Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мотокари и електрокари Балканкар

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мотокари и електрокари Балканкар

    Ще помоля някой от модераторите да вкара съседната тема тука . Който има въпроси да пита . Каквото знам от 30 годишния ми опит в експлоатацията и поддръжката на българските кари ще помагам . Ще се пробвам да намеря и сервизната документация на български . На руски я има на много места .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

  • #2
    От: Мотокари и електрокари Балканкар

    Да посвестим малко темата . Отстраняване на една от детските болести на нашите мотокари . А именно горивоподкачващата помпа . Ако е спряла да подкачва са бели кахъри просто машината гасне но в повечето случаи помпата работи но вкарва нафта в маслото . Когато и да я елиминираме все сме закъснели . Решението е поставянето на външен резервоар отзад на противотежестта . Така нафтата си върви на самотек и повече няма проблеми с горивната система . Аз карам по най лесния начин съд около 30 литра е напълно достатъчен . В случая автогазова бутилка от вторичните да 4-5 лева . Остъргваме една тръба за гърловина и ладова капачка един изход с кран отдолу и сме готови . Втория изход отгоре го бях планирал за един автомобилен вентил да мога да подавам 0.5 атмосфери въздух за по лесно обезвъздушаване ама в последствие ме осени мисълта за помпичка тип толумбичка и тя 7 лева на битака . Слагаме едно сферично кранче та ако се наложи нещо да правя да си спра нафтата . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0001.jpg
Прегледи:1
Размер:175.2 КБ
ID:5738392Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0003.jpg
Прегледи:1
Размер:139.4 КБ
ID:5738391Връзването с маркучи е елементарно . Много колеги дори и рециклиращи фирми изхвърлят грубия филтър утаител аз лично предпочитам да го оставям . Обира голяма част от грубия боклук и така удължава живото на финия филтър . Вече няма никакъв смисъл да връщаме обратната нафта в резервоара тя е съвсем малко и с много ниско налягане а и няма никакъв смисъл да връщам нафта минала през 2 филтъра обратно в не до там чистата в резервоара . И така един тройник между двата филтъра и готово . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0005.jpg
Прегледи:1
Размер:208.6 КБ
ID:5738390Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0007.jpg
Прегледи:1
Размер:196.8 КБ
ID:5738393Място има достатъчно за всичко дори и 225 амперов акумолатор не пречи на нищо . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0008.jpg
Прегледи:1
Размер:156.0 КБ
ID:5738389Това е резервоара на големия 4.5 тонния . На времето вързах директно с един маркуч едно резерварче 20 литра дето се търкаляше из цеха и така си работи поне десетина години . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0011.jpg
Прегледи:2
Размер:188.7 КБ
ID:5738388
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • #3
      От: Мотокари и електрокари Балканкар

      А тоя мотокар е пример как не трябва да се отнасяме с техниката . За 25 години по него са сменени една водна помпа щото неговата потече повече от колкото успяваш да налееш през гърловината на радиатора и един стартер щото оригиналния взе че изгоря и не пали на бутане Маслото от диферинциала изтече през семерингите на редукторите и спирачните барабани преди поне 5 години в резултат на което спира по някога ако се удариш в някоя колона или на петото напомпване . Хидравликата вдига на пълна газ . Маслото е налято ново в завода производител ама това лято се преборих да го сменим щото лампата трудно гасне След всичко това учудващото е че ако акумолатора има сила да направи няколко силни оборота пали сам ама аз не рискувам и му пръскам по малко старт спрей Убеден съм че няма западна машина която да издържи на такава зверска експлоатация без никаква поддръжка . Тоя е № 2 а № 1 преди двайсетина години се предаде с юнашки вик пред трима идиоти които му наляха половин шише етър в смукателния колектор и скъса коляновия вал . Сега се труди с нов двигател при Румен от Самоков . Та толкова за здравината на нашите кари . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0001.jpg
Прегледи:2
Размер:181.4 КБ
ID:5738499Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0008.jpg
Прегледи:2
Размер:162.8 КБ
ID:5738496Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0004.jpg
Прегледи:2
Размер:186.2 КБ
ID:5738498Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0005.jpg
Прегледи:2
Размер:174.9 КБ
ID:5738497
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        От: Мотокари и електрокари Балканкар

        Темата само за фенове ли е,или има място и откровено отвратени от нещото?
        "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
        Mark Twain
        СтоЕнчA

        Коментар


        • #5
          От: Мотокари и електрокари Балканкар

          Днес взех резервоар от нафтова печка,утре монтирам и ще снимам.
          Десет литра са ми достатъчни.

          Коментар


          • #6
            От: Мотокари и електрокари Балканкар

            Като тоя последния,пред очите ми един такъв три години се палеше със старт-спрей всеки ден.Всеки ден разтоварваше поне по 100 палета.Караше го който го хване,и никакво жалене.Много здрава машина.

            Коментар


            • #7
              От: Мотокари и електрокари Балканкар

              По нагоре споменах нуждата от филтър утаител . Днес реших да сменя финия защото обикновено го сменям като застудее и понеже тази година навъртях доста моточасове интензивна работа та това е находката вътре Много замърсен филтриращ елемент. Това е още един аргумент да минем на външен резервоар оригиналния е поставен на такова място че без да извадим двигателя и ХДПто няма как да го свалим за почистване на натрупалите се през годините боклуци . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0016.jpg
Прегледи:1
Размер:194.4 КБ
ID:5738554
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • #8
                От: Мотокари и електрокари Балканкар

                Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                По нагоре споменах нуждата от филтър утаител . Днес реших да сменя финия защото обикновено го сменям като застудее и понеже тази година навъртях доста моточасове интензивна работа та това е находката вътре Много замърсен филтриращ елемент. Това е още един аргумент да минем на външен резервоар оригиналния е поставен на такова място че без да извадим двигателя и ХДПто няма как да го свалим за почистване на натрупалите се през годините боклуци . [ATTACH=CONFIG]895526[/ATTACH]
                Резервоара има пробка.Моя го измих с водоструйката и обезмаслител,после хубаво изплакване и подсушаване с горещ въздух и готово,като нов е отвътре и не смея да кажа,че си карам на подкачваща помпа.
                Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                Враца

                Коментар


                • #9
                  От: Мотокари и електрокари Балканкар

                  Първоначално публикуван от genadi.tsvetkov Преглед на мнение
                  Резервоара има пробка.Моя го измих с водоструйката и обезмаслител,после хубаво изплакване и подсушаване с горещ въздух и готово,като нов е отвътре и не смея да кажа,че си карам на подкачваща помпа.
                  То на подкачващата помпа малкия дерт е че задръства клапанчетата с боклуци и спира да работи . В повечето случаи си работи и вкарва нафта в маслото .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мотокари и електрокари Балканкар

                    Станьо, да ти кажа втрещен съм...

                    Знам те като сериозен инжинер, мислещ и умен човек, а се хвалиш с текезянски тунинг...
                    Всичките тези самосиндикални измислици са породени през късния социализъм, и са плод на липсата на резервни части, и липсата на мислене в монтьотите и началниците им.
                    Да, тези неща които показваш вършат работа,много мотокари работят така, но това ли е правилния начин за докарване до работоспособност на една машина?
                    Това е "текезянски" метод, идва от ТКЗС, а там се работи с "каквото има", а не както трябва да е.
                    Айде, в онези години имаше голям дефицит за части, и читави монтьори(монтьори все пак се намираха, та машините вървяха), но сега, 27 години след промяната, да се оправдават с липсата на части и нямането на алтернативи-това си е чисто или мързел, или калпазанлък.

                    Много повече инжинерен смисъл има в това да изкарате шнорхел за да смуче филтъра чист въздух от "тавана" на мотокара, отколкото в пускането на нафтата на самотек...
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мотокари и електрокари Балканкар

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      То на подкачващата помпа малкия дерт е че задръства клапанчетата с боклуци и спира да работи . В повечето случаи си работи и вкарва нафта в маслото .
                      Бих го и тоя тупан,но се оказа,че нафтата в маслото го вкарва ГНПто,та затова сега имам резервна подкачваща помпа и палещ и в студа мотокар,защото ГНПто е със сменен семеринг и регулирано,плюс нови разпръсквачи на дюзите.Сега пали като Тойота.
                      Тойота Ленд Крузер RJ 73 22R-E,LPG
                      Субару Форестер 2.0 ХТ,253к.с.
                      Враца

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мотокари и електрокари Балканкар

                        Кольо читави части за тия дизелови двигатели от много години не се произвеждат и вече много трудно се намират . На времето имах цял склад части сега каквото има в двата магазина в София а там турско и китайско . Тия помпи от самото начало са си конструктивно недомислени и въобще не им е мястото на дизелов двигател . На моя смених три за една година като едната ми напълни картера с нафта . Та варианта е или някаква електрическа помпа или резервоара отгоре . За да сложа електрическа първо трябва по някакъв начин да извадя резервоара и да го измия щото с тия боклуци събрани през годините няма да живее много помпата . За да го извадя трябва да извадя двигателя с ХДПто щото моите и двата са от първите серии и пробки нямат със сигурност гледал съм ги и двата.
                        Последно редактирано от sek.1; 20-12-16, 20:06.
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Мотокари и електрокари Балканкар

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Това е "текезянски" метод, идва от ТКЗС.

                          Пояснявам,метода е текезесарски,тоя текезянски е явно по Ивански разговорен...
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Мотокари и електрокари Балканкар

                            Се таз..

                            Смядовски е ако ще се задълбаваме, ама...

                            Добре де, за 4 години интензивно каране на български мотокар с помпа с платна-нито веднъж не ми се случи да се пробият платната и да пропусне към картера. Това на три мотокара, във Фикосота. Разтоварвахме по два-три прицепа с материали за производството, натоварвахме по три-четири с готова продукция, отделно зареждането на смените с материали и суровини за производството, отделно непрекъснатото сноване между цеховете, защото на този му ърябвали палети, на другия ми пречел някакъв бидон, я махни тази тава с прах оттук, че се напълни, вдигни тези чували с буфер, та да ги пуснем отвисоки за да се разтриоши праха в тях...
                            Отделно и работилницата на камионите ни ползваше за да вкараме някое ремарке в сервиза, през зимата изработиха и гребло за сняг, добре,ч е мотокарите са пикливи, че поне тази задача ни отмениха...
                            Проблеми с паленето в студа имаше, та ги спирахме в едно малко по-топло помещение, вече споменах за изнасянето на засмукването на въздух отгоре на "кабината", иновация беше също и гресирането всяка седмица...
                            Последно редактирано от Кольо; 20-12-16, 20:44.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Мотокари и електрокари Балканкар

                              Аз само да вметна , че за българските таралясници резервни части по магазините има толкова , че да се сглоби нов мотокар . А цените са като за руски УАЗ.

                              На единия ми мотокар подкачващата помпа е на 7 години и още работи . Трицилиндров Перкинз , една смяна на гарнитура за тези години , плюс един редукторен стартер . Толкоз . Аааа - и смяна на механичното кормилно управление с хидравлично , по обясними причини . За към 300 кинта. Иначе отвън изглежда измъчен като тези текезесарските , от снимките на сек-а .

                              Другия ми мотокар е с английски четирицилиндров и по него нищо . Само смяна на масла и филтри .
                              Гоооляма философия !
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X