Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трябва ми съвет във връзка със строителство

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Трябва ми съвет във връзка със строителство

    Съжалявам за неясното заглавие, но не измислих как да го формулирам по др. начин. Казусът е следният. Етажната собственост решихме да потърсим компетентно лице, което да дойде в сградата, която живеем и да направи обследване, съответно да издаде необходимите документи или заключение, каква е причината за едни течове, които се появяват в жилищата през откритите тераси. Най-вероятната причина всички я знаем, некачествена или неправилно положена хидроизолация. Въпроса е, че строителя се ослушва, а срока за предявяване на гаранционната му отговорност изтича, така че нещата са относително спешни и се нуждаем от такова заключение, което да ни послужи за основа в последствие да реализираме отговорността му, или поне да търсим извън съдебно споразумение за поемане на част от разноските за ремонтите. Хората и на това са съгласни. Насочете ме какъв човек ми трябва, строителен инжинер? Лицензиран ли трябва да е някъде, за да има сила заключението му и т.н.? Има ли смисъл да се обръшам към общината и техния отдел "инжинерна инфраструктура и контрол по строителството" компетентен ли е да свърши тази работа?
    Ще съм благодарен на всякакви насоки.

  • #2
    От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

    Защо не пуснете жалба до прокуратурата , те да си назначават вещи лица.
    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

    A1+

    Коментар


    • #3
      От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

      Ми защото прокуратурата ще ми покажат един среден пръст, че ги занимавам с глупости. Това е частно-правен казус и неизпълнението по някакъв договор никога не е било престъпление, за да е от компетентността на прокуратурата.

      Коментар


      • #4
        От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

        Това че си измамен от някого е престъпление.
        Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
        За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

        A1+

        Коментар


        • #5
          От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

          А какво пречи да си предявите претенция за гаранционен ремонт , без да имате техническа експертиза. Хубаво е да си наемете юрист, не инженер, който да прегледа договора и да оформи претенцията правилно. Ако фирмата не ремонтира си завездате дело и там вече ще си има експерти и т.н.
          И не забравяйте, че при ремонт гаранцията би следвало да се удължи за съответния детайл.
          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
          Drag Grand Canyon Daily
          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
          LZ1JYM

          Коментар


          • #6
            От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

            Нищо не пречи. Така и ще направим. Въпроса опира до друго нещо. Искаме, предявявайки рекламацията да имаме яснота в детайли за проблема, ако все пак реши да предприеме действия по отстраняването на нередовносите. То е ясно, че никой съдия няма да приеме нашата експертиза, а ще се назначи независима. Не желаем, чак по средата на един процес от вещото лице, да разберем, какво и къде е сбъркано. Все пак ако съществува вероятност проблема да не е от некачествени СМР, да не го разбираме едва когато сме тръгнали да съдим някой,защото разноски не ни се плащат. Да не говорим, че още при неформалното уведомяване на строителя съществува спор относно от къде идва проблема. Калпава дограма, или лоша хидроизолация.

            Коментар


            • #7
              От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

              Първоначално публикуван от Борислав Ангелов (fnqkhhhzzz) Преглед на мнение
              То е ясно, че никой съдия няма да приеме нашата експертиза, а ще се назначи независима. Не желаем, чак по средата на един процес от вещото лице, да разберем, какво и къде е сбъркано.
              ФАнете си някое вещо лице за "частна експертиза" от списъка за съответния съдебен район.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

                Първоначално публикуван от Борислав Ангелов (fnqkhhhzzz) Преглед на мнение
                Нищо не пречи. Така и ще направим. Въпроса опира до друго нещо. Искаме, предявявайки рекламацията да имаме яснота в детайли за проблема, ако все пак реши да предприеме действия по отстраняването на нередовносите. То е ясно, че никой съдия няма да приеме нашата експертиза, а ще се назначи независима. Не желаем, чак по средата на един процес от вещото лице, да разберем, какво и къде е сбъркано. Все пак ако съществува вероятност проблема да не е от некачествени СМР, да не го разбираме едва когато сме тръгнали да съдим някой,защото разноски не ни се плащат. Да не говорим, че още при неформалното уведомяване на строителя съществува спор относно от къде идва проблема. Калпава дограма, или лоша хидроизолация.
                За съжаление, от опит мога да ти кажа, че за да се определи естеството на проблема е нужно разкриване, не оглед. Детайла за октрита тераса е доволно сложен и обикновено подценяван и правилния ремонт включва подмяна на цялостната система. Префугиране, импрегниране и други такива не работят.

