Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Психология на автомобила

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Психология на автомобила

    Някъде бях прочел, че пилототите изпитват чувство на подсъзнателно спокойствие, когато стрелковите индикатори на таблото показват усреднени стойности. Доколкото знам това е съобразено при конструирането на всички превозни средства...
    Прикачени файлове
    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
    LZ1EMS

  • #2
    От: Психология на автомобила

    Апсолютно

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ALFASPIDER2004_inside1.jpg
Прегледи:1
Размер:103.5 КБ
ID:5720597



    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:alfa-romeo-mito-alf_mit_09_multiair_test_7.jpg
Прегледи:1
Размер:59.8 КБ
ID:5720598
    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

    Коментар


    • #3
      От: Психология на автомобила



      Вие сте малко OCD? Тези 17 снимки трябва да ви удовлетворят!

      Коментар


      • #4
        От: Психология на автомобила


        Значи аз въобще да не се притеснявам, че освен по копюри, винаги си подреждам парите и по захабеност.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Психология на автомобила

          Аз пък с руските изделия винаги съм бил в стрес, независимо къде им е била стрелката. Сега като е по средата пък съм в стрес от полицаи. Няма угодия
          А тези простотии се правят от името на всички ни.
          Даника
          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

          Коментар


          • #6
            От: Психология на автомобила

            Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
            ...
            Сега като е по средата пък съм в стрес от полицаи. Няма угодия
            Щото "километража" ти е до 300 !
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • #7
              От: Психология на автомобила

              На пилотите (ако говорим за автомобилни пилоти) им трябва спокойствие толкова колкото им трябва пепелник.

              От десетилетия дизайна на циферблатите им е коренно различен от този за "цивилните" потребители.

              Ако си представим циферблата като часовник, при състезателните машини в най-честия случай в механичната ера се е ползвал един голям оборотомер, на който червената зона се е падала не вдясно, а вертикално горе-долу на 12ч, с нулата на оборотомера започваща около позицията 3ч, плюс разните температури и налягания). Вариантите от снимките горе надали някога са се ползвали въобще от състезатели. Не и с оборотомер диапазон позиция 35 минути > позиция 25 минути.

              При "цивилните" автомобили хода на стрелките от позиция 35 минути през позиция 12ч до позиция 25 минути се дължи на по-голямото разнообразие информация която трябва да се предаде (пилота в общи линии не го интересуват ниските обороти, нито ниските скорости, ако въобще го интересува скоростта).

              Съвпадението на положението на стрелките на оборотомера и на скоростомера пък най-често се прави когато машината се движи на директна предавка, защото в миналото, особено при по-дивашки несинхронизираните трансмисии, отношението между позиция на оборотомерната стрелка и позицията на скоростомерната е помагало да се превключи предавка в правилния диапазон обороти.

              Обработването на информацията е строго контекстуално - водача се нуждае от дадена информация в даден момент в даден контекст, и в това отношение променящата се позиция на стрелката е много по-лесна за възприемане (дори само със светкавично отклоняване на погледа или с периферното зрение).

              Положение демонстрирано с истерията по електронните броячи през 80те, когато всеки който можеше пускаше автомобили с напълно цифрови табла (често - като скъпа опция или като критерий за лукс) които в крайна сметка се оказваха абсолютно нечетливи в реални динамични условия. Отделно за вариантите при които стрелката стоеше фиксирана, а се въртеше циферблата (Ситроен).

              В наши дни цифрови индикатори не липсват (за жалост), но почти винаги са дублирани с някакъв вид аналогов индикатор (хоризонтални прогресиращи линии и подобни).

              Това - за марките които се интересуват от комфорта на водача. Една такава марка някога беше Хонда, които на сивика 88-92ра отиваха дори до там да направят в изгасено положение стрелката на оборотомера да падне под нивото на стрелката на скоростомера, за да може като запалиш двигателя при позицията 800-100 оборота стрелката да се изравни с тази на скоростомера на положение нула. Единствената друга кола на която съм виждал подобна грижа за шофьорските странности е Шевролет Корвет (модели след 92-93 някъде). Е, и хонда NSX разбира се. А в наши дни Хонда цвъкат разни многоетажни електронни часовници стил 80те.

              "Трикове" при модерните табла разбира се има. Сааб, царство им моторно, ползваха класически "паникьорски" скоростомер с непропорционално движение на стрелката: голяма част от скоростомера беше посветена на "разрешените" скорости (до 120-130км/ч), някъде до позиция 5 минути, "сгъстявайки" "непозволените" скорости в останалата част на скоростомера. Така при "разрешена" магистрална скорост стрелката на скоростомера минаваше отвъд 12ч, подсъзнателно внушавайки на водача че се движи бързо.

              Като добавка към избора на Сааб - в Япония километражите са ограничени до 180км/ч, без колите да са с ограничена максимална скорост (въпреки че често над 110км/ч почва да бръмчи един досаден зумер). Причината е пак психологическа - премахва се удоволствието да видиш как "пълниш" километража до максималната скорост на автомобила, и се спестяват (в повечето случаи) най-опасните моменти "Хайде още малко още малко да чукнем до края". Километража се "пълни" при 180км/ч, пък после ако искаш и 300 вдигай.

              Фолксваген пък май имаха цяла наука зад синьото осветление на циферблатите си - нещо май беше изчислено в някакви дължини на вълната които стимулират отделянето на серотонин ли беше какво беше за да стимулират водача при каране нощем.

