Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Притегателната сила на Родопите - мото трип

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Притегателната сила на Родопите - мото трип

    Какво са Родопите...?
    За някои може да са само планина, за други местоживеене, а за трети дори ...просто нищо особено...
    За мен обаче това е може би рая на земята...
    Планината на траките и не случайно строените от тях стотици светилища,ме привлича с енергията си, планината на Орфей и легендите ме привличат с мистиката си, а всичко останало ме грабва защото е...просто глътка свежест и доза от наркотика наречен хармония, релакс, красота и спокойствие...
    Няма как да мине годината, без по някакъв начин да не успея макар и за кратко да отида в тази планина.Миналата година ежегодната ни станала вече традиция експедиция с джипките през лятото беше в далечния северозапад.Видяхме красотите на западния дял на Ст. Планина, разгледахме множество уникални пещери и стъпахме с джиповете на най-северозападната точка на БГ...устието на р. Тимок.Беше красиво и готино изживяване, особено с верните приятели, които бяха невероятна компания.Въпреки това, че лятото отмина...онази вътрешна притегателна сила не ме остави на мира и от нищо организирах едно самостоятелно ходене в любимата планина...


    http://offroadsz.com/forum/viewtopic.php?f=5&t=3377


    Стартирахме тази година...купих си мотора/най-после.../, направихме доста обиколки до интересни дестинации, но...нещо все ме дърпаше да направим едно кръгче и в Родопите.Уговорихме принципно моята идея и след като издебнахме една неделя в която се очакваше...почти да не вали потеглихме.
    Групата този път беше извън мен и Стефката, още два мотора/Ники , половинката му и Марти/.Събрахме се сутринта уговорихме подробностите и гас...
    Времето беше мрачно...





    ...но карах и в сърцето ми грееше онази...специалната светлина, а ръцете ми едва ли не трепереха от мисълта как само след два часа ще сме там...на специалното място...
    Първа спирка за кафенце и зареждане с гориво е на ОМВ-то на Поповица. Наредихме конете на коневръза и седнахме ...





    Специален поздрав към Стефко...за спомен така да се каже, че от два дни е с друг мАтор...





    Пийваме си кафето и продължаваме нататък.Полека, полека се приближаваме и първите възвишения на Родопа планина вече се виждат пред нас.Добре, че карах последен, защото трепета от досега с тази уникална планина все ме караше да давам повече и ...повече гас.
    Следваща спирка с. Бяга и мястото, където винаги има невероятно количество каравани за продан.Този път обаче...каравани нямаше... , обаче имаше макове и друга красота наоколо...











    След краткото лирично отклонение вече сме в Пещера.Задължително отбиваме за да видим крепостта Перистера.Страхотно и добре реставрирано място.








    Печеше неистово и просто не беше подходящо за снимане, но...вече започнах да свиквам, че при подобни трипове все съм на определеното място в най-неподходящото за снимане време...
    Влезнахме вътре и се преобразихме ...








    Накрая попълнихме и музейната колекция с още един ...шлем...














    С червения кант според мен е обозначено, докъде са били оригинално запазени стените при разкопките, а над тях вече е до-изграждано в наши дни.








    Тръгваме, а Пещера е в краката ни...





    От тук нататък навлезнахме вече и в Родопите.Пътя вече беше изпъстрен с много красота и лъкатушеше завой след завой.Беше невероятно готино да вдишваш миризмата на смола, дървесина и да се наслаждаваш на всяка една ела и всяка една полянка.Все едно минавахме, през частен поддържан от градинари парк...просто уникално...
    Следваща спирка - Циговчарк. Спираме моторите, да хапнем, аз докато чакаме да ни донесат поръчката продължавам неистово да снова насам-натам...











    Групата очакваща обяда...





    След около половин час, идва и той...Аз си поръчвам нещо, което обикновено ми се случва да хапвам именно тук в Родопите.Прясна изпечена пъстърва...





    Обаче хапвам и не ме свърта много на масата...





    Просто ти се иска мига да не свършва никога...











    Хайде да запечатам и групата на фона на тази невероятна красота...





    ...а и нещо също така готино , което се вижда рядко...





    Това е...потегляме.Пътя ни продължава напред и през Ракитово завъртаме един кръг с крайна точка Пазарджик където вече сме отново в равнината.
    Малко преди това спираме за почивка и докато останалите си купуват кафе...аз вися на задната ограда и си вземам довиждане с Родопите.