                Относно дограмата и хидроизолацията, те не са ли част от гаранцията? И от какво друго може да е проблема освен некачествено СМР?
                Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
                Drag Grand Canyon Daily
                Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
                LZ1JYM

                Коментар


                • #9
                  От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

                  Боголюб +1

                  В интернет има списък с вещи лица към съответния съд.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

                    Да има, и всички са със съответните си класове и специалности. Което беше и същината на въпроса. Както ако става въпрос за здравословен проблем, за един е кардиолог, за друг е психиатър но всички правят СМЕ и са доктори. Та на мен, като нищо не разбиращ от строителство, за да се установи конструктивен проблем в една сграда, какво лице с каква специалност ми трябва. Архитект е едно, инжинер конструктор друго или някакво трето.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

                      При положение, че ви трябва компетентна експертиза за конкретното естество на проблема и алгоритъм за решаването му - всеки кадърен строител ви върши работа, но експертизата му ще е със стойност само за ваше ползване. Доколкото се ориентирам, обаче, не точно това е целта ви. Така че наистина това от препоръката на Гагич е най-адекватното. Когато/ако, по някакъв начин успеете да принудите изпълнителя на сградата ви да спази гаранционните си задължения, винаги може да си наемете техническо лице за надзор, като оформите статута му като официален ваш представител пред другата страна.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

                        Пускате си една нотариална покана за гаранционно оправяне на порблема, ако не иска съд. Там ще се назначи вещо лице което да извърши техноическа експертиза.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

                          Аз доколкото разбирам по описанието, проблема е многопластов.
                          Първо-договорите за сградата и за дограмата - различни ли са?

                          Обикновено Строителя като главен такъв е един,той от своя страна си им негови си отношения с дограмаджийте. Но , носи отговорност и за тях.Тоест ,независимо каква е причината за теча, комуникирате с едно лице/фирма.

                          Второ-какво е записано в тези договори-как се подава сигнал от Ваша страна за дефекти, в колко дневен срок е длъжен да реагира, как се оформят документите при такъв казус.Изобщо в Договора следва да има такава регулация,дори и неподробно разработена и да вървите по нея.

                          Трето-спора по причината за проблема.Трябва да се провери-състоянието на уплътнителите на дограмата,връзката дограма-цокъл , борд или каквото и да е там.Има ли еластични уплътнители по периферията на терасата.Въобще състоянието на външните плочки-ако е оттам проблема , обикновено вече са компрометирани.Някой от потърпевшите трябва да преглътне разкривки-вътрешна и външна за визуално установяване.Всичко това се прави в присъствието на Строителя, Надзора и Ваш представител и се оформя обикновено Констативен протокол/или както е по регламента на Договора.Поканете ако нямате опитен строителен техник/инженер от Ваша страна , желателно е да си говорят експертите на един език ! Аз бих поканил и архитекта на сградата-това е в неговата специалност.
                          Може да постигнете съгласие , въпроса да се обследва и с термокамера.
                          Това е обикновено експертизата по Вашият си Договор,с отговорните лица. Препоръчително е да се случи ден,до два след сериозен дъжд.
                          Друг е въпроса , ако горното не се случи.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

                            Това е често срещан проблем.Тъй като и аз строя до болка съм запознат с него.Предполагам че става дума за последните така наречени "покривни" тераси.Те освен тераси се явяват и покрив над долните апартаменти.Обикновенно са покрити с гранитогрес.Точно там е проблема.След 3-4-5 години фугата се напуква и при дъжд водата се просмуква.Това определено е проблем на строителя.Доколкото виждам сте и от София а там няма такава практика строителя да оправя такива проблеми.
                            Никакъв архитект или конструктор няма да помогнат в случая.Точно в момента строя такава покривна тераса и я правя по следния начин:Самия бетон (плоча) е излят с водонепропусклив бетон после има фибран отгоре има стандартна замазка(с мрежа) и върху нея има 3 (три) ръце хидроизолация.Фугирането на гранитогреса се извършва със специална фугираща двукомпонентна смес която издържа на тежки атмосферни условия. Винаги съм приемал че колкото и да е качествена фугата тя издържа 2-3 години след това те спасява хидроизолацията.Според мен при вас такава ЛИПСВА.
                            Пак от личния ми опит при такъв случай съседите почват да се карат кой е виновен.Конкретни насоки.Най ефтиното решение е префугиране.Струва малка сума проблема е че е за кратко.След година пак. Второто решение е махаш гранитогреса мажеш хидро и после плочки с двукомпонентна фуга.Това е ефективното решение.Трето също ефективно решение е просто покривче от поликарбон и терасата не я вали.Няма вода няма проблем.Има и законово основание да се съберат пари и от всички.И това е че покривната тераса има особен статут.Тя един път е част от обособен частен имот но пък от друга страна се явява идеална част като покрив за друга.И тъй и иначе може да се тълкува.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Трябва ми съвет във връзка със строителство

                              Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
                              Аз доколкото разбирам по описанието, проблема е многопластов.
                              Първо-договорите за сградата и за дограмата - различни ли са?

