Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

    Какъв хеликоптер, каква правителствена болница колеги!?!?!..... В кой свят живеете? Това е България, а не е Швейцария, или Франция... Направете си една планинска застраховка за година, която е смешна сума и ако нещо не дай си боже стане дрънкайте на ПСС-то, или на 112 дрънкайте те пак на ПСС-то ще се обадят. Ще дойдат и ще ви измъкнат. Мен ме носиха, около километър пеш с носилка, до като стигнем до пътя и до линейката. Бях паднал в гората на един баир с парапланера от 12-15 метра височина и си бях счупил тазът на 5 места. И понеже точно тази година "за късмет" не си бях направил планинската застраховка минах само със 600 лева плащане на ПСС-то по най-тънката тарифа, защото тези от ПСС-то са ми познати и приятели алпинисти. Другите неща вече линейката, болниците, операциите и т.н. си ги пое здравната каса. Допълнително още само железата си платих, които все още са в мен.
    И само за сравнение да ви цитирам още един случай. Във Франция отиваме да качваме Монблан. В Шамони си направихме пак планинска застраховка за няколко дена някъде по 8 евро на човек. Тръгнахме да качваме върха и на 4300 метра нмв на заслон Вало един турист (мисля, че беше от Благоевград) от групата го тресна височинната болест и легна на снегът. Свалихме го на хижа Дам де Гуте на 3800 м нмв, защото там има място, където да кацне хеликоптера и се обадихме на френското ПСС. След 15 минути от Шамони дойде хеликоптер и за 6-7 минути го свали в болницата в Шамони. Там му сложили системи и за два дни го вдигнаха на крака, а когато ние слязохме от върхът в Шамони вече го бяха изписали въпросният турист. След това ни представиха сметка от 2500 евро за цялата работа. Казахме че той има застраховка, записаха си номера на полицата му и край. С това въпросът във Франция приключи... Друго освен тези 8 евро не сме плащали.... Но тук не са така нещата за съжаление....
    Последно редактирано от ВладиЧ; 02-06-16, 08:42.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #17
      От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

      Помощта от въздуха е хубаво нещо, освен в случаите когато си в гората, далеч от ливади и полянки и въртолетът трябва да си пробива път към тебе с моторен трион. Също така трябва да се отчита дали атмосферните условия позволяват достигане на мястото с въртолет.
      Освен това е много, ама много хитро да се обадиш и да кажеш че не знаеш къде си - било защото главата ти е станала на войнишка манерка, било защото и преди да паднеш не си знаел точно, било защото и да знаеш, трябва отсреща да те разберат.

      Така че за викането на помощ човек също трябва да е готов.

      И първото важно нещо - да не е сам.

      Коментар


      • #18
        От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

        Е да де... Трябва да можеш да обясниш къде си, или да дадеш ГПС координати, за да те намерят. Мисълта ми беше, че да чакаш хеликоптер веднага след обаждането си и после легло в правителствената болница тук в България е меко казано, абсурд. Но иначе ПСС-то ще те намерят. Малко по-бавно стават нещата у нас и с по-примитивни способи се работи, а самото спасяване тече за доста по-дълго време, та ще трябва да стискаш зъби, да се въоръжиш с търпение, и да почакаш, някой, и друг час... Тези неща по света са сведени до минути, но тук е България. Сигурно се разчита на това, че ние българите сме по-корави...
        А пък, който не е по-корав и не устиска на чакането след травмите, за него се грижат вече други институции....
        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
        Златомир Попов - Forry

        Коментар


        • #19
          От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

          Оказа се ,че не много застрахователни компанйи правят застраховки за екстремни спортове(ендуро) за непрофесионалисти.
          Ще проуча и напиша повече по късно.
          Honda CRF 250 X
          Touareg 3.0 TDI

          Коментар


          • #20
            От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

            Застраховката покрива събития до 1000 лв - така пише. Което е горе-долу ОК, стига да не се ползва хеликоптер - 2800 лв / час. Но и реално на тези хеликоптери колко може да се разчита е друг въпрос.

            Коментар


            • #21
              От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

              И аз не знам колко може да се разчита,дори и да доиде хелито трябва да намери добро място за кацане(по голяма и равна поляна).А дори и аз нямам навика да падам сериозно на голями и равни поляни.
              Honda CRF 250 X
              Touareg 3.0 TDI

              Коментар


              • #22
                От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                http://m.blitz.bg/news/article/193738
                0888 074 049

                Коментар


                • #23
                  От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                  В нашата държава докъто дойде хеликоптер може да не ти е нужен вече.Момчето ми беше приятел ,Бог да го прости.
                  0888 074 049

                  Коментар


                  • #24
                    От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                    По въпроса с застраховките и с Уника е проблем да ми направят такава вече седмица не могат да дадат цена.
                    Алианц където са ми сметките не правят подобни изобщо,те ме посъветваха за Уника,понеделник ще видим дали ще дадат цена наѝ после.

