Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

    Откривам известна аналогия с черната дупка", извън времето и пространството...
    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
    LZ1EMS

    Коментар


    • #62
      От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
      Числовият резултат е този, но дименсията би трябвало да е секунда на минус първа степен.
      Скоростта не е само пространствена мярка. Май има някакви взаимоотношения и с времето. Като влезнеш в тунела на "Траянови врата" и ГПС-то ти каже, че не се движиш, това не значи, че не се движиш.
      Каква секунда на минус...??!!
      Делиш скорост, която е в m/s, на ускорение, което е m/s^2. Получения резултат е в секунди.

      Това разбира се според класическите схващания, за скорости далеч от тази на светлината. За другите...да кажат знаещите, аз така и не завърших, а по физика имах тройка.
      Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

      Коментар


      • #63
        От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Това въобще не е факт... Може да е било метеоритен прах с над трета космическа скорост с неизвестна (т.е. може и насрещна) треактория, или пък удар в космически боклук с доста по-ниска скорост (може и с относителна скорост 1м/с ), движещ се по близка до тази на МКС орбита...
        Малко късно прегледах: не може да е прах с над трета космическа. Имаме си слънчев вятър който ни пази от такива проблеми, повечето прах върви по кръгови орбити или около нас, или около Слънцето. Едри неща с такива скорости има - кометите примерно, но те крайно рядко стигат до тук и обикновено ги знаем предварително. А и щяха да направят по-голяма беля.

        Ако погледнеш проекцията на орбитата на МКС по земната карта ще видиш как тя пресича себе си. Приблизително такива са почти всички възможни срещи между изкуствените обекти на ниска орбита. Произлиза това от географската ширина от която се изстрелват. Освен това е известно къде е въпросният ударен прозорец и посоките от които да дойде ударът са доста ограничени.

        Хубав пример за геометрия на вероятния сблъсък е сблъсъкът на Иридиум-някойси с Космос-някойси, който доста се разчу.

        Коментар


        • #64
          От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

          Факт е, че метеорити с различен размер могат хвъркат по всякакви треактории... Та затова смятам, че няма гаранция нито за скоростта на удара, нито за треакторията на боклука...
          Относно третата космическа - казваш, че определено тяло с незнайно каква скорост не може да навлезе в слънчевата система с произволна треактория или пък ще бъде 'отвята' от слънчевия вятър?? Аз не съм толкова сигурен - ако частицата има достатъчна енергия, слънчевия вятър може да промени треакторията, но може и да не успее да го издуха извън орбитата на Земята...
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #65
            От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

            За достатъчно малки тела слънчевият вятър е нещо като атмосферата за метеоритите

            Коментар


            • #66
              От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

              Абе космосът е нещо........Велико. Дори да направим машина движеща се със скоростта на светлината /светлинна година е разстоянието, което светлинния лъч изминава за една година във вакум/, не знам пак как ще стигаме определени обекти. Имайки предвид, че за близки се възприемат примерно тези, на няколко хиляди св. години. Има и на по няколко стотин. Ама това значи, с кораба да пътуваш няколкостотин или хиляди години със светлинна скорост, за да ги стигнеш. Какво остава за тези на по стотици хиляди, милиони или милиарди св. години разстояние. Някои твърдят, че именно черните дупки са космическите магистрали, посредством които тези разстояния се преодоляват за несравнимо по-кратко време.
              При скорости близки до тази на светлината, започват видимо да да се проявяват релативистичните ефекти - времето тече с различна скорост, като колкото по-бързо се движи даден обект, толкова по-бавно тече времето. При скорости достатъчно близки до скоростта на светлината времето може да се забави толква много, че пътешествие, което отнема хиляди години да продължи само няклко години за хипотетичните обитателли на ксмически кораб.

              Това впрочем е доказано експериментално със сателити обикалящи Земята - от два еднакви атомни часовника този, който обикаля на сателит в земна орбита часовникът върви малко по-малко. При тези ниски скорости ефектът е микроскопичен, но достатъчно голям, че да трябва да се отчита от GPS системите.

