Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

    Здравеите,често се замислям какво да направя ако колега /приятел падне лошо и се нарани в планината.
    Например,колега ендурист с които караме из Стара планина (западна)падна в един доста дълбок коловоз които от водата бе станал като малко деренце.
    Счупи си кормилото но не получи почти никакви травми.Просто имаше голям късмет при това падане.
    Та мисълта ми е при горната ситуация ,на 15 км.от населено място,място до което може да стигне само с добре подготвен джип.Какво да направим.
    Или кое е наи правилното да направим.

    Ако има такава тема моля да бъда извинен,търсих но не намерих.А за мен е важно,предполагам и за всички ендуристи, обичам да бъда колкото се може по подготвен.

    Последно редактирано от Иво Томов; 01-06-16, 14:11.
    Honda CRF 250 X
    Touareg 3.0 TDI

  • #2
    От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

    0. Да не се навираме на места над нашите възможности.
    1. Да не се завираме на майната си сами.
    2. Да сме добре екипирани.
    3. Да имаме аптечка и да знаем как да я ползваме (курсовете по първа помощ от професионалисти са незаменими)
    4. Да знаем телефона на някой с добре подготвен джип, който е наблизо и желае да помогне.
    5. Да знаем, че гореизброените не са гаранция за оцеляване.

    Коментар


    • #3
      От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

      Първоначално публикуван от Иво Томов Преглед на мнение
      Здравеите,често се замислям какво да направя ако колега /приятел падне лошо и се нарани в планината.
      Например,колега ендурист с които караме из Стара планина (западна)падна в един доста дълбок коловоз които от водата бе станал като малко деренце.
      Счупи си кормилото но не получи почти никакви травми.Просто имаше голям късмет при това падане.
      Та мисълта ми е при горната ситуация ,на 15 км.от населено място,място до което може да стигне само с добре подготвен джип.Какво да направим.
      Или кое е наи правилното да направим.

      Ако има такава тема моля да бъда извинен,търсих но не намерих.А за мен е важно,предполагам и за всички ендуристи, обичам да бъда колкото се може по подготвен.

      Има правила, за долекарска помощ. Има аптечки, има и курсове. Даже във форума има тема.

      Ще напиша какво ми се случи на мен преди много години:
      Паднал съм с АТВ. Нямам травми, няма й нищо на машината. Но нищо от това не помня. Забелязват приятелите ми, че липсвам от групата. Връщат се и ме намират седнал на земята със свалена каска. Машината на 20-тина метра "по таван". Питат ме дали има нещо, боли ли ме нещо, какво се е случило, а аз тях ги питам какво се е случило. Отговарят ми, но аз пак ги питам същото. Те решават, че нещо не съм адекватен. Оставят 1 да ме "пази" и тръгват към селото. Викат линейка. По пътя срещат ловци с УАЗ-ка, които отиват до мястото където съм и ме натоварват. Идва линейката до пътя и ме прехварлят. В болницата ми правят снимки, скенер, преглеждат ме и ме оставят за лечение. Вечерта около 20,30-21 ч. са първите ми спомени от шума на двигател. В същност съм чувал асансьора, а съм си мислел че още карам. Нямам никъде удари, само ми е замаяно и нищо не помня. Имах ужасен световъртеж, и имах чувството, че потъвам. В болницата ме питаха за моето ЕГН, телефонни номера, имена, адреси, месторабота. Отговарял съм безпогрешно. На сутринта ме изписаха с лек световъртеж. Качих си на колата и отидох на работа. Казаха ми, че до месец ще ми се върне паметта. Н и и до сега нямам спомени какво е станало.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #4
        От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Има правила, за долекарска помощ. Има аптечки, има и курсове. Даже във форума има тема.

        Ще напиша какво ми се случи на мен преди много години:
        Паднал съм с АТВ. Нямам травми, няма й нищо на машината. Но нищо от това не помня. Забелязват приятелите ми, че липсвам от групата. Връщат се и ме намират седнал на земята със свалена каска. Машината на 20-тина метра "по таван". Питат ме дали има нещо, боли ли ме нещо, какво се е случило, а аз тях ги питам какво се е случило. Отговарят ми, но аз пак ги питам същото. Те решават, че нещо не съм адекватен. Оставят 1 да ме "пази" и тръгват към селото. Викат линейка. По пътя срещат ловци с УАЗ-ка, които отиват до мястото където съм и ме натоварват. Идва линейката до пътя и ме прехварлят. В болницата ми правят снимки, скенер, преглеждат ме и ме оставят за лечение. Вечерта около 20,30-21 ч. са първите ми спомени от шума на двигател. В същност съм чувал асансьора, а съм си мислел че още карам. Нямам никъде удари, само ми е замаяно и нищо не помня. Имах ужасен световъртеж, и имах чувството, че потъвам. В болницата ме питаха за моето ЕГН, телефонни номера, имена, адреси, месторабота. Отговарял съм безпогрешно. На сутринта ме изписаха с лек световъртеж. Качих си на колата и отидох на работа. Казаха ми, че до месец ще ми се върне паметта. Н и и до сега нямам спомени какво е станало.
        Имал си сътресение на мозъка, леко си се отървал, такъв тип наранявания в главата са много опасни и проблема НЕ е скоро след травамата а най-често доста часове след нея, за това след травми в главата внимателно и под наблюдение поне 2-3 дни, съвет от НЕмедик.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • #5
          От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

