Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем със спирачките offroad?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Проблем със спирачките offroad?!

    Първоначално публикуван от (0)g(0) Преглед на мнение
    Калта беше като лед, така че напълно е възможно спирачките да са си държали, но да съм се свличал назад заради хлъзгавия терен. Така или иначе като казвам, че педала беше "твърд като камък"
    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
    Колегата казва, че спирачката не действа... Докато при система за тръгване при наклон спирачките практически блокират докато нещо не ги освободи (време или натискане на газ)...
    Кой какво казва все още мога да чета.
    Приключих с писането в тази тема.

    Коментар


    • #17
      От: Проблем със спирачките offroad?!

      Иво, не пали толкова бързо де ....
      Имах предвид следното:
      Веднага ръчна. Спрях.
      Затова и питах колегата дали е сигурен, че гумите не са били блокирали и да се е свличал с блокирани гуми по склона, защото горното може да се тълкува двуяко - 1. спирачките не са работили, и ръчната е решила проблема; 2. гумите са били блокирани, а ръчната е дръпната по случайност в момента, в който гумите вече са намерили достатъчно сцепление за да спрат автомобила...

      Системата за подпомагане тръгване при наклон няма бутон...
      Но обикновено се проявява с нормално натискане на спирачката първия път при спрял автомобил (невъртящи се колела) и достатъчен наклон....
      От там нататък - наистина е възможно педала да стане по твърд....
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #18
        От: Проблем със спирачките offroad?!

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Единствения случай, при който АБС не е толкова ефективно колкото 'без АБС' е точно пясък, рохкав сняг, 'рохкава' кал, защото при такива условия блокиралата гума събира пред себе си праг от пътния материал и колата спира по-бързо заради механичната преграда, докато АБС се опитва да търси сцеплението и съответно не позволява натрупването на такава преграда...
        Сега се замислих, че на мотора (ендуро) си имам бутон за изключване на ABS-a, и си го ползвам офроуд. Просто не съм го карал назад, за да видя дали има подобен ефект

        Коментар


        • #19
          От: Проблем със спирачките offroad?!

          То няма значение дали е назад или напред за АБС-а. По-горе писах ,че същото се е случвало с приятел не веднъж и не с една и съща кола в ниви с рохкава пръст. АБС-а блокира защото не може да вземе решение, на такъв терен където сцепление буквално няма всяко дори и леко натискане на педала на спирачката блокира някое от колелата, друго обаче се движи и шашка АБС-а.
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #20
            От: Проблем със спирачките offroad?!

            Не, АБС не блокира и не се шашка - работи си перфектно... Просто не може да даде желаното спирачно усилие просто, защото няма сцепление...
            Ама то като няма сцепление - как очакваш да усетиш спирачно усилие - АБС не елиминира физичните закони
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #21
              От: Проблем със спирачките offroad?!

              Тоя АБС не сработва ли над определена скорост?
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • #22
                От: Проблем със спирачките offroad?!

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Не, АБС не блокира и не се шашка - работи си перфектно... Просто не може да даде желаното спирачно усилие просто, защото няма сцепление...
                Ама то като няма сцепление - как очакваш да усетиш спирачно усилие - АБС не елиминира физичните закони
                Може и така да се нарече, ние на по-разговорен език му казваме ,че се шашка щото нищо не се случва.
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                Коментар


                • #23
                  От: Проблем със спирачките offroad?!

                  Разбира се, че АБС сработва над определена скорост, но понякога скоростта е достатъчно малка (например 3-5км/ч)..
                  А колегите го намесиха, защото същия модул се ползва и от другите системи (ТС, системата за подпомагане тръгването и спускането по наклон, ESP, активните темпомати и т.н.)
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Проблем със спирачките offroad?!

                    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                    АБС не елиминира физичните закони
                    Всъщност почти няма ситуация в която АБС да помага на опитен шофьор. Обикновено пречи (днес пак го попържах).

                    Коментар


                    • #25
                      От: Проблем със спирачките offroad?!

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Разбира се, че АБС сработва над определена скорост, но понякога скоростта е достатъчно малка (например 3-5км/ч)..
                      Скоростта, която отчита ABS-ът, не е задължително да е равна на скоростта, с която автомобилът се движи ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Проблем със спирачките offroad?!

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Скоростта, която отчита ABS-ът, не е задължително да е равна на скоростта, с която автомобилът се движи ...
                        Тая система не отчита ли разликата в движението на отделните колела, а не на автомобила като цяло?

                        По въпроса на колегата - ако автомобила има система от вида ESP, тя поема в свои ръце доста неща, които един опитен водач прави съобразно обстановката, и съответната система може доста да те озадачи, меко казано, в някаква ситуация.

                        Малоумните алгоритми в една известна марка, примерно, са ме докарвали до невъзможност да си прибера колата в гаража при десетсантиметров сняг, докато не изтръгнах съответния предпазител...

                        Коментар


                        • #27
                          От: Проблем със спирачките offroad?!

                          Нaли в крaйнa сметкa по спирaчките се движи флуид. Зa дa се зaдействaт спирaчките е нужно дa се увеличи нaлягaнето в системaтa. Когaто имa помощни системи ,нaлягaнето освен водaчa от педaлa ,може дa се увеличи и от нещо си друго в кошa. Когaто другото е срaботило вече , според мен е нормaлно педaлa дa е твърд.
                          Моя си логикa, без дa съм aвтомонтьор.
                          Sent from my Nokia s fenerche

                          Коментар


                          • #28
                            От: Проблем със спирачките offroad?!

                            Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                            Скоростта, която отчита ABS-ът, не е задължително да е равна на скоростта, с която автомобилът се движи ...
                            Ако тези две скорости се различават значително, нямаме абс.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Проблем със спирачките offroad?!

                              А, АБС работи ли и на задна?
                              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Проблем със спирачките offroad?!

                                В общия случай да. Което е повод за много ударени задни врати по "разходките".

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X