Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проект MZ ES 250 Doppelport

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Проект MZ ES 250 Doppelport

    Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение

    Ковровец и Ява може ... но MZ не е копие на DKW, а естествено продължение


    Да това имах предвид. Благодаря за пояснението.

    Коментар


    • #62
      От: Проект MZ ES 250 Doppelport

      Засега няма да хромирам отново, освен ауспух има и резервоар и още доста неща, а това си е една дебела сума, която не е на пръв план за тази година. По нататък ще видим. Затова искам максимално да запазя съществуващия.
      За болтовете ти си решаваш, ще снимам моят инструмент за тези болтове, няма грешка
      Давам идея как може да се възстанови, вече всеки си решава сам как и какво да прави

      Коментар


      • #63
        От: Проект MZ ES 250 Doppelport

        Болтовете на двигателя ги развивам доста лесно с една чупеща се отвертка с тресчотка.Колкото до свалянето на лагерите от корпуса има още по-лесен и немиризлив начин.Ползвам едно малко котлонче за варене на кафе.Слагам половината от картера върху него и след не повече от 8-10 минути лагера пада сам.По обратния ред вкарвам новите лагери.Температурата на нагряване на картера трябва да е около 80 градуса.В един от немските форуми са дали като ориентация за температурата на нагряване,като капнеш капка вода или слюнка върху нагрятия картер и тя започне да "танцува".Звучи доста елементарно,но работи.

        Коментар


        • #64
          От: Проект MZ ES 250 Doppelport

          Да и аз по същия начин с едно малко котлонче вадих и набивах лагерите на картерите от стари маистори съм чувал ,че така се запазва максимално леглото на лагера .Успех с реставрацията!
          ВНЕДОРОЖНИК УАЗ - БОГ РАЗБИТЫХ ДОРОГ

          Коментар


          • #65
            От: Проект MZ ES 250 Doppelport

            Това е правилният начин!
            Аз ползвам пистолет за горещ въздух или газов котлон с метална плоча.
            Предимството на пистолета е, че може да нагрее само вътрешната гривна, при монтаж на вал. Стопи ли се заводската грес, гривната е достатъчно нагрята за да влезе върху вала като без почукване. Като изстине да не се забравя да се смаже с масло.

            Коментар


            • #66
              От: Проект MZ ES 250 Doppelport

              И аз понеже съм в процес на купуване на части за ремонт на двигател (на Веспата ми) , попаднах на едно DVD където преди да сложат лагерите по местата им , просто ги оставят в камера на хладилник за няколко часа.
              Ако няма как да се загрее мястото , това е също вариант

              (някой ако знае с каква програма мога да го copy това DVD да ми свирка на лични , да го пусна и тук)
              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

              Коментар


              • #67
                От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                Момчета не знам защо се занимавате с проблем, който не съществува. Лагерите по двигателя са отдавна свалени, както и болтовете ...
                Да възможно е да нагреете по най-разни начини. С пистолет за горещ въздух, със ел.котлон, с газов котлон, във фурна, със сешуара на жена си и т.н. На път се прави с бензинов котлон.

                Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                Ще следя темата с интерес!! Интересно решение са използвали дедерейците относно лагерите за кормилната колонка...бих казал...икономично На Аво Турист, правено по същото време, долната..и обратно съответно, черупка на "сачмения лагер с контактен ъгъл" влиза във втулка, която се запресова в рамата, и която на вид е като тези, които си дал, от БК. На Гномето ми е по същия начин, втулки, които се запресоват в рамата и лагерите се "запресоват" в тях. Бих мислил в тази насока, независимо че не е оригиналното решение.Втулките лесно се правят. Не е необходимо да се използват оригиналните лагери-втулки за тази цел. Проблем сигурно ще има с височината на лагерите, която би се получила вследствие подобни втулки, но може и да няма, зависи от съвременните лагери, които биха могли да се намерят. Каква е разликата между лагерите на БК350 и тези на Допелпорта?Инак такива лагери, не нови да речем, а оригинални в работно състояние неминуемо ще намериш, трябва да мине време просто... Всъщност, Димо, ако можеш да дадеш размери на кормилната тръба и лагерите, може да "умуваме" и да изродим нещо. Поздравления за това, че това интересно МЗ не го чака съдбата на "музеен експонат", а ще се използва по предназначение донейде...това си е своего рода възкресение за машината
                Ако мога да помогна с нещо в този проект, бих го направил с удоволствие.
                Харесва ми педантичния, в добрия смисъл на думата, подход.
                Благодаря ти ...

                Разликата между лагера на ИФА-та и този на Допелпорта е в размерите.

                Тези на БК са:
                За вътрешния лагер - вътрешен диаметър - 30мм
                За външния лагер(този с втулката) - вътрешен д-р 31мм, външен д-р 40 мм


                При Допелпорт:

                вътрешен лагер 53х34х10

                външен лагер (този с втулката) 53х36х24

                21бр. сачми с диаметър 6,35 мм

                Така изглежда външния лагер съвсем точно



                Проблема си стои с голяма сила и за следващите модификации на моделите ЕS. Хората търсят най разни решения. Чертаят, смятат. Правят преходници, като този тук





                На мен обаче сякаш най ми допада варианта с конусен ролков лагер. Мисля, че ще е най-подходящ за радиално-аксиалните натоварвания, които ще понася. Този младеж тук се е справил, но модела МЗ е друг.