                              Обикновено Строителя като главен такъв е един,той от своя страна си им негови си отношения с дограмаджийте. Но , носи отговорност и за тях.Тоест ,независимо каква е причината за теча, комуникирате с едно лице/фирма.

                              Второ-какво е записано в тези договори-как се подава сигнал от Ваша страна за дефекти, в колко дневен срок е длъжен да реагира, как се оформят документите при такъв казус.Изобщо в Договора следва да има такава регулация,дори и неподробно разработена и да вървите по нея.

                              Трето-спора по причината за проблема.Трябва да се провери-състоянието на уплътнителите на дограмата,връзката дограма-цокъл , борд или каквото и да е там.Има ли еластични уплътнители по периферията на терасата.Въобще състоянието на външните плочки-ако е оттам проблема , обикновено вече са компрометирани.Някой от потърпевшите трябва да преглътне разкривки-вътрешна и външна за визуално установяване.Всичко това се прави в присъствието на Строителя, Надзора и Ваш представител и се оформя обикновено Констативен протокол/или както е по регламента на Договора.Поканете ако нямате опитен строителен техник/инженер от Ваша страна , желателно е да си говорят експертите на един език ! Аз бих поканил и архитекта на сградата-това е в неговата специалност.
                              Може да постигнете съгласие , въпроса да се обследва и с термокамера.
                              Това е обикновено експертизата по Вашият си Договор,с отговорните лица. Препоръчително е да се случи ден,до два след сериозен дъжд.
                              Друг е въпроса , ако горното не се случи.
                              Аз лично по мойта документация, договора между строителя и възложителя я нямам. Всички ние сме трети лица, купили апартаментите от възложителя. Попринцип какви уговорки те имат за съобщаване и за рекламации, нас не ни интересува, защото не сме страна по този договор и със сигурност не са ни прехвърлени при продажбата на апартаментите. Така ,че гаранционната отговорност ще си я търсим на основание закона, а не на основание договора със строителя. Доколкото разбрах иначе от горното лицето, което ни трябва да присъства от наша страна, ако изобщо благоволи да дойде на оглед строителя е строителен инжинер или техник. Мерси! Ако имате хора, с които сте работили и сте доволни и смятате за компетентни ще съм благодарен за координати. Съответно сме взели решение да му платим на човека за консултацията разбира се.

                              Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
                              Това е често срещан проблем.Тъй като и аз строя до болка съм запознат с него.Предполагам че става дума за последните така наречени "покривни" тераси.Те освен тераси се явяват и покрив над долните апартаменти.Обикновенно са покрити с гранитогрес.Точно там е проблема.След 3-4-5 години фугата се напуква и при дъжд водата се просмуква.Това определено е проблем на строителя.Доколкото виждам сте и от София а там няма такава практика строителя да оправя такива проблеми.
                              Никакъв архитект или конструктор няма да помогнат в случая.Точно в момента строя такава покривна тераса и я правя по следния начин:Самия бетон (плоча) е излят с водонепропусклив бетон после има фибран отгоре има стандартна замазка(с мрежа) и върху нея има 3 (три) ръце хидроизолация.Фугирането на гранитогреса се извършва със специална фугираща двукомпонентна смес която издържа на тежки атмосферни условия. Винаги съм приемал че колкото и да е качествена фугата тя издържа 2-3 години след това те спасява хидроизолацията.Според мен при вас такава ЛИПСВА.
                              Пак от личния ми опит при такъв случай съседите почват да се карат кой е виновен.Конкретни насоки.Най ефтиното решение е префугиране.Струва малка сума проблема е че е за кратко.След година пак. Второто решение е махаш гранитогреса мажеш хидро и после плочки с двукомпонентна фуга.Това е ефективното решение.Трето също ефективно решение е просто покривче от поликарбон и терасата не я вали.Няма вода няма проблем.Има и законово основание да се съберат пари и от всички.И това е че покривната тераса има особен статут.Тя един път е част от обособен частен имот но пък от друга страна се явява идеална част като покрив за друга.И тъй и иначе може да се тълкува.
                              Ясно, благодаря!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X