Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правни положения при защити и брони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Правни положения при защити и брони

    Здравейте! На скоро си купих Сузуки Витара 1.6 и мисля изцяло да махна предна и задна броня и да сложа такива от тръби и други профили. Обаче ме притесняват две неща - проверка по пътя от катаджии и другото - годишен преглед. Става въпрос за подобна броня на тази http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=21336 . Задавам въпросът, защото примерно при сблъсък с пешеходец съвсем няма шанс срещу това желязо, което няма никакво огъване. Също и при сблъсък с автомобил пак се намалява значително омекотяването на удара.

    Какво ви е мнението по въпроса?

    Благодаря предварително!

  • #2
    От: Правни положения при защити и брони

    Правните положения са, че нямаш право да подменяш броните със самоделки, защото това е изменение в конструкцията. Съответно, това може да доведе до главоболия с КАТ. Въпрос на желание от тяхна страна. При евентуално ПТП наличието на самоделна броня може да усложни положението, в т.ч. и да доведе до отказ на застрахователя да изплати обезщетение по ГО.

    От тук нататък ти си прави сметката дали ще предприемаш такива действия!

    Според мен, ако причината за подмяната е единствено придаване на по-"свиреп" вид на возилото или пък някакви помисли за използване на броните като своеобразно оръжие в градския трафик - не си струва. Подобна интервенция има някакъв смисъл единствено ако джипката се използва интензивно за по-хард офроуд или в състезания, тъй като при такава експлоатация щатните брони обикновено са сред първите неща, които гората си взима.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: Правни положения при защити и брони

      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
      Правните положения са, че нямаш право да подменяш броните със самоделки, защото това е изменение в конструкцията. Съответно, това може да доведе до главоболия с КАТ. Въпрос на желание от тяхна страна. При евентуално ПТП наличието на самоделна броня може да усложни положението, в т.ч. и да доведе до отказ на застрахователя да изплати обезщетение по ГО.

      От тук нататък ти си прави сметката дали ще предприемаш такива действия!

      Според мен, ако причината за подмяната е единствено придаване на по-"свиреп" вид на возилото или пък някакви помисли за използване на броните като своеобразно оръжие в градския трафик - не си струва. Подобна интервенция има някакъв смисъл единствено ако джипката се използва интензивно за по-хард офроуд или в състезания, тъй като при такава експлоатация щатните брони обикновено са сред първите неща, които гората си взима.
      Добре де, то е ясно, че в България всичко е забранено.

      А как е на практика? Разкажете за вашите ситуации. Колко пъти са ви спирали, Колко пъти ви се е случвало ПТП с автомобил с ролбар, правили ли са ви проблеми от КАТ, от застрахователната фирма?

      Не става въпрос за оръжие в градския трафик, а за си проправям път през клони, да се използва също за хай-джак.

      Коментар


      • #4
        От: Правни положения при защити и брони

        Първоначално публикуван от svremeto Преглед на мнение
        Добре де, то е ясно, че в България всичко е забранено.

        А как е на практика? Разкажете за вашите ситуации. Колко пъти са ви спирали, Колко пъти ви се е случвало ПТП с автомобил с ролбар, правили ли са ви проблеми от КАТ, от застрахователната фирма?

        Не става въпрос за оръжие в градския трафик, а за си проправям път през клони, да се използва също за хай-джак.
        Не е забранено всичко, а и не само в Бг. ги има тези правила. Колегата ти е казал, че ако става въпрос само за гората си Ок, но за движение в града проблем има. Може да прегледаш темите за технотест...има доста изписано по въпроса.
        Аз също имах Витара, с подобни брони, наджипена и т.н., спирали са ме от интерес към вида на колата, но никога не са ми правили забележка за тези изменения, маааалката подробност е, че тогава този въпрос не беше на дневен ред и никой не го интересуваше.
        Успех

        Коментар


        • #5
          От: Правни положения при защити и брони

          Първоначално публикуван от svremeto Преглед на мнение
          Добре де, то е ясно, че в България всичко е забранено.

          А как е на практика? Разкажете за вашите ситуации. Колко пъти са ви спирали, Колко пъти ви се е случвало ПТП с автомобил с ролбар, правили ли са ви проблеми от КАТ, от застрахователната фирма?