              Коментар


              • #67
                От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                За достатъчно малки тела слънчевият вятър е нещо като атмосферата за метеоритите
                Просто разсъждаваш като за идеална среда... Какъв е резултата от сблъсък на разни умерено малки изделия, неиздухани от слънчевия вятър, и хвърчащи в произволни треактории?
                Освен това сам знаеш, че при определена енергия и маса метеоритите също си достигат до земната повърхност...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #68
                  От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                  Това с боята вярно или не съвсем, представя част от проблемите дори само за едни междупланетни пътувания.
                  Иначе вакумът в слънчевата систем не е чак толкова дълбок - по спомен се говореше за 1 атом на 1 кубически сантиметър, което за движение с близки до светлинна скорост си е проблем.
                  Има и друг проблем - как ли ще се държи електрониката, механиката и материята на кораба при скорости близки то светлинната ?
                  Изобщо съгласно теорията излиза че светлинната скорост е забранено/невъзможно състояние за материя с маса при покой различна от нула. Този път на развитие е обречен и невъзможен, поне за сега.

                  Личните ми разсъждения по въпроса са че би могло да се мисли за друг вариант - нещо като квантовия преход на електроните, които преминават от едно в друго енергетично състоянияние и прескачат по този начин забранените зони.
                  Ето това е тема която не съм срещал много в НФ, но ми се вижда по-възможна, поне на теория. За сега обаче не знаем достатъчно - нито за материята, нито за вселената.
                  Все още ни е рано за междузвездни полети. Имаме да овладяваме цяла слънчева система - и за нея ще са достатъчни скорости от 100-1000 км./с които са много по-лесно постижими.
                  Някой ден ако не се затрием, ще се научим да пътуваме и между звездите, но предполагам, че ще е поначин за който сега не можем дори да предположим. В миналото са обсъжали пътувания до луната даже с парен двигател или снаряд, а сега знаем, че това е невъзможно.
                  Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                    Първоначално публикуван от Anyuser Преглед на мнение
                    Има и друг проблем - как ли ще се държи електрониката, механиката и материята на кораба при скорости близки то светлинната ?
                    Скорост близка до светлинната спрямо какво?

                    Нищо и няма на техниката. Ако високата скорост е спрямо околното, макар и доста разредено, вещество - това вещество ще изглежда като доста твърдо йонизиращо лъчение, с което знаем как да се справяме.

                    Ако сме хитри ще ловим това вещество и ще го ползваме за гориво.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      Скорост близка до светлинната спрямо какво? ...
                      Имам предвид ефекта на нарастване на масата - той ще е валиден за цялото вещество на кораба и не е ясно (поне на мен) какви ще са последиците от това.
                      Лъчението също не е за подценяване. Ще се срещат и частици доста по-големи от протон или електрон, с неутрален ел.заряд. При това движещи се (ние спрямо тях или те спрямо нас) със светлинна скорост (съгласно теорията). Пък и те също си се движат в някаква тяхна си посока, най-често не съвпадаща с нашата. Захващането им и/или промяната на посоката на движението им също ще коства енергия (реактивния принцип), и дали енергията получена от това вещество ще може да покрива този разход.
                      Все си мисля че за полети между звездите все още не знаем правилните въпроси.
                      Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                        Вероятно е много просто, но къде е геният?!
                        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                        Коментар


                        • #72
                          От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                          Тук някъде
                          Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                          „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                          LZ1EMS

                          Коментар


                          • #73
                            От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                            Първоначално публикуван от Anyuser Преглед на мнение
                            Имам предвид ефекта на нарастване на масата - той ще е валиден за цялото вещество на кораба и не е ясно (поне на мен) какви ще са последиците от това.
                            Масата на цялото вещество на кораба нараства само спрямо някаква отправна система, в която целият той се движи.

                            От гледната точка на самия кораб на масата му нищо и няма.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                              На теория има един двигател, който можем да използваме за доближаване до скоростта на светлината - бусардовия. Пак на теория засега май още не сме овладели някои от основните технологии за да го построим и използваме, та кой знае какви още пречки ще има ако стигнем до него някога. Но пък може да се каже, че сме на крачка от тях - ако успеем с построяването на синтезен реактор, ще останат само полетата-фуния с които да събира горивото пред себе си.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:84518main_warp12.gif
Прегледи:1
Размер:32.8 КБ
ID:5715831
                              What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Каква е максималната възможна скорост на тяло в междузвездното пространство?

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Скорост близка до светлинната спрямо какво?...
                                То нали в предположенията (т.е. отправната му точка) на Анщайн имаше някакви условности... От рода - скоростта на светлината е абсолютна величина/скорост, която е еднаква спрямо всички обекти, независимо, че различните референтни обекти се движат един спрямо друг..
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X