    Така завърши първия ми досег с магията наречена Родопа планина за тази година.Все ми се искаше да е малко по-бавно темпото, да имаме повече време за спиране и любуване на красотата, но...нямаше как.Километрите не са малко и трябваше да се приберем вечерта.
    Стъмва се...аз съм пред гаража...Стоя облегнат на мотора и въобще не ми се иска да го прибирам.Как така всичко свърши толкова бързо, как така ей сега тръгнахме и изведнъж...магията свърши.С мъка се изправям и се завръщам в реалността...отварям гаража, за да прибера вярната машина, и все ми се струва, ей сега ще се събудя и ще съм там...в Родопа планина...


    Следва...
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

    Лягам си вечерта и отново съм там...Ей...направо се притеснявам, че се побърквам, но на мен явно просто ми влияе така.Ходил съм по всички планини.Скитал съм с джипката по Ст. Планина, Средна Гора, Странджа, Пирин и Рила.Катерихме се преди няколко години по Беласица и след това се прехвърлихме и в Огражден, но...чувството което изпитвам щом само си помисля за Родопите, не може да се сравни с нищо.От 10 години обикалям лятно време тази планина и продължавам да твърдя, че ...просто не мога без да посетя поне един път това място през годината.
    Събуждам се сутринта с голямо разочарование, че всъщност съм си в леглото в Ст. Загора...
    Ставам, по инерция правя кафе, пускам си лаптопа, сядам пред нета и...нещо не ме свърта.Мисля си, вчера беше уникално.Събрахме се 4-ри мотора, направихме първия си трип в Родопите.Така да се каже запознах Хондата с това омагьосващо място, но на мен не ми стигна.Не само това...сега желанието ми да се върна там беше в пъти по-силно.Звъня на Стефко и го питам днес нещо няма ли да мръднем с моторите...ама той ме информира, че бил на работа.Няма с кой друг да карам и...аз продължавам да си пия машинално сутрешното кафе.В един момент обаче просто не издържах.Станах, облякох екипировката и макар да беше 11,30ч./т.е. почти обяд/, просто запалих мотора, заредих резервоара до горе и гас...Накъде...ами то е ясно...Към Родопите
    Знам, че не е добре да се правят дълги трипове сам и то с мотора.Всичко се случва и когато имаш другари с теб, знаеш, че има на кого да се опреш в труден момент.Това обаче някак бледнееше пред неистово ми желание да се върна там...
    Този път обаче потеглям в източния дял на Родопите.Бързо минавам през Димитровград-Хасково и Кърджали.От там продължавам към Момчилград и след него завивам на изток по тесния лъкатушещ път към Татул.
    Там реших да ми е първата спирка,и да видя гробницата на Орфей.Не отивах там за първи път, но някак имах непреодолимото желание да посетя още веднъж това уникално място.
    Времето беше перфкетно и дори направо горещо.Оставям мотора на паркинга, като моля една от жените продаващи разни плетени изделия да ми наглежда магнитната раница да не артиса/тя е празна, ама този който евентуално би я взел откъде ще знае тази подробност... /, а тя дори ми предлага и якето да си оставя и че нямало да има проблем.Е...чак толкова не исках да рискувам и отказах деликатно...
    Тръгвам по пътечката, плащам си билетче и скоро съм там...





    Гледките от горе са меко казано уникални...иска ти се да полетиш...








    А ето и самата гробница...








    Изкачваш се по изсечените в скалата стъпала от нашите прадеди и стигаш горе...сякаш си на върха на света...





    Гробницата най-горе...








    Изживяването беше уникално, докато...не се натрупаха един отбор туристи и най-вече по-възрастни "туристки", които ако питате мен би трябвало да ги задължават да сключват застраховка живот, преди да се катерят с треперещите си крака по скалите, по които...самия аз трудно се катеря... , ама...от друга страна...може пък и някои от тях наистина да ги привличат подобни места, макар, че повечето ми се струва са дошли само да размахват телефони, които ползват не по предназначения, а за ..."уникални" снимки от местата на които са успяли да се изкатерят.Да не говорим, че никой не се съобразява с другия.Ти снимаш нещо, а г-жа "туристката" изведнъж си подава гъзинката в кадъра ти и дори не и прави впечатление, че ако беше изчакала само секунда и нямаше да ти развали снимката.Дори и по-лошо...тръгва да се катери, залита...отива да пада...а ти да снимаш ли, да и спасяваш живота ли... , важното "атаката" към върха да е стръвна...
    Както и да е...в един момент стана супер пренаселено.Чак не можех да се чувам мислите, а камо ли да да релаксирам стоейки там на върха и усещаш само шепота на вятъра в лицето си...
    Така, че...кръгом и надолу.Подкарвам мотора по обратния път и спирам за един кадър...