          Не става въпрос за оръжие в градския трафик, а за си проправям път през клони, да се използва също за хай-джак.
          Ти зададе въпрос за "правните положения" и получи съответен отговор. На практика, колкото пъти са ме спирали, не са се хващали за нестандартните брони, а по-скоро са били любопитни, но това е много относително. По принцип всеки КАТ-аджия може да те погне "по устав" ако реши. Да не говорим, ако в един момент отгоре дадат команда да се обърне внимание на нестандартните ...
          ПТП, слава Богу, не съм имал, но мога със сигурност да ти кажа, че в случай на такова има много голяма вероятност да береш ядове ...

          С повдигнат джип с нестандартни железа е много по-вероятно да нараниш по-тежко или да убиеш пешеходец, а при удар с друго МПС вероятността да нанесеш по-големи щети, дори и при по-слабо съприкосновение, е по-голяма. А на бас, че застрахователят ти няма да пропусне да отчете това при необходимост да плаща по ГО за причинено от тебе ПТП ...
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            От: Правни положения при защити и брони

            Една дама със Пежо 206 на паркинг в града при маневра се заблея и ми счупи предната броня на Диското.
            Малко след това го оставих спрян на тротоара да си чака ред за газаджията - друга дама този път с камион ми разпердушини задната броня
            Е сега вече съм го оставил за метални брони и отпреде и отзаде.
            Да става каквото ще ама няма повече да го мисля паркирано в града
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • #7
              От: Правни положения при защити и брони

              Вероятно има някаква възможност за узаконяване http://www.dekra-automotive.bg/bg/in...y=homologation
              т. 8, но не съм им се обаждал за подробности по конкретния казус, защото не ми е приоритет.
              Тяхното е 180 лв. + Х лв. в КАТ за да отразят евентуалната промяна + вероятно допълнително уведомление до застрахователя и възможна промяна в цената на Г.О. и може би желаната метална броня вече е законна....а може би не.

              Всичко писано по горе е вярно логически, но неподкрепено от личен опит. В нашата нелогична държава може и да е празен полет на фантазията ми.
              Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

              Коментар


              • #8
                От: Правни положения при защити и брони

                Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                ...
                Всичко писано по горе е вярно логически, но неподкрепено от личен опит. В нашата нелогична държава може и да е празен полет на фантазията ми.
                \

                Да си беше споделил ти личния опит как си узаконил твоите самоделни брони!
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #9
                  От: Правни положения при защити и брони

                  Пламен КИНЕКС ги е правил тия узаконявания на брони и окачване, казва, че всичко е законно и легално и промените се вписват в талона; който е на зор да го пита или да му сигнализира за тази тема и ако реши той да напише повече подробности.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Правни положения при защити и брони

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    \

                    Да си беше споделил ти личния опит как си узаконил твоите самоделни брони!
                    ....ми нямам, и за сега не смятам да правя такива, както казах по горе, но ако реша да се занимавам с това бих опитал така.
                    Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Правни положения при защити и брони

                      Колеги а с тези силовите брони на ARB има ли някакви проблеми.Мисля да слагам такава та евентуално някакви сертификати да им искам ли.Въобще как стои въпроса с тези брони ,(ARB ,Ironman....). И там ли е както с самоделните. На годишните тех.прегледи проблеми правят ли?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Правни положения при защити и брони

                        По принцип ако има декларация за съответствие/сертификат не би трябвало да бъде проблем...
                        Техниката на безопасност е като религия - може и да не вярваш, но по-добре да спазваш ритуалите...
                        Калоян Кирилов
                        LZ2ZGT

                        Коментар


                        • #13
                          От: Правни положения при защити и брони

                          Аз съм с метални брони на Витарата закупени тук от форума. 3 та година минавам на ГТП без проблеми, спирали са ме за проверка, не закачат броните.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Правни положения при защити и брони

                            Съвсем логично и нормално е.Това не е промяна в конструкцията на колата.Промяна в конструкцията е примерно да караш без брони.
                            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Правни положения при защити и брони

                              Първоначално публикуван от kameno karp Преглед на мнение
                              Съвсем логично и нормално е.Това не е промяна в конструкцията на колата.Промяна в конструкцията е примерно да караш без брони.
                              Промяна си е от всякъде! И по-големи гуми да сложиш от стандартните пак е промяна на конструкцията. Дневни светлини да сложиш, пак е промяна. Абе всичко което не е стандартно е промяна.
                              יעבור
                              «И това ще мине»

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X