Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От Варна до Цюрих и обратно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От Варна до Цюрих и обратно

    Здравейте, колеги! Тъй като към края на септември ми се очертава пътуване от Варна до Цюрих и обратно с Honda CR-V, ми се иска да се посъветвам с вас и да получа насоки с цел по-спокойно пътуване. Това, живот и здраве, ще ми е първото пътуване с автомобил из Европа и искам да попитам няколко неща, които ще ги систематизирам в няколко точки.

    1. Маршрутът, който съм избрал на отиване, е следния:

    Варна -> Бургас -> София -> КПП Калотина -> (Сърбия) Пирот -> Бела Паланка -> Ниш -> Белград -> КПП Батровци -> (Хърватия) Slavonski Brod -> Загреб -> КПП -> (Словения) Ново Место -> Любляна -> КПП -> (Италия) Венеция -> Милано -> КПП -> (Швейцария) Цюрих

    Ето и линк към маршрута -> https://www.google.bg/maps/dir/Varna...8866!3e0?hl=en

    2. Чета в интернет, че има винетни такси, тол такси и не знам си още какви такси. Разбирам, че преди да вляза в Сърбия и Хърватия, трябва да си платя таксата на специална будка на магистралата. Ще се ориентирам ли в намирането на тези будки или трябва да отварям и другите две очи? В Италия пък било на изминати километри отново на въпросните будки. Как става това засичане на километрите и на излизане от Италия ли ще се заплати тази такса? В Швейцария пък трябвало да си закупя винетка за една година, като същевременно минаването през тунели отделно се заплащало. Като цяло тази информация, която я имам вярна ли е и ако не е, да ме насочите към истината.

    3. Автомобилът, с който ще се пътува, е Honda CR-V от 2004-та година, 2.4 газ/бензин, обаче е регистриран на фирма. Какви документи трябва да нося в себе си, мои и на автомобила? За моите документи знам, че трябва да са лична карта, шофьорска книжка + синия талон, а на автомобила трябват малкия и големия талон, гражданска, зелената карта на автомобила и талоните за минат технически преглед. А това, че колата е фирмена, трябва ли да имам пълномощно, за да я управлявам в други държави? И като цяло какви други документи трябва да нося и какви скрити игли ще срещна по пътя си в подготовката за това пътуване?

    4. Пътуването ще се състои ориентировъчно в рамките на една седмица. Между 25.09.2016 и 30.09.2016. Колко пъти и къде е желателно да се спи? Има ли хотели, мотели или може и в колата да се спи? Запланувал съм преходът от Варна до Цюрих да е с две нощувки, едната от които ще е в Ниш, а другата в Любляна. Картата дава преходът да е около 2200 км за около 23 часа. Дали ще може да се вземе това разстояние с една нощувка или да не рискувам и да си направя две?

    5. Връщането от Цюрих към Варна по същия път ли да бъде или да избера друг маршрут?

    6. Какви профилактики трябва да направя по автомобила, за да може да издържи на такова пътуване? Със зимни гуми ли да бъде или с летни?

    7. Какви валути да нося в себе си? Колко (ориентировъчно) биха ми стрували всичките такси по преминаването из държавите, както и евентуалните две нощувки?

    Като цяло това са ми притесненията до момента. Ако имате препоръки, ще се радвам да ги чуя и да ги приема, защото такъв тип пътуване ще ми е за пръв път. Благодаря на отзовалите се!

  • #2
    От: От Варна до Цюрих и обратно

    Първоначално публикуван от c0dy^ Преглед на мнение
    Здравейте, колеги! Тъй като към края на септември ми се очертава пътуване от Варна до Цюрих и обратно с Honda CR-V, ми се иска да се посъветвам с вас и да получа насоки с цел по-спокойно пътуване. Това, живот и здраве, ще ми е първото пътуване с автомобил из Европа и искам да попитам няколко неща, които ще ги систематизирам в няколко точки.

    1. Маршрутът, който съм избрал на отиване, е следния:

    Варна -> Бургас -> София -> КПП Калотина -> (Сърбия) Пирот -> Бела Паланка -> Ниш -> Белград -> КПП Батровци -> (Хърватия) Slavonski Brod -> Загреб -> КПП -> (Словения) Ново Место -> Любляна -> КПП -> (Италия) Венеция -> Милано -> КПП -> (Швейцария) Цюрих

    Ето и линк към маршрута -> https://www.google.bg/maps/dir/Varna...8866!3e0?hl=en

    2. Чета в интернет, че има винетни такси, тол такси и не знам си още какви такси. Разбирам, че преди да вляза в Сърбия и Хърватия, трябва да си платя таксата на специална будка на магистралата. Ще се ориентирам ли в намирането на тези будки или трябва да отварям и другите две очи? В Италия пък било на изминати километри отново на въпросните будки. Как става това засичане на километрите и на излизане от Италия ли ще се заплати тази такса? В Швейцария пък трябвало да си закупя винетка за една година, като същевременно минаването през тунели отделно се заплащало. Като цяло тази информация, която я имам вярна ли е и ако не е, да ме насочите към истината.