                    Нека имената на застрахователите,не се сметнат за реклама ,а само за информация.Моля.
                    Honda CRF 250 X
                    Touareg 3.0 TDI

                    Коментар


                    • #25
                      От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                      Първоначално публикуван от Иво Томов Преглед на мнение
                      По въпроса с застраховките и с Уника е проблем да ми направят такава вече седмица не могат да дадат цена.
                      Алианц където са ми сметките не правят подобни изобщо,те ме посъветваха за Уника,понеделник ще видим дали ще дадат цена наѝ после.

                      Нека имената на застрахователите,не се сметнат за реклама ,а само за информация.Моля.
                      На линка , първия абзац след заглавието, има изброевно, къде може да се сключи планинската застраховка.

                      http://www.pss-bg.bg/%D0%BF%D0%BB%D0...2%D0%BA%D0%B0/
                      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                      A1+

                      Коментар


                      • #26
                        От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                        Ако разчитате на хели рескю... има шанс и да Ви помогне, но е малък. Само три точки за размисъл:
                        1. В Република България са императивно забранени нощните полети на вертолети.
                        2. В Република България военните отменят военен парад с изтребители щото прогнозата не е слънчева (ген. Радев подозирам е потънал в земята от срам заради тази случка и реванша на следващата година беше достоен, но за Вашето спасяване, за съжаление едва ли ще взима решение ген. Радев...)
                        3. За спасителни дейности с хеликоптери службите в Република България използват изцяло външни услуги - на частни фирми или на армията - все тая, спасители и летци имат по едно съвместно учение на петилетка и по две-три акции, главно за търсене и кажи речи 0 за технично спасяване.

                        Изводите всеки си ги прави. Има хора които сериозно се борят да променят тази ситуация и доста повече, които предпочитат така да си карат...
                        Technical Rescue Direct - life lies in courage
                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                        Коментар


                        • #27
                          От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                          Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                          На линка , първия абзац след заглавието, има изброевно, къде може да се сключи планинската застраховка.

                          http://www.pss-bg.bg/%D0%BF%D0%BB%D0...2%D0%BA%D0%B0/

                          Аз бих препоръчал Булстрад. От опит! Да не се счита за реклама, моля.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                            Добре бе , какво го зачоплихте тоя хеликоптер ?
                            Има и други методи на спасяване от ПСС и работят при това .Всички знаем, че в гората не може да кацне хеликоптер, също така знаем, че въпреки "дървената мафия " , все още има много гори .
                            Просто планинската застраховка , не е никак скъпа и ти дава едно спокойствие, колкото и малко да е то, въпреки че може, и да не се возиш в хеликоптер.
                            Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                            За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                            A1+

                            Коментар


                            • #29
                              От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                              Зависи каква застраховка истаке да Ви направят, ако кажете, че ще карате мотор в планината е съвсем естествено застрахователите да ги хване шубето защото това хоби носи риск, както ако някой полицай иска да си направи застраховка, тя не е като на стругаря или учителя и има голяма вероятност застрахования да пострада, а застрахователите много не обичат да плащат.... Ако кажете, че искате туристическа застраховка като на скиорите, мисля, че няма да има проблем и ще Ви направят, а щом може да караш ски, защо да не караш и мотор в планината ???

                              Коментар


                              • #30
                                От: Какво да направим при тежко падане в гората с наранявания.

                                Първоначално публикуван от spongi Преглед на мнение
                                Зависи каква застраховка истаке да Ви направят, ако кажете, че ще карате мотор в планината е съвсем естествено застрахователите да ги хване шубето защото това хоби носи риск, както ако някой полицай иска да си направи застраховка, тя не е като на стругаря или учителя и има голяма вероятност застрахования да пострада, а застрахователите много не обичат да плащат.... Ако кажете, че искате туристическа застраховка като на скиорите, мисля, че няма да има проблем и ще Ви направят, а щом може да караш ски, защо да не караш и мотор в планината ???

                                Проблема е там ,че надаи боже падна зле тези които доидат да ме спасяват ще видят мотор а не ски.Да не говорим че от маи до ноември сняг няма за ски,и от тук, имам

                                да речем застраховка туризъм,но падам с мотор . Мислите ли че някои ще плати,дълбоко се съмнявам. Ще разследват,мислят,умуват как да не платят.

                                Освен ако сам не отида в Пирогов с едни летни ски под мишница.
                                Honda CRF 250 X
                                Touareg 3.0 TDI

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X