                Всъщност това, което са установили инженерите на по-късен етап е, че долният лагер се скапва по-бързо. Това е довело до увеличаване на диаметъра на "Lenker treger" - Кормилната колона в основата, но пък са запазили диаметъра и горе при кормилото при следващите модели от семейството. Въпреки, че твърдостта на стоманата е (според днешните разбирания) едва 54 по Рокуел, лагерите се оказват достатъчно здрави и тези , които са оцелели в условията на някаква грес са съвсем годни за експлоатация. В този смисъл, няма какво да им се сърдя Аз все още смятам, че е възможно да намеря хора, които могат днес в България да шлайфат лагер и да ремонтирам моите или да направим нови. Впрочем направата на нови ще се посрещне с голям радост от МЗ общността.
                Последно редактирано от Димо; 24-04-12, 00:03.
                ______2
                Е = MZ

                Коментар


                • #68
                  От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                  Докато търся решение на "лагерното предизвикателство" и чакам пристигането на някои части от Германия, започнах и подготовката за хромиране.
                  Тази снимка е важна доколкото съдържа всички части, които са били хромирани в мотора с изключение на двете по-големи декоративни лайсни (един от най-характерните белези), както и двата ауспуха заедно с кривките и т.н.







                  В последната снимка се виждат релефните букви W <-----> H, които също са отличителен белег само за амортисьорите при тази модификация. Това, че успях да намеря липсващите ми две, особено ме радва

                  H - Hart/Tвърдо
                  W - Weich/Meko
                  Последно редактирано от Димо; 24-04-12, 00:04.
                  ______2
                  Е = MZ

                  Коментар


                  • #69
                    Re: Проект MZ ES 250 Doppelport

                    Конусните лагери са многократно преоразмерени за натоварванията, които ще понесат и са наистина добро решение.
                    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                    Коментар


                    • #70
                      От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      http://www.sibinfo.org/bearinginfo/i...=moto&l2=moto1 В каталога на Минск фигурира този лагер така че не е проблем да се намери тук .
                      В каталога на Минск фигурира лагера за Минск, който е с други размери.
                      Засега само този за Днепър МТ10-36 е с подобен (34/35х51х12,1) вътрешен р-р, но външния е друг.
                      Ако 51 е външен ...Моят е 53мм.

                      В големият сайт за "подшипници" изобщо го няма р-ра, но всъщност за мен е проблем изобщо определянето на р-рите за търсене на лагера ... Така, както е посочен този за Днепъра, това 34/35 предполагам са вътрешните р-ри на двете черупки, но само предполагам. Ако 51 е външен р-р, защо е написан втори и т.н.

                      Scraphear и аз вярвам, че конусния ролков ще издържи, но това е ... вяра, не изчисление
                      Има и една двойка конусни за БМВ, които съвпадат, като р-р, но ще трябва да се стругова поне долната черупка, защото тя притиска декоративните хромирани детайли, които скриват осите с тампоните на предните амортисьори (горе). Но той е без удължението (втулката).


                      ______2
                      Е = MZ

                      Коментар


                      • #71
                        От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                        51 е външният диаметър на лагера на Днепър...същия размер е и на другите по стари руски боксери, за новите не знам, както и на старите БМВ-та. Не те съветвам да слагаш от този тип лагери, не издържат много.Но те са с по малки сачми от тези,които си дал че са при МЗ-то. Сигурно и самите лагери са по ниски спрямо тези на МЗ-то. На времето се майтапихме че са като сачмоструйка, току някоя съчма те уцели по зъбките Има съвременно производство на лагери с този размер, но конусни, което е много добър вариант.Продават ги в ибей и по разни сайтове. При нормален конусен лагер трябва да се предвиди че е по висок от съчмените с контактен ъгъл примерно. Не би трябвало да те интересува външния размер на лагера, който е като "тяло", за там втулката се прави по стандартните лагери. Стандартен размер по спомен е 52мм. Но примерно при конусен с този размер вътрешния диаметър е по малък. Това е за стандартните лагери. Важна е височината на двата лагера, както и доколко конструкцията ,като дължината на оста и др. позволява известно "повдигане" или ще трябва да се търси точен вариант. Не познавам МЗ-то, и не ми е ясно как точно е реализирано, но като гледам, май само дължината на оста е важна в случая. В смисъл, че няма кожуси за фарове, с чиято височина трябва да се съобразяваш.Предвид вътрешния размер на лагерите, предполагам че диаметъра на оста е около 30мм. Как се захваща горната черупка при..горния "тройник или трипътник" ..въпреки че не е точното название в случая. Ако може размери на височината със сачмите на лагерите и снимки малко...
                        Последно редактирано от gnomerhone; 25-04-12, 14:16.
                        Gnome Rhone AX2 800 1938
                        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                        Husqvarna Te 510 1989
                        Argvmentvm ad novitatem

