натам

                      Много увлекателно разказваш, завиждам за преживяното.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #12
                        От: 2016 - Насам-натам

                        Ден трети.


                        Почти не ни се напуска този прекрасен бивак. По-хубав, може би е бил единствено миналогодишния на Бялата река над Калофер, чуват се даже еретични идеи утрешната нощувка да е там. Но аз нямам търпение да стигна Средна гора, където има за гледане доста. Поемаме по пътя за Килифарево.








                        Значи, да ви кажа, настройката на Гармин да навигира по най-кратък път и да не избягва „непавирани пътища”, e нож с две остриета, но има едно основно очарование. Това да караш по стари, забравени пътища, които, хеле и неремонтирани от десетки години, предлагат добър, макар и тесен асфалт. Щото няма кой да ги разбива, затова. Караме километри, без да се срещнем с друго превозно средство, а нас това ни устройва напълно. Освен това, предлагат и страхотни гледки.







                        Другото острие на ножа е, че съвсем ненужно, понякога навигацията те вкарва в кереча, защото е изчислила, че този ад, по който ще те прекара, ще ти спести метър и половина в сравнение с главни път. Няма пълно щастие.


                        Та така, спираме на Била Габрово, за да напълним хладилниците, сетне бързичко минаваме Шипка, не спираме, доста ни е прясно от миналата година, спускаме се към Казанлък. Изпитвам моментно колебание дали да не спрем и проверим дали не са отворили тракийската могила Голямата Косматка, която бе затворена лани, а главата на Севт красеше Лувъра, но не – то си е било за преди. Сега гоня Бузовград, за да покажа на аверите Слънчевите двери или както е по-известен тук – Мегалита. Снимката ми е от преди време:






                        Сега не снимам, Жеко има грижата








                        Който е ходил там, знае, че пътя минава покрай бодливата ограда /двойна/ на военен обект. При планирането на трипа, бях решил да не се връщам по същия път обратно, а да мина по-нататък покрай оградата, търсейки си път към язовир Средногорово в подножието. Така и направихме, беше интересно спускане и си заслужаваше пъпленето в опит да си намерим пътя през високата трева и клони. Язовира ни посрещна огрян от силното обедно слънце:













                        Обща снимка:






                        След това поеме по черно, минавайки през най-южната част на яз. Копринка и стигайки Павел Баня. Избора на този трак бе продиктуван от факта, че съкращава пътя наполовина, но пък беше малко скучен и доста прашен. От Павел баня продължихме на юг, минавайки през Турия със следваща цел – Кутела. Кутела е древно тракийско свтилище, огромен каменен хаван, за който и друг път е било писано тук.











                        За да онагледим размерите:










                        Съвсем в близост има каменна стела.










                        и пак за сравнение






                        Вече минаваше 17:30 и бе крайно време да си намерим място за нощувка. Бях набелязал две места за бивак северозападно от с. Розовец, и двете в близост до малки язовири с идеята да бъдем по-близо до първата ни утрешна дестинация – тракийското светилище Люляково. Обаче, бяхме се поизморили вече, а и гората тук някак ни заплени, така че решихме да се поогледаме наоколо за подходящо място. Решихме да продължим нагоре към хижа Братан, намираща се под едноименния връх /1236 м.н.в./. Пътя бе много приятен, виещ се сред вековна широколистна гора нагоре. Не след дълго стигнахме хижата – нова, лъскава сграда с хубава дограма и спусната бариера. Слязохме от джиповете да се огледаме – метър – метър и половина високи треви и коприва обграждаха новата сграда, очевидно не работи, каквато е и информацията на Гармина.


                        В непосредствена близост – стара, едноетажна постройка с признаци на поддръжка, с добре утъпкана полянка пред нея и няколко кучешки колибки наоколо, чийто обитатели моментално взеха да сигнализират за нежеланото ни присъствие. Чукнахме, повъртяхме се малко и след минута-две, от гората над хижата излезе мъж в униформа на охранител. Оказа се пазач на намираща се в близост ретранслаторна комуникационна станция. Обясни, че хижаря е минал преди ден-два и е казал че ще се върне пак към края на седмицата. Попитахме дали знае удобна поляна, подходяща за бивак, тъй като тук определено нямаше такова място. Не знаеше, не бил местен. Обърнахме джиповете и тръгнахме да се спускаме обратно. След километър и половина, мернах вдясно просека в гората и спрях за разузнаване. Намерихме добра поляна, с малък наклон, скътана сред високите дървета. Вода нямаше, но не ни беше и необходима - носехме си повече от достатъчно. Само слънчевия бойлер на таванния багажник на патрола е около 35 литра, още 4 -5 туби бяха пръснати по джиповете. Разпъваме панаира.













                        /по-голямка/









                        Вечерта, около масата, на ракийка и печени гъби, дискутирахме на къде ще продължим следващия ден, тъй като черока на Жеко взе да издава стряскащи звуци откъм задния мост, май. По моя план, утре трябваше да намерим път към Люляковото светилище, ОФРМ не предлагаше път до там, после също така трябваше да открием достъп до долмена над село Златосел, който бе един от основните ми заложени обекти в експедицията. Този долмен бе „открит” миналата година от проф. Валерия Фол и се твърди, че е най-големия, открит досега. След това ни предстоеше преход до Източни Родопи, където предвиждах бивак близо до Кръстова Гора, агентатурни сведения и координати имах от Марин от Стара Загора. Преценихме, че черните тракове са непремерен риск за черока и че ще решаваме на място как да продължим, програма минимум – преход и бивакуване в Източни Родопи.

                        Дет се вика – най-интересното, тепърва предстои.
                        Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

                        www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

                        Коментар


                        • #13
                          От: 2016 - Насам-натам

                          Чудесно преживяване
                          Имам две въпросчета
                          1. Защо Нисана е все с отворена уста ?
                          2. Маркуча за газовия хладилник , специален ли е ? Гледам че има някаква джаджа откъм бутилката. Питам защото имам подобен хладилник и нем ога да го подкарам на газ
                          Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                          За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                          A1+

                          Коментар


                          • #14
                            От: 2016 - Насам-натам

                            Веско, на предния бивак имаше ли Гостилница Водопада или бъркам мястото?
                            edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                            Коментар


                            • #15
                              От: 2016 - Насам-натам

                              Тя е до Къпиновския манастир, 2-3 километра от бивака. Трябва да погледна колко е по трака. Там си има организиран къмпинг, чистичко и с удобства. Но има хора, а аз бягам от навалицата .
                              Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

                              www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X