    Продължавам и след като стигам главния път ...завивам на ляво в посока Маказа.Новия път е страхотен.Завоите правят управлението на мотор супер приятно удоволствие, а гледките извън пътя от ляво, където реката се извиваше завой след завой бяха супер готини.Спирам на едно място, което винаги съм искал да снимам, ама все не е било удачно да се спира.Сега бях сам и с никого не трябваше да се съобразявам.Карам...спирам където ми е кеф...Посоката я решавам, точно като стигна следващото кръстовище и така...Пълна свобода...
    За съжаление, мястото където исках да снимам не беше хич подходящо за спиране, а трафика за сметка на това пък беше убйствен.Налага се да спра другаде в близост, за да не съм съвсем капо...Все пак...





    Обръщам и потеглям в посока Кърджали.Бяхме се разбрали с приятел да пием по кафе, ама...пустата притегателна сила не ме оставяше все още.Влезнах в града, но...на първата бензиностанция макар и часа да беше вече 16,30ч. направих кръгом и...гас в посока запад към Ардино.Пътя е хубав с доста остри завои, но за сметка на това беше красиво.Казах си..."къде си тръгнал бре тепърва от сега нататък да се забиваш в джендемите", обаче отново онази притегателната сила ми показа всичко в бяла светлина и аз натисках на гаста.Скоро идва и желаната от мен отбивка.Крайната ми дестинация е с. Рибарци...или по-точно на километър преди него.То е и последното село, след което вече път няма.Ходил съм там преди време един път, и все ми се струваше, че е някак по-близо до главния път, обаче не...Пътчето беше тясно/колкото една кола/, с доста остри завои, с дупки и се виеше из гората, като тук там се изкачваше и се минаваше през някоя махала или малко селце.В интерес на истината имаше доста коли идващи насреща ми, което ме накара да съм доста внимателен по завоите, че караха малко като джигите, а точно сега не ми трябваше някоя злополука в това забутано място.Точно след 45мин. се изкачих и достигнах желаната от мен точка.
    Оставих мотора да си почине в страни от пътя, а аз с фотоапарат в ръце просто се насладих на великолепието на гледката в краката ми...








    Вярната машина довела ме едва ли не ...до края на света.Е, не съвсем до края де, ама...чувството е такова, а то е най-важно.





    Тук докато сменях обектива с по-широкия ми се сучи нещо интересно.Покрай мен и мотора мина човек идващ от селото.Човека видимо не беше съвсем наред, защото си говореше сам и ръкомахаше доста оживено.Когато стигна до мен ме погледна и на развален български ми каза добър ден, а аз също го поздравих.След малко обаче той прехвърли мантинелата и седна на полянката от която снимах обратния завой на р. Арда...кръстоса крака и замлъкна...Може би няколко минути съзерцава мълчаливо красотата.Гледах го отстрани зяпнал...Пред мен виждах въздействието на всичко заобикалящо ни дори и над този човек, който явно не беше съвсем наред.Само след минути, докато се сетя да го снимам седнал по турски и с реещ се поглед над тази красота, той се отърси от магията, стана , прехвърли мантинелата и продължи надолу по пътя отново говорейки си сам и ръкомахайки...
    Случката ми беше предостатъчна и сякаш снимането някак избледня у мен като желание.Бях свидетел на нещо много повече, а именно как тази красота въздейства дори и на хората, които не са съвсем в час...
    Обърнах мотора и теглих назад.Часа беше вече около 17,45 , а мен тепърва ме очакваше връщане по същото тясно и забутано пътче през планината, след това достигане до Кърджали и от там едни 100+ километра до Ст. Загора, а не ми се замръкваше.
    Да де...ама само два завоя по-нататък не издържах пред гледката която ми се разкри на фона на залязващото слънце...








    Бавно потеглих и с доста усилия успявах да се контролирам да не извръщам глава непрекъснато назад, че това по тия пътчета си е доста опасно.Точно два завоя по-надолу младеж със синьо Рено Лагуна буквално ме връхлетя в завоя... . Помислих си толкова беше, докато се опитвах отчаяно да избегна удара.Размина се по чудо...
    Продължих съвсем бавно, като на всеки следващ завой почти спирах/особено на по-острите/.Все пак излязох на главния път след около 30мин. невредим.
    Тъкмо се успокоих и ново дваЙсе. Ускорявам нагоре по главния път, следва завой и...в един момент насрещна кола подплашва една ...кокошка... ровеща нещо отстрани в банкета.Кокошката се хвърля като камикадзе през пътя и от големия стрес чак прелита пред мотора ми на има-няма 1 метър и то на нивото на предния фар.Набивам спирачките и се разминавам отново без удар на косъм...
    Направо лудница...казвам си, "хайде братле, време е да се прибираш".Останалия път на връщане няма да го описвам.Километрите си нижеха, но аз мислено бях все още някъде там...в онази красота и хармония.
    Прибирам се и с изумления виждам, че дневния ми километраж е почти 400км. Доста голям трип се беше получил и то го направих съвсем сам...Всичко обаче си заслужаваше, защото красотата на Родопите трябва да се преживее, да се вдиша и да се усети...останалото е блед отзвук!
    Поздрави на всички!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • #3
      От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

      Браво ! Невероятни снимки , и чудесна разходка .