    3. Автомобилът, с който ще се пътува, е Honda CR-V от 2004-та година, 2.4 газ/бензин, обаче е регистриран на фирма. Какви документи трябва да нося в себе си, мои и на автомобила? За моите документи знам, че трябва да са лична карта, шофьорска книжка + синия талон, а на автомобила трябват малкия и големия талон, гражданска, зелената карта на автомобила и талоните за минат технически преглед. А това, че колата е фирмена, трябва ли да имам пълномощно, за да я управлявам в други държави? И като цяло какви други документи трябва да нося и какви скрити игли ще срещна по пътя си в подготовката за това пътуване?

    4. Пътуването ще се състои ориентировъчно в рамките на една седмица. Между 25.09.2016 и 30.09.2016. Колко пъти и къде е желателно да се спи? Има ли хотели, мотели или може и в колата да се спи? Запланувал съм преходът от Варна до Цюрих да е с две нощувки, едната от които ще е в Ниш, а другата в Любляна. Картата дава преходът да е около 2200 км за около 23 часа. Дали ще може да се вземе това разстояние с една нощувка или да не рискувам и да си направя две?

    5. Връщането от Цюрих към Варна по същия път ли да бъде или да избера друг маршрут?

    6. Какви профилактики трябва да направя по автомобила, за да може да издържи на такова пътуване? Със зимни гуми ли да бъде или с летни?

    7. Какви валути да нося в себе си? Колко (ориентировъчно) биха ми стрували всичките такси по преминаването из държавите, както и евентуалните две нощувки?

    Като цяло това са ми притесненията до момента. Ако имате препоръки, ще се радвам да ги чуя и да ги приема, защото такъв тип пътуване ще ми е за пръв път. Благодаря на отзовалите се!
    Такааа!
    1. В Сърбия, Хърватия и Италия се плаща на самата магистрала. Няма как да пропуснеш "будките" щото те са на магистралата и не можеш иначе да минеш. Отначало при влизане на магистралата си взимаш билетче, бариерата се отваря и при следващата "будка" даваш билетчето, на екрана се изписва колко да платиш. Става и с евро и с кредитна карта. В Словения и Швейцария си купуваш винетка и я лепиш на предното стъкло. В Словения я купуваш веднага след границата с Хърватска, на бензиностанцията. В Швейцария мен ми я продадоха веднага след границата, ама вече не помня как!
    2. Може и седна нощувка, но ще се озориш. По-добре с две. Ниш ти е близо, планирай поне Белград.
    יעבור
    «И това ще мине»

    Коментар


    • #3
      От: От Варна до Цюрих и обратно

      Ниш е близо ама от София, щом тръгва от Варна през Бургас пътят си е достатъчен. За втора почивка е подходящ Анкаран град в Словения, граничещ с Триас. По точно двата града са събрани и границата минава между тях. Цените са много приемливи градчето е курортно и има чудесен спа хотел със градина на самият бряг. Цената е около 40 евро за двойна стая със закуска, ресторанта е много приличен и има една уловка питат те за обяд или вечеря дали искаш меню или от бюфет, като при бюфета се плаща фиксирана цена на чинията в зависимост от големината и. Точно преди границата на около 50 метра има бензиностанция ОМВ като цената на горивото е доста по ниска от тази в Италия. През Триас се хваща аутобана и за около 2 часа си във Венеция.
      Nissan Patrol 2008
      Mercedes c220 cdi 2006
      Mercedes cls350 cdi 2013
      Mercedes GL 450 cdi 2012

