Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

    Написаното от ЕМО обобщи всичко, което се луташе като представи и разбирания в главата ми.
    Някои от точките са били повод за люти спорове и "ънфрендване" с дебели чутури, за което даже не съжалявам, понеже зачитаме правото на лично мнение...

    Аз като възрастен читател ще си позволя още няколко заръки с цел превенция и пожелания за дълък живот на две колела.

    1. Когато компанията, с която караш, ти се струва неподходяща като стил и предпочитания за каране - не е грешно да се рсзделиш с нея. Подписано с последното ми падане, пролетта.
    2. Хубаво е да се кара на 85% от възможностите си. Нека имаме резерв, когато се наложи да дадем максимума в ситуация и нужда.
    3. Доверяване на "вътрешното усещане"! Никога няма да ни подведе.
    4. Когато се ходи "навън", даже и за ден - задължително застраховка. 10-15 лв са!

    Лично аз гледам аптечката да ми е в актуално състояние и да е най-отгоре на багажа, в куфара. На самия капак на куфара съм написал и обозначил със стрелки къде точно стои.






    Публикувайте отговор

    Коментар


    • #62
      От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

      Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
      И така:
      по чукарите съм от девет сезона.За разлика от доста колеги , аз и групата не сме фенове на хилклайминга и екстремното ендуро.Правят се основно преходи(100-200км на 30-100км от базата и 10-20км от най-близкия асвалт).Например вчера извъртяхме едни бързи 170км по трасето м/у София и Сапарева Баня.Действително , трасетата са много по-леки(и съответно бързи) , но едно падане с 40-50-60км/ч е доста емоционално преживяване!За целия си "стаж" имам над 200(двеста) падания на черно+две на асвалт(едното от които беше класика-челен удар в Москвич 412).Равносметката е (ама за цялата група от пет човека)-две спукани ребра,една навяхната китка,един счупен крак,един изкаран въздух и два пъти разтегнати връзки на коляно,едни разтегнати връзки на глезен и едно "забито" кормило на 15см от......"макарите"(синките не ги броиме).
      Личните ми наблюдения показват , че 99% от паданията са абсолютно безобидни.Резултата е-ставаш,изтупваш се,вадиш си сърцето от петите,удряш една майна,качваш се на мотора и ......масуриш.
      Има,разбира се,1% в който господ не е българин,но въпреки това в 99% от тоя 1% травмите НЕ СА животозастрашаващи.Да-боли , да-някак си трябва да се приберат мотора и пребития , да-имаме логистичен проблем,но в никакъв случай въпроса не е на живот и смърт.Кви самолети,кви хеликоптери! До колкото съм в течение , в нашия спорт има десетки хиляди мотористи и атв-исти , а за 25год има два или три случая с фатални последствия(за разлика от пистаркаджиите,например).Опре ли до евакуация по въздух(а това означава , че пострадалия се люля на ръба , т.е. нужни са му операционна и лекарски екип)......работата е отекла.Особено в КМБ.Тогава единственото което ти остава е да се молиш......горещо......на всички богове които са ти известни.Може да звучи гадно , но е така.В Шамони е по друг начин , но "тука е така".