      Коментар


      • #4
        От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

        Браво Любо, не спирай все така хубаво да разказваш и страхотните снимки, Родопите са ми слабост и ме омайват всеки път като съм там , благодаря че споделяш редовно

        Коментар


        • #5
          От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

          Благодаря ви, радвам се, че ви харесва!
          П.П.Павка...явно не само мен омайват и притесненията ми, че нещо се побърквам не са основателни...
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #6
            От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

            Браво на вас, много хубави снимки. Успех и все така да продължавате да се разхождате и да ни информирате!
            0887 526 564/ 0897 933 755 /

            Коментар


            • #7
              От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

              Eeeх,Любак...!!!
              Последно редактирано от n960; 07-06-16, 05:32.

              Коментар


              • #8
                От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

                Стягай Тераното за лятната експедиция след месец и мисли в коя част на Родопите не сме ходили още ....
                NISSAN PATROL Y60 2,8TD DOBINSONS+3" SILVERSTONE X-TREME 33X10,5X15
                ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ 0887/69-50-11 0898/780-418

                Коментар


                • #9
                  От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

                  Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                  Eeeх,Любак...!!!
                  Ами...Ники...

                  Първоначално публикуван от GEORGI Y60 Преглед на мнение
                  Стягай Тераното за лятната експедиция след месец и мисли в коя част на Родопите не сме ходили още ....
                  Гоше тия дни за това си мисля, ама...все нищо не измислям...Лошото е, че нещо не ми се карат много километри, а повече просто ми се стои на някое хубаво място по Родопите на лагер...Ще мисля обаче...
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

                    Много готино! Такива снимки с моя Олимпус не мога да докарам... Май не ми достига качество и обектив...
                    Пролетта и началото на лятото са времето за пътувания из източните Родопи. Юли и август вече става много топло и там, около Момчилград, Крумовград, Ивайловград, изгаря... Тогава вече е за средните и западните Родопи, които са по-високи - Смолян, Доспат, Девин, Михалково, Сърница и т.н. Красоти да искаш!
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #11
                      От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

                      Браво,браво пренесе ме за миг в любимата планина.Благодаря
                      R R CLASSIC 35`,Ashcroft transmision,FOX racing shocks
                      AUDI A6 avant QUATRO
                      TLC HDJ 73 4.2td factory diff locks и климатиче

                      Коментар


                      • #12
                        От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

                        Много красиво и зареждащо, особенно река Арда
                        Nissan Terrano 2.7 TDi
                        ----------------------------
                        Нещо което работи - не се пипа!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

                          Благодаря ви приятели и се радвам, че ви харесват нашите похождения!
                          П.П.Владич, напълно си прав...
                          Поздрави!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

                            Благодаря Любо! Върна ме месец назад, във спомените ми за прекрасният Гергьовден прекаран в тази невероятна планина... Човешкото око няма насищане, а сега е още по красиво, зелено и пълно с живот. Благодаря още веднъж!

                            п.п. Монитора ми нещо ли не е в ред, или си оставил по светли снимките?
                            Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. - Конфуций

                            Коментар


                            • #15
                              От: Притегателната сила на Родопите - мото трип

                              Първоначално публикуван от Пламен Пенов Преглед на мнение
                              Благодаря Любо! Върна ме месец назад, във спомените ми за прекрасният Гергьовден прекаран в тази невероятна планина... Човешкото око няма насищане, а сега е още по красиво, зелено и пълно с живот. Благодаря още веднъж!

                              п.п. Монитора ми нещо ли не е в ред, или си оставил по светли снимките?
                              Радвам се, че съм те пренесъл макар и виртуално на това омагьосващо място.

                              П.П.Пламене, почти всички кадри са снимани в крайно неблагоприятни условия.На повечето слънцето така прежуряше, че направо не знам как не са тотален брак.В последствие при пост-обработката се опитах да пооправя нещата, и е твърде възможно някой кадър да е останал по-светъл от необходимото, ама това е...
                              Всъщност виж и си и монитора де, че аз като ги гледам при мен в 90% си ми изглеждат нормални откъм светло/тъмно...
                              Поздрави!
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X