                        Коментар


                        • #72
                          От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                          51 е и при старите БМВта вече си говорихме защо
                          При моето МЗ обаче е 53. Има конусен, ролков с външен 51 и вътрешен 34 какъвто е и моя вътрешен. Ето тук: http://www.dswaelzlager.de/product_i...dup38r6edbim2u
                          Диаметъра на оста (колоната, пръта) е 34мм и доколкото няма движение между оста и черупката, този р-р(вътрешния за вътрешната черупка) трябва да е точно 34мм. Външно вероятно мога да си изработя втулка 2мм. Място във височна има. т.е. вероятно конусния, ролков ще стане с втулка, която да допълни липсващите мм до 53 и във височина до опората в рамата. Не зная колко е висок моя с топчетата вътре. Трябва да измеря разстоянието до опорта в рамата ...
                          Иначе мотора няма "тройник", има "двойник" Кормилният прът влиза в алуминиев детайл контактуващ с лагера. Към този детайл са прикрепени двете части на кормилото ( то не е една тръба, а две половинки). Пръта завършва с резба и гайка. Има и голям "кран", който е някакъв ранен вариант на демпфер. При натягане, чрез метална "шайба" притиска гарнитура към част от рамата и увеличава усилието за завиване. Утре ще кача снимки.
                          За съжаление се оказа, че моите лагери са спукани и дори и да ги шлайфам - не стават. Вероятно от удара в предницата ...
                          Последно редактирано от Димо; 25-04-12, 23:07. Причина: правопис
                          ______2
                          Е = MZ

                          Коментар


                          • #73
                            От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                            Мда. Поучителна история за философските спирали в развитието ...
                            Още докато ми разказваха по телефона за какво става дума, бях сигурен че е така, снимките до доказват. Конструктивно това си е велосипед, и конструкторите му са следвали именно велосипедните традиции. Същото закрепване и машинни елементи в кормилния възел, и даже най-натоварения възел - стойката за подпиране на земята, е почти на мястото на средното движение на велосипеда. Тогава елементната база е била такава, и това е и използвано. В такъв смисъл, смяната на наборните лагери със съвременни конусни, е естественото действие.
                            После мощностите и скоростите са станали други, пък и карачите вече искат друго. Гледам - днешните велосипеди вече са с мотоциклетни предни окачвания, а мотоциклетите - вече и с автомобилни ...
                            Не мисля че откриваме нещо ново, но все едно е поучително.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                              Точно тези конусни лагери имах предвид. След като оста ти е 34мм при леглата за лагерите, значи няма да имаш проблем с тяхното пригаждане. Не съм наясно защо искаш да докараш външния размер на лагера точно до 53мм, вероятно заради някаква декоративна планка, която беше споменал по рано. Предполагам също че този алуминиев детайл "двойник" просто ляга отгоре върху лагера, след като последния е "запресован" в кормилната ос би трябвало да така...
                              Важно е да премериш височината на оригиналните лагери в работно състояние и може да се наложи да се компенсира . При тези конусните е 12мм на лагер. На МЗ-то ми се чини че ще е по голяма, ама това са догадки.
                              Демпфера,въпреки причудливата си форма и конструкция, върши работата за която е предвиден идеално.
                              Бре нормално е да е близо мотоциклета по същество до велосипедите, все пак motorrad мисля че означава точно това, което в българския език допреди няколко десетки години са ползвали за този тип возила- моторно колело..примерно тежко моторно колело Цундап с предавка към коша ...добре звучи...
                              Gnome Rhone AX2 800 1938
                              Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                              Husqvarna Te 510 1989
                              Argvmentvm ad novitatem

                              Коментар


                              • #75
                                От: Проект MZ ES 250 Doppelport

                                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                                Гледам - днешните велосипеди вече са с мотоциклетни предни окачвания, а мотоциклетите - вече и с автомобилни ...
                                Не се бях замислял, но е абсолютно вярно.

                                Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение
                                Не съм наясно защо искаш да докараш външния размер на лагера точно до 53мм, вероятно заради някаква декоративна планка, която беше споменал по рано.
                                Не, не е само заради нея ... 53 мм е опорен/контактен размер.

                                Мисля, че след тези снимки ще стане съвсем ясно ...

                                Рамата, в която влизат външните чрупки изглежда така. Вижда се и до къде влизат.



                                Отдолу



                                Отгоре



                                "Двойника"



                                И почти цялата система в поредност



                                Вътрешната черупка поставена на кормилния прът



                                Декоративната капачка притискана от този лагер



                                И една снимка отгоре с размери набързо ...



                                Руския лагер е възможно да стане с доста тънка (1мм) втулка, а във височина не зная колко...
                                Конусния немски - със същата втулка и друга във височина, дори и да се наложи да го престържа в основата, заради декоративните капачки.
                                Все още опитвам да намеря точния лагер или да намеря кой да изработи нов ...
                                ______2
                                Е = MZ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X