      Коментар


      • #4
        От: От Варна до Цюрих и обратно

        Първоначално публикуван от alexander_76 Преглед на мнение
        Ниш е близо ама от София, щом тръгва от Варна през Бургас пътят си е достатъчен. За втора почивка е подходящ Анкаран град в Словения, граничещ с Триас. По точно двата града са събрани и границата минава между тях. Цените са много приемливи градчето е курортно и има чудесен спа хотел със градина на самият бряг. Цената е около 40 евро за двойна стая със закуска, ресторанта е много приличен и има една уловка питат те за обяд или вечеря дали искаш меню или от бюфет, като при бюфета се плаща фиксирана цена на чинията в зависимост от големината и. Точно преди границата на около 50 метра има бензиностанция ОМВ като цената на горивото е доста по ниска от тази в Италия. През Триас се хваща аутобана и за около 2 часа си във Венеция.
        Сигурно си прав, до Ниш от Варна ще са около 8 часа. Нормално каране. До Белград 10. Човека да си прецени.
        יעבור
        «И това ще мине»

        Коментар


        • #5
          От: От Варна до Цюрих и обратно

          Където можеш, плащай с кредитната карта. За фирмена кола ти трябва пълномощно от управителя на фирмата, а ако ти си такъв, Решението на фирмата. Минали през заклет преводач за 20-тина лева на страница. Никога не са ми искали подобни документи, но е добре да ги имаш. Ако колата е лизингова (ама 2004...явно не е) ти трябва и пълномощно от лизингодателя. 25 септември... гастарбайтерите може да са направили огромни опашки на сръбската граница. Ако си твърдо решен да минаваш оттам, въоръжи се с кафе и търпение. Е, там кафето все още е почти без пари. По- нататък става твърдо по 2,60 евро.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #6
            От: От Варна до Цюрих и обратно

            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
            Където можеш, плащай с кредитната карта. За фирмена кола ти трябва пълномощно от управителя на фирмата, а ако ти си такъв, Решението на фирмата. Минали през заклет преводач за 20-тина лева на страница. Никога не са ми искали подобни документи, но е добре да ги имаш. Ако колата е лизингова (ама 2004...явно не е) ти трябва и пълномощно от лизингодателя. 25 септември... гастарбайтерите може да са направили огромни опашки на сръбската граница. Ако си твърдо решен да минаваш оттам, въоръжи се с кафе и търпение. Е, там кафето все още е почти без пари. По- нататък става твърдо по 2,60 евро.
            По тоя маршрут нищо такова като пълномощни, преводи не трябва. И не, 25 септември гастарбайтерите вече отдавна са се изтеглили. Виж 25 август, а особенно 30-31 да, проблем е, но се решава.
            יעבור
            «И това ще мине»

            Коментар


            • #7
              От: От Варна до Цюрих и обратно

              Една нощувка ти е напълно достатъчно според мен, не са кой знае колко много км. Търси мотелче около Загреб, горе долу е на половината път. По това време вече е спокойно по границите, няма да чакаш.

              Коментар


              • #8
                От: От Варна до Цюрих и обратно

                За такава кратка дистанция наистина може да стане с една почивка, но ще си изморен - т.е. зависи дали при ежедневната ти практика за шофиране въртиш доста километри и дали си свикнал с това... Ако не си - не планирай повече от 800км на ден, и най-вече не планирай място за нощувка (въпреки, че можеш да си направиш проучванията за района, в който очакваш да нощуваш)... Така няма да си обвързан с 'гонене на цел' и в момента, в който се почувстваш уморен ще можеш да потърсиш удобно място за нощувка наблизо..
                Ако не ти е нужно смъкването към Бургас - през горния път ще ти е по-удобно и бързо...

                За сръбско - колегите са ти обяснили - нЕма начин да не плАтиш Използването на кредитна карта е удобство при плащането на магистралата - няма нужда да сменяш динари по неясен курс и да ти се дрънкат стотинките от няколко валути в портмонето.,..
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #9
                  От: От Варна до Цюрих и обратно

                  В общи линии магистралните такси са следните:

                  от Ниш до Блеград около 5-6 евро.

                  от Белград до Хърватска около 1-2 евро.

                  от Хърватска до Словения около 15-20 евро.

                  В Словения винетката за една седмица е 15 евро и е необходима само за магистрала. Има вариант да се избегне ако се кара по първокласни пътища или ако сте предвидили разходка до Плитвичките езера в Хърватска. В този вараинат минавате перз Словения дали има и 20 км. и винетка не се плаща. След това сте в Италия. Там вече магистралите струват пари.

                  В Италия доста бензиностанции и газстанции са на самообслужване (първо пускаш банкнота в колонката и после зареждаш).

