Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем със спирачките offroad?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Проблем със спирачките offroad?!

    В този случай радиусът е равен на разстоянието до преградата (с точност до геометрията на самия автомобил).

    Движение с по-малък радиус ще изисква по-голямо ускорение и не е интересно за решаването на задачата.

    Коментар


    • #92
      От: Проблем със спирачките offroad?!

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      В този случай радиусът е равен на разстоянието до преградата (с точност до геометрията на самия автомобил)....
      Имах предвид, че се искат доста по-точни сметки - ако радиусът е равен на разстоянието до преградата, то тогава спирането не е необходимо - ще минеш по допирателната
      Докато ако радиусът е по-голям, то разполагаемото разстояние за спиране безусловно ще се увеличи, но си трябват сметки за да се види къде е границата между достатъчната дистанция и недостатъчно ефективното спиране при завой...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #93
        От: Проблем със спирачките offroad?!

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Имах предвид, че се искат доста по-точни сметки - ако радиусът е равен на разстоянието до преградата, то тогава спирането не е необходимо - ще минеш по допирателната
        Точно това и аз имах предвид.

        И за това движение по окръжност ще ти трябва по-голямо ускорение (било то и странично) отколкото за да спреш.

        Коментар


        • #94
          От: Проблем със спирачките offroad?!

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Точно това и аз имах предвид.

          И за това движение по окръжност ще ти трябва по-голямо ускорение (било то и странично) отколкото за да спреш.
          А сцепление няма ли да ти трябва? Или ESP-то е някаква ненужна екстра?
          Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
          Drag Grand Canyon Daily
          Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
          LZ1JYM

          Коментар


          • #95
            От: Проблем със спирачките offroad?!

            Връзката с въпроса е каква?

            Коментар


            • #96
              От: Проблем със спирачките offroad?!

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              ...къде е границата между достатъчната дистанция и недостатъчно ефективното спиране при завой...
              Границата няма. Всякакво движение встрани ти харчи от скъпоценното сцепление, с което намаляваш движението си в посока към стената.

              Коментар


              • #97
                От: Проблем със спирачките offroad?!

                Значи, караш си и като изникне препятствие на пътя, така бързичко си смяташ една формулка:

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                а=V2 x r
                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Докато ако радиусът е по-голям, то разполагаемото разстояние за спиране безусловно ще се увеличи, но си трябват сметки за да се види къде е границата между достатъчната дистанция и недостатъчно ефективното спиране при завой...
                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                В този случай радиусът е равен на разстоянието до преградата (с точност до геометрията на самия автомобил).
                и действаш съобразно резултата. К`ъв АБС, к`ви пет лева, само да пълним гушите на автопроизводителите!
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #98
                  От: Проблем със спирачките offroad?!

                  Gagic, отговорът на задачата е такъв че не изисква никакво смятане. Само здраво натискане на спирачката (или не толкова здраво, ако нямаш АБС) и НИКАКВО ВЪРТЕНЕ НА КОРМИЛОТО.

                  Коментар


                  • #99
                    От: Проблем със спирачките offroad?!

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Има обаче една класическа и много поучителна задача, която нашият човек е решавал по неволя: внезапната стена.
                    Представи си че както си караш по достатъчно голяма равна площадка, пред теб изниква достатъчно голяма напречна стена и ти трябва да избегнеш сблъсък с нея. Какво трябва да направиш - да спираш право към нея, да завиеш покрай нея или комбинация от двете действия?

                    Отговорът и обосновката му са малко изненадващи, но пробвай да я решиш теоретично.
                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Gagic, отговорът на задачата е такъв че не изисква никакво смятане. Само здраво натискане на спирачката (или не толкова здраво, ако нямаш АБС) и НИКАКВО ВЪРТЕНЕ НА КОРМИЛОТО.
                    Теоретично. Но на практика следва пързууууууууул (блокирали без АБС колела) направо и ТРЯССССС в стената.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • От: Проблем със спирачките offroad?!

                      То е ясно, че "системите" са измислени за да ни причиняват неудобства Еле пък предпазните колани, възглавници и др. гадости...

                      Ако се върнем на темата... Забелязал съм, че след буксуване на място, като натисна спирачката за да превключа /автоматик/, педалът трепери известно време /АБС/ - явно сработва и при буксуване на място, понеже 1-2 гуми се въртят, а другите са неподвижни...

                      Най-интересно ми е да видя 2.5Т с "пълна газ" на черен път... На Д5, който е заседнал по корем в кал, при /не повече/ от 1/2 газ ефектът беше "уау"... Естестено тракшъна трябва да е изключен - иначе ефектът от пълна газ беше като при LJ73 2.4TD с пълна газ /тоест вяло пробуксуване /
                      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                      Коментар


                      • От: Проблем със спирачките offroad?!

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Теоретично. Но на практика следва пързууууууууул (блокирали без АБС колела) направо и ТРЯССССС в стената.
                        На практика - зависи кой практикува.

                        Коментар


                        • От: Проблем със спирачките offroad?!

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          На практика - зависи кой практикува.
                          Който го практикува, трябва редовно да го тренира... Малко е трудно да напомпиш педала 15-20 пъти за 1 секунда и то не до пълно отпускане...
                          А пък АБС-а се ражда научен... ЕБД-то също... Случвало се е на квартална уличка с около 20км/ч да ме стресне пресичащ помияр /куче де / и ефектът беше спиране като от удар в стена, а аз дори не бях натиснал докрай педала, но явно асистента разпозна реакцията ми и закова колата на място.
                          помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                          Коментар


                          • От: Проблем със спирачките offroad?!

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Границата няма. Всякакво движение встрани ти харчи от скъпоценното сцепление, с което намаляваш движението си в посока към стената.
                            Е да, обаче по геометрична прогресия ти се увеличава дистанцията, в която можеш да спреш , защото по дъгата автомобила ще измине по-дълъг път отколкото по правата...
                            Затова и мисля, че има граница от която единия метод става по-ефективен от другия и обратното...
                            Последно редактирано от slowtraveler; 16-05-16, 17:34.
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • От: Проблем със спирачките offroad?!

                              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                              Е да, обаче ти се увеличава дистанцията, в която можеш да спреш по геометрична прогресия, защото по дъгата автомобила ще измине по-дълъг път отколкото по правата...
                              Затова и мисля, че има граница от която единия метод става по-ефективен от другия и обратното...
                              Няма.

                              Коментар


                              • От: Проблем със спирачките offroad?!

                                Ще ме караш сега да правя сметки и теоретичен модел
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X