          Добре е било, че до мястото където си паднал е можело да стигне линейка, лошото е когато до тебе може да дойде само специализирана техника от Планинската спасителна служба и ако нямаш застраховка /като при скиорите/ ще се наложи да се плаща. Преди няколко години един ловец-бракониер се беше загубил през зимата някъде около х.Здравец и брат му вдигна спасителната служба, след като го намериха се наложи да плати близо 2500 лв. и то защото е нямал застраховка.......

          Коментар


          • #6
            От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

            http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=20961
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
              Да беше само той...

              Коментар


              • #8
                От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                Ами правете си застраховки и недай си боже , да стане нещо викате си хеликоптер и готово
                Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                A1+

                Коментар


                • #9
                  От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                  викаш ако можеш.

                  То и без застраховка ако се обадиш на 112 или на някой от форума - все ще се направи нещо. Въпросът е има ли кой да се обади.

                  Поради което самотните разходки се правят в по-лежерен стил.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                    Най-важното - никога сам!
                    Падал съм си на врата, не можех сам да извадя телефона, за да извикам помощ.
                    Бяхме близо до село, в което имам роднина. Запали камиона и дойде да ме изкара до асфалта, където ме чакаше линейката.
                    Впрочем, в камиона в нивата друсаше по-малко, отколкото в линейката по главния път
                    Последно редактирано от Ivan_J; 01-06-16, 19:14.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                      Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                      Ами правете си застраховки и недай си боже , да стане нещо викате си хеликоптер и готово
                      Бъзикай се, ама да не ти се случва .............

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                        Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                        Ами правете си застраховки и недай си боже , да стане нещо викате си хеликоптер и готово
                        A това с хеликоптера някои пробвал ли го е ,телефон ,някаде инфо има ли.Питам ако знаеш повече казваи.
                        Honda CRF 250 X
                        Touareg 3.0 TDI

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                          Първоначално публикуван от Иво Томов Преглед на мнение
                          A това с хеликоптера някои пробвал ли го е ,телефон ,някаде инфо има ли.Питам ако знаеш повече казваи.
                          Намерих: http://aeropress-bg.com/novini/36-ne...-balgaria.html
                          тел. 0887 72 72 72


                          Прочетох за към 4000лв-четири хиляди лева ,летателен час.Правителствена болница.
                          Последно редактирано от Иво Томов; 01-06-16, 23:17.
                          Honda CRF 250 X
                          Touareg 3.0 TDI

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                            Първоначално публикуван от Иво Томов Преглед на мнение
                            Здравеите,често се замислям какво да направя ако колега /приятел падне лошо и се нарани в планината.
                            Например,колега ендурист с които караме из Стара планина (западна)падна в един доста дълбок коловоз които от водата бе станал като малко деренце.
                            Счупи си кормилото но не получи почти никакви травми.Просто имаше голям късмет при това падане.
                            Та мисълта ми е при горната ситуация ,на 15 км.от населено място,място до което може да стигне само с добре подготвен джип.Какво да направим.
                            Или кое е наи правилното да направим.

                            Ако има такава тема моля да бъда извинен,търсих но не намерих.А за мен е важно,предполагам и за всички ендуристи, обичам да бъда колкото се може по подготвен.

                            А гледали ли сте филма "127 часа"
                            , ако не бегом да си го свалите и гледате.
                            Там точно се разказва за адреналин зависим
                            Land Rover Discovery II, V8 4.0
                            VW Golf VI variant
                            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                              Понеже ме нахокахте и с отрицателни коментари, да поясня , че бях напълно сериозен.
                              На хеликоптер можеш да се обадиш и без да имаш застраховка, ама няма да те вземе , докато не видят преведене пари ( не питайте от къде знам ).
                              ПСС вземата 2800 лева на час .
                              http://www.pss-bg.bg/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%BA%D0%B0/

                              Преди да нахокате някой , поне си направете труда, да се опитате да чуете какво ви казва.
                              Да има вероятност да пострадаш , така че да не можеш да извикаш помощ. Вероятностите са много. Може и да загинеш на мига ,нали затова се казват екстремни спортове, но това не пречи, да подсигориш всички останали случаи.

                              Весел ден и бъдете .... мъдри
                              Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                              За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                              A1+

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X