      Кои са важните неща за да си спестим главоболията и неудобството в тия 99%:
      1.Никога сам!!!!АМА НИКОГА!Гоблин ви е дал линк-четете! Желателно е хората от групата да са проверени кучета,а не Сулю и Пулю(сред ендураджиите рядко се намират боклуци , но има и такива).Най-малкото има хора които ще умрат докато те влачат , но ще те извлекат , а има и такива които ще се предадат доста по-рано(не заради друго ами защото им липсва достатъчно мотивация).
      2.Никога не забравяйте , че главата ви служи НЕ само за да си носите каската на нея.Малко мислене и трезва преценка на ситуацията , може да ви спести големи главоболия!!! МТО,размер на групата,лични умения на членовете на групата,тех.състояние на моторите,сезон,умора,дори личните качества на членовете на групата(има кисели гъзета които умрат да се доказват и да си мерат ......... моторите-счупения крак беше точно поради това)-всичко това се слага в сметките.
      3.Екипировка-за нея са изписани романи-няма защо да ги предъвквам.Много по-добре е да се извъргаляш добре екипиран,от колкото с дънки и кубинки.Друго е усещането , някак си.
      4.Телефон-това е единствената ви връзка с останалия свят(в спецназа има едно златно правило-"групата е жива докато е жив радиста")!!!Желателно е телефона да е дуракоустойчив и да му държи батерията(повечето смартфони не стават) .ВИНАГИ преди каране да е зареден до козирката(и за това сме писали)!
      5.Средство за навигация-много е яко като закъсаш да не знаеш къде си."Тука съм до едно дърво"-знаеш ли колко дървета има в България.Най-добре ГПС-стария 60цсх върши перфектна работа(а най-добре е в групата да има поне два).Той ти дава възможност не само да се локализираш,ами да заведеш ПСС-то до пострадалия и да им спестиш маса време в търсене("златния час"!).В краен случай може и смартфон(виж горе) или в най-краен случай СПОТ.
      6.Човек с джип или бус на който можеш да разчиташ.Човек който е готов да ти помогне когато и да му се обадиш(всеки има по някой такъв приятел/приятели), а и доста джипари от МСС биха се отзовали дори и да не ви познават.
      7.Ако положението е много зле е най-добре със задачата да се заеме ПСС.
      8.Опираме до първата помощ.С оглед на травмите(основно фрактури,разтежения,хипогликимия,топлинни претоварвания и проблеми с всякаква пълзяща и хапеща гад) които се получават е желателно да се мине един курс по първа помощ.След него няма да успееш да спасиш нечий живот , но ако не бере душа можеш доста да му облекчиш мъките докато го натовари ПСС-то.
      9.Аптечка-основното при нея е , че за да има смисъл да я влачиш(и без това влачим достатъчно боклуци) трябва да можеш да я използваш(виж т.7).Импровизациите са силно нежелателни.
      10.Ако стане сакатлък,най-важното е да запазиш хладнокръвие и да мислиш и действаш трезво.Така дори и да не си съвсем подготвен има голям шанс да постъпиш правилно(лично проверено).Паникьорските изцепки почти винаги водят до много по-тежки последици.
      11.Ако стане белята се старай да комуникираш директно с ПСС. Лелите от 112 могат да те докарат до състояние да ти се иска вече да си умрял.Колегите достатъчно изписаха за застраховките и цените при липса на такава.
      12.Ако усетиш , че не ти е ден(на тебе или на мотора)-обратно вкъщи.Ако чак толкова те сърби , гледай да се въртиш около вкъщи или поне около асвалта.Може да звучи смешно , но е факт-отново лично проверено.
      Накратко е това.Със сигурност съм проспал нещо,но ако се сетя ще дописвам.

      ПП.Това е ЛИЧНО МОЕ мнение и не ангажирам никого с него.НЕ ТВЪРДЯ , че СЪМ НЕПРЕМЕННО ПРАВ. Аз така ги виждам нещата.Всеки сам преценява как да постъпва.....и след това си носи последствията.

      Сега намирам темата и тъй като съм полу-прясно пострадал, счупен десен крак заради безумието на заден моторист, който не следи пред него какво става и се заби в мен, искам да потвърдя правилата по-горе.
      Като според мен, правило 12 трябва да е правило 1!!!
      Точно това усещах като тръгнахме, че нещо не е наред и нещо следва...

      Поздрави на всички и дано не Ви се случват тежки контузии!

      Коментар


      • #63
        От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

        Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
        ...

        Кои са важните неща за да си спестим главоболията и неудобството в тия 99%:
        1.Никога сам!!!!АМА НИКОГА!Гоблин ви е дал линк-четете! Желателно е хората от групата да са проверени кучета,а не Сулю и Пулю(сред ендураджиите рядко се намират боклуци , но има и такива).Най-малкото има хора които ще умрат докато те влачат , но ще те извлекат , а има и такива които ще се предадат доста по-рано(не заради друго ами защото им липсва достатъчно мотивация).
        ...
        Безусловна истина.
        Не че останалите точки не са.
        Точно тази обаче най-често не спазвам.
        Всеки път като се зачукам някъде си я припомням.
        Както вица "...Ех да бех слушал какво ми думаше тата..."
        Изхождайки от 2 никога не тръгвам с идеята да стане така ама често така се случва.
        Чиста проба късмет е, че не съм настъпвал мотиката сериозно. Само късмет, нищо друго.
        Определено е крайно време обаче да си оборудвам аптечка, оптимизирна за кръвоспиране изобщо травми.



        Враг усраине

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X