                  Коментар


                  • #10
                    От: От Варна до Цюрих и обратно

                    http://www.vinetki.eu/
                    http://patepis.com/?page_id=565
                    Аз бих предпочел от Загреб да сляза на Риека,след това Триест,а след това пак по твоя маршрут,като в Словения в отсечката Stаrod-Kozina във всяко село има хотел или мотел на прилични цени.Пътувал съм го четири пъти това направление.Освен това спестяваш винетката за Словения.Вместо да ги даваш за магистрали ,ще си платиш нощувката.С около 10-20 км. ти се удължава пътуването,но не е проблем.
                    Нека силата да бъде с нас!
                    Suzuki Grand Vitara
                    +34 642 91 4154

                    Коментар


                    • #11
                      От: От Варна до Цюрих и обратно

                      От прочетените коментари до тук мисля да си променя малко маршрута. Обмислям да спя първо в Белград, а след това някъде преди Венеция, за да не плащам луди пари за хотел. По принцип предпочитам да не резервирам предварително хотели, за да мога да спя, когато почувствам умората. Но пък да не стане така, че да кажат, че нямат свободни стаи и да ми искат луди пари за една нощувка. Затова още ще го умувам. Иначе винетните такси ще си ги плащам, просто се интересувах как става плащането. А това отклонение към Риека също ми звучи интересно и може и тази част да я променя.

                      Коментар


                      • #12
                        От: От Варна до Цюрих и обратно

                        https://bg.camping.info/kampingmesta
                        Ако имаш намерение да спиш около Венеция препоръчвам ти този къмпинг.Има бунгала и всичко необходимо за един транзитно преминаващ.Много лесно се стига до него,условията и цените са добри.Срещу къмпинга има магазин на известна верига, а в сами къмпинг има магазин и пицария.Всичко е проверено от първа ръка четири пъти.
                        В Сърбия,Хърватия и Италия плащаш магистралните такси на тол пунктовете като този Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Untitled-1.jpg
Прегледи:1
Размер:90.1 КБ
ID:5718184,а в Словения и Швейцария си купуваш винетки.На Словенските магистрали има контролни пунктове,на които с камери се следи коя кола има винетка.Винетката си я купуваш на самото КПП Obrezje.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN4734.jpg
Прегледи:1
Размер:136.1 КБ
ID:5718189
                        В Сърбия и Хърватия си плащам магистралните такси в евро,за да не обменям пари.Има малка разлика ако си плащаш в местна валута,но е съвсем малка.
                        Последно редактирано от Радо 57; 07-06-16, 16:32.
                        Нека силата да бъде с нас!
                        Suzuki Grand Vitara
                        +34 642 91 4154

                        Коментар


                        • #13
                          От: От Варна до Цюрих и обратно

                          Благодаря за полезната информация!

                          Малко да съживя темата - работите станаха така, че се направиха резервации в хотели, а едно от местата е на къмпинг (защото там беше най-изгодно). Другата седмица оставям колата за цялостен прегнед. Направени са пълномощни за управление, защото колата е фирмена. Скоро и валута трябва да се обмени, защото, предполагам, не навсякъде ще може да се плаща с карта или в Евро. Маршрутът от всяка до всяка точка е написан в екселска таблица с точните разстояния от точка до точка и приблизителното време за изминаването на тези разстояния. Все си мисля, че накрая ще забравя нещо, но да видим, хаха.

                          П.П. Поздравления, колега, че с Витарата си тръгнал на такова дълго пътеществие! И на мен ми се иска с Паджерото да направя нещо такова, но нещо ме е шубе. Нямам представа до къде ще издържи колата, хаха. Иначе благородно завиждам!

                          Коментар


                          • #14
                            От: От Варна до Цюрих и обратно

                            И така, тъй като датата на за заминава наближава, графикът за забележителностите в някои градове все остава на заден план. Някой може ли да подхвърли нещо към това в кой град какво може да се види за определен интервал от време? За съжаление не разполагам с цял ден за обиколки, ами просто колкото да се хапне, да се видят 1-2 интересни неща в града и после отпътуване. Благодаря предварително!

                            П.П. Ето и снимка:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Razhodka.JPG
Прегледи:1
Размер:87.6 КБ
ID:5728587

                            Коментар


                            • #15
                              От: От Варна до Цюрих и обратно

                              Прощавайте че съм малко рязък, но 2 часа във Венеция можете да идете до острова до там където се стига с кола, да направите една обиколка около автобусните спирки, да си купите нещо от някоя лафка и да се върнете
                              За Венеция трябва да паркирате и още минимум 5-6 часа и то с бягане за да видите нещо
                              Land Rover Discovery II, V8 4.0
                              VW Golf VI variant
                              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X