Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко въпроса за Хюндай Елантра 1.6 107 к.с.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко въпроса за Хюндай Елантра 1.6 107 к.с.

    Здравейте , колеги ! Горд собственик съм на Хюндай Елантра 2003 г. 1.6 107 к.с. Колата дойде от Германия и има ръжди тук там. След време трябва да сменя задния мост. Дотука смених ролки, агренажен ремък, водна помпа, кормилни вътрешни и външни накрайници, биалетки, задни тампони на стабилизиращата щанга и направих реглаж.

    Смених маслото с Total Quartz 10W40, но ме уплашиха че не е подходящо за кола на 140 000 км и сложих масло на Хюндай пълна синтетика 5W30. Не съм карал много със старото 10W40.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:b620858s-960.jpg
Прегледи:1
Размер:73.0 КБ
ID:6114676



    Струва ми се , че малко потропват повдигачи. По щеката за маслото имаше доста отлагания.

    Искам да попитам нормално ли е малко да потропват повдигачите отначало ? Също така колко е нормалния разход в София на гориво и колко масло гори колата на 1000 км при нормално каране 2000-3000 оборота? Също така ми направи впечатление, че дюзите за миене на стъклото пръскат много слабо. Намират ли се такива дюзи ?

  • #2
    От: Няколко въпроса за Хюндай Елантра 1.6 107 к.с.

    Ако 10W40 е неподходящо за кола на 140 хиляди, как реши пък че 5W30 е по-подходящо? Прочее, според мен и двете стават. Синтетиката ще поизмие двигателя отвътре.

    По принцип в хода на експлоатацията на един двигател се започва с масла с нисък вискозитетен индекс и с напредване на износването (като се повиши шумът и разходът на масло) се минава на масла с по-голям вискозитет. Освен ако конкретният двигател няма някакви специални изисквания ама такива двигатели на масовите коли не слагат.

    Коментар


    • #3
      От: Няколко въпроса за Хюндай Елантра 1.6 107 к.с.

      Попитах на три различни места и видях и каталога на Prospeed. Навсякъде отговора беше 5W30. Попитаха ме в три различни магазина дали колата е такси и на колко хиляди километра е. Иначе в двигателя няма нищо специфично. Благодаря за отговора !

      Коментар


      • #4
        От: Няколко въпроса за Хюндай Елантра 1.6 107 к.с.

        Предполагам че такситата ги карат с М10 (това е нещо като 30W30) и не сменят, а само доливат.

        Коментар


        • #5
          От: Няколко въпроса за Хюндай Елантра 1.6 107 к.с.

          Колега , Честито!
          На въпросите ти си получил компетентни и изчерпателни отговори. От мен само ще допълня , че карам също с масло 10W40 , което не е по заводската спецификация. За толкова време не съм имал никакви проблеми - /е не съм като хората във форума хард офроудър/ , но доста често излизам и извън пътя , където двигателя работи при много по-голямо натоварване.

          Коментар


          • #6
            От: Няколко въпроса за Хюндай Елантра 1.6 107 к.с.

            Хюндай и Киа имат модели на моторите които излизат с фабрични хлабини и не се разработват,със сигурност това са моделите И30 и Сеед,незнам дали елантрата е така

            Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #7
              От: Няколко въпроса за Хюндай Елантра 1.6 107 к.с.

              Това с километрите е малко мъгливо, понеже кола на тези години е малко вероятно да не ги е подминала с доста. Моето мнение е да караш със сегашното, ако го пипа много мини на 10W40 и те така!
              Колкото по-проходим джип имаш, толкова по-далеч ще ходиш за трактор.....
              0882 52 00 52 - Жоро

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X