              Отделно за цветовете на осветлението. Там пак има традиции, както и удачни и неудачни избори.
              Последно редактирано от Goblin; 26-07-16, 17:48.
              Издъних се на Тюринг теста

              Коментар


              • #8
                От: Психология на автомобила

                Та на тия дето съм ги дал (понеже са цивилни коли) комфортната скорост ще да е около 200. Те че изброените нямат проблем с ускорението след 200 е факт, щото без ферарито съм ги карал, ама просто не се вписва с концепцията
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • #9
                  От: Психология на автомобила

                  Не се вписва в концепцията на Сааб, да Просто на тези които си ги дал (и на повечето коли преди ерата на електронните екрани на които се изписват аналогични циферблати) разграфяването е пропорционално.

                  Производителите не пасат трева все пак. Таблата които си дал са на коли за даден вид клиентела. За друг вид клиентела има други решения. Фиат е сложил на алфата от първата ти снимка един вид километраж, но на някое базово пунто или уно ще сложат съвсем друг.

                  "Паникьорския" скоростомер на Сааб е един избор (май и МБ от някаква S класа нататък го възприеха и те), друг избор бяха "лъжливите" скоростомери.

                  То всички скоростомери така или иначе лъжат с около 5-10% (нагоре) по закон, но отделно - има скоростомери които лъжат с толкова на разрешените скорости, а нагоре - направо се разпарят.

                  Такъв съм виждал на пежо 106 дизел (най-базовото и най-евтиното възможно в каталога) - от 150 до 180 минаваше за секунди, при положение че максималната му скорост технически беше 150км/ч, а до 130 отчиташе нормално. Лъжеше като лудо, стрелката просто хвръкваше нагоре без колата да увеличава скоростта си . Забележи че пак 106 но по-горен модел (там с оборотомери и по-голям двигател и джиджи биджи) си отчиташе нормално.

                  Познай на това първото кои са му основна клиентела - хлапетии, млади шофьори и подобни.

                  Това всичкото - говорим за преди 20 години, механически табла - циферблат и истинска стрелка, механичен брояч. В наши дни тия електронните какво правят въобще не знам, там сигурно въобще не можем да им хванем спатиите.

                  ПП: Във връзка с горната ми публикация - забележи че огромен процент от таблата с "класическо" (най-хубавото) разпределение скоростомер/километраж са с ръчни скорости. В същата връзка - исторически американските производители много повече "кръшкат" в посока всякакви изгъзици в конфигурацията скоростомер/километраж или липсата им понеже правят повече автоматици.
                  Последно редактирано от Goblin; 26-07-16, 18:47.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: Психология на автомобила

                    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                    Щото "километража" ти е до 300 !
                    Карам СААБ и не е до 300, ма и с 200 оборотите са му по-малко
                    пп а и скоростомерът му се гласи спрямо гумите (софт., ако искаш), така, че ония по пътищата лъжат
                    и всички зумери могат да се гасят(пак софт)
                    Последно редактирано от veskov; 26-07-16, 19:15.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • #11
                      От: Психология на автомобила

                      @Goblin - така де, аз не споря за това което казваш. Различни таргет групи, напълно различен подход. Просто теорията на Емануилис, че автопроизводителите имат едни тертип на работа издиша отсекъдес.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Психология на автомобила

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        ...Просто теорията на Емануилис, че автопроизводителите имат едни тертип на работа издиша отсекъдес.
                        Предполагам че да, най-малкото частта че го правят заради състезателите (понеже те въобще никога не са ползвали точно такава подредба).

                        Но че повечето автомобили са почнали горе-долу с една подредба е ясно, и причините са изброени. Малко по-субективно е дали това е най-добрата подредба, за мен - да.
                        Сега задачка-закачка вдъхновена от покойния ми съсед, на н.в офицер и прекрасен човек - защо осветлението на таблата на Сааб беше зелено
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #13
                          От: Психология на автомобила

                          Е, зеленото се вижда най-добре.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:spectral-response.jpg
Прегледи:1
Размер:63.0 КБ
ID:5720633


                          Иначе, което е общо за повечето е, че използват стрелкови вместо цифрови уреди, и то щото те се четат по-лесно, когато точната стойност не те интересува. Нито ти е важно дали градусите са 80 или 81,5 или пък дали оборотите ти са 750 или 747.
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Психология на автомобила

                            Според съседа при натоварване в изСтребител като ти се качи кръвта в главата зелената подсветка става ярко жълта на фона на изцяло "зачервена" кабина и е горе-долу единственото което виждаш. Ако е бяла като почервенее става червена на червен фон, ако е червена - червена на червен фон и т.н. А Сааб Ауто нали бяха със самолетно минало и вдъхновение (нищо че не правят лупинги, поне не по желание). Та импровизирам

                            Малък бях, може грешно да съм запомнил, но мисля че това беше. Има в lostbulgaria една снимка на изправен на нос самолет в царевична нива край Самоков някъде в края на 30те, този е неговия. Втората му авария. Едната е блокирал колесник на летището, тази - отказал двигател над някаква гора, успява да се добере до въпросната нива и заорава при което най-накрая самолета се вдига на нос, при третата са се забили с инструктор достатъчно качествено та да прекара войната по болници с раздробена ръка, през което време свалят към половината от колегите му.

                            А ! Ей го бе !

                            http://www.lostbulgaria.com/?p=1829

                            Тоест - мисля де. За аварийното кацане именно в царевична нива съм сигурен, за Самоков ми се върти в главата но може и да греша.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #15
                              От: Психология на автомобила

                              Възможно е зеленото да се вижда на червено, не знам. Някой пилот да се обади.
                              Интересно е, че „спортните“ коли повечето светят в червено - така вероятно се създава вЧепетление че вървят повече
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X